Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.06.2007, 13:12:16
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Ovidiu, multumesc pentru statutul pe care mi l-ai acordat pana acum. Sa stii ca nu ma supar, poti sa ma tratezi ca si pe oricare forumist pentru ca aici nu e unul mai presus de celalalt. Insa, sa stii ca eu nu am fost impotriva lui Erzbet ca persoana, ci impotriva unei atitudini care degaja o prea mare lejeritate vizavi de anumite invataturi morale.

Poate am fost un pic cam vehement, insa asta nu s-a intamplat dintr-o superioritate asa cum ai sugerat tu, in mod gresit bieinteles. Imi pare rau pentru neintelegeri. Sunt firesti pentur un astfel de mod de comunicare.

Si nu imi aduc aminte cand am scos eu erezii...e o afirmatie grava!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.06.2007, 13:50:51
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Lilia,nici eu nu te sfatuiesc SA RENUNTI la sotul tau,atata timp cat nu te inseala,nu te bate(deci nu e violent),sau nu te indeamna spre diverse pacate...???.Te-ai intrebat de ce s-a schimbat?Si de cand?Poate ca-l apasa ceva de mult timp si din lipsa de comunicare sa nu-ti fi putut spune...???.Poate ca e bonav,poate ca se simte neglijat,respins,in anumite situatii,poate ca nu se simte implinit(nu stiu cata afectiune are copilul fata de el),poate ca doreste mai multa dragoste si intelegere din partea ta sau a copilului vostru,sau poate ca se simte in inferioritate fata de tine,sau neputincios fata de cerintele tale...???.Numai tu poti SA VEZI ceea ce l-a determinat sa o aleaga aceasta cale...???.Eu nu vreau decat sa-ti sugerez sa nu te alarmezi ca sa faci o prostie cand SE MAI POATE FACE CEVA ca sa-ti mentii sotul langa tine...:).Caci ce e mai frumos dacat sa fie armonie,pace,bucurie alaturi de sotul tau si de copilul tau...:).Nu am mai vorbit de rugaciune sau de alte sfaturi legate de Biserica deoarece au facut-o deja cei de mai sus...:).Dumnezeu sa-ti dea INTELEPCIUNE si sa te intareasca!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.06.2007, 14:14:22
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Ovidiu, multumesc pentru statutul pe care mi l-ai acordat pana acum. Sa stii ca nu ma supar, poti sa ma tratezi ca si pe oricare forumist pentru ca aici nu e unul mai presus de celalalt. Insa, sa stii ca eu nu am fost impotriva lui Erzbet ca persoana, ci impotriva unei atitudini care degaja o prea mare lejeritate vizavi de anumite invataturi morale.

Poate am fost un pic cam vehement, insa asta nu s-a intamplat dintr-o superioritate asa cum ai sugerat tu, in mod gresit bieinteles. Imi pare rau pentru neintelegeri. Sunt firesti pentur un astfel de mod de comunicare.

Si nu imi aduc aminte cand am scos eu erezii...e o afirmatie grava!
da, vroiam sa spun ca in doua datzi m-ai persiflat, nu stiu exact termenul si este de la divertis, zic mai in gluma fiindca nu am pus la suflet ci zambind doar am remarcat, si oricum nu am facut altceva decat ne-am spus parerea, dar in textul de mai sus doar cand te-ai referit la Erzbet am avut reala impresie ca nu ai abordat cum se cuvine lucrurile si doar la ultima chestiune era vorba de ceva erezii, deci am greshit in exprimare si acum am rectificat, zic asha, erezie, fiindca e la moda termenul, ca altfel poate eram mai exact...
Dar fiindca lamurirea domniei tale este cum se cerea sa fie, stergem cu buretele cele trei mici divergentze shi o luam de la capat in relatzia de pe forum... ahsa cum reushim shi cum ne ajuta Dumnezeu...
Oricum fiecare avem mai mult sau mai putzin anumite lejeritatzi sau neclaritatzi sau chiar lipsuri, dar asta nu inseamna ca daca dincontra, suntem mai in tema, ne putem lua un fel de statut aparte ca un fel de edictori, ca doar fiecare suntem destul de des, indiferent de cunoshtintze, mici pagani, mici eretici, cam ca nishte mireni laici mai mult sau mai putzin, mai ales pe forum...

