Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 30.01.2011, 06:40:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Intamplarea face ca in SUA,sa ajung sa am un job ca assistant manager la un restaurant Italian,asa ca daca este cineva pe aici,care doreste si altfel de retete,decat cele traditionale,va stau la dispozitie :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 31.01.2011, 14:42:08
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Imi spui si mie te rog frumos cum imi pot prepara acasa orez prajit cu pui, ca la chinezoti?
Reply With Quote
  #213  
Vechi 01.02.2011, 09:02:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Imi spui si mie te rog frumos cum imi pot prepara acasa orez prajit cu pui, ca la chinezoti?
da,desigur(eu prefer pastele lor de orez,cu vegetale si carne de vita-au un gust delicios)

Orez Chinezesc cu Pui

-1/2 lingura ulei seminte susan
-1 ceapa
-600-700 gr carne pui gatita,taiata cubulete
-2 linguri sos de soia
-2 morcovi mari,taiati cubulete
-2 tulpini telina apio,tocate
-1 ardei gras rosu,tocat
-un castronel (110 gr.)plin de mazare chinezeasca,jumatati(mazare frageda in teaca)
-1/2 ardei gras verde,tocat
-950 gr.orez alb fiert
-2 oua
-80 ml sos de soia

1.Incalzeste uleiul intr-o tigaie larga,la flacara medie.Adauga ceapa,si las-o pe foc pana cand se inmoaie,apoi adauga puiul(gatit in prealabil)si 2 linguri de sos de soia,sa lasa totul la sotat cam 5-6 min.
2.Amesteca la continutul din tigaie,morcovii,telina,ardeii,mazarea chinezeasca si lasa la sotat inca alte 5 minute.Apoi adauga orezul si amesteca totul foarte bine.Intr-o alta tigaie,gateste oualele jumari-bate-le cu sare,piper inainte.
3.La sfarsit,adauga oualele jumari si cele 80 ml de sos de soia,lasa sa dea putin in clocot si serveste totul inca fierbinte.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 01.02.2011, 11:31:03
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Wooww...multumesc tare multtt !!! Cred ca va arata si va avea un gust muuult mai bun decat ce papasem eu....Sa iti dea Dumnezeu sanatate, sora draga !
Reply With Quote
  #215  
Vechi 04.02.2011, 10:27:58
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Wooww...multumesc tare multtt !!! Cred ca va arata si va avea un gust muuult mai bun decat ce papasem eu....Sa iti dea Dumnezeu sanatate, sora draga !
Cu foarte mare placere!
Vezi ca reteta este cam pt 6-8 persoane:))
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 06.02.2011, 01:37:32
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Intamplarea face ca in SUA,sa ajung sa am un job ca assistant manager la un restaurant Italian,asa ca daca este cineva pe aici,care doreste si altfel de retete,decat cele traditionale,va stau la dispozitie :)
Daaaa...tot ce-i altfel,ma intereseaza..:-))..vorbesc de mancare
Deci draga mea prietena forumista ca si mine,spune-mi te rog oferta ta de meniu altfel.:-)Pe mine ma intereseaza diversificarea meniurilor cu fructe de mare.Am facut in postul Craciunului o supa de creveti extraordinara in care am pus taietei chinezesti,pt ca n-am gasit atunci alge uscate.A iesit super buna.Eu stiu,daca ai ceva retete/idei proprii pentru fructe de mare sau chiar paste (avand job cu italieni) mai "altfel" facute..
Pupici
Reply With Quote
  #217  
Vechi 06.02.2011, 02:55:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Daaaa...tot ce-i altfel,ma intereseaza..:-))..vorbesc de mancare
Deci draga mea prietena forumista ca si mine,spune-mi te rog oferta ta de meniu altfel.:-)Pe mine ma intereseaza diversificarea meniurilor cu fructe de mare.Am facut in postul Craciunului o supa de creveti extraordinara in care am pus taietei chinezesti,pt ca n-am gasit atunci alge uscate.A iesit super buna.Eu stiu,daca ai ceva retete/idei proprii pentru fructe de mare sau chiar paste (avand job cu italieni) mai "altfel" facute..
Pupici
Ohhh draga mea,am o gramada de retete :)) deh,ca femeile...
Te caut pe private:)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 06.02.2011, 10:03:12
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ohhh draga mea,am o gramada de retete :)) deh,ca femeile...
Te caut pe private:)
ok...nu-i graba,cand ai tu timp si chef pt asta...Daca m-o arde cu ceva vreo pofta,te anunt eu pe privat ( adica iti trimit vreo 87-88 de mesaje prin care iti voi reaminti de retete)

Pupici
Reply With Quote
  #219  
Vechi 07.02.2011, 11:34:53
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Felicitari,Raisa- ciorba asta trebuie sa fie tare buna,imi aminteste de vacantele mele din Vatra Dornei :)
Seamana cu cea de burta,insa puiul este mult mai"dietetic",fara atata grasime!
E bestialaaaa ciorbita aceastaaa ! Si da....ador si ciorbita de burta....Tu cum o prepari?
Reply With Quote
  #220  
Vechi 08.04.2011, 20:29:22
Dafina's Avatar
Dafina Dafina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2011
Mesaje: 3
Implicit

As dori sa stiu daca ati preparat mancaruri de post cu kinoa.Am aflat ca este un aliment foarte sanatos,insa nu stiu cum sa-l prepar.Multumesc!
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Bibliei romanesti Alustor Intrebari utilizatori 3 09.10.2012 14:48:27
Fototeca ortodoxiei romanesti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 09.02.2012 12:08:09
costume populare-traditii romanesti lore86 Generalitati 9 18.12.2011 11:22:37
Pastorale ale IPS Mitropoliti ai Bisericilor Ortodoxe Traditionale razvan.mn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 20.04.2010 20:14:32
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 19:26:26