Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.06.2010, 22:10:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Ne spuneti din ce cult faceti parte? Cel penticostal?
Nu, penticostalii cred în supraviețuirea sufletului după desprinderea de trup. Acesta e din soiul cel mai rău de sectanți: e adventist.
Culmea este că toți pretind a se baza pe Biblie. Și pe nimic altceva. Și au aceleași Biblii (cu unele ediții modificate în cazul adventiștilor). Totuși, între ei și penticostali sunt diferențe MULT mai mari decât între catolici și ortodocși, deși noi ne mai bazăm și pe tradiție care, de 1000 de ani, e diferită. Astfel, adventiștii nu cred în viața după moarte a sufletului, ca entitate despărțită de corp. În schimb, cred în Mileniu. Exact opusul e adevărat despre credința penticostalilor, care, din acest punct de vedere, este asemănătoare cu a noastră.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.06.2010, 22:11:40
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec7 Vezi mesajul
Nu sunt penticostal. Mai incercati.

Totusi, are vre-o importanta din ce cult fac parte? Discutam despre invataturi crestine (ale Domnului Hristos) valabile pentru toti cei ce-si zic crestini.
Dar de ce nu ne spui tu? Esti las... asa se pare.
Ne lasi pe noi sa ghicim... Pai asa putem sta pana la anu' ca sunt multe secte ratacitoare pe pamant.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.06.2010, 22:23:18
vasinec7
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu, penticostalii cred în supraviețuirea sufletului după desprinderea de trup. Acesta e din soiul cel mai rău de sectanți: e adventist.
Avand in vedere ca afirmatia de la final vine din partea dvs., o iau ca pe un compliment.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Culmea este că toți pretind a se baza pe Biblie. Și pe nimic altceva. Și au aceleași Biblii (cu unele ediții modificate în cazul adventiștilor).
"Doctorul isi schimba indeletnicirea (face pe teologul), dar naravul ba."Trebuia sa aruncati un neadevar. Adventistii (cel putin cei din Romania) nu au o traducere proprie a Bibliei. Folosesc traducerile ortodoxe existente (in special varianta Dumitru Cornilescu - Biblie a carei traducere s-a facut intr-o biserica ortodoxa din judetul Botosani).


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Astfel, adventiștii nu cred în viața după moarte a sufletului, ca entitate despărțită de corp.
O completare necesara: adventistii cred ca dupa moarte urmeaza revenirea Mantuitorului, invierea mortilor si mostenirea vietii vesnice.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În schimb, cred în Mileniu.
Mileniul. Mia de ani sau miile de ani (in unele traduceri) reprezinta o perioada de timp limitata, despre care se vorbeste in Sfanta Scriptura. "Iar ceilalti morti nu înviazã pânã ce nu se vor sfârsi miile de ani."(Apocalipsa 20:5) Este ceva rau sa crezi in ce spune Biblia?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.06.2010, 22:28:09
vasinec7
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Dar de ce nu ne spui tu? Esti las... asa se pare.
Ce concluzie inteligenta ati tras! Pai de ce sa va mai spun si eu daca tot v-a spus Mihnea (tocmai din postarea nr. 7).

Acum daca stiti din ce biserica fac parte, se schimba cu ceva datele problemei. Nu tot despre inventia asta, numita parastas, vom discuta?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.06.2010, 22:45:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec7 Vezi mesajul
"Doctorul isi schimba indeletnicirea (face pe teologul), dar naravul ba."Trebuia sa aruncati un neadevar. Adventistii (cel putin cei din Romania) nu au o traducere proprie a Bibliei. Folosesc traducerile ortodoxe existente (in special varianta Dumitru Cornilescu - Biblie a carei traducere s-a facut intr-o biserica ortodoxa din judetul Botosani).
Două minciuni într-o singură postare. Și un atac la persoană.
Prima minciună este "Biblia ortodoxă = Biblia Cornilescu" Eu zic să-i lăsăm pe ortodocși să ne spună dacă această regretabilă ediție este sau nu ortodoxă.
A doua minciună: "Biblia adventistă = Biblia Cornilescu". Ia să arătăm minciunile adventiștilor în toată splendoarea lor: un principal sit al acestei comunități ecleziale este intercer.ro. Iată și motorul de căutare biblic după "Cornilescu" găsit acolo:
http://intercer.net/blogs/biblia/

Acuma, mergeți pe "căutare", acolo unde e un meniu, din care, by default, scrie "toate cărțile" și verificați dacă găsiți acolo "Tobit" sau "Iudita". Acestea (și altele) sunt socotite de sectanți "apocrife". Și totuși, ele sunt prezente în "Biblia Cornilescu". Deci, au îndrăznit să ciuntească întregi cărți din Sfânta Scriptură și totuși să păstreze numele ediției: "Cornilescu". Asta da, onestitate intelectuală specific adventistă !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.06.2010, 22:49:17
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Dar, ca să știți ce se întâmplă cu sufletul când moare omul, am să vă spun care-i drumul sufletului imediat după moarte, după tradiția Bisericii Ortodoxe.

