Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 30.11.2009, 14:35:09
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Cred ca am fost putin cam dura mai sus in privinta parohiilor romanesti din strainatate. E posibil sa nu fie toate la fel, e posibil ca eu sa fi fost prea mofturoasa. Si daca stau si ma gandesc, ele sunt importante. Sunt oameni, romani, care efectiv au nevoie sa fie impreuna cu alti romani, altii nu stiu foarte bine sau deloc limba tarii gazda, se simt izolati, altii au plecat la varste mai inaintate, sau la o maturitate mai inaintata, cand e greu sa schimbi sau sa adaptezi ceea ce ai fost toata viata. Apoi sunt destul de multi pentru care daca se roaga in alta limba decat romana, cea in care au invatat primele rugaciuni, cea in care s-au rugat toata viata, nu simt ca se roaga,sau simt ca se roaga fals.

Pe de alta parte poate ca ar fi mai bine, de dragul ortodoxiei universale, ca bisericile ortodoxe sa fie mai putin cluburi romanesti. Poate n-am dreptate totusi, dar cum anume ai sa raspandesti cuvantul Evangheliei daca toate slujbele si predicile sunt in limba romana? Apoi mi se pare destul de anormala suprapunerea diferitelor mitropolii din punct de vedere teritorial: romaneasca, peste ecumenica, peste greaca, peste rusa, mai iese si un pic de cearta cum se intampla in Rep. Moldova...plus ca intareste divizarea si fragmentarea ortodoxiei. Din nou, e foarte posibil sa gresesc.
La Biserica Ortodoxa din Hamburg se spun unele rugaciuni si in germana si la fel se intampla si in cealalta la care am mers inainte....dar daca s-ar tine slujba numai in limba germana, nu mi s-ar parea cel mai indicat lucru...pentru ca nu toti romanii cunosc germana, si atunci cred ca e mai important sa inteleaga romanii care merg frecvent la Sfanta Liturghie decat posibilii nemti care ar putea intra in Biserica. La cealalta Biserica Ortodoxa de pe langa Frankfurt, de cate ori am mers am vazut doar 2 nemti, si aceia aveau un tipic banuiesc, scris in germana....dar in rest nu am vazut nemti intrand in Biserica.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 30.11.2009, 15:47:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
La Biserica Ortodoxa din Hamburg se spun unele rugaciuni si in germana si la fel se intampla si in cealalta la care am mers inainte....dar daca s-ar tine slujba numai in limba germana, nu mi s-ar parea cel mai indicat lucru...pentru ca nu toti romanii cunosc germana, si atunci cred ca e mai important sa inteleaga romanii care merg frecvent la Sfanta Liturghie decat posibilii nemti care ar putea intra in Biserica. La cealalta Biserica Ortodoxa de pe langa Frankfurt, de cate ori am mers am vazut doar 2 nemti, si aceia aveau un tipic banuiesc, scris in germana....dar in rest nu am vazut nemti intrand in Biserica.
Pai, de ce nu ai vazut? Pentru ca pentru ei este un spectacol, daca nu inteleg nimic. Deja afisul de pe usa este ininteligibil... Trebuie o deschidere mai mare, studiu, etc, pentru ca sa inteleaga ceva.
In schimb ai sa vezi in parohii in care limba principala este germana.
Acestea fiind zise, este foarte bine cand se fac cateva rugaciuni macar in germana.

