Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.08.2009, 20:54:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ideea cu visele este ca reveleaza parti din sufletul nostru care nu ne sunt accesibile in starea de veghe. De accea sunt asa de importante pt psihologi, mai ales cei din scoala jungiana.
Deci, daca ni se pare ca anumite vise arata astfel de aspecte si ele ne tulbura, le putem spune la duhovnic, de ce nu. Depinde si de duhovnic, ce sensibilitate are pt astfel de lucruri.
Visele 'erotice' nu intotdeauna sunt patimase, dupa parerea mea. Pot pur si simplu retrai anumite experiente ale noastre, sau pot simboliza ceva.
Greșit, dragă Fani ! Visele erotice exprimă clar suferința celui în cauză , sunt oglinda stării pătimașe în care se află cel în cauză, e suferința prelungită și în stare de veghe.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.08.2009, 21:45:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Pentru ca în general nu exista fenomene autonome în univers, orice fenomen are drept cauza vointa umana, divina sau a dracilor.
Da, numai ca in vise se manifesta poate si ceea ce nu tine de vointa.
Este deci si ceva uman, asta zicem amandoi. Bineinteles ca nu este un fenomen autonom, nici eu nu am spus asta. Dar poate fi ceva ce vine mai degraba din sufletul nostru in vise.

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
De ce sa spovedim visele erotice? Ca sa nu ramâna în sufletul nostru. Spovedania e un ajutor, nu un procuror.
Sigur, si au am zis ca spovedania nu este si cazuistica, nu este un interogatoriu, nu este insirarea unor incalcari de reguli...
Pomenirea unor vise la spovedanie, nu numai a celor erotice, poate ajuta, daca ele ne tulbura sau daca se repeta, de exemplu.

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu am zis ca tot ce spun psihologii e fals. Sunt de acord cu o parte din observatiile psihologiei.
Atunci nu mai zi ca sunt aiureli ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.08.2009, 21:46:16
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Greșit, dragă Fani ! Visele erotice exprimă clar suferința celui în cauză , sunt oglinda stării pătimașe în care se află cel în cauză, e suferința prelungită și în stare de veghe.
Pate ai dreptate, in multe cazuri. Dar depinde, depinde..
Nu cred ca in toate.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.08.2009, 22:30:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pate ai dreptate, in multe cazuri. Dar depinde, depinde..
Nu cred ca in toate.
Draga mea Fani, am oleacă mai multă experiență de viață . Porcul sunt sigur că are vise cu tărâțe, pasărea cu frimituri . . . , iar pătimașul cu scene erotice și nu numai. Astfel de vise nu sunt și nu au cum să fie întâmplătoare . Visele adolescentine au mult erotism în ele ! De ce ? Să nu aruncăm vina pe hormoni, ci pe hrana vizuală și pe gândurile de peste zi . Un gând ce stă obsesiv la savarină, apăi dragă Fani, savarine va visa cel în cauză !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.08.2009, 22:45:52
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mda ! Neimplinirile, confruntarile fizice si vizuale de peste zi, experientele inca din copilarie, dezamagirile, bucuriile...lucrurile simple pe care le vedem, simtim si gandim se manifesta intr-un mod ciudat in vis, intr-o oarecare masura visele ne-ar putea defini dincolo de aparenta fata de ceilalti, dar si fata de noi insine .
Se intampla deseori sa avem o parere subiectiva si fata de noi insine , fara ca macar sa ne dam seama.
Mie mi s-a intamplat sa visez o persoana din trecut fara sa ma gandesc macar la ea, oare este valabila si varianta vehiculata, cum ca respectiva persoana este posibil sa se fi gandit si astfel sa fie transmis telepatic, sau nu stiu cum...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.08.2009, 23:12:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Mda ! Neimplinirile, confruntarile fizice si vizuale de peste zi, experientele inca din copilarie, dezamagirile, bucuriile...lucrurile simple pe care le vedem, simtim si gandim se manifesta intr-un mod ciudat in vis, intr-o oarecare masura visele ne-ar putea defini dincolo de aparenta fata de ceilalti, dar si fata de noi insine .
Se intampla deseori sa avem o parere subiectiva si fata de noi insine , fara ca macar sa ne dam seama.
Mie mi s-a intamplat sa visez o persoana din trecut fara sa ma gandesc macar la ea, oare este valabila si varianta vehiculata, cum ca respectiva persoana este posibil sa se fi gandit si astfel sa fie transmis telepatic, sau nu stiu cum...
