Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.07.2006, 16:54:53
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Citat:
În prealabil postat de belciuge
:) Cornel, ma jignesti. Eu ma duc de 16 ani la biserica si nu din obligatie. Ce vina am eu ca credinta ortodoxa este plina de simboluri si traditii si chestii complicate pe care nu multi le stiu si le inteleg. Adica pina la urma, ca intreb o baba in biserica sau ca intreb pe forum, tot trebuie sa stiu. Poate voi avea si eu copii, sau peste 10 ani ma intreaba si pe mine o nepoata/nepot despre chestiile astea si eu nu stiu.
Multumesc pentru raspunsuri.

La 14 n-am inteles: este gresit daca ma rog cu palmele lipite una de alta, si daca da, de ce.

Laurentiu multumesc pentru raspunsuri.

:) imi vine sa zimbesc ca amindoi ati raspuns nu convingator la intrebarea 18. Se vede ca nu sinteti casatoriti.

Elena
SI CE CREZI, CA DACA AM FI CASATORITI, AM FI DE ACORD CU ANTICONCEPTIONALELE??FII SERIOASA!:angry:SI ANTICONCEPTIONALELE ASTEA, TOT AVORTIVE SE NUMESC!
DUMNEZEU NU A ZIS NICAIERI CA AM PUTEA FOLOSI ASA CEVA, NICI ALT TIP DE PAZA! POATE SOTUL TAU NU E ATAT DE RAVNITOR DUHOVNICESTE, POATE EL E MAI SLAB, DAR...CHIAR SI ACESTE ASPECTE SE POT REGLEMENTA DACA SE AJUNGE LA DUHOVNIC!DECI...CAUTA-L PE DUHOVNIC, NU ANTICONCEPTIONALELE......
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.07.2006, 20:35:25
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

http://www.apologeticum.net/detalii.php?pag=1104 Învățătura de credință creștină ortodoxă
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.08.2006, 18:32:34
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de belciuge
Fuck you!!! ignoranta ipocrita!

Thank you for the link, Chrisstian. O sa descarc cartea cind voi avea mai mult timp. Am deja Invatatura de credinta ortodoxa editata de BOR in 1992. Nu cred totusi ca voi gasi raspunsurile cautate in editia online.

Elena
Mai oameni buni,de ce va jigniti,mai ales pe un forum ortodox?Tu daca aspiri la ortodoxie trebuie sa stii ca trebuie sa ne ingaduim unii cu altii,sa fim buni cu surorile si fratii nostri daca gresesc.Trebuie sa stii ca iubirea e cea mai mare virtute,pentru ca din ea deriva toate celelalte,iar mandria e cel mai mare pacat,pentru ca din ea deriva toate pacatele.

P.S.Chiar nu inteleg de ce te-ai suparat pe sora noastra si a trebuit s-o jignesti,un bun ortodox nu face asa ceva.Ea a vrut sa te ajute si ti-a raspuns la intrebare.Trebuie sa intelegi ca nu Biblia se muleaza dupa om,ci omul se muleaza dupa Biblie,tine minte asta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.08.2006, 17:50:56
belciuge belciuge is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2006
Mesaje: 12
Implicit

Imi pare rau ca te-am injurat. Chiar daca m-a jignit atitudinea ta nu trebuia sa fac asta.
Imi cer scuze.
Elena

Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.08.2006, 23:06:04
lia_1727 lia_1727 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2006
Mesaje: 7
Implicit

Belciuge, nu vreau sa te judec, nu am acest drept, ci vreau doar sa-ti spun ca pt. mine este dureros sa descopar aceasta iesire la tine. Din crestinul ortodox dornic de cunoastere si de purificare, sa abdici atat de usor aruncand injurii si asta pe un forum ortodox, in postul Sf. Marii.
Apreciez dorinta ta de cunoastere. Duhovnicul meu, parohul bisericii la care merg, ne-a indemnat sa scriem toate intrebarile care ne preocupa, si sa le punem la cutia postala de la intrarea in biserica.Sfintia Sa, prin bunavointa care-l caracterizeaza s-a oferit sa ne raspunda treptat in decurs de 2-3 luni, duminica, dupa terminarea Sf. Liturghii. Daca esti din Bucuresti iti pot da adresa bisericii. Cel mai bine este sa asculti cu propriile urechi, pt. ca fiecare intelege si interpreteaza in felul sau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.08.2006, 09:09:53
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

belciuge am sters postarea ta cu acea injuratura si te rog sa nu se mai intample. Am vrut sa-ti sterg contul dar m-am gandit ca a fost o iesire necontrolata pe care o regreti si te rog mult sa nu se mai repete.