Parerea mea este ca in stadiul actual, ar trebui sa existe destule parohii de ambele feluri, pentru ca fiecare sa isi aleaga ce i se potriveste. In momentul de fata exista in Germania foarte putine parohii de limba germana. Eu am fost iuntr-una din ele si pot sa spun ca mi-a folosit foarte mult si mie. Nu eram intr-o biserica exclusiv de emigranti, ci intr-o biserica integrata in societatea in care traiam, atata cat se poate. Nu foloseam alta limba la biserica decat la serviciu, si astfel aveam sansa sa fac mai usor legatura unuia cu alta si sa nu mi se pare ca biserica e una, viata obisnuita e alta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #233  
Vechi 30.11.2009, 15:51:47
modele modele is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Buna sa va fie inima! Si eu ca multi alti crestini romani traiesc in strainatate, numai de un an.Pot spune ca, dupa un an de trait printre straini, nicaieri nu e ca acasa. Sunt o fire maleabila si ma adaptez cu usurinta oriunde as trai, nu este chiar atat de geu printre straini. Te poti simti strain si in tara natala daca nu ai relatii bune cu familia si prieteni sinceri cu care sa imparti si bucurii si necazuri. Nu este cazul meu da am intalnit astfel de oameni. Sotul meu este trimis cu serviciul in diferite tari si bineanteles ca eu sunt cu el ca sa zic asa si la bine si la rau.Asa ca in decurs de un an am fost in Tenerife o luna, in Spania 7luni iar acum suntem in Franta din luna august. Care sunt diferentele intre aceste tari si Romania?In primul rand oamenii,nu toti pentru ca nu toti sunt la fel, nu putem generaliza. Vorbesc de un procent de 60% de oameni in Romania care sunt foarte mandrii si plini de ei, dau impresia ca sunt superiori ca nimeni nu sunt ca ei, fete pline de fite si barbati plini de figuri, oameni care nu respecta pe nimeni decat pe ei insisi. Oameni care nu stiu cum sa te fure mai repede fara pic de rusine,soferi nervosi si plini de aere daca au o masina mai fitoasa, vanzatoare care te trateaza ca si cum te-ai duce la cersit nu la cumparat, politisti mistocari care trateaza omul ca pe un nimic uitand ca sunt platiti din banii nostrii. Mi-e mila de cersatori dar trebuie sa recunosc ca dau o imagine tarii nu prea placuta.Oare nu se poate face nimic? Aici am vazut numai unul care era polonez cu iubita lui,statea zile intregi la intrarea intr-un supermarket cu cutia de bere si tigarile langa ei, cum de altfel se intampla si cu unii "nevoiasi" de pe la noi. Pe betivani si drogati nu ii consider nevoiasi Acum cum sunt oamenii de aici tinand acelasi procent de mai sus, in primul rand sunt respectuosi, oriunde ai merge, indiferent cu cine vorbesti esti respectat si tratat ca o persoana. Vad oameni linistiti,comunicativi si nu mi se par stresati. Acum trebuie sa fiu sincera in continuare si sa spun ca strainii mi se par mai superficiali decat romanii ,ca francezii mi se par mai reci decat spaniolii si ca multi spaniolii au o problema cu drogurile,fete minore si baietandri, libertini drogati si beti. In concluzie fiecare padure cu uscaciunile ei si Romania ramane pentru mine tara unde ma simt mai aproape de Dumnezeu chiar daca sunt multi oameni care te ranesc prin comportamentul lor nu prea agreabil.Imi iubesc tara pentru bisericile si manastirile pe care le are, pentru marii duhovnici ai nostrii si pentru ca acolo ma simt acasa.Pe mistocari si pe cei care nu-si respecta aproapele sa-i indrepte Dumnezeu.Eu imi iubesc in continuare tara pentru ca sunt romanca si-mi place sa cred ca fac parte din cei 40%.Dumnezeu sa ne ajute!
Reply With Quote
  #234  
Vechi 30.11.2009, 16:47:10
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de modele Vezi mesajul
Buna sa va fie inima! Si eu ca multi alti crestini romani traiesc in strainatate, numai de un an.Pot spune ca, dupa un an de trait printre straini, nicaieri nu e ca acasa. Sunt o fire maleabila si ma adaptez cu usurinta oriunde as trai, nu este chiar atat de geu printre straini. Imi iubesc tara pentru bisericile si manastirile pe care le are, pentru marii duhovnici ai nostrii si pentru ca acolo ma simt acasa.Pe mistocari si pe cei care nu-si respecta aproapele sa-i indrepte Dumnezeu.Eu imi iubesc in continuare tara pentru ca sunt romanca si-mi place sa cred ca fac parte din cei 40%.Dumnezeu sa ne ajute!
Si eu tot cam de un an sunt plecata. Si eu m-am tot plimbat prin diferite tari, toate sunt frumoase, unele diferite, altele asemanatoare ca si cultura...dar totusi si eu duc dorul tot tarii mele, asa cum e ea .

