Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.03.2010, 14:33:05
eudany01's Avatar
eudany01 eudany01 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit

cei de la tv nu au cu ce sa mai faca audienta si se iau de Biserica, cel mai bine ar fi sa nu ne mai uitam la tv sa nu ne smintim si noi.nu trebuie sa fim noi judecatori sau cei de la tv, ne judeca Dumnezeu si e de ajuns.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.03.2010, 14:48:38
Aurelia2010 Aurelia2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 38
Implicit

"In statulul de functionare al mitropoliei nostre pe teritoriul Republicii Italia ficare preot apartinator Mitropoliei de Milano este inregistrat ca si rezident in Italia cu permis de sedere emis de autoritatiile in drept. Ca urmare a afirmatiilor calomnioase facute in cadrul emisiunii Acces Direct , va putem pune la dispozitie lista preotilor..."
Nu mi se pare corect sa sustii cu atata boala ca ai dreptate, cand chiar nu ai. Am cateva intrebari: preotii din urmatoarele imagini au acte de italia??? Si atunci de ce fac slujbe in Mitropolia de Milano? Sau ei nu au acte in Italia, dar "au in statutul Mitropoliei"?

http://ihtis.files.wordpress.com/201...pg?w=600&h=800

http://ihtis.wordpress.com/?attachment_id=1390

Sunt doi preoti dati afara din eparhia Tomisului, dupa cum aflam din:

http://www.ziuaconstanta.ro/rubrici/...ie-la-dna.html
http://www.ziuaconstanta.ro/rubrici/...t-de-apel.html
http://www.romanialibera.ro/dezvalui...ri-la-dna.html

Poate cineva sa se intereseze daca in data de 8 Februarie, preotii din imagine (foarte cunoscuti in presa romaneasca), au acte de Italia?
Eu nu prea as crede. Si iata cum "birou de presa al Mitropoliei din Italia", pe un ton amenintator, impune celor de la Acces Direct, urmatoarele:
"In urma acestor dezinformari facute in cadrul emisiunii cerem redactiei emisiunii Acces Direct sa faca cunoscut telespecatorilor acest comunicat de presa. Nu credem ca dezinformariile si atacurile facute la adresa unor membrii ai Mitropoliei noastre ajuta pe cineva"
Totusi, vad ca nimeni nu a atacat pe nimeni, la emisiune. Nu stiu de ce autorul "comunicatului de presa" se crede discriminat, poate, sau cine stie, poate se crede doar atacat prin faptul ca cineva a spus ca in Teoctist ar putea fi acolo. Sa ma ierte Dumnezeu, dar la cati (ca Teoctist) sunt in Mitropolia aceea... nu ar fi o mirare ca si el sa fie pe acolo... Vad ca are destui romani pe acolo, si chiar 2 episcopi, si inca cum... cei mai buni dintre cei mai buni: Olivian Pop si Dimitrie Bica, romani din partea ardealului, daca nu ma insel, si preoti caterisiti de IPS. Teodosie, dupa cum se vede clar in fotografiile de mai sus, care cred ca nu au in niciun caz acte de Italia, acte care nu cred ca le-au facut dupa ce au iesit din Arhiepiscopia Tomisului... Si atunci, unde este "atacul" emisiunii Acces Direct" asupra unor membri ai acestei Mitropolii? Pardon:-o am mai vazut ceva:
"dezinformariile si atacurile facute la adresa unor membrii ai Mitropoliei noastre ajuta pe cineva" adica, la Acces Direct s-a facut un atac la adresa unor membri ai Mitropoliei de Milano??? Si ce membri au fost atacati acolo, ca am vazut ca numai despre Teoctist Nichitean s-a vorbit? Iata cum se adevereste vorba "ia-l incet ca spune tot".
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.03.2010, 14:57:16
Aurelia2010 Aurelia2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 38
Implicit

