Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.11.2007, 14:45:46
roxanica roxanica is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 49
Implicit

multumesc frumos pentru cuvintele tale vsovi.intentia mea este sa fiu buna sa nu tulbur pe nimeni (pe cat posibil)dar imi este greu sa vad in sotul meu barbatul pe care l-am iubit atat si care m-a impins sa fac o crima. cred totusi ca tot cu vorba buna rezolv lucrurile desi ,daca dumnezeu m-ar bincuvanta din nou ,cred ca ar face la fel. nu cred ca voi mai avea ocazia sa fiu mama pentru a doua oara. dar numai dumnezeu stie. poate il intoarce la credinta sa vada adevarul lui dumnezeu nu cel in care traieste el. el are oroare de felul meu de a-mi manifesta credinta. el vrea sa crezi doar asa de suprafata , sa nu te privezi de placerile trupului si ale pantecului, sa fii orgolios si mandru si sa nu spui in viata iarta-ma. si daca il invat ca nu este bine si ii citez din cartile citite spune ca m-am smintit si ca sunt habotnica. mai mult decat atat si pretenii lui care nu sunt crestini practicanti sunt de aceeasi parere cu el. este ingrijorator ca toata lumea vede credinta ca pe ceva de suprafata , fara nici o privare de la nimic ci doar sa stii ca exista dumnezeu si este suficient. totusi raspundem in fata lui dumnezeu daca nu am facut nimic in acest sens pentru casnicii nostri.credinta nu este de mai multe feluri - trebuie sa fie vie si lucratoare- trebuie sa transpui in practica tot ce inveti din carti si de la sfanta biserica. dar daca cel de langa tine te impinge la pacat si spune ca dumnezeu a lasat avortul ca altfel ne-am fi inmultit prea mult............ no comment( sa stii ca am reusit dupa 40 de ani - el are 60 de ani- sa il duc la spovedanie si apoi sa ajunga in final sa se impartaseasca. dar mi-am dat seama ca nu a inteles cu adevarat ce inseamna sa te impartasesti cu sfintele taine din moment ce gandeste asa)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.11.2007, 16:22:06
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Draga Roxana, poate te va ajuta mult link-ul de mai jos:
http://www.sfintii-arhangheli.ro/seminar.php
Este seminarul Maicii Siluana "Sa ne vindecam iertand", foarte folositor in general, pentru multe probleme.
Tot acolo (pe www.sfintii-arhangheli.ro) gasesti si un link special pentru problema ta.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.11.2007, 16:23:49
roxanica roxanica is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 49
Implicit

iti multumesc din tot sufletul irina. dumnezeu sa te aiba in paza!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.11.2007, 21:15:04
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Draga Roxana, noi trebuie sa facem din necazurile noastre mijloace prin care Dumnezeu urmareste indreptarea noastra. Dumnezeu nu este un administrator care imparte binele si raul in functie de faptele noastre. Dumnezeu ingaduie ca raul sa se abata asupra nostra, potrivit pedagogiei Sale, chiar daca ni se pare paradoxal. Imi vine in minte un exemplu din Pateric, atunci cand un frate ii spune duhovnicului ca a inlaturat orice incercare, orice razboi, iar duhovnicul ii spune: "cere de la Dumnezeu razboi sau incercare pentru ca sufletul prin razboaie sporeste", si acel frate zicea mereu: "Doamne, da-mi rabdare intru razboaie." Sa nu deznadajduiesti.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.11.2007, 05:05:02
ireal ireal is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2007
Mesaje: 32
Implicit

Eu nu stiu ce sa zic! Imi pare tare rau sa vad o asemnea suferinta! Ma supar atat de tare sa vad cum o femeie este injosita si maltrata de sot. Problema totusi este alta. Cand Ceusescu interzicea avorturile, erau foarte multi care mureau, si se stie asta. Acum avortul este legal, si totusi se intampla si acum nenorociri. De asemenea pentru persoana care a povestit acesta intamplare. Nu avortul este principala problema. Cred ca sotul tau, daca ti-a facut ce a facut, nu te merita, nu te iubea. Un sot care tinea la tine, care era cu credinta, care te considera si te respecta, chiar daca nu era de acord, totusi nu iti facea asa ceva! Eu nu vad din pacate o iesire din aceasta problema a avorturilor. Singura rezolvare mi se pare educarea populatiei, care ar trebui sa stie consecintele medicale, morale, spirituale, ortoxe etc
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.11.2007, 20:39:57
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

-Intr-o conferinta Par.Galeriu spunea ca daca parintii ar fi constienti de importanta actului zamislirii,(se insoteste barbatul cu femeia spre nastere de prunci)nu s-ar mai naste copii cu probleme si n-ar mai exista pruncucideri.
-Nimic nu este intamplator,trebuie sa intelegem ce este pocainta s-o traim si Dumnezeu la care nimic nu este cu neputinta ne va darui si iertarea.
-Constiinta(glasul lui Dumnezeu din om)ne va mustra dar ne va invata cum sa ne mantuim.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.11.2007, 23:35:35
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu ma intreb unde se duc sufletele copiilor avortati?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.11.2007, 00:07:14
ancaemanuel ancaemanuel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 52
Implicit

Macar acum sa stii, si sa nu mai gresesti. Indiferent in ce stare esti.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.11.2007, 08:49:39
roxanica roxanica is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 49
Implicit

draga veilur si eu m-am intrebat dupa cele ce mi s-au intamplat. o sa iti trimit un fragment dintr-o carte a parintelui cleopa.
Sufletele copiilor avortati stau într-un loc unde nu este nici întuneric, nici lumină. Nici nu se bucură, nici nu se chinuiesc. Si ei strigă la Dumnezeu: "Doamne, pentru ce suntem noi lipsiti de bucuria fetei Tale, căci noi nu am văzut lumina soarelui, nu am văzut frumusetile din această lume si nici nu am făcut vreun păcat?" Si atunci glasul lor se ridică la Dumnezeu, iar Dumnezeu va cere sufletele din mâna mamelor ucigase. Iar părintii, care au omorât copiii în pântece, dacă fac canon, îi eliberează pe copiii lor din acea stare.
dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa se mai repete niciodata sub nici o forma!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.11.2007, 08:51:15
roxanica roxanica is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 49
Implicit

DAR ASTA INSEAMNA CA NU TREBUIE SA SE MAI REPETE NICIODATA !!!!!(scuze pentru exprimarea din mesajul trecut)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL! Tudor Generalitati 526 08.09.2007 14:16:46