Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 05.05.2011, 11:57:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Am citit. 100-125 de euro pe AN de familie (deci 3-5 oameni) nu mi se pare deloc mult. Vin vreo 40 ron pe luna de familie, in banii nostri - pentru unii putin, pentru altii mult. Mai mult mi se pare ca dai pe drum. Pentru Biserica este o suma modica, socotesc.
Intreb si eu, ce poti face in Olanda cu 100 de euro?
Suma este relativ mai mică decât simbria percepută în parohiile catolice din București, unde se recomandă 1% din venitul BRUT pentru fiecare membru al familiei sau muncă în folosul parohial, unde nu sunt bani.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #202  
Vechi 05.05.2011, 12:01:22
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Am citit. 100-125 de euro pe AN de familie (deci 3-5 oameni) nu mi se pare deloc mult. Vin vreo 40 ron pe luna de familie, in banii nostri - pentru unii putin, pentru altii mult. Mai mult mi se pare ca dai pe drum. Pentru Biserica este o suma modica, socotesc.
Intreb si eu, ce poti face in Olanda cu 100 de euro?
Ah, dar nu am spus ca e mult! Ideea in sine este cum este. Si la praohiile catolice exista asa ceva, dar suma nu este atat de detaliata in general, ci la genul: cat vrei, ok este 1% din venitul anual, sau cel putin 70 de euro. Daca nu platesti cotizatia, platesti mai mult penru inmormantare sau casatorie, in jur de 100-200 de euro mai mult. Dar daca aduci un rozariu sau o icoana sa ti le binecuvinteze parintele, nu se uita in caietul de membri. :D

Singurul motiv pentru care am dat aceasta informatie este fiindca mi s-a cerut. Nu vreau sa denigrez parohia sau pe preotul paroh.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #203  
Vechi 05.05.2011, 13:42:17
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Acum "alta"....nu se numeste cotizatie..ci contributie.Bisericile sunt unitati non-profit ;..cum vrei sa mergi la o slujba (mai ales iarna)si sa ingheti la propriu.,sau sa nu fie iluminate candelabrele mai ales cind incepe Sfanta Euharistie?? sigur ca toti credinciosii trebuie sa contribuie dupa puterile lor (financiare) la asigurarea unor conditii normale in locasul de cult. Eu personal ,merg de 20 de ani intr-o biserica unde nu a fost instituita nici o taxa ,la nici un serviciu religios.Acolo mi-am casatorit copii,acolo mi-am botezat nepotelul...acolo merg si imi incarc sufletul. Deci nu-i normal sa faceti comentarii pe aceasta tema(de fapt ..chiar e pacat)....nu vrei sa contribui,foarte bine ..nu te obliga nimeni.
  #204  
Vechi 05.05.2011, 13:58:29
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Aici e problema! Noessisa NU are dificultati spirituale. NU ne-a cerut parerea.NU ne-a cerut ajutorul, pentru ca nu are nevoie de el.
Pur si simplu a luat o decizie si a comunicat-o din bun simt, pe forum!Acum trebuie mitraliata, ca nu ne place noua decizia ei??

Daca era indecisa si cerea ajutor, atunci erau justificate atatea pagini de discutii.Dar in contextul in care EA are decizia luata, e impacata si multumita, de ce a fost supusa unui astfel de tratament?

Zicea MariS bine, din iubire pentru Dumnezeu, ajungem sa ne uram aproapele!

Cred ca s-a spus ieri ce era de spus. Nu am dificultati spirituale, oricum nu mai mari decat a oricarui crestin. Nu am cerut parerea: o asemnea decizie este foarte personala, se face cu discernamant, adica cu rugaciune si in cu dorinta de a afla voia Domnului...Nu (mai) sunt indecisa de cateva luni. Sunt atat de decisa incat chiar am cerut in mod oficial intrarea in BC si inscrierea in parohie, am cerut cetificat de botez de la parohia unde am fost botezata, am stabilit data de intrare in Biserica Catolica. Nu din ciuda fata de Biserica Ortodoxa, sau cu ura, sau eu stiu ce gand rau, ci cu bucurie si multumire ca pot sa urmez voia Domnului, ca nu mai sunt in dilema, ca pot sa ma dedic trup si suflet spre ceea ce de mult am fost atrasa. Sunt impacata, multumita, entuziasta si ma simt aproape de Dumnezeu.

