Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 29.05.2010, 00:10:49
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Si atunci cand este clar ca nu te incluzi si pe tine.
Iar un citat fie el chiar si din sfintii parinti sau din vreo carte oficiala nu este un raspuns la o intrebare concreta.
Fani, ne-am cunoscut noi si eu nu stiu?!? Nu ma cunosti personal, deci nu mai fa presupuneri. Cand ma includ, inseamna ca ma includ, nu ca ma exclud. Am si eu pacate ca toata lumea; mari, mici, sunt pacate. Deci fara presupuneri.

Un citat clar, care raspunde la intrebare, nu este un raspuns?!? Atunci pune mana si citeste toata cartea, caci pun intotdeaua si linkul sau cartea din care citez.
Pentru mine citatul din Sfintii Parinti este un raspuns autorizat, deci corect.
Si nu intotdeauna necesita o interpretare, mai ales una pe langa... cum de multe ori se dau de catre unii.
Uite, aici nu m-am inclus, tocmai pentru ca nu dau raspunsuri de la mine, ci din invatatura Bisericii si a scriitorilor bisericesti.
Daca as scrie pareri proprii, as face cu siguranta greseli; dar dand raspunsurile respective invat si eu; si vreau sa invat corect, caci tot mai multi invatatori mincinosi sunt in lume si de acestia vreau sa ma feresc.
Reply With Quote
  #242  
Vechi 29.05.2010, 00:16:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
De asemenea , justificarea ca biserica poarta o asa mare grija de soarta femeii in vederea refacerii in perioada de lehuzie este in contradictie cu canoanele care nu permit relatiile intime in perioada necuratiei lunare cit si a celei din lehuzie, probabil ca tot din prea multa grija , grija pe care numai dascalii moderni o au.
Draga Zaharia, dar tu crezi ca femeii in perioada de lehuzie si ciclu chiar ii arde de relatii conjugale? In general nu... Are dureri si nu se simte de loc in apele ei. De multe ori probabil barbatul este cel care are asemenea dorinti si nu are rabdare. Asa ca explicatia cu grija sa stii ca nu mi se pare asa de deplasata si 'moderna'. In alte epoci Biserica a protejat femeia si i-a dat demnitate. Sper ca asta nu ti se pare un lucru rau...
Din curiozitate, unde sunt acele canoane? Eu nu le-am vazut inca.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #243  
Vechi 29.05.2010, 00:19:16
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Fani, ne-am cunoscut noi si eu nu stiu?!? Nu ma cunosti personal, deci nu mai fa presupuneri. Cand ma includ, inseamna ca ma includ, nu ca ma exclud. Am si eu pacate ca toata lumea; mari, mici, sunt pacate. Deci fara presupuneri.

