Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 15.07.2011, 21:32:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Legatura intre evolutie si teoriile cosmologice este una destul de marginala.

Si eu n-as face trimitere la site -ul respectiv, nu cred ca sunt atat de multi ortodocsi care simpatizeaza stiinta care sa accepte ca pamantul e static si soarele se invarte in jurul lui, cum sustin autorii din spatele site -ului respectiv.
mai sustine cineva asa ceva?!
  #232  
Vechi 15.07.2011, 23:07:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
mai sustine cineva asa ceva?!
Unii neoprotestanti. Si din pacate de la ei s-au molpsit si niscaiv ortodocsi.

Dar stai linistit, astia sunt mici copii pe langa cei care sustin ca de fapt Pamantul e plat.
Avem si un exemplar ratacitor din categoria asta pe aici, cred ca il stii.
  #233  
Vechi 15.07.2011, 23:28:35
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Eu nu am vazut ce zice Ioan Vladuca despre vaccinuri. Stiu insa ca sunt unii care critica vaccinurile. E o mare gresala. Vaccinurile sunt una din marile cuceriri ale stiintei si au un fundament medical logic. Pot exista anumite vaccinuri proaste, dar sa critici in bloc vaccinurile e o mare gresala.
  #234  
Vechi 16.07.2011, 10:02:58
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Sa nu ma considerati retrograd dar am si eu cateva nelamuriri legate de geocentrism.
Stiu ca un foarte cunoscut matematician si fizician relativist francez, Henri Poincare a declarat odata urmatoarele : "Ipoteza ca pamantul se invarte in jurul soarelui e mai comoda decat ipoteza opusa dar cu nimic mai adevarata".
E o declaratie socanta oarecum. Dar ma gandesc ca in teoria relativitatii nu se poate spune ca pamantul se misca fiindca nu exista nici un punct fix la care sa raportezi o miscare anume.
De asemenea, un alt caz ilustru este cel al matematicianului, fizicianului, filozofului si teologului rus Pavel Florenski, supranumit Leonardo da Vinci al culturii slave, una din cele mai stralucite minti ale secolului 20. Acesta, intr-un eseu al carui nume nu il mai retin, incearca sa apere conceptia geocentrica despre lume si cosmos, bazandu-se pe teoria relativitatii si pe Divina Comedie a lui Dante.
Ecouri ale acestei incercari se regasesc si in lucrarea fizicianului si filozofului roman Horia-Roman Patapievici in cartea sa "Ochii Beatricei".
De aceea, in lumina acestor considerente, as vrea sa intreb: exista dovada irefutabila ca pamantul NU este centrul universului? Exista dovada clara ca pamantul se invarte in jurul soarelui ? Sau, asa cum spunea marele Henri Poicare, este doar o ipoteza de calcul mai comoda aceasta ca pamantul se invarteste in jurul soarelui, dar cu nimic mai adevarata?
De notat ca Henri Poicare nu se declara crestin, ci agnostic.
  #235  
Vechi 16.07.2011, 10:17:34
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Si inca o precizare. Descoperirea radiatiei cosmice de fond de catre Penzias si Wilson, care au primit premiul Nobel pentru asta, ar putea sugera ca pamantul este centrul universului.
Aceasta deoarece aceasta radiatie este raspandita in mod egal si uniform in jurul pamantului, radiatia fiind considerata un efect al marii explozii big bang.
Datorita distributiei uniforme in jurul pamantului, ar putea fi aceasta o dovada ca pamantul este in centrul universului, asa cum sugereaza si alti fizicieni ?
  #236  
Vechi 16.07.2011, 10:20:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
De aceea, in lumina acestor considerente, as vrea sa intreb: exista dovada irefutabila ca pamantul NU este centrul universului? Exista dovada clara ca pamantul se invarte in jurul soarelui ?
Ținând cont că Mercur, Venus, Marte împreună cu celelalte planete ale sistemului solar fac cam aceleași traiectorii ca și Pământul, e mai greu de presupus că Soarele se învârte în jurul nostru și celelalte planete în jurul lui, nu?

Da' eu îl aștept totuși pe vsovivi să ne spună cum e cu apa și reflecția nu știu cui în ea...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #237  
Vechi 16.07.2011, 10:20:28
neica_nimeni neica_nimeni is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Mesaje: 54
Thumbs up Echinoctiu ?

Un echinoctiu este momentul in timp in care centrul Soarelui se afla exact pe ecuatorul Pamantului. In acel moment, Soarele se afla la unul din cele doua puncte de opozitie pe sfera cereasca, unde ecuatorul ceresc si ecliptica se intersecteaza.

