Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.05.2009, 07:52:45
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/dreapta...arinti-facerea

...............

Ce anume spun Sfintii Parinti despre acest lucru ? L-am citat deja pe Sfantul Efrem Sirul, a carui intreaga talcuire la Facere descrie cum toate lucrarile ziditoare ale lui Dumnezeu se savarsesc intr-o clipita, chiar daca toate "Zilele" facerii dureaza douazeci si patru de ore fiecare. Sa vedem acum ce anume spune Sfantul Vasile cel Mare despre lucrarile ziditoare ale lui Dumnezeu in cele Sase Zile. Vorbind despre Ziua a Treia a Facerii, Sfantul Vasile spune:

"La acest cuvant, toate padurile s-au indesit, toti arborii s-au ridicat iute in sus... Toate crangurile s-au acoperit indata de tufani desi, si asa-numitii arbusti ce slujesc la facerea ghirlandelor... care nu erau mai inainte pe pamant, toti intr-o clipita de vreme au aparut."

Tot el spune:

" Sa rasara pamantul. Aceasta mica porunca s-a prefacut indata intr-o puternica lege a naturii si intr-o ratiune maiastra. Porunca aceasta a savar­sit miile si miile de insusiri ale plantelor si ale arborilor mai iute decat un gand de-al nostru."

In Ziua a Cincea iarasi:

"A venit porunca, si indata raurile au inceput sa lucreze:
lacurile au ajuns roditoare, dand nastere la vietuitoare, fiecare dupa felul lor propriu si dupa firea apelor."

La fel, Sfantul Ioan Gura de Aur, in talcuirea sa la Facere, invata:

"Astazi deci [Dumnezeu] vine la ape si ne arata ca, prin cuvantul Lui si prin porunca Lui, apele au dat din ele vietati insufletite. Spune-mi care cuvant ar putea infatisa minunea ?
Care limba va fi indestulatoare pentru a lauda pe Creator ?
A spus numai atat: Sa rasara pamantul, si indata l-a trezit spre nastere. [...] Dupa cum pamantului i-a spus numai atat:
Sa rasara, si pamantul a dat fel de fel de flori, de ierburi si de seminte, si numai cu cuvantul au fost aduse toate la fiinta, tot asa si acum a spus: Sa scoata apele..., si dintr-o data au fost create atatea feluri de taratoare, atat de deosebite pasari, ca nici nu este cu putinta a le insira cu cuvantul."

Pentru Florin si Ionut,

Cred ca parintele Galeriu nu se referea la cartea Facerii cind glumea despre interpretarea Bibliei ...
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.05.2009, 10:50:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Pentru Florin si Ionut,

Cred ca parintele Galeriu nu se referea la cartea Facerii cind glumea despre interpretarea Bibliei ...
Da-mi un server de FTP si-ti trimit inregistrarea cu Parintele, sa te convingi de ceea ce ne spune.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.05.2009, 11:12:16
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielRobulLuiDumnezeu Vezi mesajul
recomand sa va uitati la seminariile Dr. Kent hovind el va demonstreaza stiintific cum ca evolutia este o minciuna
http://freehovind.com/watch
Iar eu va recomand sa cititi niste carti (sau chiar siteuri) stiintifice
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.05.2009, 13:38:06
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Cum corect a mai sesizat cineva mai sus, la inceputul universului nu existau zile. Ziua este un concept cu care avem de-aface doar pe suprafata unei planete - si nu in toate cazurile - daca acel corp ceresc arata aceeasi fata punctului in jurul caruia revolutioneaza, atunci pe o fata e zi in permanenta, in timp ce pe cealalta este noapte tot timpul. Exact cum e satelitul natural al Pamantului, Luna.

Dar e de inteles cum cei care au scris Geneza nu aveau cunostinta despre acest lucru, nici macar nu stiau ca stau pe suprafata unei planete, unui corp sferic. Din ce stiau ei, era foarte plauzibil ca acest ciclu de zi si noapte sa fi inceput odata cu inceputul lumii. Si cum sa exprimi ca Dumnezeul despre care scrii este atotputernic, altfel decat a-i atribui creerea lumii? Si nu numai ca a creat-o, dar a reusit sa infaptuiasca acest lucru foarte repede, pentru ca e atotputernic. Si cum ii explici unui om din antichitate ca cineva e atotputernic? Vorbind pe limba lui si folosind concepte cu care e familiar:

Vasile construieste din lemn o masa cu scaune in doua saptamani.
Dumnezeu construieste lumea cu tot ce e in ea in sapte zile.

Audienta ramane cu gura cascata. Metafora este gata.