Macar de i-ar fi ceva de folos liliei, din discutzie, care cu sigurantza, parca vad ca este mai credincioasa ca noi, dar a intrebat si ea ... :)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.06.2007, 17:17:05
audio audio is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2007
Mesaje: 5
Implicit

Nu se mai merita sacrificiul sa iti pierzi timpul cu un om care nici nu te ajuta sa te mantuiesti pentru ca iti pierzi sufletul in ura si pacate din cauza lui (daca ai pus problema aici inseamna ca esti la capatul puterilor fizice si spirituale), si nici nu ai putea sa il ajuti in actul mantuirii. Mai este un aspect. Sa fii crestin, nu inseamna doar sa fii botezat crestin dar sa si impartasesti credinta respectand legile crestine printre care sa nu iti pierzi mintile in betie si nerespectand aceasta regula si mai mult ...pana acum individul nu s-a "trezit" si nu si-a cait pacatul. Deci acest lucru l-a indepartat de crestinatate, practic ne punem intrebarea daca el mai este crestin (deci nu isi respecta taina Botezului).
Si mai mult, aici nu e vorba doar de betie ci si de faptul ca sotul tau nu a respectat conditiile casatoriei religioase in af fi cap de familie, bun tata, bun sot, folositor societatii, deci si- a pus "crucea " casatoriei pe umerii sotiei in acest caz. Caci sunt betivi care totusi isi indeplinesc sarcina ca sot si tata printre paharele de alcool...asadar apar mai multe probleme: incalcarea Botezului:bautura si ne regretul pentru acest pacat , incalcarea Tainei casatoriei: neglijarea sotiei, neglijarea coilului, nerespectul care il datoreaza sotiei in fata lui D-zeu (pat conjugal, iubirea care i-o datoreaza, etc.) si neglijarea nevoilor fizice, psihice si afectiunea datorata copilului)si cine stie cate pacate a facut dupa..caci se stie ca barbatul betiv ajunge si la alte patime nestiute de sotie (adulter -caci e imposibil ca betivul sa isi infraneze instinctele primare, si altele)
Pana acum individul a demonstrat ca nu mai este crestin, iar Biblia recomanda despartirea caci femeia nu poate sa isi mantuiasca barbatul iar barbatul nu isi poate mantui sotia

Cap 7, I Cor/15-16
15. Daca insa cel necredincios se desparte, sa se desparta. In astfel de imprejurare, fratele sau sora nu sunt legati; caci Dumnezeu ne-a chemat spre pace.
16. Caci, ce stii tu, femeie, daca iti vei mantui barbatul? Sau ce stii tu, barbate, daca iti vei mantui femeia?

Rostul casatoriei este mantuirea, iar acest caz amandoi isi vor pierde mantuirea. Te sfatuiesc daca mai inca iubire, rabdare si credinta sa ai o discutie foarte serioasa chiar sa vorbesti de separare daca nu se vindeca de patima si sa mearga la Biserica sa se roage pentru pacatele care le-a facut. Daca isi revine si poti sa continui casatoria cu el fa-o. Daca nu, nimeni nu e obligat sa traiasca chinul nemantuirii ...parerea mea, un astfel de individ te-ar fi parasit demult daca te-ai fi aflat intr-o situatie asemanatoare sau atinsa de boala, etc. In plus aceasta situatie afecteaza psihic nu doar pe tine dar si copilul cre nu are nici o vina si are nevoie de echilibru din ambele parti si dragostea mamei dar si a tatalui.
Dar acum sa fii atenta ce faci cu viitoarea relatie, sa nu intalnesti un altul mai rau. Acum...fiecare cum isi pune isi asterne asa daorme
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.06.2007, 17:20:00
audio audio is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2007
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de audio
pentru acest pacat , incalcarea Tainei casatoriei: neglijarea sotiei, neglijarea coilului, nerespectul
scuze..respectul datorat sotiei
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.06.2007, 19:09:56
Ioana_D Ioana_D is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2007
Mesaje: 62
Implicit