Multumesc.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.08.2006, 23:10:45
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tinand cont ca de 16 ani spui ca mergi la biserica ,nu inteleg de ce te-ai dus...sau ce ai facut in tot acest timp acolo..de vreme ce pui niste intrebari la care pana acum ar fi trebuit sa gasesti de nenumarate ori raspunsul...
Biserica nu inseamna doar o cladire unde se aduna lume la un moment dat...
Cunoasterea nu vine stand si uitandu-te la altii ce fac in jurul tau...ci cautand sa-ti raspunzi la intrebarile care inevitabil vin ,este absolut normal...si asta se poate numai daca citesti....te concentrezi la tot ce faci in sensul bun si esti atenta la tot ce simti cand faci ceva...constiinta ne vorbeste tuturor.
Eu cred ca nu este cazul sa astepti de la cei din jur...cauta in tine si asculta GLASUL LUI HRISTOS care iti vorbeste prin duhovnic.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.08.2006, 15:21:33
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Tinand cont ca de 16 ani spui ca mergi la biserica ,nu inteleg de ce te-ai dus...sau ce ai facut in tot acest timp acolo..de vreme ce pui niste intrebari la care pana acum ar fi trebuit sa gasesti de nenumarate ori raspunsul...
Biserica nu inseamna doar o cladire unde se aduna lume la un moment dat...
Cunoasterea nu vine stand si uitandu-te la altii ce fac in jurul tau...ci cautand sa-ti raspunzi la intrebarile care inevitabil vin ,este absolut normal...si asta se poate numai daca citesti....te concentrezi la tot ce faci in sensul bun si esti atenta la tot ce simti cand faci ceva...constiinta ne vorbeste tuturor.
Eu cred ca nu este cazul sa astepti de la cei din jur...cauta in tine si asculta GLASUL LUI HRISTOS care iti vorbeste prin duhovnic.
MARE DREPTATE AI CAND SPUI CEEA CE SPUI!EU MERG DOAR DE 6 ANI LA BISERICA, INSA CAT AM ACUMULAT IN ACEST TIMP...AM ACUMULAT CAUTAND GLASUL LUI HRISTOS, ASCULTAND DE DUHOVNIC, INTREBAND, CITITND ASIDUU. NU M-AM DUS DE FORMA, SA MERG SI EU..ASA, CU TURMA.M-M DUS DIN NECESITATE LAUNTRICA,L-AM CAUTAT CU INVERSUNARE PE HRISTOS, AM STRIGAT LA EL...PANA AM PRIMIT RASPUNSURILE CERUTE. ASA AR TREBUI SA FACA SI SORA NOASTRA DACA VREA SA DESCOPERE ADEVARUL CE SE CERE TRAIT, NU DOAR STIUT!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.08.2006, 16:24:26
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pt Dalia
Nu conteaza anii sau timpul de cand mergi la biserica...conteaza cel mai mult ceea ce realizezi cu tine vis-a-vis de Dumnezeu...eu cred in lucrarea launtrica care nu da rezultate numai daca o practici mergand la Biserica...
Problema asta a religiei si a credintei este mult mai profunda...vorbele sunt o aflare in treaba...dar e bine si asa...daca se stie masura
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.05.2008, 08:04:22
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cornelpr
La un moment dat cred ca ajungem la ;"Tipic, tipic dar la inima nimic, nimic,"dupa cum spunea parintele Arsenie Papacioc. Cred eu, nepriceputul, ca trebuie sa facem totul din dragoste si din simtire, nu din obligatie.
Fiecare sa faca ce-i zice si duhovnicul.
buna interventie, parinte. si raspunsurile.

dar oare ce s-o fi ales de Elena cea cu intrebarile...cum mai ziceau si altii, iata ca e posibil sa mergi de 16 ani la biserica si sa nu stii lucruri elementare :dozingoff:
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Practica Liturgica anonimos92 Preotul 4 14.10.2012 22:47:56
Rugaciune si practica AGabriela Generalitati 10 23.07.2012 13:22:41
Crestinismul Aplicat in Practica andreicozia Despre Biserica Ortodoxa in general 85 27.12.2010 08:31:11
exorcismul se mai practica? indiranikos Exorcismul 19 27.10.2010 22:29:23
Se mai practica zeciuiala? potoceanc Generalitati 2 07.10.2009 11:19:08