In general spus, daca ecuatorul pamantului nu s-ar situa exact pe ecuatorul ceresc, ci ar fi undeva spre nord sau sud in directia unuia dintre poli, rezultatul ar fi ca la echinoctii umbra gnomonului la rasarit NU ar mai forma o linie dreapta cu umbra sa la asfintit intr-un plan paralel cu orizontul, nici macar pentru simturi, aceasta din cauza ca echinoctiul nu este o data, ci un moment al timpului (Ptolemeu - Almagest)

Nota: Daca pamantul se roteste in jurul soarelui cu 30km/s si soarele se roteste cu 217km/s in jurul centrului galactic, atunci conditia de coplanaritate a ecuatorului pamantului si a centrului soarelui in planul definit de ecuatorul ceresc, NU se mai indeplineste. Rezultatul este ca in cazul sistemului a-centric, in ziua echinoctiului, umbra gnomonului la rasarit NU are cum sa mai formeaza o linie dreapta cu umbra sa la asfintit, in lungul liniei ecuatorului pe tot parcursul zilei. Astfel se poate constata si verifica ca teoria sistemului a-centric este gresita deoarece nu tine cont de echinoctiu.

De la Ptolemeu si pana in zilele noastre, de 2 ori pe an, in ziua echinoctiului, la ecuator, umbra unui gnomon la rasarit formeaza o linie dreapta cu umbra sa la asfintit, in lungul liniei ecuatorului, pe tot parcursul zilei. Acest fenomen este acceptat de toata lumea, insa putini stiu ca el probeaza pozitia statica si nemiscata a Pamantului in centrul universului.

http://www.hexaimeron.ro/Cosmologie/...ie.html#admin2
  #238  
Vechi 16.07.2011, 20:31:03
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Daca nu ma insel, si experienta lui Michelson-Morley poate fi interpretata in acelasi sens, ca pamantul nu se misca. Acum nu cred ca are importanta pentru mantuire ce crede fiecare cu privire la acest aspect, dar asta dovedeste cat de slaba e stiinta si cat de des isi schimba teoriile. A fost Newton, apoi a venit Einstein, apoi mecanica cuantica, toate modele care se contrazic unul pe altul. Realitatea e ca nu stim mare lucru despre lumea asta, dar ne place sa ne facem din stiinta un idol, cu toate ca e evident ca atitudinea asta e o prostie.
  #239  
Vechi 16.07.2011, 21:35:03
AllegroNonTroppo AllegroNonTroppo is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.06.2011
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Daca nu ma insel, si experienta lui Michelson-Morley poate fi interpretata in acelasi sens, ca pamantul nu se misca.
Te inseli.

Citat:
A fost Newton, apoi a venit Einstein, apoi mecanica cuantica, toate modele care se contrazic unul pe altul. Realitatea e ca nu stim mare lucru despre lumea asta, dar ne place sa ne facem din stiinta un idol, cu toate ca e evident ca atitudinea asta e o prostie.
Nici una din teoriile enumerate nu o contrazice pe cea de dinainte, ci o completeaza pentru cazuri particulare.
  #240  
Vechi 16.07.2011, 21:52:59
neica_nimeni neica_nimeni is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Mesaje: 54
Thumbs up

Ca de obicei, atunci cand este vorda de o intrebare precisa, cu subiect si predicat, evolutionistii prefera sa o ignore, sa se faca ca nu o observa, sau sa dea raspunsuri monosilabice evazive. Desi nu se cunosc intre ei, toti procedeaza cam in acelasi fel.
Sunt mai multe experimente care demonstreaza pozitia stationara a pamantului:
- Experimentul Michelson-Morely
- Experimentul Airey
- Experimentul Sagnac
In 1851 Foucault spunea ca rotatia Pamantului in jurul axei proprii poate fi demonstrata de rotatia constanta a planului de oscilatie al unui pendul. Astfel acea rotatie constanta a fost exprimata prin F = 15°sinφ / h. In timpul eclipselor de soare din 30 Iunie 1954 si 22 Octombrie 1959, Maurice Allais a descoperit ca in timpul unei eclipse de soare, viteza de rotatie a planului de oscilatie a pendulului Foucault nu este constanta. in timpul eclipsei de soare din 15 Februarie 1961, Gheorghe Jeverdan, Gheorghe Rusu si Virgil Antonescu au descoperit ca perioada de oscilatie a unui pendul Foucault nu este constanta. Cum se poate explica acest lucru in cazul in care pendulul este afectat doar de "rotatia" Pamantului? Stiati ca pendulul lui Foucault, la ecuator, nu-si schimba absolut deloc planul de oscilatie?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teologia ortodoxa (patristica, academica) si stiinta (paradigma stiintifica actuala) Eugen7 Dogmatica 199 19.02.2013 19:40:14
Teologia de eliberare ignatiu Biserica Romano-Catolica 1 16.09.2012 22:31:47
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 13:28:55
Pseudo-gene care nu sunt deloc pseudo flying Teologie si Stiinta 0 17.07.2010 08:09:32
intrebari despre teologia ortodoxa nell Despre Biserica Ortodoxa in general 14 09.09.2009 20:33:48