Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.10.2010, 19:49:27
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Una e sa fii sub ascultarea Bisericii Ruse sau Grecesti si alta e sa te rupi de Biserica si sa faci de capul tau...
Inselarea e mare sub toate aspectele... Sa luam aminte!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.10.2010, 19:52:51
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Așa spun și sectarii că ei sunt în Comuniune cu Hristos ! Putem fi în Comuniune cu El, în afara Bisericii lui Hristos ? Sincer !
Sincer ? ! Nu sunt sigura ca Biserica stilului vechi sunt in afara Lui Hristos, deci, comparatia mi se pare, cel putin, exagerata.
S-apoi, poate ca din adevarata neascultare si aprobarea schimbarii calendarului, poate ca din tendinta de adaptare la tarile supuse Papalitatii vine acum intr-un mod progresiv si ecumenismul. Deci, cine este, pana la urma, Intru Hristos si cine NU ! Putem noi, oare, sa spunem, ori suntem doar niste marionete manipulate si vrednice de supunere ?
Eu cred ca suntem prea mici, mult prea infimi si " credinciosi " in turma, ca sa intelegem si politica religioasa, dincolo de veridicitatea scrierilor si dogmelor.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.10.2010, 19:55:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Sincer ? ! Nu sunt sigura ca Biserica stilului vechi sunt in afara Lui Hristos
Am specificat : NU ESTE IN COMUNIUNE CU NICI O BISREICA ORTODOXA !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.10.2010, 19:56:19
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Am specificat : NU ESTE IN COMUNIUNE CU NICI O BISREICA ORTODOXA !
AM INTELES PREA BINE CEEA CE AI SPECIFICAT !.....dar. nu este chiar asa !
Nu mai comentez, totul se judeca mult prea superficial.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.10.2010, 19:57:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
AM INTELES PREA BINE CEEA CE AI SPECIFICAT !.....dar. nu este chiar asa !
De ce nu este chiar asa ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.10.2010, 20:08:19
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
De ce nu este chiar asa ?
Ai citit vre-odata despre adevarata semnificatie a pastrarii calendarului, despre ceea ce considera aceasta confesiune ca merita pastrat chiar cu pretul sacrificiului si a marginalizarii, de sensul propovaduit de ei ?
Efectiv, nu inteleg de ce li se spun eretici, atata timp cat Biserica oficiala joaca hora cu catolicismul care, la randul ei , il considera gresit si in afara dogmelor.
Cum poate fi eretic un om care pastreaza o credinta, un calendar si o traditie nestirbita, iar benefica o ascultare fata de Impartasirea cu catolicii ?
Dupa mine, nu ma intereseaza nici una din parti intr-un mod deosebit, eu ii imbratisez pe toti, detaliile razboinice fata de o credinta sau alta mi se par tampenii . Toate credintele prezinta cusur, mai mari sau mai mici , asa cum toate tin si de alti factori decat credinta in sine, credinta ce devine relativa la un moment dat.
Deci, sa inteleg ca este grav sa te desparti de biserica fiindca aceasta considera ca trebuie sa schimbi calendarul, dar nu este grav sa joci hora unirii cu catolicii, in acelasi timp in care te bati in piept pentru veridicitatea si autenticitatea adevarului credintei proprii.?
Vor veni vremurile cand oamenii nu vor mai vedea ascultarea de catre biserica, o dogma si o asezare binecuvantata a credintei in acelasi fel, daca lucrurile merg in regres in ceea ce priveste pastrarea si sustinerea ADEVARULUI propovaduit.
Nu am nimic cu catolicii, eu ii respect asa cum sunt, am insa, ceva cu toata amagirea asta in masa, cu perfiditatea propovaduita sistematic, in acelasi timp in care " interesul poarta fesul ".....
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 11.10.2010 at 20:11:17.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.10.2010, 20:12:59
DAMIAN DAMIAN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 168
Implicit

in momentul plecarii maicilor era prezenta atat maica stareta cat si un diacon , reprezentant al episcopiei. sa arunci cu noroi este usor, la fel sa spui eu nu stiu nimic despre plecarea lor. maica stereta stia de plecarea maicilor si a parintelui, caci fusese intrebata daca merge impreuna cu dansele. afirmatia ca parintele a indemnat credinciosii la neascultare fata de biserica este falsa. eu fac parte din cei cativa oamenii care si-au luat ramas bun de la parinte si da la maicii in dimineata de sambata cand au parasit Romania si pot sa marturisesc ca parintele nu a indemnat pe nimeni sa treaca la stilisti sau la neascultare fata de biserica ortodoxa. Parintele a urcat tacut in autocar
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.10.2010, 20:13:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Question

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ai citit vre-odata despre adevarata semnificatie a pastrarii calendarului, despre ceea ce considera aceasta confesiune ca merita pastrat chiar cu pretul sacrificiului si a marginalizarii, de sensul propovaduit de ei ?