Nu, se întâmplă deseori, ci mereu avem o părere subiectivă despre noi ! Obiectivitatea e de dorit, dar ea rămâne ceva de neatins . Avem impresia . . . , dar până a fi, e cale tare lungă ! Mda, ai visat pe cineva, un iubit, un prieten, o rudă . . . , și ce-i cu asta ? Să ne ferim de interpretări aiuristice , atâta timp cât cunoaștem atât de puțin, culmea, despre noi înșine. Ai visat un iubit, un prieten , o rudă. . . , ignori acel vis, te speli dimineața bine pe față și-ți începi hrănirea cu cele folositoare sufletului și minții tale.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.08.2009, 23:54:02
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Bine-nteles ca nu bag in seama ceea ce visez, trec mai departe ca si cum nu a fost decat....un vis.
Si, Cristi, ce-i cu tonul acesta revoltat ? !...si, sa stii ca nu suntem mereu subiectiv, cred ca exagerezi aici.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 20.08.2009 at 23:58:51.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.08.2009, 00:19:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Bine-nteles ca nu bag in seama ceea ce visez, trec mai departe ca si cum nu a fost decat....un vis.
Si, Cristi, ce-i cu tonul acesta revoltat ? !...si, sa stii ca nu suntem mereu subiectiv, cred ca exagerezi aici.
Ști foarte bine ce-i cu tonul ăsta, chipurile, revoltat , mai ales că susții și obiectivitatea , sinceritatea. . .Dar nu acesta este subiectul acestui topic !
Cât despre exagerări, și insuportabilitatea unora , altă dată , la alt topic, un topic de mare folos la Pocăință. Aici vorbim de visul păcătos, sau despre păcatul reflectat în vis ! Ce ai de spus referitor la acestea ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.08.2009, 01:39:39
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Pacate in vis...eu nu cred in pacate in vis, daca si visul ne este judecat, cand mintea mai mult inconstienta selecteaza haotic franturi din viata noastra, ce sa mai spunem de ceea ce avem in mana ? ! Prea multe abstractii si inventii le consideram pacate si astfel ajungem sa nu mai vedem pacatele concrete din jur, realizate de noi insine. Este destul sa incercam a ne controla propria viata, atat cat ne permite personalitatea formata din experientele, absolut toate experientele vietii, incepand de la primul gangurit.
Este absolut fantastic cum reusesc visele sa ne defineasca sentimente pe care noi le-am ingropat de mult in neputinta vremii, este fantastic cum o atingere in vis, savarsita cu atata pasiune, nu se poate intrupa in realitate, uneori, nici chiar atunci cand aceasta atingere ne este la indemana. Visul in sine este fantastic si nedeslusit, atunci cand nu tinde sa devina un cosmar de temut. Daca in vis nu avem voie sa ne manifestam exact asa cum suntem, atunci, unde sa o mai facem, manipulati de un cadru social atat de ipocrit in care fiecare este supus sa-si joace rolul incontestabil si plin de neintelesul convertirii perpetue la supravietuirea amagitoare.?!
Exista in jur de 33 de boli ale somnului, visul, in functie de gradul lui de influienta asupra celui ce-l poseda, poate juca un rol in manifestarea uneia din bolile de mai sus, si atunci...cine suntem noi sa judecam visul ? Este ca si cum ti-ai judeca creierul ca gandeste si hraneste acest formidabil calculator al fiintei umane.
De ce ar trebui sa consideram un vis erotic, un pacat ?...poate ca pentru unii ramane singura manifestare de acest gen, inchistati in prejudecati si frustrari marginalizate de societatea aceasta rigida si exigenta in aceiasi masura in care este atat de pacatoasa.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 21.08.2009 at 01:50:30.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.08.2009, 03:53:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Noi nu "judecăm" visul sau semiinconștiența noastră din timpul somnului , ci păcatele ce refulează în visele nocturne. Să ți minte, Ory, că în general o fire pătimașă, un om plin de păcate , va avea și un somn cu vise pe măsură, precum și un om cu suflet curat, va avea un somn liniștit și vise frumoase. Semiinconștiența este aparentă și cum nimic nu este întâmplător în lumea asta, visele ne trădează curăția sau îmbâcsirea sufletelor noastre. Eu îți urez: vise numai frumoase ! . . . . . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prea multe pacate?! rainbow Pocainta 11 08.01.2010 17:37:15
Pacate iarta-ma Pocainta 13 27.09.2009 04:40:25
pacate walmarc04 Generalitati 22 08.09.2008 01:12:42
Sapte noi pacate? Dia20_diana Biserica Romano-Catolica 6 12.03.2008 08:42:28
Patimi si pacate ancah Generalitati 2 23.01.2007 13:29:11