Nu am nici rabdarea, nici timpul, nici pregatirea de a ma lupta in sabii dogmatice. Am dat cateva exemple, foarte pe scurt si in graba despre cateva inadvertente pe care nu le-am putut rezolva in ceea ce priveste viziunea Ortodoxiei asupra acelor probleme, si la care am gasit raspunsuri mult mai bine conturate in partea catolica. Dar singurul motiv pentru care am intrat in asemnenea discutie este fiindca am fost intrebata daca convertirea mea nu are si baze mai rationale decat "Imi place Jesu Dulcis Memoria si Misa Tridentina." Sigur ca are, nu m-am convertit fiindca imi place mai mult cum miroase tamaia folosita de catolici decat cea folosita de ortodocsi, ambele miros frumos in felul lor, important ca simbolizeaza acelasi lucru ...rugaciunea care se ridica la Dumnezeu.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).

Last edited by Noesisaa; 05.05.2011 at 14:02:10.
  #205  
Vechi 05.05.2011, 15:02:01
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Cred ca s-a spus ieri ce era de spus. Nu am dificultati spirituale, oricum nu mai mari decat a oricarui crestin. Nu am cerut parerea: o asemnea decizie este foarte personala, se face cu discernamant, adica cu rugaciune si in cu dorinta de a afla voia Domnului...Nu (mai) sunt indecisa de cateva luni. Sunt atat de decisa incat chiar am cerut in mod oficial intrarea in BC si inscrierea in parohie, am cerut cetificat de botez de la parohia unde am fost botezata, am stabilit data de intrare in Biserica Catolica. Nu din ciuda fata de Biserica Ortodoxa, sau cu ura, sau eu stiu ce gand rau, ci cu bucurie si multumire ca pot sa urmez voia Domnului, ca nu mai sunt in dilema, ca pot sa ma dedic trup si suflet spre ceea ce de mult am fost atrasa. Sunt impacata, multumita, entuziasta si ma simt aproape de Dumnezeu.

Nu am nici rabdarea, nici timpul, nici pregatirea de a ma lupta in sabii dogmatice. Am dat cateva exemple, foarte pe scurt si in graba despre cateva inadvertente pe care nu le-am putut rezolva in ceea ce priveste viziunea Ortodoxiei asupra acelor probleme, si la care am gasit raspunsuri mult mai bine conturate in partea catolica. Dar singurul motiv pentru care am intrat in asemnenea discutie este fiindca am fost intrebata daca convertirea mea nu are si baze mai rationale decat "Imi place Jesu Dulcis Memoria si Misa Tridentina." Sigur ca are, nu m-am convertit fiindca imi place mai mult cum miroase tamaia folosita de catolici decat cea folosita de ortodocsi, ambele miros frumos in felul lor, important ca simbolizeaza acelasi lucru ...rugaciunea care se ridica la Dumnezeu.
Multumesc Noessisa draga, ca ti-ai facut timp sa scrii acest mesaj.Poate il citeste si AlinB si poate te crede pe tine, ca pe mine nu m-a crezut cand am descris "fenomenul" de pe acest thread, asa cum l-am perceput si simtit eu ..

Iti doresc inca o data, numai bine si Dumnezeu sa te insoteasca mereu pe drumul tau! ( asta nu-i o urare de despartire ci de incheiere a discutiilor pe acest thread, din punctul meu de vedere!)
  #206  
Vechi 05.05.2011, 15:09:48
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit off topic

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu nu am spus pe un ton ofensator,ci a fost mai mult ca o surpriza"surprinzatoare"cum se pune problema materiala intr-o biserica de aici vs. biserici de acasa,atat! De unde sa stiu eu ca nu sunt subventionati de stat,cand eu nu stiu nici altele??
Poti sa afli ca am lasat bani pt spovedit si dat acatist,cat si alte cheltuieli in biserica.
Ma gandesc ca totusi pretul benzinei a fost un impediment,fiind un drum de 2 ore(dus-intors).
Nu stiu...eu sunt nemultumita ca bisericile ortodoxe romanesti sunt atat de raslete in strainatate incat ceea ce in Romania,mersul la biserica era un simplu act,aici a devenit o lupta,un sacrificiu,o hartuiala continuua cu drumurile si cu distantele!
Ooo, te inteleg. Si eu m-am impiedicat de aceasta.
Initial mergeam la biserica americana si am intrebat-o pe preoteasa direct din prima zi cat si ce sa dau. Si ea mi-a spus razand ca dupa puteri, ca daca nu am sa nu dau nimic etc.. Am dat 20 usd si am intrebat daca este bine, mult sau putin. Si ea mi-a zis ca e minunat si m-a intrebat catre ce merg banii, ca aveau trei fonduri.. Nu am inteles nimic, pe scurt, dar am dat bani saptamanal... :) Dar mergand acolo am vazut ca erau f putini credinciosi (cred ca abia erau creo 30!) si mari cheltuieli. De ex. biserica abia avea cateva icoane, era f saraca. Erau cativa credinciosi instariti care faceau contributii de mii de dolari pt. pictarea bisericii. Si mai era o masa care se dadea dupa slujba (in fiecare sapt. se ocupa alt om de aceasta). Si aceea era f saracacioasa. Dar nu conta, oamenii erau minunati si ma simteam foarte bine desi uneori aveau doar chifle, hummus si cafea :).

