Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 19.04.2011, 15:36:38
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Deci:..copil fiind am vazut mereu facandu-se painea in casa bunicii mele (Dumnezeu sa o odihneasca in pace!)..era vaduva de multi ani si cocea prescuri ptr.biserica.Acum va relatez cum proceda cu aluatul de paine(il framanta intr-o covatica din lemn)...punea faina de grau .facea un loc in mijloc unde punea drojdia inmuiata in putina apa calduta si zahar,se apuca de framintat turnind cite putina apa calduta,iar la urma adauga ulei,insa nu prea mult.Dupa ce o framinta destul de multisor,"dupa mine",facea o cruce din aluat si o punea deasupra peste aluat,apoi acoperea totul cu un prosop f.curat si il lasa la dospit.Acum cantitatile(1kg,faina o ligurita rasa cu sare ,drojdie cit "o nuca",1/2 lichid(apa,lapte) o lingutita de zahar si 2 linguri de ulei)asa o fac eu in ziua de azi si imi iese fara probleme. Eu aprind si candeluta si imi fac o cruce si zic Doamne Ajuta,apoi ma apuc de treaba.....pofta buna....
Reply With Quote
  #242  
Vechi 19.04.2011, 17:58:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dragă Gabriel, lingurițele să fie cât mai normal de încărcate, nici prea prea, dar nici foarte foarte ! Înțelegi cum va să fie . . . ! Poftă bună !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #243  
Vechi 19.04.2011, 20:09:09
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Cu iertarea de rigoare pe care mi-o cer vreau totusi sa pun o intrebare legate de piinea cu lapte batut :
- tinind cont ca este vorba doar de 500g. de faina nu cumva este vorba de 2 lingurite si nu linguri de bicarbonat si una de sare ?
- lingurile/linguritele, cit sunt de incarcate ? cu virf sau rase ,ori normal incarcate ?
Judecind dupa ingrediente cred ca iese pufoasa si cu multe godeuri datorita reactiei dintre bicarbonatul puternic bazic si aciditatea sporita a laptelui batut sau a iaurdului , reactie care se dezvolta in timp si in toata masa compozitiei (in toata framintatura).


De asemenea voiesc sa fac referire la reteta Dorinei si sa intreb daca folosirea unui !/4 (probabil este vorba despre un sfert de litru !) de litru de apa nu este prea putin pt. 1 Kg. de faina ? In acest caz piinea iese f. consistenta , densa, asemenea prescurii pt. folosirea agnetului .
Teoria ca teoria, practica ne omoară!
Numai cine face de multe ori o rețetă iese perfect. Dacă mai e necesară apă se vede la frământat.
Reply With Quote
  #244  
Vechi 19.04.2011, 20:10:23
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Să-ți mai împărtășesc una dintre tainele pâinii de la noi din Moldova.
După ce ai înmuiat drojdia cu apă obișnuită, calduță în loc de apa în continuarea framântatului folosești aghiasmă(mică) iar uleiul cu care ungi tăvile și cel de la frământat să fie ulei de la Sfântul Maslu. Această pâine o poți consuma într-o zi când postești sau după ce ai luat Sfânta Împărtășanie.
Mare atenție însă unde pui apa de la spălat tăvile. Trebuie pusă la un copac sau la flori.
Când consumi pâinea să nu cadă firmiturile pe jos - este o pâine sfințită.
La noi se face și se consumă așa ceva.
Reply With Quote
  #245  
Vechi 19.04.2011, 20:19:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Teoria ca teoria, practica ne omoară!
Numai cine face de multe ori o rețetă iese perfect. Dacă mai e necesară apă se vede la frământat.
Foarte bine și mai ales adevărat ai răspuns colegului , căci la teorie putem fi tobă de iscusiți, dar când vine câte o probă practică rău o dăm în bară ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #246  
Vechi 19.04.2011, 21:42:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Cu iertarea de rigoare pe care mi-o cer vreau totusi sa pun o intrebare legate de piinea cu lapte batut :
- tinind cont ca este vorba doar de 500g. de faina nu cumva este vorba de 2 lingurite si nu linguri de bicarbonat si una de sare ?
- lingurile/linguritele, cit sunt de incarcate ? cu virf sau rase ,ori normal incarcate ?
Judecind dupa ingrediente cred ca iese pufoasa si cu multe godeuri datorita reactiei dintre bicarbonatul puternic bazic si aciditatea sporita a laptelui batut sau a iaurdului , reactie care se dezvolta in timp si in toata masa compozitiei (in toata framintatura).