Si eu ma consider o fire destul de flexibila, entuziasta, imi plac locurile noi, terasele de pe malul apei, vaporasele parcate in porturi, plajele curate, lebedele sociabile, magazinele frumoase, chelnerii atenti, reducerile semnificative, oamenii frumosi, stilati, educati, legile bine puse la punct, grija pentru binele oamenilor, eficienta si curatenia si desi impresia mea despre strainatate era putin cam idealista si ma asteptam sa nu intalnesc aproape nici unul dintre aspectele negative din Romania in afara, dar s-a intamplat sa constat ca nicio tara nu e de fapt ideala, fiecare are si aspectele ei negative....
Reply With Quote
  #235  
Vechi 30.11.2009, 17:39:10
modele modele is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Ai dreptate AndruscaCIM nimeni nu este perfect cu atat mai putin o tara nu poate fii perfecta. Vreau sa mai spun ca ma doare de felul cum sunt catalogati romanii in strainatate, ma doare ca atunci cand se vorbeste de Romania imediat se spune:tigani,hoti,prostituate,cersatori. De multe ori urmaream la tv stirile impreuna cu familia sotului meu care este spaniol si nu de putine ori mai apare o stire despre romani ca au furat nu stiu ce, ca si-a batut nevasta sau te miri ce, si bineinteles numai lucruri negative stiu sa de la tv despre romani. Eu am norocul de a avea un sot foarte bun, ma respecta si ma iubeste iar familia lui deja ma trateaza ca pe un membru al lor si sunt niste oameni minunati mai ales soacra mea si vazand ca aceste stiri mereu imi spuneu sa stau linistita,ei stiu ca romanii sunt oameni muncitori, cinstiti si de incredere si ca si spaniolii fac grozavii. Da, este adevarat, dar diferenta e ca de la cer la pamant drept pentru care cand se vorbeste in alt colt al lumii despre ei nu sunt catalogati ca romanii. Au alta imagine
Reply With Quote
  #236  
Vechi 30.11.2009, 18:25:13
mihaelamir mihaelamir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2009
Mesaje: 14
Implicit

