Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.06.2009, 16:18:05
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu va rugasem sa-mi spuneti ceea ce ganditi si simtiti voi, cu vorbele voastre.
Imi dati tot citate si nu inteleg.
Danyel a fost mai la obiect putin.
Da, Danyel, este asa cum spui tu. Asa spun si eu numai ca nu stiu cum sa alatur mantuirea la toate ce le spui tu. Mie mi se pare ca mantuirea este ceva ce-ti da Dumnezeu la sfarsit cand ajungi la El, daca asa considera, daca meriti. Nu e ceva ce trebuie sa cerem noi.
Ca sa ma fac inteleasa cum vad eu lucrurile:
Mergem la scoala si invatam si suntem silitori si buni. Rezultatul este de obicei o mai buna stiitinta, o pregatire de viata si de profesie. Dar, cei mai buni pot primi si premiul, coronita.
Eu ma intreb ca si atunci: invatam si suntem buni si silitori pentru noi, pentru ca asa ni se cere, pentru parinti si profesori, sau pentru premiu si coronita?
Suntem buni crestini pentru noi (si cei din jur), pentru bunul Dumnezeu si Maica sa, pentru ca asa scrie in scripturi (adica asa ni se cere), sau pentru premiu si coronita (asta ar fi pentru mine mantuirea)?
Eu cred ca nu suntem buni si silitori.
In sensul ca orice as face eu sau oricine altcineva nu putem fi "buni" de la noi putere (prin forte proprii) si nu putem face nimic prin care sa "meritam" ceva.
Jertfa lui Iisus ne-a rascumparat fara sa o meritam.

Omul a fost creat pentru a trai in comuniune si iubire cu Dumnezeu. In afara lui Dumnezeu nu exista nici bine, nici adevar si nici viata. De aceea "rasplata" nu este o coronita, ci insasi viata noastra. Ca fara Dumnezeu ne aflam deja in moarte.
"Și aceasta este viața veșnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis." (Ioan 17:3)
Aceasta "definire" imi place mie: cunoasterea lui Dumnezeu.
(Desigur, nu contrazice alte feluri de a intelege mantuirea, deoarece Dumnezeu se descopera prin Sf. Duh (sau Duhul Adevarului) care-L marturiseste pe Iisus Hristos. Chiar Iisus a spus: "Duhul este cel ce dă viață; trupul nu folosește la nimic.")
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.06.2009, 16:38:31
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Chiar Iisus a spus: "Duhul este cel ce dă viață; trupul nu folosește la nimic.")
Unde ai citit tu asta?
..si daca sa zicem ca din ce afirmi Iisus a gindit ca unii yoghini de ce oare a mai vindecat trupurile unora si altora? si le-a spus ridica-ti patul si du-te, sau credinta ta te-a vindecat, curatarea de lepra.. si daca nu FOLOSESTE LA NIMIC, de ce nu i-a lasat acolo sa putrezeasca in carne dar sa "straluceasca" in Duh?

De ce ne-a mai dat Dumnezeu trup? cind puteam sa raminem niste bolovani induhovniciti?
(iar isi spune america cuvintul pe felul de gindire prapastios?)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.06.2009, 16:45:06
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

De ce ar mai trebui sa te agiti daca esti obez morbid si ai in tine 500kg de hamburgheri la greu, daca de fapt asta nu conteaza si poti sa maninci linistit inainte deoarece nu sunca este importanta ci spiritul, duhul?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.06.2009, 17:00:13
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Unde ai citit tu asta?
..si daca sa zicem ca din ce afirmi Iisus a gindit ca unii yoghini de ce oare a mai vindecat trupurile unora si altora? si le-a spus ridica-ti patul si du-te, sau credinta ta te-a vindecat, curatarea de lepra.. si daca nu FOLOSESTE LA NIMIC, de ce nu i-a lasat acolo sa putrezeasca in carne dar sa "straluceasca" in Duh?

De ce ne-a mai dat Dumnezeu trup? cind puteam sa raminem niste bolovani induhovniciti?
(iar isi spune america cuvintul pe felul de gindire prapastios?)
Hei! Te-ai laudat tu stii bine Scripturile. (Caut si te citez si pe tine, daca negi)
Da, scrie negru pe alb:
Evanghelia dupa Ioan.

Mai exista si alte citate similare:
"Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te smintește, taie-l și aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viață ciung sau șchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel veșnic."

(Avand in vedere ca tu consideri ca exista mai multe cai de mantuire si, nu cred ca are rost sa incepem o discutie pe tema asta.
Te citez:
"Toti, inclusiv Iudeii care au vechime in dialogul( DOCUMENTAT) cu Dumnezeu daca doresc se vor mintui, noi prin Hristos, altii prin ce stiu ei
IMPORTANT ESTE SA-I TOLERAM SI SA LE RESPECTAM RELIGIA")

Ma mir ca nu te-ai impiedicat de citatul:
"Și aceasta este viața veșnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis." (Ioan 17:3)
din moment ce tu crezi ca orice credinta este mantuitoare.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.06.2009, 17:01:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Fani, cam asa gandesc si eu

Da, Fani, cam asa vad si eu lucrurile.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.06.2009, 17:03:12
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
De ce ar mai trebui sa te agiti daca esti obez morbid si ai in tine 500kg de hamburgheri la greu, daca de fapt asta nu conteaza si poti sa maninci linistit inainte deoarece nu sunca este importanta ci spiritul, duhul?
Da, nu conteaza "sunca".
(Conteaza insa patima mancatului fara de sat. Iar tragi discutia in derizoriu)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.06.2009, 17:15:14
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Unde ai citit tu asta?
..si daca sa zicem ca din ce afirmi Iisus a gindit ca unii yoghini de ce oare a mai vindecat trupurile unora si altora? si le-a spus ridica-ti patul si du-te, sau credinta ta te-a vindecat, curatarea de lepra.. si daca nu FOLOSESTE LA NIMIC, de ce nu i-a lasat acolo sa putrezeasca in carne dar sa "straluceasca" in Duh?

De ce ne-a mai dat Dumnezeu trup? cind puteam sa raminem niste bolovani induhovniciti?
(iar isi spune america cuvintul pe felul de gindire prapastios?)
Stai, ca asta e de undeva din NT dar nici eu nu mai stiu unde.
Insa nu inseamna o falsa spiritualitate, pentru ca se complecteaza cu alte pasaje (de ex. 'trupul este templul sfantului Duh'). Vrea sa spuna doar ca trupul FARA DUH nu foloseste la nimic, ca nu el trebuie sa conduca caruta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.06.2009, 17:24:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

Mai exista si alte citate similare:
"Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te smintește, taie-l și aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viață ciung sau șchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel veșnic."

.
Tu asa personal, in gindirea ta inalta departe de derizoriu care dupa tine nu conteaza ci doar ideile inalte, crezi ca Mintuitorul la asta indemna poporul, la al transforma intr-o masa de ciungi, orbi, chiori, castrati, cu genitalele ciopirtite?
hmmm?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.06.2009, 17:25:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

a-l... scuze
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.06.2009, 17:27:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Acum inteleg mai bine motivul pentru care poporul este tinut departe de interpretari arbitrare ale scripturii
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este scopul vietii? amatyyy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 53 23.05.2013 20:57:02
Care e scopul existentei lui Dumnezeu? Archaeopteryx Generalitati 31 21.10.2011 23:09:14
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Scopul credintei-schimbarea omului vechi in om nou dorinastoica14 Biserica Ortodoxa si Massmedia 7 06.08.2009 09:28:43