De asemenea voiesc sa fac referire la reteta Dorinei si sa intreb daca folosirea unui !/4 (probabil este vorba despre un sfert de litru !) de litru de apa nu este prea putin pt. 1 Kg. de faina ? In acest caz piinea iese f. consistenta , densa, asemenea prescurii pt. folosirea agnetului .
Zaharia,multumesc pt sesizare!
Va rog sa ma iertati,dragi prietene de forum insa este vb despre lingurite in reteta si nu despre linguri!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #247  
Vechi 19.04.2011, 21:44:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Atentie!

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Multumesc, Yasmina. M-ai dat gata cu reteta aceasta de paine facuta cu bicarbonat! Seamana cu o reteta de prajitura, nu de paine. Abia astept sa vad cum este si ce gust are.
Imi cer scuze ca am gresit cand am scris reteta!
Este vb despre LINGURITE de bicarbonat,si sare nu despre LINGURI!!!
ATENTIE!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #248  
Vechi 19.04.2011, 21:52:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Teoria ca teoria, practica ne omoară!
Numai cine face de multe ori o rețetă iese perfect. Dacă mai e necesară apă se vede la frământat.
Te rog sa ma ierti sora ca punind intrebarile respective ai putut intelege altceva decit buna intentie sau o fireasca intentie din partea mea .
Reteta pt. facut prescura arata ca la 1 Kg. de faina se foloseste 0,5 litrii de apa . O cantitate mica de apa pt. 1 Kg. de faina, dar se foloseste doar atit deoarece este f. important ca prescura sa fie f. densa, f. consistenta , f. ,,batuta" in miez deoare astfel facuta trebuie sa indeplineasca anumite calitati obligatorii si-anume , in primul rind, aceea ca sa se taie fara firimituri. La ridicarea sfintului agnet nu trebuie sa se desprinda firimituri sau din el sa nu mai cada firimituri dupa ce s-a pus pe sfintul disc. Aceasta calitate o da numai consistenta crescuta .
Dar o piine pt. consum nu se face asa de virtoasa precum o prescura ! Unei piini i se cer alte calitati decit unei prescuri.
Ori in reteta ta se foloseste apa inca si mai putina decit pt. prepararea unei prescuri , ceea ce inseamna ca piinea va fi deosebit de virtoasa, sau ca sa exagerez, in intentia de a ma intelege mai bine, pietroasa.
Dar inteleg, din revenirea ta, ca asa se obisnuieste sa se faca piinea in zona din care esti tu .
Pt. aceasta am pus intrebarea si nu in gluma sau din alte considerente .

De asemenea , in reteta de piine cu lapte batut : eu inteleg ca cel care a postat are experienta cu reteta (sau cel putin asa se asteapta) dar la o cantitate asa de mica de faina (doar de 0,5 Kg.) faptul ca pui o lingura de sare , indiferent cum ar fi, este mult prea mult . Tu daca spui ca faci piine ma astept sa iti dai seama despre ce se vorbeste cind auzi cantitatile.
De asemenea intre o lingura rasa cu sare si una cu virf este deosebire de aproape o lingurita iar cei care maninca sare (adica toti oamenii de pe pamint) pot intelege ce semnifica aceasta diferenta . Cu atit mai mult cei ce nu obisnuiesc sa consume decit f. putina sare in mincare sau mai ales cei care au interdictie .
Asadar, intrebarile mele au aparut din experienta mea de teoretician sau de practician ? Socoteste tu, sa vedem ghicesti !?
Insa in nici un caz din rigori de retetare sau din ifose de panificar !


Iacata ca s-a si facut corectia... asta aviz celor neseriosi...dacav exista
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #249  
Vechi 19.04.2011, 22:03:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Imi cer scuze ca am gresit cand am scris reteta!
Este vb despre LINGURITE de bicarbonat,si sare nu despre LINGURI!!!
ATENTIE!
Bună precizare și de folos d'ului Gabriel , și nu numai , dar cu siguranță un alt thread va lămuri și alte aspecte mai puțin cunoscute din cele precizate pe aici.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #250  
Vechi 19.04.2011, 22:07:20
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Greseala mea a constat in graba cu care am tradus reteta din engleza,erau acolo prescurtari pt lingurite"tsp",eu le-am confundat cu prescurtarile pt linguri"tbsp",adica nici nu am observat ca lipseste un b.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 19.04.2011 at 22:12:06.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Bibliei romanesti Alustor Intrebari utilizatori 3 09.10.2012 14:48:27
Fototeca ortodoxiei romanesti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 09.02.2012 12:08:09
costume populare-traditii romanesti lore86 Generalitati 9 18.12.2011 11:22:37
Pastorale ale IPS Mitropoliti ai Bisericilor Ortodoxe Traditionale razvan.mn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 20.04.2010 20:14:32
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 19:26:26