Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.09.2009, 23:08:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Iti spun eu de ce, DIN CAUZA MANDRIEI ! ( din ambele parti, o mandrie foarte perfida ).
Chiar daca acest gen de despartiri par ciudate, nedeslusite, fara o motivatie concreta, mandria este cea care ne indeamna sa nu lasam de la noi, sa nu iertam anumite lucruri stiute sau nestiute, ea face ravagii in relatiile dintre oameni, si o spun din experienta. Pacat ! Viata este scurta, viata este foarte cumpatata in bucurii, viata este doar un moment, iar noi schingiuim acest moment din cauza unei natange de mandrie distrugatoare.
Dureros , dar atat de adevarat ! Durerea este si mai mare ca aceasta mutilare o premeditam in meschinaria noastra. Unde e IUBIREA, IERTAREA . . .? In cuvinte sau in cosmetizarea spatiului virtual ? Poate in amandoua, sau . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.09.2009, 10:44:55
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dureros , dar atat de adevarat ! Durerea este si mai mare ca aceasta mutilare o premeditam in meschinaria noastra. Unde e IUBIREA, IERTAREA . . .? In cuvinte sau in cosmetizarea spatiului virtual ? Poate in amandoua, sau . . .
Nu m-am gandit nicidecum si la aspectul virtual, aspect care nu poate favoriza iubirea, decat doar la un nivel infim de imaginatie si-atat, nu poate sa fie definita nici macar in cuvinte, "existenta " ei doar din perspectiva virtuala.
Iubirea sta in suflarea calda pe care o simti aproape de fiinta ce te atrage, in atingerea mainii ei ca al unui univers intreg, in descoperirea intregului inteles pamantean in privirea irisului ei....iubirea trebuie sa fie palpabila, sa se exprime prin fapte si de acolo poate sa se contamineze cu natanga mandrie si sa o mutileze.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 15.09.2009 at 10:46:58.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.09.2009, 13:11:25
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu m-am gandit nicidecum si la aspectul virtual, aspect care nu poate favoriza iubirea, decat doar la un nivel infim de imaginatie si-atat, nu poate sa fie definita nici macar in cuvinte, "existenta " ei doar din perspectiva virtuala.
Iubirea sta in suflarea calda pe care o simti aproape de fiinta ce te atrage, in atingerea mainii ei ca al unui univers intreg, in descoperirea intregului inteles pamantean in privirea irisului ei....iubirea trebuie sa fie palpabila, sa se exprime prin fapte si de acolo poate sa se contamineze cu natanga mandrie si sa o mutileze.
Pai mai nou exista webcam si microfon Poti vedea f bine irisul si privirile si la fel vibratiile vocii. Sau vrei sa spui ca iubirea e chimica si musai sa se intalneasca substantele?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.09.2009, 15:09:26
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Pai mai nou exista webcam si microfon Poti vedea f bine irisul si privirile si la fel vibratiile vocii. Sau vrei sa spui ca iubirea e chimica si musai sa se intalneasca substantele?
Vrei sa spui ca poate fi vorba de iubire rezumata la stadiul virtual?
Eu nu prea cred, cel putin poate fi vorba de niste sentimente de atasament, de prietenie, de socializare, dar in nici un caz iubire fara ca macar sa existe vre-o intalnire in cele din urma, ca sa putem astfel sa vorbim de atractie profunda si iubire.
Pentru unele persoane, nu este nevoie nici de web, nici de voce telefonica, nici de privirea in ochi pentru a marturisi iubirea . Personal, nu cred nici in iubirea " doar " marturisita, ci exprimata prin gesturi si mai ales prin fapte...ceea ce este o MARE DIFERENTA.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.09.2009, 15:13:00
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Pai mai nou exista webcam si microfon Poti vedea f bine irisul si privirile si la fel vibratiile vocii. Sau vrei sa spui ca iubirea e chimica si musai sa se intalneasca substantele?
Totusi, exista distanta care ramane. Pentru a te indragosti cu adevarat de o persoana si a nu iti face iluzii cred ca e nevoie mai intai de o intalnire adevarata. Pe urma sigur, daca suntem despartiti o vreme ajuta comunicareavirtuala.
Da, iubirea are si ceva 'chimic'.. Eu cred ca da.

Exceptia confirma regula! ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.09.2009, 17:17:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Vrei sa spui ca poate fi vorba de iubire rezumata la stadiul virtual?
Eu nu prea cred, cel putin poate fi vorba de niste sentimente de atasament, de prietenie, de socializare, dar in nici un caz iubire fara ca macar sa existe vre-o intalnire in cele din urma, ca sa putem astfel sa vorbim de atractie profunda si iubire.
Pentru unele persoane, nu este nevoie nici de web, nici de voce telefonica, nici de privirea in ochi pentru a marturisi iubirea . Personal, nu cred nici in iubirea " doar " marturisita, ci exprimata prin gesturi si mai ales prin fapte...ceea ce este o MARE DIFERENTA.
Dar si aceasta poate fi contaminata , mai devreme sau mai tarziu ! Nu este nimic batut in cuie , si apoi cam rar fara de mandrie . Mandria de care vorbesti, este poate cea mai raspandita patima ,si depinde foarte mult de cum o stapanim , de autocontrolul nostru , pana la urma .Au fost casnicii ce au fost rapuse de aceasta nenorocita de mandrie, dupa 20-25 de ani . Eu clasez MANDRIA pe locul doi intre patimi , DESFRANAREA , conducand detasat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.09.2009, 17:40:41
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Totusi, exista distanta care ramane. Pentru a te indragosti cu adevarat de o persoana si a nu iti face iluzii cred ca e nevoie mai intai de o intalnire adevarata. Pe urma sigur, daca suntem despartiti o vreme ajuta comunicareavirtuala.
Da, iubirea are si ceva 'chimic'.. Eu cred ca da.