In comunicatul de presa de pe pagina de stiri (a Mitropoliei din Italia, sau despre aceasta), aflam ca:
"Referitor la afirmatia facuta in cadrul emisiunii cum ca mitropolia nostra ar fii o biserica paralela rugam pe cei interesati sa ne atace, sa studieze istoria Bisercii Ortodoxe Ruse din Exil (ROCOR) astazi apartinatoare Patriarhiei de Moscova. din aceste documentie istorice reiese clar succesiunea apostolica a mitropoliei noastre si datele fondarii ei de catre bisercia Greaca de Stil Vechi"

ATENTIE: PATRIARHIA MOSCOVEI NU ARE NICI-O MITROPOLIE IN ITALIA! Singura parte a ROCOR-ului care s-a unit cu Moscova este in America, si numai acolo! Deci, unde este logica comunicatului de presa? Nu exista oare nicio logica? Autorul este bolnav de cuvintele "cineva ma ataca" si tocmai afirmatiile lasa de dorit? Am citit si in alte comunicate tot asa, date de Mitropolia din Italia cu privire la ROCOR-ul care s-a unit cu Patriarhia de Moscova, care NU ARE NICIO TREABA ROCOR CU MITROPOLIA DE MILANO. Este ca si cand Greco-catolicii din America ar zice ca sunt in comuniune cu ROCOR pentru ca o Biserica din Franta s-a unit cu aceasta.... care nu au nicio logica, ci doar vor sa spune si ei cuiva ca sunt cineva, pe cand nici macar nu au cum sa aiba comuniune cu aceasta Patriarhie, Italia fiind subjuristdictionata Patriarhiei Romane si nu a Moscovei! Cat despre Patriarhia Romana si "Mitropolia din italia" nici vorba despre o comuniune! De ce? pentru ca unii dintre fostii membri ai BOR, dati afara sau fugiti, au intrat in aceasta Mitropolie, altii chiar nu au nicio treaba cu teologia si nici cu monahismul, si interesul BOR ma indoiesc ca ar fi exact indreptat spre aceasta Mitropolie aparuta prin 1992, rupta dintr-o fractiune a unui sinod schismatic stilist din Grecia, care de asemenea nu are nici o treaba cu ROCOR.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.03.2010, 15:02:00
Daniela87 Daniela87 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Mesaje: 42
Implicit

Ne duce mass media de nas cum vrea.. si noi credem si pierdem timpul cu dezbateri "ca daca o fi facut ca daca nu".. Mai bine am lasa pe Dumnezeu sa judece ca el le vede pe toate, nu are nevoie sa se uite la TV sa vada cu ce gresim fiecare.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.03.2010, 15:04:12
Aurelia2010 Aurelia2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Paisie Aghioritul Vezi mesajul
Sunt prezenti si Ortodocsii de Stil Vechi! Poate ei au Mitropolie... Ca se pomeneste de ROCOR... de Biserica Rusa!

Patriarhia Romana are MITROPOLIA ORTODOXA ROMANA A EUROPEI OCCIDENTALE SI MERIDIONALE cu IPS IOSIF si Ep.Vicar pe PS.Marc Nemteanul, iar in cadrul Mitropoliei face parte si Episcopia Ortodoxa Romana a Italiei, cu sediul la Roma :
Episcop: Preasfintitul SILUAN

Ardesa:
Via Ardeatina n° 1741, 00134 Roma – Italia
tel/fax: (0039) 067 197 343; fax: +39 069 028 09 40
e-mail: cabinet.episcopia.italiei@mitropolia.eu

sursa:http://www.patriarhia.ro/ro/structur...istrativa.html
Stilistii au doar biserici de mir. Am inteles de la ei ca ar fi doi episcopi, dar care asculta direct de greci si nu sunt ca Mitropolie, ci doar simpli episcopi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.03.2010, 15:21:45
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

