Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.07.2009, 01:20:26
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb darul

Multe nunti sunt facute doar pentru dar... Din pacate.
Am intalnit tineri care cautau sa se impace cu cei de care se departasera in urma unor dispute lumesti, nu pentru motivul curat si crestinesc de a se cununa cu pace in suflet inaintea Domnului, ci pentru a reinoda o comunicare cu un potential nuntas care va aduce "darul" sau.
Nasi cautau, de asemenea, in "lumea buna", pentru a avea parte de daruri consistente si din acea directie. Cu cat mai multi nasi, cu atat mai bine, pentru concurenta.

Din parte-mi, am ales sa ma duc la nuntile curat crestinesti, simple, unde darurile de suflet s-au primit cu rabdare, in Biserica. Zi de duminica, cu slujba cununiei imediat dupa Sfanta Liturghie. Apoi a urmat o masa crestineasca pentru toti cei prezenti la un restaurant pana pe la miezul noptii. Simplu, autentic... Ador autenticul!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.07.2009, 09:38:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Da, faptul ca Mantuitorul se afla prezent la Nunta, de orice fel ar fi aceasta, este un lucru neindoielnic. Problema se punea insa in [COLOR=darkred]a constientiza prezenta lui [/COLOR]acolo sau nu. Adica, sunt dispusi mirii si oaspetii sa accepte, cu adevarat, ca Hristos este intre ei? Si aici incep sa apara retinerile, pentru ca adesea ne place "sa uitam" ca El este tot timpul de fata.

Cred ca a curata Nunta (petrecerea de dupa) de toate cele ce nu sunt in tot cu buna cuviinta (betie, mandrie, haine goale, fumat la greu, imbuibare, etc.) tine de o marturisire puternica a credintei. Duce aproape spre un martiriu interior, spre o rupere a parerii tuturor celorlalti si spre o pastrare a pacii interioare a celor doi. Nu stiu ce sa zic.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.07.2009, 23:12:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit De ce este ciudat?

Lore, Anna,
Nu stiu de ce vi se pare asa ciudat ceea ce am scris eu si de ce ma judecati asa (se cam vede fanatismul in vorbele voastre). Chiar m-ati ranit.
N-am spus nici un moment ca trebuie sa lipseasca Iisus, sau credinta.
Si n-am spus ca bucuria sau petrecerea de nunat trebuie sa fie mare destrabalare sau betie. Pentru unii poate sa fie, pentru mine nu.
Totusi bucurie si petrecere trebuie sa fie.
Daca voua va place nunta in negru, la manastire, nu va impiedica nimeni.
Si da, a merge la biserica este si o obligatie. Nu intotdeauna te simti in stare sufleteste sau corporal, dar o faci sau n-o faci (daca nu poti si nu poti). Voi n-ati avut astfele de zile?
Nu v-a fost rau?
Omul este om si are nevoie si ale lui, chiar daca il poarta pe Dumnezeu si credinta in suflet.
Si nu, nu toate cele 7 zile sunte ale omului, caci omul nu poate decide singura supra vietii lui: o zi macar (dar mai sunt si sarbatorile din calendar de tinut) este pentru credinta si biserica, alte zile sunt pentru serviciu, fie ca ne place sau nu. Dar avem si nevoie sa fim cu familia, sa fim pentru noi, pentru sufletul nostru (citit, plimbat, pictat, muzica etc.).
La asta m-am referit.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.07.2009, 17:30:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu Vezi mesajul
V-ati intrebat vreodata cati dintre oamenii din ziua de astazi s-ar bucura ca Hristos sa vina la nunta lor?
Poate ca la biserica L-ar astepta toata lumea dar la ospat nu s-ar bucura nimeni
Invitatii ar fi tristi si nu se vor simti in largul lor
Nu-i asa?
.Oare cum ar fi sa te-nbeti de fata cu Hristos? , Sa fumezi de fata cu Hristos ?sa te imbuibezi pana nu mai poti cum mancare?si sa te destrabalezi in toate felurile asa cum se prodcedeaza in zilele noastre
Cu siguranta ca Mantuitorul nu ar zice sa nu bem decat apa si sirop sau sa nu ne bucuram de bucatele alese.DAr cu buna cuviinta sa fim cumpatati Si la nunta din Cana s-a baut vin si inca ce vin
Dar se pare ca in zilele noastre termenul de "buna cuviinta" a capatat un inteles gresit.
Ceea ce descrii tu mai sus chiar s-a intimplat in fata lui Hristos la nunta din Caana.

Lauretiule, lasind la o parte habotnicia care reiese din limitarile expuse de tine, te-ai intrebat vreodata de ce crezi ca s-a terminat vinul? Ca s-a baut putin? NU cred!
Iar Hristos i-a mustrat NUUUU!, si nu numai ca nu le-a spus nici du-te mai incolo si te culca ci le-a dat si mai mult de baut, recurgind la minuni.
Deci asa de mult a iubit Hristos pe oamenii care petrec la nunta ca le-a suplimentat aceasta sursa de bunavoie, de dansuri si veselie.

