Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 11.06.2007, 11:54:16
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
Citat:
În prealabil postat de iosif
Fara indoiala, Biserica este indrumatoarea poporului pe calea vesniciei. Insa indrumarea pe aceasta cale preuspune aplicarea corecta a principiilor si invataturilor crestine la imprejurarile concrete ale vietii, atat la nivel de individ cat si la nivel de societate, adica in relatia cu ceilalti.

euRomania s-a decis pentru un drum european, pentru o integrare politica in structurile ropene. Insa aceasta integrare politica este imposibil de realizat deplin daca nu se urmareste si integrarea socio-economica si culturala.

Biserica are un rol absolut incontestabil in aceasta integrare a Romaniei. Credinta a fost de multe ori marul discordiei intre est si vest. Necesitatea dialogului cu celelalte confesiuni a devenit astfel indispensabila in noul context al globalizarii. Nu putem avea legaturi cu cei de alta confesiune, atata vreme cat nu ne cunoastem, nu stim ce urmarim, nu stabilim anumite reguli ale colaborarii, ale convieturii intr-o Europa unita.

As vrea sa discutam aici aspectele pozitive ale acestui dialog, urmand ca intr-un alt topic sa le abordam pe cele mai putin pozitive.

Vi se pare legitim acest dialog interconfesional crestin?
integrare intr-o U E fara pricipii religioase,o uniune europeana atee,sa nu uitam asta ;deci aceast UE va cauta sa ne anihileze pe cit va putea credinta folosindu-se de aspectele de dependenta economica la care aspira din pacate sa ne aduca.
Ce te face sa crezi ca UE are interes sa "ne anihileze credinta"? Inteleg...sa profite de pe urma faptului ca suntem incapabili sa atragem/absorbim fonduri europene, dar ce legatura are asta cu credinta.

Sincer, nu am vazut nimic din care sa rezulte ca ar ataca Biserica. Din contra: parohiile pot atrage neconditionat fonduri europene, fara ca cineva sa le impuna ce sa faca cu banii (pot face orfelinat, azil, cantina sociala, etc). Daca preotii nu stiu asta sau nu sunt in stare sa faca proiecte pentru a lua banii...iar nu-i vina UE.

Cred ca multi români au ramas cu mentalitatea (insusa de comunism) de victima si isi plang de mila ca sunt "impilati", nedreptatiti, invidiati si "urati" de straini. Ori nu este asa...

Vorbesti de o UE atee. Nu cred ca ea asa. Exemplu: in Germania predarea religiei in scoli e obligatorie. Poate nu cred toti, dar statul se implica si se preocupa de educatia religioasa a cetatenilor proprii.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 11.06.2007, 15:29:56
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean

Vorbesti de o UE atee. Nu cred ca ea asa. Exemplu: in Germania predarea religiei in scoli e obligatorie. Poate nu cred toti, dar statul se implica si se preocupa de educatia religioasa a cetatenilor proprii.
EU ne este atee dar cred si eu ca asta e directia . Dece ?
Spunea un preot care a fost de fata cand s-a discutat Constitutia ca, nu au reusit sa introduca nici un articol referitor la credinta .
Asta era cu vreo 2 ani in urma , (la o predica s-a spus) . Nu am dovezi.

Daca cineva cunoaste vreun articol din Constitutie in sensul asta sa-l spuna .
Pana atunci toti avem dreptate , si niciunul :)

maria
Reply With Quote
  #193  
Vechi 11.06.2007, 15:51:08
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Citat:
În prealabil postat de Mirean

Vorbesti de o UE atee. Nu cred ca ea asa. Exemplu: in Germania predarea religiei in scoli e obligatorie. Poate nu cred toti, dar statul se implica si se preocupa de educatia religioasa a cetatenilor proprii.
EU ne este atee dar cred si eu ca asta e directia . Dece ?
Spunea un preot care a fost de fata cand s-a discutat Constitutia ca, nu au reusit sa introduca nici un articol referitor la credinta .
Asta era cu vreo 2 ani in urma , (la o predica s-a spus) . Nu am dovezi.

Daca cineva cunoaste vreun articol din Constitutie in sensul asta sa-l spuna .
Pana atunci toti avem dreptate , si niciunul :)

maria
Va dau trei exemple:

ARTICOLUL 30
(1) Libertatea de exprimare a gandurilor, a opiniilor sau a [u]credintelor[/i] si libertatea creatiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare in public, sunt inviolabile.

(7) Sunt interzise de lege defaimarea tarii si a natiunii, indemnul la razboi de agresiune, la ura nationala, rasiala, de clasa sau religioasa, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenta publica, precum si manifestarile obscene, contrare bunelor moravuri.

ARTICOLUL 32
(7) Statul asigura libertatea invatamantului religios, potrivit cerintelor specifice fiecarui cult. In scolile de stat, invatamantul religios este organizat si garantat prin lege.

Este suficient sa cititi Constitutia Romaniei http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page?id=339

De altfel, credinta este o chestiune interioara, intima, o relatie personala a omului cu Dumnezeu, care nu poate fi reglementata prin lege.



Reply With Quote
  #194  
Vechi 11.06.2007, 19:03:17
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

UE fara principii religioase....pai cum ar trebui sa fie? Sa impuna principii religioase sau o anumita religie? Suntem liberi sa ne exprimam credinta, sa ridicam biserici ce ar trebui mai mult? Care ar fi aceste principii religoase si cum le intelegi tu concretizate de catre UE ?
Reply With Quote
  #195  
Vechi 11.06.2007, 19:38:41
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Problema acuta care se punea la ora respectiva (la TV,se tot discuta) era daca ramanem intre noi crestinii (adica credinta in Iisus , in Sf.Treime ) sau ii luam si pe musulmani ?
Aceasta era nuanta .La asta se referea si predica .

