Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.06.2010, 12:47:47
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Ai dreptate, nu prea cunosc in detaliu invatatura si raportarea lor la Scriptura, insa m'am mahnit cand am vazut unele postari in care totul se pune pe Scriptura, fara post si nevointe, fara rugaciune si Taine.
Postarile acelea ne-au mahnit si pe noi, sa stii...
Si la protestanti gasesti de toate, ca si peste tot...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.06.2010, 12:53:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

La noi ortodocsii e dureros ca oamenii se rezuma doar la pericopele evanghelice care se citesc in fiecare duminica in biserica. Dar e minunat ca se si impartasesc cu Trupul si Sangele Domnului.

Dar avem o explicatie de ce protestantii pun accentul doar pe Scriptura si nesocotesc Sfintele Taine. Daca romano catolicii au tot dat nastere la unele dogme invocand Traditia (ex imaculata conceptie), protestantii din acest motiv au lepadat Traditia si au ridicat Scriptura mai presus de Biserica.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.06.2010, 16:28:47
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Si in Biserica Ortodoxa Scriptura este folosita in cult, la toate cele Sapte Laude bisericesti si la Sfanta Liturghie, insa pentru ca noi nu participam zilnic ne rezumam doar pericopele evanghelice din zilele de sarbatoare si duminica. Cu toate acestea chiar daca este putin, acest putin este interpretat in duhul Sfintilor Parinti, iar credinciosii sunt feriti de interpretari subiective.
Scriptura ramane actuala pentru fiecare dintre noi. Cu siguranta "prin personajele biblice regasim starile noastre sufletesti".- Parintele Staniloae
"De esti intristat, vei afla in Biblie mangaiere; de esti suparat, vei afla bucurie; de esti manios - impacare; de esti poftitor - infranare; de esti nesabuit - intelepciune; de esti rau - bunatate; de esti un ucigas - mila si indreptare; de iti urasti aproapele - dragoste. Intr-insa iti vei afla leac pentru toate patimile si slabiciunile, si hrana pentru toate virtutile si implinirile. De esti bun, Biblia te va invata cum sa ajungi mai bun; de esti milostiv, te va invata blandetea cea ingereasca; de esti inteligent, te va invata intelepciunea"- Sf Iustin Popovici.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.06.2010, 20:44:13
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Ai foarte mare dreptate Misionarule! Si cand te gandesti ca in Sfanta Scriptura gasim foarte multe raspunsuri la durerile si framantarile noastre!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.06.2010, 21:25:44
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Daca tinem cont ca Biblia impreuna cu Traditia ,sunt cei doi piloni de baza ai credintei noastre,cred ca nu acrodam totusi atentia cuvenita Bibliei.Si nu numai ca nu ii acordam suficient timp ,dar nici suficienta importanta si prioritate in gandirea noastra.Nu urmam adica invataturile Evangheliei in viata de zi cu zi.
Trebuie sa indeplinesti toate tainele Bisericii,slujbe,rugaciuni,impartasire.Dar trebuie sa implinesti si toate poruncile pe care Hristos le-a lasat in mod direct,prin insasi cuvintele Sale: purtarea crucii,iubirea vrasmasului,jertfa,lasarea in voia lui Dumnezeu.
Una fara alta nu se poate .Avem nevoie de har,dar avem nevoie si de Cuvant.Avem nevoie de viata care a generat-o Duhul (in Biserica) dar avem nevoie si de Cuvantul care ni-L aduce pe Hristos direct in fata ochilor nostri,cand citim Evanghelia.
Daca nu ar fi existat acest cuvant direct al lui Dumnezeu,credinta noastra nu ar fi existat.Caci ,cine nu vede ceva concret din maretia lui Dumnezeu,si anume Cuvantul sau,cum ar putea el crede?Cine nu recunoaste in Evanhelie insusi glasul lui Dumnezeu coborat spre oameni,cum poate el sa zica ca va crede in lucrurile care nu se vad.
Avem nevoie sa cunoastem (si sa urmam) Evanghelia ,asa cum ochiul are nevoie de lumina,plamanul de aer ,si mintea noastra cea intunecata de lumina Revelatiei divine.

Bineinteles ca e valabil si reversul.Doar cu Biblia singura nu faci treaba decat pe jumatate .Caci Hristos a avut grija de noi ,prin Duhul,si dupa ce El nu ne-a mai vorbit in mod direct.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.09.2010, 10:40:17
pocainta pocainta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2010
Mesaje: 2
Implicit Sfanta Scriptura