De când murim și până la 40 de zile, când are loc judecata particulară a sufletului și se hotărăște de Dumnezeu unde o să stăm, la bine sau la rău, până la judecata de apoi, este un timp de tranziție, adică un timp provizoriu, pentru drepți și pentru păcătoși.

Când moare omul și când își dă sufletul, în clipa aceea apar în fața lui atâția diavoli, câte păcate a avut omul și atâția îngeri sfinți, câte fapte bune a avut el în viață. Așa arată Sfântul Efrem Sirul.

Și este o mare luptă atunci. Că sfintele puteri se luptă cu diavolii cum să ia sufletul, că ei zic că este al lor, că are păcate mai multe; iar îngerii zic că are mai multe fapte bune. Și este o mare luptă și de aceea se teme sufletul să iasă din trup. I se leagă limba când vede toate astea. El vede atunci multe, dar nu poate să spună. El ar spune: "Uite, câți diavoli au venit!".

A văzut la Agapia Veche, părintele Eftimie, cu o săptămână înainte de a muri, cum se luptau îngerii cu diavolii pentru suflet, zicând: "Uite cum se luptă! Îngerii Domnului sunt cu cununi de aur pe cap și-i lovesc pe draci. Uite cum fug!"

Cu o săptămână înainte a spus când va muri, căci a fost un om ales al lui Dumnezeu, cum spuneau maicile. Dar nu toți văd taina aceasta, și să o poată spune; o văd, dar nu o pot spune.

Atunci în ceasul morții are mare îndrăzneală îngerul de la botez. Când vine acesta, toți se dau la o parte. Îngerul pe care îl avem de la Sfântul Botez are mare putere. De aceea, când vă rugați acasă, după ce ați terminat rugăciunile, să faceți și câteva închinăciuni la îngerul pe care îl aveți de la Botez și să ziceți așa: "Sfinte Îngere, păzitorul vieții mele, roagă-te lui Hristos, Dumnezeu, pentru mine păcătosul sau păcătoasa!".

Pentru că acest înger, nu numai că ne păzește acum, dar el ne păzește și în vremea morții. El călătorește cu noi prin vămile văzduhului, până la 40 de zile și îl avem de la dumnezeiescul Botez mare ocrotitor. Dacă nu ar fi el, diavolul ar face cu noi ce ar vrea.

Auziți ce zice în Psaltire: Nici să dormiteze cel ce te păzește. Și iarăși zice: Tăbărî-va îngerul Domnului împrejurul celor ce se tem de Dânsul și-i va izbăvi pe ei. Deci este clar că îngerul este cel ce ne păzește și în viața de acum și după ce murim, până la 40 de zile.

Vine acel înger și zice: "Dați-vă la o parte, diavolilor! Eu știu viața acestui suflet, de când s-a născut și până acum". Și îngerul, venind, începe a vorbi cu sufletul așa: "Nu te teme, frate suflete!" Sfântul Grigore de Nissa ne spune de ce-i zice frate. Pentru că și îngerul și sufletul sunt ființe raționale, de sine stăpânitoare, cuvântătoare și sunt duhuri, cum zice Sfânta Evanghelie: Și vor fi toți ca îngerii lui Dumnezeu.

Iată trupul tău! Ia aminte, frate suflete, acesta-i trupul tău, aceasta-i casa ta în care ai stat până acum. Cu acesta te-ai zămislit în pântecele maicii tale, cu acesta ai trăit 20, 60, 80, câți ani a vrut Dumnezeu să-ți dea pe pământ; că la Dumnezeu este viața, iar nu la noi.

Ia aminte, frate suflete, când va suna trâmbița judecății de apoi, într-o clipeală a ochilor are să învie acest trup, cum îl vezi, și ai să intri într-însul și ai să mergi la judecată, cum spune Apostolul Pavel: Toți vor sta înaintea divanului judecății lui Iisus Hristos, ca să ia fiecare după cum a lucrat, bine sau rău.