Acum am mai crescut si stim ca ziua si noaptea sunt ceva limitat la bolovanii care se invart in jurul stelelor. Bineinteles, numai daca nu crezi in continuare ca lumea are 6000 de ani si ca nimic din Biblie nu e metaforic.
http://en.wikipedia.org/wiki/World_population

La acest link se da populatia globului la diferite momente istorice.Am sa o iau in sens invers:


6,7 mld in 2008, 2,5 mld in 1950, 1,2 mld in 1850, 791 mil in 1750, 310 mil in 1000, 200 mil in anul 1, 100 mil in anul 500 BC,...in anul 10 000 inainte de Hristos se spune ca erau 1 milion de oameni pe pamint.

Parerea mea este ca la anul 5-6000 inainte de Hristos nu se mai afla nici un om pe pamint,sau poate 2 ( Adam si Eva )...nu sint departe de statisticile lor.Uitati-va cit de mult creste populatia in ultimile sute de ani ( in raport vb ),si cit de putin inainte de Hristos.
Oricum,ei spun ca primii oameni au aparut cu peste 2 milioane de ani in urma.Oare acestia nu se inmulteau ?

Matematic,daca plecam de la doar 2 oameni,iar ei se dubleaza ca numar la fiecare 100 de ani,in 6400 de ani populatia ar fi 18446744073709525000...adica pamintul facea implozie datorita greutatii,devenind o gaura neagra.
Daca populatia se dubleaza la 200 de ani,ar fi ajuns la un rezonabil 4,3 miliarde.

Este interzis a se calcula,plecind numai de la 2 oameni ( probabilistic,poate mii de maimute s-au transformat in oameni,si au inceput si acestia sa se inmulteasca ),la ce numar s-ar fi ajuns in zilele noastre ? Cred ca nu ar fi stele,planete,meteoriti,fire de nisip,atomi,..etc...toate la un loc adunate...sa egaleze numarul oamenilor rezultati.
Daca mai aduni si toate animalele care au trait si inmultit in zeci,poate sute de milioane de ani....cred ca pamintul de la 1 m in jos,pina in centrul lui,este format numai din schelete de oameni si animale.

....si gata cu metafora!
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.05.2009, 14:05:40
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit Parintele Serafim

Va recomand sa cititi din Parintele Serafim Rose. Abordarea lui mi se pare cea mai corecta (Sfintii Parinti erau inspirati de Duhul Sfant, nu vorbeau dupa mintea lor). Pe de alta parte, crearea lumii este un eveniment trecut despre care mai degraba se pricepe sa vorbeasca un Sfant Parinte al Bisericii (cum ar fi Sfantul Vasile cel Mare, sau Sfantul Ioan Gura de Aur) decat orice om de stiinta.

Nu ca ar fi vreo neconcordanta intre Sfintii Parinti si stiinta onesta (nu cea mistificata).

Cititi "Cartea Facerii, crearea lumii si omul inceputurilor" de parintele Serafim. Invatatura Ortodoxa despre Facerea lumii este diferita de cea protestanta, chiar si prin faptul ca noi ne intemeiem pe intelepciunea Parintilor insuflati de Duhul Sfant, nu pe mintea oamenilor.

Hristos a Inviat!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.05.2009, 14:10:13
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Uitati-va cit de mult creste populatia in ultimile sute de ani ( in raport vb ),si cit de putin inainte de Hristos.
Da, unde mai pui ca cea mai mare crestere a natalitatii este in mediile culturilor orientale, adica India, China etc.. Orice s-ar spune, cultura moderna inhiba ritmul cresterii populatiilor, adica ritmul.

Toate numerele avansate - 100.000 de ani, 2 milioane etc. sunt pur si simplu scoase din burta, dupa metoda bine-cunoscuta: intai avansam o presupunere dupa care incercam sa facem astfel incat realitatea sa para ca corespunde. Asa s-a procedat si cu darwinismul, care in cele din urma a esuat lamentabil.

Hristos a Inviat!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.05.2009, 02:06:07
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trandafiralb Vezi mesajul
@sherlock_holmes : "logica" ta despre cresterea demografica e gresita, netinand cont de multi factori. De exemplu razboaiele (batalii, lupte) si bolile au un cuvant major de spus. Cat despre gaura neagra si Pamantul ... :) sa trecem peste.
Adevarul este prezentat in Biblie, si cine vrea sa il cunoasca, sa cerceteze nu cu mintea, ci cu inima.
draga trandafirule_alb,

Spune-mi tu mie cum sa cercetez Adevarul cu inima si am sa incerc sa te ascult...ai dreptate partial aici,eu zic ca si cu mintea si cu inima...oricum nici macar nu am inceput sa fac lucrul acesta.

Ceea ce am scris era si o metafora,din pacate eu sint un om f vesel,nicicind serios ( poate doar inainte de spovedanie ).