Se discuta aderarea Turciei .Oricum , discutia nu stiu daca are vreun rost , nu duce la nimic .Vom trai si vom vedea .

maria
Reply With Quote
  #196  
Vechi 11.06.2007, 20:00:06
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.692
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator
UE fara principii religioase....pai cum ar trebui sa fie? Sa impuna principii religioase sau o anumita religie? Suntem liberi sa ne exprimam credinta, sa ridicam biserici ce ar trebui mai mult? Care ar fi aceste principii religoase si cum le intelegi tu concretizate de catre UE ?
Cum, foarte usor, prin copii si prin noi si patimile noastre,... si nu trebuie sa faca efort prea mare...un mic exemplu ar fi sa iti trimita vre-o 5000 de canale de televiziune prin satelit si peste putin timp incepi sa nu mai simti nevoia de Biserica, de Liturghie. Deci in ziua de azi nu mai trebuie sa vina nimeni cu buldozerul sa ti-o darime. Ti-o darima in suflet si este deajuns. Asa lucreaza dusmanul nevazut ca o infectie, nu o vezi, dar incepi incet incet sa slabesti , sa tusesti, etc
Reply With Quote
  #197  
Vechi 11.06.2007, 20:07:55
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Fara indoiala, Biserica este indrumatoarea poporului pe calea vesniciei. Insa indrumarea pe aceasta cale preuspune aplicarea corecta a principiilor si invataturilor crestine la imprejurarile concrete ale vietii, atat la nivel de individ cat si la nivel de societate, adica in relatia cu ceilalti.

Romania s-a decis pentru un drum european, pentru o integrare politica in structurile europene. Insa aceasta integrare politica este imposibil de realizat deplin daca nu se urmareste si integrarea socio-economica si culturala.

Biserica are un rol absolut incontestabil in aceasta integrare a Romaniei. Credinta a fost de multe ori marul discordiei intre est si vest. Necesitatea dialogului cu celelalte confesiuni a devenit astfel indispensabila in noul context al globalizarii. Nu putem avea legaturi cu cei de alta confesiune, atata vreme cat nu ne cunoastem, nu stim ce urmarim, nu stabilim anumite reguli ale colaborarii, ale convieturii intr-o Europa unita.

As vrea sa discutam aici aspectele pozitive ale acestui dialog, urmand ca intr-un alt topic sa le abordam pe cele mai putin pozitive.

Vi se pare legitim acest dialog interconfesional crestin?
Aspectele bune ale unui eventual dialog ar fi consecinta convertirii lor la ortodoxism,altfel s-ar numi tot eretici.Dar credeti ca ar vrea? Nu ii prigoneste nimeni pe ei,ci dimpotriva,catolicii au ars ortodoxi in evul mediu.Si nici acum,ci dimpotriva ei vor sa ne abureasca pe noi cui globalizarea si astfel sa ne inrobeasca,sa ne faca sa ne convertim de la religia ortodoxa si sa slujim satanei.Nu noi am creat nenorocita de ue ci marii masoni.De ce nu ii intrebi si pe ei de ce vor asa de mult dintr-o data sa bage in ue tari din estul europei?Pentru ca noi inca avem o identitate nationala nedizolvata?Pentru ca suntem cumva in dreapta credinta?Da.Eu asa cred.De ce nu ne lasa sectantii astia prosti in pace,ordinarii astia neoprotestanti etc.?Tot timpul cauta ei sa piarda pe cineva.
Si masonii astia din ue vor doar sa trga niste foloase din tara asta si asa destul de amarata.Stati calmi ca nu vor sa dea ci sa ia de la noi si banii pe care umflatii aia de vestici ii dau oricum nu ajung in buzunarele noastre sau in vreo constructie bisericeasca,ci tot in ale parlamentarilor.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 11.06.2007, 20:11:09
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Cum legitim?In nici un caz.NU VREAU SA AM TREABA CU ERETICII ASTIA.NU SUNTEM DIN ACEEASI BISERICA.EI SUNT AI SATANEI.DE CE NU INTELEGI ODATA?AI SCRIERILE SFANTULUI APOSTOL PAVEL FRATE.CITESTE-LE.PANA CAND NECREDINTA ASTA?...
Reply With Quote
  #199  
Vechi 11.06.2007, 20:32:58
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silviu
Cum legitim?In nici un caz.NU VREAU SA AM TREABA CU ERETICII ASTIA.NU SUNTEM DIN ACEEASI BISERICA.EI SUNT AI SATANEI.DE CE NU INTELEGI ODATA?AI SCRIERILE SFANTULUI APOSTOL PAVEL FRATE.CITESTE-LE.PANA CAND NECREDINTA ASTA?...
Invata sa iubesti, Silviu. Si pe dusmani si pe prieteni. Nu iti cere nimeni sa "ai treaba cu ereticii". Poate numai sa ii tolerezi si, crestineste, sa nu ii urasti..
Reply With Quote
  #200  
Vechi 11.06.2007, 21:14:58
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.692
Implicit

Ai dreptate Silviu, sa-i iubim dar asa mai de departe:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29
Sf.Sinod al BOR invita la dialog BRU si accepta vizita Papei Pr.Coriolan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 08.07.2010 13:54:27
Nevoia de ajutor archanghel Stiri, actualitati, anunturi 34 12.08.2009 09:59:09
Ecumenismul-dialog sau unificarea confesiunilor? georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 31 15.07.2008 19:20:50
DIALOG CU TINERII Laurentiu Generalitati 8 11.12.2006 01:00:59