Îngerul păzitor îi aduce iar aminte: "Iată, frate suflete, când erai copil mic - sau copiliță mică - te-a trimis mama să aduci o căldare de apă sau să aduci zarzavat din grădină, sau să aduci gâștele de la păscut, sau să faci o treabă cât de mică în ogradă. Uite, așa gândeai tu atunci; așa înțelegeai tu atunci". Și începe să-i aducă aminte din mica copilărie ce bine a făcut el cu trupul acesta și ce rău a făcut. "Uite așa ai făcut, când erai în clasa întâi la școală, în a doua, a treia; uite așa făceai! După ce ai ieșit în lume, când erai fată mare sau flăcău, când te-ai însurat sau măritat, uite așa făceai". Și-i aduce aminte din pruncie și până la moarte în fiecare zi și ceas ce a făcut. Că sufletul, după ce iese din trup, foarte tare ține minte. Este ca razele soarelui. Nu-l mai îngreunează pământul, nici trupul ca să uite. Toate le vede ca o oglindă.

Aceasta se întâmplă în ziua întâi după moarte.

Ziua a doua după moarte se întâmplă un lucru mai înfricoșat. În ziua a doua după moarte îl ia îngerul păzitor și-l duce pe unde a umblat omul toată viața. Atunci se întâmplă ceea ce spune în Psaltire: Pentru ce mă tem în ziua cea rea? Că fărădelegea călcâiului meu mă va înconjura.

Toată icoana vieții omului se descoperă a doua zi după moarte. Dar ai să spui: "Părinte, cum poate sufletul omului să meargă într-o zi pe unde a mers toată viața?"

Sufletul înconjoară pământul cât ai clipi din ochi. Sufletul nostru și îngerul păzitor merg mai repede ca razele fulgerului, cum spune în Biblie: Alerga-vor, Doamne, în grabă și mai repede ca razele fulgerelor, sufletele drepților se vor întoarce la Tine, citim la proorocul Iezechiel și în multe locuri.

Sufletul este ființă gânditoare și nici nu am zis cu limba un cuvânt și cu gândul am și înconjurat pământul mai înainte de a-l pronunța; uite cum aș spune eu acum: Pekin, New York, Moscova, București, Sihăstria.

Așa de repede merge sufletul, după ce ieșim din trup. Și nu-i o greutate să se ducă el, în ziua a doua, cu îngerul pe unde a umblat toată viața. El numai gândește și a și ajuns în locul acela, căci merge ca gândul.

Și unde-l duce în ziua a doua? Îl duce pe unde a umblat omul toată viața, și-i arată unde a făcut bine și unde a făcut rău. Și nu-i arată decât adevărul.

"Uite, aici ai jucat, aici te-ai îmbătat, aici ai desfrânat cu atâtea femei sau cu bărbați; aici ai înjurat, aici ai fumat, aici ai avortat atâția copii, aici ai ocărât, aici ai furat, aici ai cântat, aici te-ai lenevit, aici te-ai răzbunat pe cineva. Ai batjocorit, ai blestemat, ai bătut. Nu te-ai spovedit, n-ai postit și te-ai împărtășit cu nevrednicie!"

Și-i arată și faptele bune: "Uite, suflete, aici ai mers la biserică; aici ai ascultat cuvântul lui Dumnezeu, aici ai miluit pe cei săraci, aici ai învățat pe copii frica de Dumnezeu; aici ai citit sfintele cărți, aici ai mers la biserică, aici ai răbdat necazurile cu bucurie, aici ai dat un cuvânt de folos la altul, dincolo ai făcut milostenie, ai îmbrăcat pe cel gol, ai adăpat pe cel însetat, ai primit pe cel străin".

Îi arată toate, toate, și sufletul săracul nu poate zice nimic, că nu-i arată decât adevărul, pentru că îngerul nu poate să mintă. Îi arată și cele bune și cele rele.

Și se minunează sufletul foarte și îl întreabă pe înger:
- Sfinte îngere, cum de știi tu acestea toate?
- Cum să nu știu, dacă pururea am fost cu tine! Tu ai mâncat, eu nu pot mânca; tu ai dormit, eu nu am dormit; tu ai băut, eu nu pot bea; tu ai stat degeaba, eu nu pot. Eu nu-s duh care poate mânca, sau bea sau dormi. Eu pururea am fost treaz - cum zice în Psaltire: Nici să dormiteze cel ce te păzește. Că dacă nu aș fi fost eu cu tine, diavolii ar fi făcut mare prăpăd, împreună cu vrăjmașii tăi văzuți și nevăzuți. Eu te-am apărat și pururea am fost lângă tine și mereu am scris ce gândești tu. Că eu știu gândurile tale și ce vorbești tu și ce faci tu, bine sau rău".

Asta se întâmplă în ziua a doua. Îl duce îngerul păzitor pe suflet pe unde a umblat toată viața.