Exceptia confirma regula! ;-)
Hmmm, iluziile sunt relative. Poti foarte bine si la o intalnire sa iti faci iluzii. Poti sa ai o imagine falsa despre celalalt chiar si ani de zile, traind cu el in casa. Eu cred ca iluziile nu sunt evitate prin intalnire, vorbe, nici macar prin fapte (ca poate vezi doar anumite fapte, nu vezi si altele si de aia nu putem judeca inima omului dupa faptele lui, numai Dumnezeu cunoaste inima si daca El ne daruieste sa o cunoastem), ci prin SINCERITATE. Sinceritatea celuilalt n-o vei putea niciodata controla, dar ii poti oferi incredere. Iar daca intr-un spatiu virtual oferi incredere, ce e rau in asta? Uite, eu am incredere in tine Fani Intuitia feminina imi spune totusi ca nu esti o criminala, plus am vazut pozele, ti-am citit ideile, pot sa am o imagine despre tine ( e drept, limitata, dar ce nu e limitat in lumea asta?)
Si pana la urma doar Dumnezeu e cel care ne da darul de a ne comunica. Daca El va vrea, ma va face sa inteleg perfect un strain pe care nu l-am vazut in viata mea, si nu prin chimie ci prin darul Lui.
Iar comunicarea e foarte relativa, cum am spus, stai cu omul langa tine si habar n-ai cine e sau esti f departe de cel drag si chiar simti uneori ce simte.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.09.2009, 18:13:02
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Hmmm, iluziile sunt relative. Poti foarte bine si la o intalnire sa iti faci iluzii. Poti sa ai o imagine falsa despre celalalt chiar si ani de zile, traind cu el in casa. Eu cred ca iluziile nu sunt evitate prin intalnire, vorbe, nici macar prin fapte (ca poate vezi doar anumite fapte, nu vezi si altele si de aia nu putem judeca inima omului dupa faptele lui, numai Dumnezeu cunoaste inima si daca El ne daruieste sa o cunoastem), ci prin SINCERITATE. Sinceritatea celuilalt n-o vei putea niciodata controla, dar ii poti oferi incredere. Iar daca intr-un spatiu virtual oferi incredere, ce e rau in asta? Uite, eu am incredere in tine Fani Intuitia feminina imi spune totusi ca nu esti o criminala, plus am vazut pozele, ti-am citit ideile, pot sa am o imagine despre tine ( e drept, limitata, dar ce nu e limitat in lumea asta?)
Si pana la urma doar Dumnezeu e cel care ne da darul de a ne comunica. Daca El va vrea, ma va face sa inteleg perfect un strain pe care nu l-am vazut in viata mea, si nu prin chimie ci prin darul Lui.
Iar comunicarea e foarte relativa, cum am spus, stai cu omul langa tine si habar n-ai cine e sau esti f departe de cel drag si chiar simti uneori ce simte.
Este adevarat ca poti sa te inseli si despre omul de aproape. Insa cred ca riscul de a te insela este mai mare in mediul virtual.
Una este prietenia, camaraderia, simpatia, si alta este dragostea intre un barbat si o femeie. Pentru primele poate sa ajunga si mediul virtual (si eu pot spune ca am simpatie pentru tine si ca simt ca ceea ce scrii este autentic ;-)), pentru a doua cred ca este foarte periculos sa se infiripeze dragostea prin acest mediu.
Cunosc cazuri in care unii au incercat, si a iesit rau.
Este adevarat ca am auzit si de cazuri in care a iesit. Dar cred ca nu s-au indragostit pe internet, ci numai s-au intalnit acolo si apoi s-au vazut. A, am avut si o eleva care s-a indragostit pe internet si dupa aia s-a intalnit cu baiatul respectiv, cu care era inca impreuna dupa mai multi ani, si cu care vroia sa se casatoreasca. Parea fata serioasa. Mai stii?
Da, cum zici, daca Dumnezeu vrea, se pot intampla si astfel de lucruri. Insa cred ca sunt foarte rare. Si periculoase - riscul este mult mai mare ca intr-o relatie iscata in mod obisnuit. Ma pot insela...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.09.2009, 17:49:07
Mara2009 Mara2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Mesaje: 11
Implicit

din pacate , mandria lui e mai mare decat a mea ..eu am trecut si mi-am calcat peste mandrie si nu am rezolvat nimic.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.09.2009, 14:32:06
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mara2009 Vezi mesajul
din pacate , mandria lui e mai mare decat a mea ..eu am trecut si mi-am calcat peste mandrie si nu am rezolvat nimic.
Da, asa este uneori, si mie mi s-a intamplat acest lucru insa, pe parcurs am inteles ca, cu astfel de caracter nici nu poti avea alte asteptrari, nu-si are rostul interminabilul " de ce ? ", nici neacceptarea situatiei care nu poate fi schimbata si nici iluzia. Trebuie sa ne pastram energia pentru lucruri si oameni care pot face parte din viata noastra, mai ales atunci cand este vorba de persoana iubita.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai stiu... Marcus Nunta 23 19.11.2016 21:27:42
Chiar nu stiu _.... Ionut88 Generalitati 7 20.12.2012 13:07:24
Nu stiu ce sa mai cred. Templier Knight Din Vechiul Testament 12 14.03.2011 13:39:05
Nu stiu ce sa fac.... Valy76 Pocainta 14 26.07.2010 20:48:15