Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 04.03.2013, 09:40:37
centesimusseptimus centesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Nu sunt furios, sunt revoltat pe minciuna. Atata tot!
Pe care din cei trei enumerați mai sus îl consideri mincinos? Pe apostolul Petru, pe IPS Bartolomeu Anania, ori pe Cristian Bădiliță?
Vei zice probabil pe mine, însă eu am preluat doar explicațiile "mincinoșilor" autori de lexicoane. Deci...

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Dar daca vrei sa vorbim cat de cat coerent si sanu ne mai pierdem timpul unii altora, te rog sa-mi raspunzi: bebelusii au constiinta sau nu?
Irelevant. Textul vobește despre angajamentul, promisiunea, făgăduința, cererea acestei conștiințe înaintea lui Dumnezeu; nu doar simplu despre conștiința lui. Nu te poți ascunde de Cuvântul lui Dumnezeu, el te arde! În sens bun dacă ai o "coștiință bună", dar te pârlește dacă ai gânduri ascunse...
Reply With Quote
  #242  
Vechi 04.03.2013, 10:56:29
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusseptimus Vezi mesajul
Pe care din cei trei enumerați mai sus îl consideri mincinos? Pe apostolul Petru, pe IPS Bartolomeu Anania, ori pe Cristian Bădiliță?
Vei zice probabil pe mine, însă eu am preluat doar explicațiile "mincinoșilor" autori de lexicoane. Deci...
Aceleasi infantilisme de atata amar de timp! Ai ramas acelasi inchizitor, nu te mai scapa de meteahna judecatii numai zama de lut!

Citat:
În prealabil postat de centesimusseptimus Vezi mesajul
Irelevant. Textul vobește despre angajamentul, promisiunea, făgăduința, cererea acestei conștiințe înaintea lui Dumnezeu; nu doar simplu despre conștiința lui. Nu te poți ascunde de Cuvântul lui Dumnezeu, el te arde! În sens bun dacă ai o "coștiință bună", dar te pârlește dacă ai gânduri ascunse...
Vorbim aici de constiinta din punct de vedere antropologic, nu despre acea "constiinta buna" care e, de fapt, incredintarea morala ce vine in urma rezistentei la ispita - acea "constiinta buna" este DOBANDITA in urma luptei cu ispita.
Ori, si mai precis de eliberarea pruncului de sub pacatul originar, iar pacatul originar nu inseamna predestinatia omului spre pacat - adica pacatul nu a cuprins intreaga natura creata ca o plaga pe care o mostenesti la nastere indiferent de vointa ta -, ci inclinatia, forta demonica ce atrage pe om in pacat si care-l subjuga pe omul nebotezat, si care prin botez este biruita.
Prin Sf.Botez inclinatia spre pacat a omului nu mai domina, nu este invincibila, a fost biruita si pruncul botezat incepe sa respire liber. Asta nu inseamna ca omul nu mai poate pacatui prin propria vointa!
Asta inseamna ca omul sectar trecut de la Ortodoxie la o alta credinta, blestemandu-si incontinuu propriul botez se asaza pe sine de fiecare data sub dominatia atractiei spre pacat, adica sub dominatia "pacatului originar".
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #243  
Vechi 04.03.2013, 11:03:49
centesimusseptimus centesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Aceleasi infantilisme de atata amar de timp! Ai ramas acelasi inchizitor, nu te mai scapa de meteahna judecatii numai zama de lut!
Prietene, uiți că cel care judecă ești tu. Nu au trecut 2 ore de când ai acuzat de minciună... ai uitat deja?