" Avem datoria de a studia Sfintele Evanghelii până când acestea ajung modul nostru de a gândi și acționa. " (Sf Ignatie Briancianinov)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.11.2010, 22:55:08
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Sfantul Serafim de Sarov

studiez Biblia zilnic : lunea il citesc pe sfantul evanghelist Matei de la inceput pana la sfarsit;martea,pe sfantul evanghelist Marcu;miercurea ,pe sfantul evanghelist Luca;joia pe sfantul evanghelist Ioan;si impart Faptele Apostolilor si Epistolele in cadrul ultimelor doua zile ale saptamanii.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.11.2010, 00:05:25
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misionarul Vezi mesajul
Cu durere in suflet trebuie sa va marturisesc ca multi dintre ortodocsi nu citesc si nici nu vor sa citeasca Sfanta Scriptura,iar daca o citesc citesc doar Noul Testament,si de asta nu inteleg mare lucru.Ba chiar unii preoti si teologi nu au citit si nici nu staruie in citirea Sf.Scripturi.Nu acuzi pe nimeni dar ar trebui sa ne trezim la realitate,ar trebui sa citim cu mic cu mare sf.Scriptura si scrierile Sf.Parinti.Aici se afla adevarata comoara a crestinismului.Am auzit pe multi zicand:nu am binecuvantare sa citesc biblia,sau :biblia e sfanta ,numai preotii au voie sa o citeasca.Se inseala toti deoarece in indreptarele de spovedanie scrie destul de clar :nu mi-am dat silinta sa citesc Sf. Scriptura,sau:nu am citit Sf.Scriptura.Bineinteles nu trebuie sa citim asa cum ne vine noua si sa intelegem dupa capul nostru ,avem nevoie de indrumatori in privinta asta .Dar nu trebuie sa negijam cititul Sf.scripturi.Acum au aparut Noul Testament Audio,ascultati daca va vine greu sa cititi,dar nu fiti nepasatori.
Draga MISIONARULE, nu cei care CITESC BIBLIA, nici cei care ASCULTA vb din BIBLIE si nici cei care VORBESC DIN BIBLIE mostenesc IMparatia lui D-zeu...ci acei care IMPLINESC CUVANTUL LUI DUMNEZEU...
Asa ca, parerea mea, poti sta zi si noapte cu ochii in Biblie daca tu esti UN FARISEU ca cel din parabola....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.11.2010, 23:14:11
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit O poveste despre Socrate, Apostolul Pavel si spectatorii din prezent

Motto: ,,Socrate credea ca Adevarul este evident pentru orice om in toate mintile si lipsit de prejudecati.Problema era ca oamenii erau plini de prejudecati care impiedicau ca ideile adevarate sa iasa la lumina din strafundurile constiintei lor:sarcina lui era aceea de moasa:de a-i ajuta pe oameni sa-si nasca propriile idei adevarate,prin inlaturarea piedicilor.Metoda ,,maieutica" a lui Socrate a exercitat o imensa influenta asupra gandirii civilizate"

Nu am postat fara rost acest citat din cartea ,,Church and gnosis:A study of Christian thought an speculation in the second century" a lui Francis Burkitt.La inceputurile crestinismului,mesajul Mantuitorului urma sa fie adus in lumea lui Socrate.Acesta adevarata ciocnire a civilizatiilor in anumite momente(Faptele Apostolilor 17:18-33)are o explicatie si mai ales ne arata ca radacinile unor probleme de interpretare din prezent sunt adanc ingropate in trecut.

Profesorul Francis Burkitt,de la Universitatea Cambridge, explica rostul acestei afirmatii:,,Dintr-un anumit punct de vedere problema cu care s-a confruntat ganditorul crestin din secolul al doilea este similara cu ceea pe care o avem si noi de rezolvat astazi:cum sa exprimam in termeni potriviti lumii moderne mesajul evanghelic care a fost propovadit intr-o societate atat de indepartata de noi si atat de diferita ca perspectiva.

Este aceiasi problema cu care s-au confruntat inainte oamenii din secolul al doilea dupa Hristos,cand Evanghelia a fost transferata din Palestina in Europa,si dintr-un mediu semit in civilizatia cultivata,stiintifica si filosofica a lumii greco-romane"

In prezent,asa cum arata si Millard J.Ericksson,in ,,Christian Theology",gradul de autoritate al afirmatiilor teologice poate fi privit din mai multe perspective iar studiul critic al Bibliei,extrem de dezvoltat in prezent,poate fi structurat pe cel putin sapte etape.Asa cum puteti observa,nu ma refer la abordarea Bibliei din perspectiva clasica a unui credincios ci mai degraba din perspectiva unui cercetator biblic,cee ce,evident,comporta alte abordari.Aici ar putea aparea un conflict de abordare intre ceea ce remarca Windorin si abordarea analitica,cu un pronuntat accent laic.

Eriksson remarca si el acest posibil conflict,la fel cum Apostolul Pavel s-a trezit,in Areopag,fata in fata cu o critica rationala a mesajului sau.Dupa cum puteti vedea s-ar putea sa fim,in anumite privinte, doar mostenitorii unui vechi razboi al ideilor mintii umane in incercarea de a explica,in contextul unei epoci,un mesaj atemporal si divin.Iar acesta incercare,prin esenta ei,este sortita atat polemicii cat si unei variate interpretari.