Eu traiesc in Italia de 5 ani si am vazut lucruri care m-au intristat! Multi romani pe care ii cunosc si-au uitat traditiile. Traiesc momentele de sarbatoare si ce cele de pocainta precum cei de aici - adica le ignora complet!!!! Sunt biserici ortodoxe romanesti destul de multe si sunt destui de multi cei care le frecventeaza, dar cand intreaba preotul daca e cineva care vrea sa faca spovedanie, sau daca a adus cineva coliva pantru parastas, cand se pomenesc adormitii, nimeni nu face un pas inainte. Cand vorbesc despre post mi se raspunde repede - nu mai avem timp de post si e mai pacat sa poftesti decat sa bagi in gura (incerc sa le explic seminificatia postului dar schimba subiectul pentru ca le e bine asa si nu vor sa se priveze de nimic nici de dragul lui Dumnezeu si nici pt a-si mantui sufletul)!!! Este foarte usor de postit aici, mancarea costa putin si se gasesc legume din belsug. Cand vin sarbatorile unii merg acasa si au posibilitatea de a simti emotiile altii raman aici si petrec exact ca o normala zi de duminica. Femeile nu gatesc mancarurile noastre desi sunt atat de multe magazine romanesti cu produse traditionale. Nu se mai tine cont de sarbatori - se spala, se calca si se coase cand se are chef. Se comporta ca si cum Dumnezeu nu ii vede aici. Exact cum faci cand iesi din casa si iti schimbi comportamentul stiind ca parintii nu te vad.
Nu sunt eu perfecta si nu trebuie sa judec dar, vad in jurul meu ca oamenii se indeparteaza de la Dumnezeu si ma cuprinde frica. Eu fac eforturi constante sa fiu pe placul Domnului si desi gresesc de nenumarate ori sunt constienta de asta si ma stradui mereu sa ma corectez. E adevarat ca banul este ochiul necuratului pt ca atunci cand il au oamenii vad dor ceea ce le poate aduce nu si ceea ce le ia (sufletul cu toate trairile lui).Putini sunt cei care se vor mai intorce acasa pt ca s-au invatat sa stea aici cu burta plina, cu dulapuri pline de haine si cu invidia celor din Romania care ii vad ca pe niste oameni cu bani.
Sunt convinsa ca sunt si romani care-si igrijesc de suflet si nu se amagesc cu mirajul bunastarii dar sunt foarte putini - eu pana acum nu am intalnit.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 30.11.2009, 18:27:49
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Cat am stat in USA nu m-am simtit niciodata luata peste picior sau discriminata de ceilalti pentru ca sunt romanca, dimpotriva. Aici in NL nu pare sa ii pese nimanui. Cred ca daca incerci sa te porti onorabil in fiecare situatie ai parte de cat se poate de mult respect. Mai putin in Romania, unde cateodata cand ai de a face cu unele institutii gen CAS, primarie, serviciul acte de indentitate, serviciul permise de conducere e tare, tare greu sa pastrezi respectul, si nu e imposibil nici sa fii ironizat asa din senin fiindca domnul ofiter are chef de glume, sau sa fii trimis de la Ana la Caiafa pentru un un lucru de nimic, sau sa se uite la tine peste ochelari parca nu stiu ce deranj ii faci cerand niste informatie in modul cel mai politicos posibil. Dar in fine, o data ce ti se ingroasa obrazul si tie, nu iti mai pasa asa de mult si nu o mai iei personal.
Reply With Quote
  #238  
Vechi 30.11.2009, 18:40:09
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Cat am stat in USA nu m-am simtit niciodata luata peste picior sau discriminata de ceilalti pentru ca sunt romanca, dimpotriva. Aici in NL nu pare sa ii pese nimanui. Cred ca daca incerci sa te porti onorabil in fiecare situatie ai parte de cat se poate de mult respect. Mai putin in Romania, unde cateodata cand ai de a face cu unele institutii gen CAS, primarie, serviciul acte de indentitate, serviciul permise de conducere e tare, tare greu sa pastrezi respectul, si nu e imposibil nici sa fii ironizat asa din senin fiindca domnul ofiter are chef de glume, sau sa fii trimis de la Ana la Caiafa pentru un un lucru de nimic, sau sa se uite la tine peste ochelari parca nu stiu ce deranj ii faci cerand niste informatie in modul cel mai politicos posibil. Dar in fine, o data ce ti se ingroasa obrazul si tie, nu iti mai pasa asa de mult si nu o mai iei personal.
Ai foarte multa dreptate, s-a intamplat de exemplu ca eu si sotul meu sa fim intrebati daca suntem din America sau Germania, iar in momentul in care am spus ca suntem din Romania sa ni se spuna ca au vazut lucruri interesante acolo si sa fim complimentati pentru limba engleza vorbita. Mi s-a mai intamplat sa fiu intrebata daca sunt rusoaica si la raspunsul ca sunt din Ro nu am vazut nicio grimasa iarasi....

Nu as zice ca Romania are neaparat o imagine proasta care se rasfrange asupra cetatenilor intr-un mod implacabil, pentru ca in momentul in care dai dovada de bun simt si nu are nimeni ce sa-ti reproseze, poate e si mai bine, pentru ca cine stie...cei care ne cunosc vor putea spune in momentul in care aud caracterizari negative " Eu am cunoscut cativa romani si sunt foarte de treaba" ...zic si eu.

Cred ca cel mai urat se poarta romanii intre ei, si asta in Ro, pentru ca in strainatate nu am auzit decat o urlatura din partea unui individ cand a vazut ca numarul e de Ro..." Romaniaaaaaaaaaaaa!!!" si parca nu era de bine din ce am putut citi in cele cateva secunde pe fata lui
Reply With Quote
  #239  
Vechi 30.11.2009, 22:21:14
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Nu inteleg