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Vorbim aici de constiinta din punct de vedere antropologic, nu despre acea "constiinta buna"
Ba vorbim fix de textul biblic ce se referă strict la botez și e în consonanță cu topicul de față. Despre "păcatul strămoșesc" și alte basme grecești, eventual pe topicul cu Sfânta Tradiție, căci în Scriptură nu găsești o asemenea bazaconie conexă botezului.
Reply With Quote
  #244  
Vechi 04.03.2013, 21:46:08
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusseptimus Vezi mesajul
Despre "păcatul strămoșesc" și alte basme grecești, eventual pe topicul cu Sfânta Tradiție, căci în Scriptură nu găsești o asemenea bazaconie conexă botezului.
Nu se poate rupe invatatura despre botez de cea despre "pacatul originar" sau de adevarul credintei.
Spre exemplu, faptul ca sambetistii permit uciderea pruncilor in pantecele mamelor prin invatatura lor oficiala, e unul din motivele pentru care "pseudo-botezul" la sambetisti este NUL SI NEAVENIT.
Iar ce e mai tragic abia acum urmeaza: chiar daca tu te-ai "botezat" pe cand sambetistii nu propovaduiau uciderea pruncilor, insa acum invatati si permiteti uciderea lor, ... "pseudo-botezul" tau a devenit incaodata NUL SI NEAVENIT.
Nu stiu daca intelegi asta!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #245  
Vechi 05.03.2013, 09:06:43
centesimusseptimus centesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Nu se poate rupe invatatura despre botez de cea despre "pacatul originar" sau de adevarul credintei.
Spre exemplu, faptul ca sambetistii permit uciderea pruncilor in pantecele mamelor prin invatatura lor oficiala, e unul din motivele pentru care "pseudo-botezul" la sambetisti este NUL SI NEAVENIT.
Iar ce e mai tragic abia acum urmeaza: chiar daca tu te-ai "botezat" pe cand sambetistii nu propovaduiau uciderea pruncilor, insa acum invatati si permiteti uciderea lor, ... "pseudo-botezul" tau a devenit incaodata NUL SI NEAVENIT.
Nu stiu daca intelegi asta!
Înțeleg că singurul tău argument se poate baza doar pe minciună și calomnie. Adevărul și Cartea Adevărului nu-ți slujesc deloc pentru a justifica botezul infantil.
Reply With Quote
  #246  
Vechi 05.03.2013, 09:41:55
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusseptimus Vezi mesajul
Înțeleg că singurul tău argument se poate baza doar pe minciună și calomnie. Adevărul și Cartea Adevărului nu-ți slujesc deloc pentru a justifica botezul infantil.
amice, poti sa postezi un singur verset biblic in care se condamna botezul infantil?
Reply With Quote
  #247  
Vechi 05.03.2013, 09:54:32
centesimusseptimus centesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
amice, poti sa postezi un singur verset biblic in care se condamna botezul infantil?
Când vrei să depistezi o bancnotă falsă, nu e nevoie să studiezi arhiva de falsuri, e suficient să cunoști semnele de identificare ale bancnotei adevărate.

Pe acest topic (și pe altele asemănătoare) s-au tot adus argumentele biblice ale adevăratului botez. Acestea au fost în permanență negate și s-a cerut continuu și insistent textul unde se interzice botezul infantil. Aceeași metodă folosită și în cazul închinării la icoane, închinării la moaște și a altor practici inexistente în Biblie. Păi dacă nimeni n-a folosit asemenea practici, de ce să se interzică?

Last edited by centesimusseptimus; 05.03.2013 at 09:56:35.
Reply With Quote
  #248  
Vechi 05.03.2013, 10:05:37
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusseptimus Vezi mesajul
Când vrei să depistezi o bancnotă falsă, nu e nevoie să studiezi arhiva de falsuri, e suficient să cunoști semnele de identificare ale bancnotei adevărate.

Pe acest topic (și pe altele asemănătoare) s-au tot adus argumentele biblice ale adevăratului botez. Acestea au fost în permanență negate și s-a cerut continuu și insistent textul unde se interzice botezul infantil. Aceeași metodă folosită și în cazul închinării la icoane, închinării la moaște și a altor practici inexistente în Biblie. Păi dacă nimeni n-a folosit asemenea practici, de ce să se interzică?
pai de unde stii tu ca nimeni nu a folosit asemenea practici?. In cazul icoanelor chiar eu ti-am dat suficiente argumente. Faptul ca tu nu vrei sa le vezi, te priveste
Reply With Quote
  #249  
Vechi 05.03.2013, 10:11:58
centesimusseptimus centesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pai de unde stii tu ca nimeni nu a folosit asemenea practici?. In cazul icoanelor chiar eu ti-am dat suficiente argumente. Faptul ca tu nu vrei sa le vezi, te priveste
Eu mă refer la Biblie. Nu ai niciun caz de închinare la icoane, de închinare la moaște de bebeluș botezat. De ce să se interzică ceva ce nimănui nu i-a trecut prin cap să facă vreodată?
Imaginația [bolnavă] umană e atât de bogată încât ar fi trebuit să se interzică milioane de practici! Nu era mai practic, să se dea indicații cu privire la practica corectă? Adică să ne închinăm în duh și adevăr (nu în/prin lucruri materiale gen cruci, icoane și moaște) și să ne botezăm când credem și când putem da mărturie, când avem deschiderea cugetului necesară legământului cu Dumnezeu - ca să revenim la topic.

Last edited by centesimusseptimus; 05.03.2013 at 10:16:01.
Reply With Quote
  #250  
Vechi 05.03.2013, 10:16:15
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusseptimus Vezi mesajul
Eu mă refer la Biblie. Nu ai niciun caz de închinare la icoane, de închinare la moaște de bebeluș botezat. De ce să se interzică ceva ce nimănui nu i-a trecut prin cap să facă vreodată?
Imaginația [bolnavă] umană e atât de bogată încât ar fi trebuit să se interzică milioane de practici! Nu era mai practic, să se dea indicații cu privire la practica corectă?
Si eu tot la Biblie ma refer. Mai citeste din ea si ai gasesti argumentele pe care le cauti.
MILIOANE de practici nebiblice? NU TI SE PARE CA EXAGEREZI...RAU DE TOT?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 17:43:56
penticostalii redandrei90 Intrebari utilizatori 162 08.01.2013 12:08:26
Cum sa vorbim cu penticostalii ? IonutS Secte si culte 282 28.03.2012 20:48:00
Botezul in BOR orthodoxia.i.thanatos Botezul 594 26.01.2010 01:33:12