Cind am spus ca natalitatea sa se dubleze la 100 sau 200 de ani am subinteles si razboaiele,molimele...
Daca observi,de la anul 7000 inainte de Hristos pina in zilele noastre,populatia a crescut de la 7 milioane la aproape 7 miliarde,desi au fost razboaie nimicitoare aproape continuu,molime,etc.....iar in 2 milioane de ani anteriori pina la 10 000 BC,abia a atins 1 milion....din punct de vedere matematic ar insemna o exponentiala ce tinde spre zero mare parte a timpului.

Daca am pleca acum 2 milioane de ani numai cu 2 hominizi,care s-ar dubla la fiecare mie de ani ( adica dupa o mie de ani sa fie 4 hominizi )....tot am obtine un numar de oameni care nu ar incapea in Univers.

O sa revin cu date si despre datarea virstei Pamintului si altele...
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.05.2009, 09:45:16
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Daca am pleca acum 2 milioane de ani numai cu 2 hominizi,care s-ar dubla la fiecare mie de ani ( adica dupa o mie de ani sa fie 4 hominizi )....tot am obtine un numar de oameni care nu ar incapea in Univers.
Ma faci sa zambesc - parca oamenii ar fi muste si s-ar inmulti ca ele :)

Oricum, ce ai uitat tu sa iei in calcul este ca populatiile cresc atunci cand exista resurse si scad atunci cand aceste resurse se diminueaza. Este o adaptare la mediu si oamenii, la fel ca orice alta vietuitoare, se conformeaza.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.05.2009, 10:05:24
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Ma faci sa zambesc - parca oamenii ar fi muste si s-ar inmulti ca ele :)

Oricum, ce ai uitat tu sa iei in calcul este ca populatiile cresc atunci cand exista resurse si scad atunci cand aceste resurse se diminueaza. Este o adaptare la mediu si oamenii, la fel ca orice alta vietuitoare, se conformeaza.
Ca sa nu mai vorbim de faptul ca la inceput omul nu era deasupra lantului trofic
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.05.2009, 11:27:37
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Ma faci sa zambesc - parca oamenii ar fi muste si s-ar inmulti ca ele :)

Oricum, ce ai uitat tu sa iei in calcul este ca populatiile cresc atunci cand exista resurse si scad atunci cand aceste resurse se diminueaza. Este o adaptare la mediu si oamenii, la fel ca orice alta vietuitoare, se conformeaza.
Intre anul 1000 si anul 2000,populatia globului a crescut de la 310 milioane la 6.7 miliarde....adica in 1000 de ani un spor de 6.39 miliarde sau de peste 20 de ori mai mult.

In aceeasi perioada de timp,1000 de ani,eu am inceput cu un spor de 2 oameni,de la 2 la 4....ti se pare mult ?....mai incolo,dupa citeva sute de mii de ani...da,se fac destul de multi...

Adica tu crezi ca 2 muste se inmultesc la 4 muste in 1000 de ani ?

In India traiesc peste 1,1 miliarde de oameni,si nu cred ca au resurse...de asemenea China pina acum 20 de ani sa zicem,la fel...Indonezia,Iran,Nigeria,Egipt,Brazilia ( pina acum 10 ani )...toate tarile cu populatiile cele mai mari,care se inmulteau rapid,nici nu se comparau cu statele Europei,sau SUA,Canada ( cu populatii stagnante sau lent crescatoare,si din imigratie ) in resurse de orice fel...

Ce am vrut eu de fapt sa subliniez,este ca in 2 milioane de ani nu au existat oameni aproape de loc,iar in ultimii 7 - 8000 de ani au ajuns la 6.7 miliarde.

Interesant ce spune si top_cat cu fruntas in lantul trofic...o sa ma documentez cind a inceput omul sa aibe arme de vinatoare,cind unelte pentru procurarea hranei ( si sa devina oarecum independent de vinatoare ),cind a imblinzit animalele salbatice (capra,vaca,...)....din clipa aceea chiar ca se putea inmulti normal...si sa ajunga la miliarde de miliarde si sa se scufunde pamintul...

Eu zic ca Pamintul nu putea sa sustina inmultirea atitor animale sau oameni ( depinde cine era fruntas in lantul trofic ) pe distanta a sute si sute de milioane de ani,sau putea,dar cum am mai zis....de la 1 m in jos pina in centrul pamintului sint numai oase.

PS.am terminat cu statistica populatiei....o sa revin cu mesaje ceva mai serioase,de ex, cum calculeaza oamenii de " stiinta " virsta rocilor ( s-ar putea sa nu fie totusi chiar asa de serioase...)
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Creationism-Stiintific Tudor Resurse ortodoxe on-line 17 10.11.2012 13:24:16
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Richard Dawkins bubulyna Generalitati 79 11.06.2010 10:30:44
george becali alexandra28again Generalitati 130 01.06.2010 00:30:00