Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 11.12.2013, 10:07:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Îmi povestea o doamnă foarte credincioasă că a avut o experiență similară. Dumnea ei are 3 copii, primii 2 născuți în străinătate (doamna aceasta a trăit mulți ani în Occident).
Când era însărcinată cu al treilea copil, s-a întors în România, dar primul consult ginecologic l-a făcut în Germania. Medicul din Germania a felicitat-o că este la a treia sarcină, i-a urat naștere ușoară etc. După ce s-a întors în țară și a mers la control (sarcina era încă în primele luni), prima întrebare a medicului a fost: "când să vă programez la avort?"...
Deci, fiind a treia sarcină, pentru medic era clar că pacienta va dori să avorteze.
Eu n-as fi asa credul la povesti din astea.
Probabil credincioasa noastra foarte incerca sa braveze sau a lasat sa se inteleaga cumva ca ii este foarte greu cu cei doi copii care ii are deja si de aici doctorul a concluzionat ca probabil vrea sa scape de sarcina - ceea ce e foarte probabil, altfel de unde sa stie ca avea deja doi copii si mai ales nu stia inca pentru ce venise: consultatie despre mersul sarcinii sau programare la avort.

In plus, si in occident este un declin acut al natalitatii, putini au mai mult de 1-2 copii e drept, avorturi sunt mai putine pentru ca au fost educati sa foloseasca anticonceptionalele, unele din ele fiind de fapt un avort mai discret.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 11.12.2013, 19:45:10
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu n-as fi asa credul la povesti din astea.
Probabil credincioasa noastra foarte incerca sa braveze sau a lasat sa se inteleaga cumva ca ii este foarte greu cu cei doi copii care ii are deja si de aici doctorul a concluzionat ca probabil vrea sa scape de sarcina - ceea ce e foarte probabil, altfel de unde sa stie ca avea deja doi copii si mai ales nu stia inca pentru ce venise: consultatie despre mersul sarcinii sau programare la avort.

In plus, si in occident este un declin acut al natalitatii, putini au mai mult de 1-2 copii e drept, avorturi sunt mai putine pentru ca au fost educati sa foloseasca anticonceptionalele, unele din ele fiind de fapt un avort mai discret.
Da... îmi pare preferabilă folosirea anticoncepționalelor (cele care nu sunt și avortive). Până la urmă, este decizia fiecărei persoane căsătorite, de fapt a fiecărui cuplu, dacă și când să aibă copii. Dacă ar fi păcat să controlezi lucrul acesta, atunci ar fi la fel de imorală decizia de a intra în monahism, sau de a trăi ca celibatar în lume. În toți acei ani dedicați lui Dumnezeu și, poate, carierei ai fi putut naște o mulțime de copii, nu-i așa? :)
Sunt lucruri care, din punctul meu de vedere, țin de dreapta socotință: nu-ți poți asuma în orice moment responsabilitatea unui copil și, mai ales, nu ai posibilitatea de a crește, ca acum câteva decenii, 15-20 de copii, din cauza unei reticențe față de anumite practici științifice.
În schimb, avortul este, într-adevăr, ucidere, ucidere de bebeluși, deci crimă!
De aceea, trebuie EVITAT CU ORICE PREȚ!
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 11.12.2013 at 19:47:41.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 11.12.2013, 21:45:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

E o confuzie grava intre abstinenta ca vocatie sau fie chiar si abstinenta ca metoda anticonceptionala si actul sexual cu anticonceptionale.

Prima e cu binecuvantare pe cand pentru a doua nu cred ca se poate da.
Se poate cel mult ingadui, din pricina slabiciunii firii, dar binecuvanta nu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Canon de pocainta pentru cel cazut in desfranare costa1988sv Intrebari utilizatori 9 21.12.2012 18:35:48
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39
AVORTUL! Tudor Generalitati 526 08.09.2007 14:16:46