Un citat clar, care raspunde la intrebare, nu este un raspuns?!? Atunci pune mana si citeste toata cartea, caci pun intotdeaua si linkul sau cartea din care citez.
Pentru mine citatul din Sfintii Parinti este un raspuns autorizat, deci corect.
Si nu intotdeauna necesita o interpretare, mai ales una pe langa... cum de multe ori se dau de catre unii.
Uite, aici nu m-am inclus, tocmai pentru ca nu dau raspunsuri de la mine, ci din invatatura Bisericii si a scriitorilor bisericesti.
Daca as scrie pareri proprii, as face cu siguranta greseli; dar dand raspunsurile respective invat si eu; si vreau sa invat corect, caci tot mai multi invatatori mincinosi sunt in lume si de acestia vreau sa ma feresc.
Bine.
Dar citatul pe carei l-ai dat Sophiei nu raspundea la intrebarea ei cu eventuala necuratie a preotului inainte de liturghie. Sau poate raspundea indirect, prin absenta.. ca nu este scris in lista pe care o dadeai. Asta vrei sa zici?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #244  
Vechi 29.05.2010, 00:21:56
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Tocmai de aceea e bine, zic eu, sa scriem cum spune Biserica, nu cum vrem noi sa fie, ca sa nu smintim pe cei care nu stiu si se informeaza aici.
Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
(In partile innegrite, scrise la plural te referi de fapt la mine, ca nu scriu cum spune Biserica ci cum vreau eu, si ca ii smintesc pe altii; asta vroiam sa zic mai sus)
Exact cum am spus. Ma includ si pe mine, ca poate si mie mi-ar place sa fac altceva in acea zi; dar prefer sa fac cum ma invata Biserica. Ai inteles acum? Deci nu m-am exclus.
Reply With Quote
  #245  
Vechi 29.05.2010, 00:23:58
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Exact cum am spus. Ma includ si pe mine, ca poate si mie mi-ar place sa fac altceva in acea zi; dar prefer sa fac cum ma invata Biserica. Ai inteles acum? Deci nu m-am exclus.
OK, daca asa spui... Poate nu te cunosc eu, intr-adevar, dar mie adesea acest fel de exprimare imi suna ca o acuzatie indirecta. Daca te-am nedreptatit te rog sa ma ierti.
Noapte buna!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #246  
Vechi 29.05.2010, 00:37:50
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Bine.
Dar citatul pe carei l-ai dat Sophiei nu raspundea la intrebarea ei cu eventuala necuratie a preotului inainte de liturghie. Sau poate raspundea indirect, prin absenta.. ca nu este scris in lista pe care o dadeai. Asta vrei sa zici?
sophiei, care e plina de intrebari fara raspunsuri, vroiam sa-i arat, ca preotul face multe lucruri pregatitoare inainte de Sf. Liturghie. Raspunsul era valabil petnru toti, care cred ca preotul e la fel de plin de pacate cand intra in altar si se impartaseste. Faptul ca se spovedeste inainte de Liturghie, spune multe.
Reply With Quote
  #247  
Vechi 29.05.2010, 01:53:52
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Draga Zaharia, dar tu crezi ca femeii in perioada de lehuzie si ciclu chiar ii arde de relatii conjugale? In general nu... Are dureri si nu se simte de loc in apele ei. De multe ori probabil barbatul este cel care are asemenea dorinti si nu are rabdare. Asa ca explicatia cu grija sa stii ca nu mi se pare asa de deplasata si 'moderna'. In alte epoci Biserica a protejat femeia si i-a dat demnitate. Sper ca asta nu ti se pare un lucru rau...
Din curiozitate, unde sunt acele canoane? Eu nu le-am vazut inca.
Dismenorea de debut (dureri pelviene, stare de nervozitate, sin angorjat,cefalee, astenie fizica) nu este o stare caracteristica pt. cele mai multe femei . Majoritatea au alt comportament clinic . Chiar aici pe ,,forumul stie tot" s-au facut asemenea precizari . In schimb , se cunoaste f. bine ca in perioada de estru (de ciclu) libidoul este crescut , urmeaza o curba ascendenta din a II-a zi de menstra atingind un prim maxim in ultimul sfert de timp al singerarii propriuzise pt. ca apoi sa mai atinga un al doilea maxim la ponta ovulatorie (incepind cu o zi anticipat sau chiar in ziua ovulatiei) adica, cu alte cuvinte urmareste destul de bine evolutia titrului de estrogen.
La femeile cu dismenoree de debut daca se cupeaza(se taie, se combate) acest sindrom in mod medicamentos cresterea libidoului devine evidenta altminteri raminind mascat pina la ponta .

In al doilea rind nu am de gind sa dau curs parerilor muncitoresti prin care barbatii se fac vinovati de nenumarate pacate conjugale intime in timp ce femeile sunt niste gingase si frivole melopee inocente ! Stim cu totii ca nici pe de parte nu este asa nici in Romania si nici mai nicaieri in lume in timpurile de astazi ! Eu am formatie intelectuala si nu proletara iar misoginia ca si misandrinia nu m-au preocupat niciodata !