...pe aceia care pleaca din tara dar s-ar tot intoarce si sunt plini de doruri si nostalgii.
Da, inteleg asta daca mai ai parinti, surori, frati. Dar nici atunci.
Imi spunea un prieten: ai plecat din tara, ti-ai dorit asta, ca sa-ti fie mai bine.
Atunci de ce sa mai vrei inapoi?
Si eu ma consider cetatean european, nu al lumii. Vad o diferenta mare intre Europa si alte continente. Si noi apartinem acum de EU.
Mi-as dori sa existe o cetatenie europeana, si nu sa trebuiasca sa ai sapte cetatenii.
A trai in strainatate este inca f.greu pentru noi.
Nu te simti de fapt acasa nicaieri o buna perioada de timp: in tara devii strain, rupt, iar in alta tara inca nu esti acceptat si stabilit si ai multe greutati poate ani si ani de zile.
Te lupti sa gasesti de lucru, casa, sa te adaptezi, sa inveti lucruri noi, trebuie sa renunti la valorile tale, sa accepti altele (nu neparat mai bune, sau in general valori umane), sa nu mai fii tu.
Ne lipseste biserica noastra ortodoxa. Da, si inca cum. Sunt prea putine biserici si mult prea putini preoti.
Limba slujbei conteaza mai putin. Cam intelegem toti (cei crestini) despre ce este vorba.
Discriminare ca esti roman? Depinde de tara. Mai grava este discriminarea generala ca esti...strain si mai ales de...varsta.
De la o anumita varsta dom'le nu-ti mai ramane decat sa-ti pui streangul de gat: ca serviciu nu, copii nu, asigurare medicala nu, etc.
Romanii din diaspora? Nu stiu daca uita traditii, as spune ca mai rau este ca nu uita alte chestii pe care ar trebui sa le uite (naravuri adica).
Zilele astea iar s-a pus problema sa organizam serbare de Craciun pentru copii si adulti.
Of, mereu mancarea si bautura. In rest...nimic. Sa te simti bine, sa canti o colinda, sa vorbesti cu altul. Nu - sa stam pe scaun, sa bem si sa mancam.
Nucleu de romani.
Pai mi-ar place sa ne simtim bine intre straini, dar nu prea se poate...ei sunt mai retinuti, mai cu ale lor. Greu patrunzi. Nu stiu in alte parti cum sunt, dar aici ori sunt cu sportul ori sunt bolnavi cand ii auzi.
Romanii sunt inca separati, insingurati, depinde si de situatia materiala si familiala (daca n-ai copii, bani, serviciu, etc.), e cam greu sa te lipesti.
Intr-un cuvant: strainatatea este frumoasa sa o vezi, dar o lupta ca s-o traiesti.
Si din tara totul se vede mai frumos, dar ne lipsesc informatiile reale.
Nu-i mai bine nicaieri.
Sunt tot mai multi imigranti peste tot si prin urmare populatii pestrite, se pierd traditii vechi, cultura, curatenie etc.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 30.11.2009, 22:39:00
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
mi se pare destul de anormala suprapunerea diferitelor mitropolii din punct de vedere teritorial: romaneasca, peste ecumenica, peste greaca, peste rusa, mai iese si un pic de cearta cum se intampla in Rep. Moldova.

In Occident nu iese nici o cearta si nu este la fel cu Moldova...
Sf Ap Pavel cind a decretat" sa nu existe doi episcopi pe "aceeasi strada" facea referire la ACEEASI natie, asa cum era pe vremuri intr-un teritoriu..o singura natie si citiva evrei rataciti pe ici colo

In lumea de astazi fiecare biserica ortodoxa isi trage dreptul in mod stratificat. Este ca un bloc de 100 de etaje care apartine de 5 episcopi, fiecare extragind la slujba dintr-un manunchi familiile din natia respectiva fara sa existe vre-o comuniune intre ei, poate doar asa din dorinta de "variatie pe aceeasi tema"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaminte pentru cei din strainatate Va_iubesc Umanitare 9 07.01.2010 02:03:50
Pentru romanii din strainatate, si nu numai! simona Stiri, actualitati, anunturi 2 24.10.2009 12:25:23
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 19:26:26
Pentru romanii aflati in strainatate- pensii patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 7 19.02.2009 06:31:42
Radio-Romania pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 0 25.01.2009 06:26:08