Daca gradele de autoritate ale unei afirmatii teologice(dpdv al afirmatiilor directe ale Scripturii,implicatiilor directe sau probabile,concluziilor inductive sau deduse precum si speculatiilor fatise)si studiul critic al Bibliei (critica textuala, a surselor literare,a formei,redactarii,istorica,a religiilor comparate,textuala)au depasit in prezent abordarea traditionala a textului sacru atunci nu-mi mai ramine decat sa ajung si eu la aceiasi concluzie cu Profesorul Burkitt: ,,Inteleptul din vechime a spus ca :Este o vreme pentru toate.Problema este ca oamenii nu au intotdeauna destula intelepciune pentru a stii care drum din epoca lor este cel mai potrivit."

Iar acest pericol real cu care ne confruntam a fost extrem de bine,in opinia mea,surprins de Adolf von Harnack: ,,Exista intotdeauna pericolul ca sub forma cunosterii,dogma sa inlocuiasca credinta,sau sa o puna in legatura cu o doctrina a religiei,iar nu cu Dumnezeu sau cu o experienta vie"

Last edited by Scotsman; 28.11.2010 at 00:25:39.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.01.2011, 09:39:21
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Focul Bibliei

Iată, Însuși Dumnezeu Își aseamănă cuvintele sale cu focul. Foc este Cuvântul lui Dumnezeu. Și toți care citim și ne hrănim cu acest Cuvânt cunoaștem acest foc. Ne-am încălzit și ne încălzim cu el. L-am simțit și-l simțim mereu.
Biblia este o Carte caldă; o Carte fierbinte. Cuvântul lui Dumnezeu din Biblie este cald și are putere de a încălzi, de a aprinde. Biblia are foc în ea. Are un foc deosebit despre care David simțea și spunea că "i-a aprins rărunchi". Biblia are un foc care aprinde inima și viața. Și e firesc să fie așa. E explicabil să fie așa, pentru că Autorul Bibliei este Duhul Sfânt, iar Duhul Sfânt este foc, căldură, clocot. Orice copil al lui Dumnezeu care citește Biblia se întâlnește în ea cu Focul cel Ceresc. Orice copil al lui Dumnezeu care citește Biblia, aplecat în rugăciune, stă mereu sub botezul limbilor de foc. Așa se explică de ce un creștin cititor din Biblie, un creștin biblic, este un om aprins pentru cele sufletești, este un "nebunatic", este mereu în clocot. Biblia este o magazie de foc ceresc, și cine intră în ea se aprinde.

Nici o altă carte din lume n-are puterea ce o are Biblia de a-l aprinde pe om, de a-l încălzi, de a-l însufleții și de a-l face nebun pentru Domnul și sufletul său. Nici o altă carte nu poate face acest lucru, pentru că nici o altă carte din lume n-are focul ce-l are Biblia. Focul cel Ceresc, Focul Duhului Sfânt.
Un creștin este - trebuie să fie - mai presus de toate un om cald, un om aprins, un om în clocot. Dar acest creștin aprins poate fi numai cel care se aprinde mereu și cu focul cuvântului biblic.
"Cuvântul Meu nu este el, oare, ca un foc...? - zice Domnul". Iată focul care ne trebuie pentru întreținerea "căldurii" noastre, ca să fim niște creștini calzi și aprinși! Un creștin biblic este un om aprins, veșnic înflăcărat pentru cele sufletești, veșnic în clocot. Dar îndată ce slăbește cu citirea Bibliei, cu râvna, îl vezi cum se răcește, îl vezi cum ajunge și el un "căldicel", ba chiar rece de tot. Răceala creștinilor de azi vine tocmai pentru că nu se apropie de Biblie, pentru că nu se apropie de focul cuvântului biblic.
Pentru satan și împărăția lui nu este nimic mai primejdios decât un creștin aprins, un creștin în clocot. De aceea, satan umblă și el cu "foc" după oameni; umblă cu "focul" lui. Focul lui satan este: alcoolul, cârciumile, petrecerile, desfătările și toate patimile cele rele. Și, o, cum aleargă lumea la acest foc! Și, o, cum se încălzește și se aprinde lumea cu acest foc! Nu-l poți apropia pe om de focul din Biblie, dar se duce nebunește la focul lui satan. Satan a umplut lumea cu focul lui. Și e plină lumea de cei care ard și se prăpădesc în acest foc pierzător de suflete.
Domnul strigă din cer de sus: "Foc este Cuvântul Meu! Aprindeți-vă cu el!" Dar, drept răspuns, jos, în lume, creștinul se aprinde cu focul lui satan....
Îndeosebi, voi, tinerilor, privegheați mereu, căci mai ales după voi umblă satan să se apropie cu focul lui pentru voi e o îndoită biruință când vă cuprinde Focul cel Ceresc. Când focul tinereții voastre e botezat cu Focul cel Ceresc, atunci voi puteți face lucruri mari și minuni mari.
Tineri, bătrâni, frați și surori, apropiați-vă cu toții de focul cuvântului biblic, ca să luați foc, căldură și mântuire!"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Merita sa cititi! silverstar Generalitati 15 18.10.2010 16:23:41
va rog cititi lalala Generalitati 13 05.05.2010 01:32:25
Cititi din Parintele Schmemann Anodos Despre Biserica Ortodoxa in general 32 04.03.2008 19:36:55
Cititi ! Nitro Stiri, actualitati, anunturi 7 26.05.2007 18:59:44