In al treilea rind confirm , dar in forma pe care o promovez, ca BO a fost singurul organism oficial dintr-un stat care a dat femeii cinstea si onoarea sociala si oficiala pe care insusi D.zeu i-a dat-o creind-o dupa chipul si asemanarea Lui . Punctul culminant , maretia mareriilor, puritatea puritatii la care femeia paminteana a fost ridicata este insasi Maica domnului , cea plina de har si aleasa ca obirsie paminteana a fiului lui D.zeu , cea care a fost ridicata la ceruri cu tot cu trup si sezinda de-a dreapta Fiului. Atit de cinstita este femeia, prin exponenta si prototipul Preacuratei, incit inca de la inceput a fost venerata (termenul corect teologic este hiperdulie, cunosti) si luata ca model de vietuire . Dar in fiecare epoca istorica au existat ortodoxe rasvratite , dornice mai mult de cele lumesti decit de cele duhovnicesti,care au refuzat prototipul de vietuire al Preacuratei, Aceasta mustrind neincetat constiintele celor care nici portul , nici dragostea nici trairea si nici dorinta ardenta de mintuire nu mai este ca a EI. S-a discutat mult mai fructuos despre schimbarea , in timpurile actuale, a acestui model de vietuire eminamente ortodox, pe alte threaduri si abjurarea de la el prin diverse sofisme ! Nu mai discut. Dar demnitatea pe care biserica a dat-o in mod real nu este ceea pe care o insinuati , nici pe departe . Un singur exemplu iti dau , concludent, interdictia data chiar de Preacurata pt. toate femeile de a intra in Athos fara a le ataca sau leza in vreun fel ! Ce nu au voie sa faca pai sa nu faca , ca si barbatii , in cazurile lor si mergind cu comparatia cit mai departe, ca orice cetatean intr-o societate. Problema voastra, care luptati pt. o emancipare feminina pe rupte si pe viata nu este defapt reprezentata de drepturile femeii, ca de obligatii nici nu pomeniti nimic niciodata , nu prea va plac, ci lupta impotriva disciplinei ortodoxe, a moralei acesteia si implicit a lui Hristos. Nu uitati : Hristos a facut mult mai mult pt. femeie : nu a emancipat-o ci i-a dat cinstea si demnitatea avuta inca de la creator,voi nu puteti face nimic mai mult decit El. . In consecinta voi pt. ce va mai manifestati sau pt. ce luptati si de la cine vreti sa smulgeti aceste ,,drepturi" ? de la societatea civila ? si le impuneti lui Hristos, bisericii Lui ? Pai rasvratindu-va , nerespectind canoanele, neluind strict pe Preacurata ca model de vietuire pe Hristos insasi in faceti sa faca toate acestea ! Pt. ca la botez vi s-a cintat ,,citi in Hristos v-ati botezat in Hristos v-ati si-mbracat !" De asemenea la fiecare impartasire te unesti cu Hristos , devi una cu El, El este in tine si tu il pui sa faca toate aceste enormitati o data cu tine ! Chiar crezi ca in felul acesta de vietuire , de manifestare, de asa zis duh si adevar Hristos mai ramine vreo clipa in tine dupa impartasire ? Chiar daca Il silesti sa faca toate aceste lucruri cu tine o data firea Lui nu este asta si de mult este plecat din tine cind tu faci lucrurile altuia care te inseala cu emanciparea feminina, cu portul modern, cu contraceptia onesta, cu galanteria si cochetaria, cu abdatarea credintei la timpul prezent, cu avorturile in caz de incest sau viol si cite si mai cite nebunii : bioenergii concurente cu Energia si lucrarea Duhului Sfint atunci cind El este neputincios, cu cinstirea prin desbracarea la trupul gol in fata icoanerlor,cu facerea sexului ori de cite ori doreste emancipata in timpul saptaminii si pe perioada sarcinii pt. ca nu exista nici o interdictie serioasa si cite si mai cite dracii si dracesti de te dor urechile cind le asculti vindute cu multa tarie ! Dar de, ce sa zic eu , faceti toate acestea asa cum vreti voi ca sa fiti sigure ca v-ati luat plata vostra in lumea aceasta.

In ultimul rind, nu am acum la indemina colectia de canoane a Sf. Nicodim aghioritul ( am dat-o imprumut). Probabil ca miercuri sau joi am sa-ti raspund si mai povestim desi eu personal cred ca este de prisos.
Reply With Quote
  #248  
Vechi 29.05.2010, 02:19:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Curiozitatea nu este o virtute. Iar ce imi spune mie duhovnicul, e doar pentru mine.
Spune-ne macar ceva neutru care nu tine de tine din care am avea cu totii de invatat. Nu fii egoista!
Reply With Quote
  #249  
Vechi 29.05.2010, 02:31:01
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si asa te-a invatat, sa mergi duminica la Sf. Liturghie, sa te impartasesti de fiecare data si apoi sa te bucuri de toate placerile trupului? !
Primii crestini asa faceau, TOTI se impartaseau des si se bucurau si de placerile trupului. Am inceput sa exageram si sa aberam in privinta abstinentei si a postului de abia mai tirziu dupa caderea Bizantului. Acest lucru s-a raspindit mai ales din cauza proliferarii mult prea accentuate a partilor din traditie care incurajeaza habotnicia, in schimbul mintuirii "sigure" si "rapide"...la care din ignoranta "ciugulesc" foarteee multi!

Asa cum foarte bine a mentionat si Iustin10(care-i preot din cite stiu) ca "poruncile omenesti" DIN TRADITIE care nu aduna ci dezbina, care nu duc la iubire ci la cearta si harta, trebuiesc evitate, ele fiind rodul inchipuirii si imaginatiei unor ciudati care s-au trezit "profeti crestini peste noapte" si au avut puterea de CONVINGERE asupra maselor de a introduce elemente NE_ZIDITOARE in TRADITIE...si sunt multi care se manifesta in felul acesta.
Reply With Quote
  #250  
Vechi 29.05.2010, 02:31:15
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Draga mea, ai nedumeriri, intreaba-l pe duhovnicul de la biserica la care mergi.
Ah, touche!
Dar vroiam sa stiu ce spune un duhovnic uber-ortodox cum presupun ca ai tu. Ah, nu conteaza. :)
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 08:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 12.03.2011 23:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 17:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15