Inainte sa merg la biserica romaneasca, o prietena a sunat la toate bisericile ortodoxe din oras pt botezul fetitei si i s-au cerut bani + plata cotizatiei (i se spunea ca trebuie sa devina membru).. ar fi trebuit sa plateasca vreo 300 usd. Nu si-a mai botezat copilul pt ca i s-a parut ca este "jefuita". (ea este cercetator, doctorand, are salariul f mic). Acesta este efectul, din pacate.

Dar cred ca depine mult de felul in care vorbeste preotul cu oamenii. Eu mi-am trimis o alta prietena, rusoaica, la biserica americana pt botezul copilului. Si nu numai ca preotul a convins-o sa devina membru (cu toata familia), dar in scurt timp i-a apropiat de biserica, ia convins pe amandoi sa se spovedeasca etc.. (nu i-a "gonit" cu banii ca si ei sunt saraci, el e inca student, iar ea sta cu bebe acasa).

Iar cererea banilor in biserica la sfarsitul slujbei mi s-a parut si mie foarte nepotrivita, intotdeauna. Astfel de lucruri pot fi facute ulterior sau comunicate in scris etc.. nu in biserica. Din fericire, unde merg eu nu se practica, dar la un moment dat a slujit un preot din alt stat si la sfarsitul slujbei numai despre bani si cheltuieli a vorbit. Vreo jumatate de ora. Si eu ma intrebam "ce caut eu aici?". Dar am trecut si de asta.
  #207  
Vechi 05.05.2011, 15:20:03
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Off-topic:

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Da-mi voie te rog sa comentez si motto-ul tau.

Senzatiile tin de trup, de simturi... deci nu are cum o senzatie sa fie aproape de Dumnezeu. Ideile tine de minte (spirit, duh) si sunt mult mai aproape de Dumnezeu caci "Duh este Dumnezeu"! si EL numai cu cugetul inimii poate fi cunoscut, (deci numai daca mintea este unita cu inima intru iubire duhovniceasca).

Senzatii duhovnicesti nu exista dar exista idei duhovnicesti.
Senzatii trupesti exista dar idei trupesti nu exista.

Doamne ajuta. Har si pace.
Ar fi mult de filozofat aici.Ma rezum la o intrebare:
- unde incadrati IUBIREA( eros si agape) ???
La senzatii sau la idei??

Senzatiile tin de perceptii, sunt experiente directe. Care intotdeauna vor fi mai aproape de Dumnezeu decat teoria si ideile despre EL !
Va dau un exemplu si inchei : cand luati Sfanta Impartasanie, va simtiti mai aproape de Dumnezeu decat cand cititi, ascultati sau emiteti idei despre EL???
DA ori BA? Daca raspunsul este DA, atunci ati inteles motto-ul meu!
  #208  
Vechi 05.05.2011, 16:03:31
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ar fi mult de filozofat aici.Ma rezum la o intrebare:
- unde incadrati IUBIREA( eros si agape) ???
La senzatii sau la idei??
La fapte (atata "agape" cat si "filia" si "eros").
"Fiii mei, să nu iubim cu vorba, numai din gură, ci cu fapta și cu adevărul. " I Ioan 3,18

Domne ajuta.
  #209  
Vechi 05.05.2011, 16:40:08
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Va dau un exemplu si inchei : cand luati Sfanta Impartasanie, va simtiti mai aproape de Dumnezeu decat cand cititi, ascultati sau emiteti idei despre EL???
Este buna argumentatia. Felicitari. Va bazati pe indemnul din Psalmul 33 care zice: "gustati si vedeti ca bun este Domnul". Iar eu va intreb acum cum vedem ca este bun Domnul in Sfanta Impartasanie: trupeste (psihic) sau duhovniceste (prin nous). (Va intreb cum vedem nu cum simtim). Si animalele simt ca si oamenii totusi ele nu ar putea sa vada pe Hristos in Taina Sfintei Euharistii. Se poate salaslui Sfanta Impartasanie pe deplin in animale?