"13. Si o femeie, daca are barbat necredincios, si el binevoieste sa locuiasca cu ea, sa nu-si lase barbatul.
14. Caci barbatul necredincios se sfinteste prin femeia credincioasa si femeia necredincioasa se sfinteste prin barbatul credincios. Altminterea, copiii vostri ar fi necurati, dar acum ei sunt sfinti.
15. Daca insa cel necredincios se desparte, sa se desparta. In astfel de imprejurare, fratele sau sora nu sunt legati; caci Dumnezeu ne-a chemat spre pace.
16. Caci, ce stii tu, femeie, daca iti vei mantui barbatul? Sau ce stii tu, barbate, daca iti vei mantui femeia?" ( I Corinteni, cap 7)

Eu inteleg altceva din aceste cuvinte. "Si o femeie, daca are barbat necredincios, si el binevoieste sa locuiasca cu ea, sa nu-si lase barbatul. "

Si versetul "Daca insa cel necredincios se desparte, sa se desparta. In astfel de imprejurare, fratele sau sora nu sunt legati; caci Dumnezeu ne-a chemat spre pace. " spune ca daca cel necredincios, in acest caz sotul vrea sa se desparta, sa o faca, adica daca sotul nu pune problema divortului atunci nu ar trebui sa o faca femeia, pentru ca nu stie sotia daca sotul nu o sa se intoarca la credinta la un moment dat, poate e nevoie de foarte mult timp dar daca sotia nu-si pierde nadejdea, nu se stie ce se intampla pana la urma.

In situatii ca aceasta e greu sa-ti dai cu parerea chiar daca ai trecut prin asa ceva, pentru ca fiecare are puterea lui de a trece peste incercari si fiecare are dreptul sa aleaga cat indura, dar parerea mea e ca totusi sotia ar trebui sa nu renunte daca poate rezista, daca are nadejde in Dumnezeu atunci sa mai aiba rabdare cu sotul pentru ca nu se stie daca el nu se va intoarce la Dumnezeu intr-o zi (pentru ca asta e principala cauza pentru care a ajuns la bautura, faptul ca s-a indepartat de Dumnezeu).

Sa gandim totusi mai departe de lumea aceasta, pentru ca noi nu suntem facuti pentru ea, suntem facuti pentru vesnicie, si mai important e unde si cum ne vom petrece vesnicia decat aceasta viata. Stiu ca de vorbit e usor, fiecare face dupa putinta lui, ce nu putem noi face ne ajuta Dumnezeu daca ne punem nadejdea in El si Ii cerem ajutorul. Dumnezeu vegheaza si vede suferinta si straduinta fiecaruia si nimic nu va ramane nerasplatit.

Spunea cineva ca daca o sa ajunga la 70 de ani si o sa regrete ca si-a irosit intr-un fel viata, o sa fie mai rau. Eu cred ca daca a ajuns la acea varsta si a putut indura, merita respect si admiratie si nu ar trebui sa regrete, ci sa Ii multumeasca Lui Dumnezeu pentru ca i-a dat putere, si nu cred ca ar ramane fara rasplata.

Draga lilia, Dumnezeu sa-ti dea intelepciune sa iei hotararea corecta si sa-ti dea putere sa faci ceea ce e mai bine pentru tine, sotul tau si copilul vostru. Cantareste bine lucrurile si sfatuieste-te cu duhovnicul, prin el ne vorbeste Dumnezeu cel mai bine, asa cred eu.

Doamne ajuta!
Ioana
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.06.2007, 19:58:04
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

"Erzbet, tu nu esti "Gica contra", tu esti o persoana lipsita de principii morale crestine. Asta se vede din toata "toleranta" ta vizavi de tot ceea ce este pacat. Asa ca e bine sa stii si de ce esti un "gica contra". Sunt motive intemeiate sa afirm aceste lucruri, dupa ce am urmarit parerile tale neortodoxe."

Lasa ca este foarte ortodox modul "delicat" cum ma jignesti. Eu mi-am spus parerea. Nu este "moral", "decent" sa te folosesti de topicul deschis de o femeie care are nevoie de sfaturi atacandu-ma pe mine(sau nu pe mine, precum ai zis, ci atitudinea mea). Puteai sa imi trimiti un mesaj privat sau sa iti exprimi opinia pe un alt topic, uite cum o dam dintr-una in alta. Oricum cu toata neortodoxia, imoralitatea si toleranta mea, nu ma supar absolut deloc si iti respect opinia chiar in ceea ce ma priveste-este dreptul tau.