Daca Hristos nu vedea ca sufletele lor nu tinjeau dupa mai mult stimulent pentru a se veseli si bucura la aceasta ocazie FII TU SIGUR CA NU AR FI ADUS MAI MULT VIN! ci le-ar fi dat ceai de Sunatoare ca la minastire, calmant natural.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.07.2009, 17:47:58
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

iarta-ma sophia, nu asta era intentia mea. dar nu cred ca ar trebuie sa privesti mersul al liturghie ca pe o rapire a timpului petrecut cu familia.cat despre mersul saptamanal la biserica, e adevarat, nici eu nu ma simt uneori in cele mai bune toane, dar e adevarat ca si in boala chiar daca nu ai chef treebuie sa manaci ca sa te intremezi, apoi iti este mai bine.
cred ca veselia o percepem fiecare diferit.Eu am zis negru si manastire, ci colorat dar fara muzica la maxim, bautura si altele.dar sa nu uiti ca NIMIC NU E OBLIGATORIU.toate le faci fie ca trebuie, fie ca vrei.Hristos e bucurie. "Bucurati-va pururea!"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.07.2009, 17:57:48
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ceea ce descrii tu mai sus chiar s-a intimplat in fata lui Hristos la nunta din Caana.

Lauretiule, lasind la o parte habotnicia care reiese din limitarile expuse de tine, te-ai intrebat vreodata de ce crezi ca s-a terminat vinul? Ca s-a baut putin? NU cred!
Iar Hristos i-a mustrat NUUUU!, si nu numai ca nu le-a spus nici du-te mai incolo si te culca ci le-a dat si mai mult de baut, recurgind la minuni.
Deci asa de mult a iubit Hristos pe oamenii care petrec la nunta ca le-a suplimentat aceasta sursa de bunavoie, de dansuri si veselie.

Daca Hristos nu vedea ca sufletele lor nu tinjeau dupa mai mult stimulent pentru a se veseli si bucura la aceasta ocazie FII TU SIGUR CA NU AR FI ADUS MAI MULT VIN! ci le-ar fi dat ceai de Sunatoare ca la minastire, calmant natural.
asta e parerea ta.strict a ta. nu am mai intalnit-o pana acum.sa inteleg ca esti adeptul bautului pe saturate?pana nu iti sustii patristic parerea, permite-mi s-o consider deplasata!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.07.2009, 18:32:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
asta e parerea ta.strict a ta. nu am mai intalnit-o pana acum.sa inteleg ca esti adeptul bautului pe saturate?pana nu iti sustii patristic parerea, permite-mi s-o consider deplasata!
Nu, rar si putin, vin sau bere, tarii aproape niciodata.
Nu sunt adeptul explicatiilor restrictive acolo unde nu-si au locul, pot fi ele si patristice, ca tot oameni erau si ei, supusi greselii.

Evenimentul din Caana Galileii este relatat foarte clar fara simblistica prea multa.
Poate incerci tu sa ne explici de ce Hristos a suplimentat cantitatea de vin, cind IN MOD NORMAL, ar fi trebuit sa ajunga pe saturate, ca doar acei oameni SE PREGATISERA DE NUNTA nu de degustare.

...dar te rog nu incepe cu simboluri de genul..."a vrut sa le ofere putin din gustul vinului din Imparatia Cerului, care are alt gust, etc.,samd"...ca m-ai pierdut, bine?

La nunta NU SE PREDICA!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.07.2009, 13:49:07
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

nu, nu pot sa incerc nici o explicatie pt ca risc sa o iau pe aratura. ma multumesc cu explicatiile celor (mult) mai bine pregatiti decat bine. mi se pare ca te contrazici:intr-o parte zici ca esti adeptul bautului ocazional si putin, iar in alta parte afirmi ca butuoiele cu vin erau prea putine si trebuiau suplimentate ca sa intretina buna dispozitie a nuntasilor. ce sa inteleg?cat despre predica la nunta la noi se face. si din cate stiu si in manualele de omiletica se vorbeste despre structura predicii la nunti.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.07.2009, 14:21:54
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Cata vreme exista echilibru in toate si bun simt,nu vad de ce oamenii nu ar trebui sa se distreze.
Cata vreme invitatii nu beau de sa ajunga sa se tare pe jos,sa zbiere pe manele in mijlocul cartierului ori sa se destrabaleze in ultimul stil,chiar nu vad vreo problema.
Am vazut atatea nunti in care lumea se distra chiar foarte bine in limita acestui bun simt.
Imi aduc aminte cu placere de una,in mod special,care a fost organizata ca un fel de mic spectacol pentru invitati cu concursuri de dans,culinare,karaoke,apoi seara o declaratie din partea mirelui pentru mireasa in curtea localului scrisa numai din faclii aprinse,iar la final un superb foc de artificii.
Deci,se poate si altfel...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.07.2009, 14:32:33
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

bine zis, echilibru, dreapta socoteala.problema e ca nu toti oamenii stiu sa il tina. aici apar problemele...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PREZENTA PERMANENTA A Par. A. Papacioc andreicozia Calugarul 6 21.06.2010 22:45:20
Ce credeti despre prezenta ateilor pe forum? Traditie1 Generalitati 109 19.03.2010 10:24:04
Prezenta preotului la cununie doar ca spectator costel Nunta 0 24.02.2009 20:45:50
Prezenta catolicilor pe Forum PadreCory Biserica Romano-Catolica 71 29.04.2008 17:24:37
Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa? Va_iubesc Despre Biserica Ortodoxa in general 244 20.05.2007 00:46:46