Iar în ziua a treia după moarte, sufletul ne vede pe noi. Vede că plânge mama, plânge sora sau soția sau soțul. Vede că plâng neamurile după el și îi pare rău. Dar nu mai are grija noastră; el se gândește atunci numai la el, și zice: "Ei rămân pe pământ și se vor pocăi, că mai au vreme să facă fapte bune. Dar eu unde mă duc? Cine mă va ajuta pe mine acolo?"

Și așa merge ziua a doua pe unde a mers toată viața. Iar în ziua a treia, lucru și mai înfricoșat. I se mai dau îngeri însoțitori sufletului nostru șase îngeri purtători de lumină și cu cel de la Botez, sunt șapte, ca să treacă înfricoșatele vămi ale văzduhului.

Ați auzit de cele 24 de vămi ale văzduhului. Se fac slujbe pentru cei ce vor să aibă milă de la Dumnezeu și să-i scape de duhurile întunericului din văzduh.

Cele mai importante slujbe pentru cei care mor sunt spovedania generala și Sfânta Împărtășanie, precum și împăcarea cu toți. Iar imediat după moarte se face 40 de zile Sfânta Liturghie și parastase cu dezlegări și milostenie la cei săraci, care ajută sufletul cel mai mult când trece vămile. Că Biserica, fiind mama noastră spirituală, se roagă acum pentru bietul sufletcare-i fiul ei după dar din Botez, să treacă ușor atunci vămile văzduhului.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.06.2010, 23:12:07
vasinec7
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acestea (și altele) sunt socotite de sectanți "apocrife".
Si ortodoxia face deosebiri intre cartile canonice si cele necanonice ("pe care sectantii le numesc apocrife"). Iar aceste carti necanonice pot fi citite pentru valoarea lor istorica.

Nu am inteles ce ati vrut sa demonsrati, domnule doctor. Totusi, nu va simtiti deloc cu musca pe caciula cand aratati cu degetul, in mod acuzator, spre altii? Ce aveti de spus despre desfiintarea (stergerea), de catre biserica catolica, a uneia din cele 10 Porunci Dumnezeiesti (porunca a doua neexistand in biblia catolica) si impartirea altei porunci in doua parti, ca sa iasa totusi la numar (porunca a zecea a fost impartita in doua porunci, in biblia catolica). Astept o explicatie. Daca nu aveti, va ofer eu una. Se gaseste in profetiile lui Daniel:
"se va incumeta sa schimbe vremile si legea" (Daniel 7:25). Pe cine recunoasteti in aceasta profetie? Daca nu reusiti sa identificati "personajul" pot sa va mai dau inca vre-o 10 indicii din Sfanta Scriptura, care se potrivesc foarte bine cu o anumita putere religioasa.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.06.2010, 23:27:58
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FedorE Vezi mesajul
Buna ziua, sunt Fedor, am 40 de ani. Ratiuni de ordin sentimental si legal ma obliga sa organizez parastasul de 40 de zile al unei rude decedate. Din cauza faptului ca lucrez in Spania voi ajunge cu intarziere, adica dupa 45 de zile. Data fiind situatia, credeti ca intarzierea constituie o problema, cel putin din punct de vedere crestin? Multumesc!
Daca veniti cu intarziere,faceti un parastas la o Biserica ortodoxa de acolo la 40 zile,si puneti-o daca se poate in fiecare zi la Liturghie,pana atunci.Intr-adevar ,primele 40 de zile sunt cele mai importante.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.06.2010, 23:43:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec7 Vezi mesajul
Si ortodoxia face deosebiri intre cartile canonice si cele necanonice ("pe care sectantii le numesc apocrife"). Iar aceste carti necanonice pot fi citite pentru valoarea lor istorica.
Altă minciună adventistă. Una sau două la fiecare postare. Luați orice Biblie ortodoxă și citiți exact din tabla de materii cum se numesc acele cărți. "Necanonice" scrie ? Ia faceți un efort și puneți-vă ochelarii onestității. Acuma, nu cumva scrie "deutero-canonice" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.06.2010, 23:49:55
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec7 Vezi mesajul
Se gaseste in profetiile lui Daniel:
"se va incumeta sa schimbe vremile si legea" (Daniel 7:25).
Felicitari ca macar ai gasit pasajul care descrie exact ce face secta din care faci parte tu
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parastas de 7 ani karinuta Generalitati 8 03.02.2012 09:42:08
Parastas MariaSt Intrebari utilizatori 2 10.07.2011 14:30:08
Parastas de 2 ani Roxuta Rugaciuni 5 29.03.2011 15:43:45
cum se face un parastas oana Re Slujba inmormantarii 6 02.03.2011 23:07:56
Parastas Cost Generalitati 2 13.08.2008 14:49:56