Vsovi, iti multumesc din nou pentru interventie :)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.06.2007, 20:02:58
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

"gica contra" sunt pentru ca nu am sfatuit-o pe lilia sa ramana alaturi de sotul ei si sa o acuz de imoralitate(pentru ca nu am nici un drept sa ma amestec in deciziile ei, si nici sa decid eu ce este bine si ce este rau pentru ea) ci am spus ca decizia ii apartine..modul in care va lua aceasta decizie, cu rugaciuni sau nu, cu ajutorul duhovnicului sau nu, ii apartine de asemenea. Nu cred ca o simpla postare si o explicatie sumara ne ofera o asa viziune incat sa decidem noi ce trebuie ea sa faca.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.06.2007, 20:33:26
Ioana_D Ioana_D is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2007
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Nu cred ca o simpla postare si o explicatie sumara ne ofera o asa viziune incat sa decidem noi ce trebuie ea sa faca.
Nu cred ca se pune problema asa. Lilia are de luat o decizie si vrea sa stie parerile altor oameni, nu ia nimeni decizii in locul ei, cred ca este destul de matura ca sa ia propriile hotarari, pur si simplu fiecare isi spune parerea in legatura cu situatia descrisa. Normal ca nu ne putem noi da seama exact cum e situatia dintr-o expunere sumara, de aceea tot ce putem sa facem e sa ne spunem PAREREA, eventual sa spunem ce am face noi daca am fi in locul ei, dar si asta e putin cam greu pentru ca e usor sa vorbim dar cand ajungem cu adevarat in situatie lucrurile se mai schimba.
Poate cei de pe forum ii pot fi de ajutor cu o parere, cu incurajari, dar decizia ii apartine intru totul. Uneori ajuta sa auzi ce cred si ceilalti.

Eu cred ca mai de folos i-am fi daca am zice o rugaciune pentru ea, acum ca-i cunoastem "problema". Dumnezeu poate face mai multe pentru ea decat noi, de fapt El e singurul care o poate ajuta, asa ca Dumnezeu sa o lumineze sa stie ce are de facut.

Doamne ajuta!
Ioana
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.06.2007, 00:17:56
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Lasa ca este foarte ortodox modul "delicat" cum ma jignesti. Eu mi-am spus parerea. Nu este "moral", "decent" sa te folosesti de topicul deschis de o femeie care are nevoie de sfaturi atacandu-ma pe mine(sau nu pe mine, precum ai zis, ci atitudinea mea). Puteai sa imi trimiti un mesaj privat sau sa iti exprimi opinia pe un alt topic, uite cum o dam dintr-una in alta. Oricum cu toata neortodoxia, imoralitatea si toleranta mea, nu ma supar absolut deloc si iti respect opinia chiar in ceea ce ma priveste-este dreptul tau.
Erzbet, iarta-ma, ai dreptate. Am fost un pic deplasat. Imi doresc sa reusesti sa ma intelegi de ce am reactionat asa. Nu am vrut sa iti trimit un mesaj privat pentru ca am considerat necesar sa te contrazic public spre folosul nostru al tuturora.

Iti multumesc pentru respectul exprimat, e un prim pas sa ma contrazici in cele afirmate. Si eu ma bucur din toata inima daca ma contrazici prin ceea ce scrii, prin modul in care tu participi pe acest forum. Imi doresc acest lucru din toata inima.

Vreau sa ne intelegem f bien, chiar daca avem pareri diferite. Aici invatam sa ne respectam, asa cum frumos ai dat exemplu in mesajul tau, chiar daca avem viziuni diferite. Insa, in probleme de morala ortodoxa trebuie sa fim cat se poate de categorici, nu putem fi toleranti cu pacatul.

Prin critica mea nu am vrut sub nicio forma sa spun ca eu as fi mai moral, ci pur si simplu sa iti amintesc faptul ca Ortodoxia traieste datorita principiilor ei mereu valabile.

Multumesc inca o data pentru intelegere si iarta-ma daca ti-am produs o prea mare suparare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O singura turma si un singur pastor! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 4 16.02.2011 12:10:51
Diavolul se multumeste si cu o singura patima Irina-Luana Intrebari utilizatori 12 23.04.2010 11:03:11
singura anamaria90 Generalitati 34 28.09.2008 06:03:57
Are 2 anisori si o singura sansa! mihaela_p Umanitare 7 28.05.2007 18:32:13
sunt departe ..si singura.. mioara Rugaciuni 18 20.12.2006 14:53:48