Efectiv, nu inteleg de ce li se spun eretici, atata timp cat Biserica oficiala joaca hora cu catolicismul care, la randul ei , il considera gresit si in afara dogmelor.
Cum poate fi eretic un om care pastreaza o credinta, un calendar si o traditie nestirbita, iar benefica o ascultare fata de Impartasirea cu catolicii ?
Dupa mine, nu ma intereseaza nici una din parti intr-un mod deosebit, eu ii imbratisez pe toti, detaliile razboinice fata de o credinta sau alta mi se par tampenii . Toate credintele prezinta cusur, mai mari sau mai mici , asa cum toate tin si de alti factori decat credinta in sine, credinta ce devine relativa la un moment dat.
Deci, sa inteleg ca este grav sa te desparti de biserica fiindca aceasta considera ca trebuie sa schimbi calendarul, dar nu este grav sa joci hora unirii cu catolicii, in acelasi timp in care te bati in piept pentru veridicitatea si autenticitatea adevarului credintei proprii.?
Vor veni vremurile cand oamenii nu vor mai vedea ascultarea de catre biserica, o dogma si o asezare binecuvantata a credintei in acelasi fel, daca lucrurile merg in regres in ceea ce priveste pastrarea si sustinerea ADEVARULUI propovaduit.
Scurt : Aceasta grupare a lui Macarie , nu are nici o legatura cu ce ai scris tu ! E de toate si nimic , te rog sa nu incurcam planurile ! Asa apar sectele , draga mea Ory ! De ce nu ma intelegi ? Offfffff . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.10.2010, 20:13:53
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Inteleg ce vrei sa spui Ory si totusi e importanta ascultarea. Adica de nu se schimba calendarul in Romania atunci totul era in regula dar asa au ramas mici comunitati independente. De ce stilistii refuza sa primeasca preotul pe nou? Din cate stiu la inceput nici nu aveau ierarh si s-a hirotonit episcop de catre preot ceea ce nu e corect; mai stiu si faptul ca Sfantul Munte nu recunoaste stilistii din tara noastra iar atunci cand vin in tara preoti de acolo slujesc cu cei de pe nou, oare de ce?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.10.2010, 20:21:02
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Inteleg ce vrei sa spui Ory si totusi e importanta ascultarea. Adica de nu se schimba calendarul in Romania atunci totul era in regula dar asa au ramas mici comunitati independente. De ce stilistii refuza sa primeasca preotul pe nou? Din cate stiu la inceput nici nu aveau ierarh si s-a hirotonit episcop de catre preot ceea ce nu e corect; mai stiu si faptul ca Sfantul Munte nu recunoaste stilistii din tara noastra iar atunci cand vin in tara preoti de acolo slujesc cu cei de pe nou, oare de ce?
Aici tine totul doar de principii, de ce acela acepta sa slujeasca cu cutare si celalalt, nu...
Insa, nu este deloc adevarat ca cei pe vechi si-au facut Episcop prin hirotonirea de catre preot. Asa ceva nu se poate si nici nu exista. Au fost Preasfintitul Evloghie Ota si Galaction Cordun, in schimb, cei pe nou au considerat ca prin neascultare cad obligatoriu in caterisire si astfel s-a considerat ca nu mai aveau puterea oficiala de-a savarsi hirotonii.
Gasesti scrieri in acest sens cu duiumul,daca cauti, eu nu am prea multe cunostinte si nici nu ma intereseaza, fiindca, din partea mea ADEVARUL sta in fapte si in constiinta, in duh, nu in niste carti de biblioteca , numai constiinta le insufleteste si nu arta cititului. Uneori credem ca aceasta credinta nu are de-a face cu moralitatea si cu omenia fiintei noastre...o imensa eroare.
Prea multa politica mistica !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 11.10.2010 at 20:26:19.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii Martiri Brancoveni cozia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 26 27.02.2014 17:23:06
Manastirea Chiajna ciucaelena Generalitati 1 30.07.2011 22:03:25
Sfintii martiri brancoveni georgeval Generalitati 23 18.08.2009 17:29:35
Opinia Avocatului Cezar Axinte de la Fundatia Sfintii Martiri Brancoveni camiann Generalitati 0 06.02.2009 11:49:54
Sfintii Martiri Brancoveni Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 1 17.08.2008 21:59:40