Am vorbit din punctul de vedere al faptului ca senzatiile sunt in opozite cu nousul.

Cuvântul nous este de origine greacă și definește conștiența rațională capabilă de investigare și cunoaștere a realității. Nous este intelectul abstract, este funcția superioară a individului capabilă să aducă realitatea în existentă prin reprezentare și descriere lingvistică, să o diferențieze structural și dinamic și să îi caute legile cele mai generale care o caracterizează evolutiv.

Nousul își propune să cerceteze și înțeleaga corect și complet lumea fenomenală, să îi discearnă principiile fundamentale din care provine și legile după care se manifestă, deasemeni să înțeleagă intențional și comportamental subiectul, adică agentul care primește, reprezintă și utilizează lumea pentru a supraviețui.

Nous mai poate fi înțeles și ca inteligența supremă, creatoare a universului, acea fortă-cunoaștere ascunsă din care provin toate modurile existențiale și în care se întorc la sfârșitul unui ciclu de manifestare a realității în conștiința indivizilor.



Senzatia se refera doar la cunoastrea trupeasca (psihica) si nu face nici o referire la cunoasterea duhovniceasca (intru Duhul Sfant).

Senzația este prima formă de reflectare psihică a realității. Ca reproducere în creier a realității reflectă însușirile simple ale obiectului care acționează sub formă de stimuli direct asupra organismului. Însușirile reflectate de senzație sunt simple, concrete, exterioare, acidentale, neesențiale. Senzația reflectă în mod izolat caracteristicile stimulului.Ea se produce la nivelul creierului ca rezultat al unui proces ce începe cu acțiunea stimulului asupra receptorului, se continuă cu transmiterea informației prin căile nervoase aferente și se finalizează într-o experiență psihică. Senzația este elementul psihic indivizibil al cunoașterii dar nu se prezintă singură decât în rare cazuri ca de exemplu în primele zile ale vieții sau în cazuri patologice. Este rezultatul final al unui proces cognitiv elementar, primordial realizat datorită proprietății organismului numită sensibilitate.

Pentru ca ati adus vorba de Sfanta Impartasanie va intreb in persoana Hristos Iisus cine indumnezeieste si cine este indumnezeit? Unde s-a unit firea dumnezeiasca si cea umana in persoana Hristos Iisus si cum a fost posibil acest lucru? (Evident ca nu prin senzatii...)


Sfanta Impartasanie este viata si foc!
De ce doar omul se poate impartasi deplin cu Hristos Iisus in Taina Sfintei Euharistii? Si animalele au suflet (trairi emotionale) si trup? Senzatii au si animalele... de ce Duhul Sfant nu se poate salaslui in ele? De ce doar omul poate participa la Sfintele Taine? (pentru obiecte si animale exista doar binecuvantari, ierurgii).

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
DA ori BA? Daca raspunsul este DA, atunci ati inteles motto-ul meu!
Vi se pare ca nu l-am inteles? (Intrebare retorica).
Eu am spus ca nu sunt de acord cu el si am si argumentat de ce.

Consider ca ar fi sterila continuarea discutiei caci fiecare din noi a spus ceea ce are de spus si am inteles reciproc punctele de vedere.

Doamne ajuta.

Last edited by Eugen7; 05.05.2011 at 16:47:06.
  #210  
Vechi 05.05.2011, 16:52:07
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Un mic calcul matematic

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
atata timp cat am fost in Romania, incepand de la varsta de 15 ani, nu am lipsit NICIODATA de la biserica (ortodoxa) duminica si de sarbatori daca nu trebuia sa fiu la scoala, si chiar si atunci.
Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
:D Da, dar eu nu doar am semnat condica. :D In fine, discutia nu are rost....



Am uitat sa mentionez. In Romania nu mai locuiesc cam de 8 ani. Deci timp de 8 ani am incercat sa fiu, si am fost, ortodox in exil.
Daca anul acesta ai implinit 24 ani, si de 8 ani esti in exil (exil nu e un cuvant tocmai potrivit), atunci ai plecat din Romania la 16 ani. Deci ai fost la biserica de la 15 la 16 ani. Cam cat poate pricepe un copil de 15-16 ani despre Ortodoxie?!?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 18:36:35