adevarul e ca este ceva socant....am vazut si eu imaginile si m-am ingrozit...Doamne ajuta!
sa speram ca numai sunt astfel de cazuri...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.03.2010, 15:49:18
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eudany01 Vezi mesajul
cei de la tv nu au cu ce sa mai faca audienta si se iau de Biserica, cel mai bine ar fi sa nu ne mai uitam la tv sa nu ne smintim si noi.nu trebuie sa fim noi judecatori sau cei de la tv, ne judeca Dumnezeu si e de ajuns.
Si nu numai ca ne uitam la TV la niste prostii mai si postam aici pe un forum ortodox acum in postul mare, e ca si cum am calca intru-un rahat si il insiram toata casa.
Hai sa ne rugam.
Asa Doamne Imparate daruieste-mi ca sa-mi vad greselile mele si sa nu osandesc pe fratele meu, ca binecuvantat esti in vecii vecilor. Amin
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.03.2010, 16:27:40
eudany01's Avatar
eudany01 eudany01 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Si nu numai ca ne uitam la TV la niste prostii mai si postam aici pe un forum ortodox acum in postul mare, e ca si cum am calca intru-un rahat si il insiram toata casa.
Hai sa ne rugam.
Asa Doamne Imparate daruieste-mi ca sa-mi vad greselile mele si sa nu osandesc pe fratele meu, ca binecuvantat esti in vecii vecilor. Amin

da asa e, cu postarile aici pe form le facem lor reclama,ca sa fie lumea curioasa si sa se uite la emisiune. cum zicea preotul la Biserica, e mai usor sa vezi paiul din ochiul celuilalt decat barna de la nasul nostru.
__________________
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.03.2010, 19:23:52
Aurelia2010 Aurelia2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 38
Implicit

E adevarat, insa, trebuie sa vedem si partea proasta a lucrurilor, pentru ca daca vedem numai partea buna, o sa ajungem sa mergem la biserici eretice si schismatice si sa zicem ca daca si ei "tin post si nu judeca pacatele altora" inseamna ca-s buni... Nu e asa! Si mai e ceva: o emisiune TV se impplica in cazul unui preot homosexual, caz ce nu a fost condamnat si nici descutat de Patriarhia Romana, cum s-a intamplat in toata istoria pana acum! Asta este destul de ingrijorator ca Biserica Ortodoxa Romana, considera oamenii presei, ca nu este capabila sa-si judece propriile odrasle si proprii clerici. Nu este asa! Biserica Ortodoxa Romana are un Sinod, are o organizare destul de temeinica, este infailibila si este capabila sa-si judece singura cazurile. De ce este cazul ca niste mireni sa faca ordine? Si mai e unul: Bichir... teolog, jurnalist, etc... Nu prea vad eu un om echilibrat si teolog pe deasupra care sa se adreseze cu formule de genu "ce bă fratele meu" cum ar suna sa zica Patriarhul: "chai jeas mo prale"? Dar na, numai modele bune se aventureaza in asa cazuri. Sa le fie cu iertare si lor si celor care le dau apa la moara; ca daca si calugarii s-ar feri sa faca asa ceva, si mania Lui Dumnezeu s-ar departa de la ei. Este mania Lui Dumnezeu ca sa ii faca de rasul lumii; pentru ca, stati fara grija, Biserica nu se va sminti nici de un asa caz, nici de latele 100, ci va ramane statornica si la locul ei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Trei ani de la trecerea la cele vesnice a Patriarhului Teoctist cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 13 12.10.2010 18:32:26
Cuvantul rostit de Prea Fericitul Teoctist la Prima Conferinta a Comunitatilor Romanesti din Europa paula_i Intrebari utilizatori 0 09.03.2010 22:03:48
prostituata lesinata in direct la National tv alexandra28 Generalitati 80 27.07.2007 13:51:22
ACUM IN DIRECT LA TV - RELATIA OM DUMNEZEU cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 20.01.2007 23:51:39
IN DIRECT LA TV ! cristiboss56 Biserica Ortodoxa si Massmedia 5 12.01.2007 00:03:48