Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 17.04.2010, 00:13:27
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Uitati aci vestimentatia ideala, atat pentru femei cat si pentru barbati :D


=))M-a bufnit rasul.
Reply With Quote
  #242  
Vechi 17.04.2010, 05:58:20
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Vestimentatia ideala pentru femei si barbati sau cum sa-ti transformi aproapele intr-un obiect!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #243  
Vechi 17.04.2010, 22:45:02
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Uitati aci vestimentatia ideala, atat pentru femei cat si pentru barbati :D

Nooo, desi aceasta tinuta ar fi ideala, totusi mi se pare materialul cam prea pretios...scump dom'le, scump!!!
Reply With Quote
  #244  
Vechi 17.04.2010, 22:53:33
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Nooo, desi aceasta tinuta ar fi ideala, totusi mi se pare materialul cam prea pretios...scump dom'le, scump!!!
Pai nu e asa de scump daca te gandesti ca ai nevoie de maxim doua de burci din alea. Si pe dedesubt poti sa nu porti nimic. Deci economie majora. :D
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #245  
Vechi 18.04.2010, 09:04:47
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Totusi, unde se termina cearsaful si incepe rochia?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #246  
Vechi 18.04.2010, 14:02:19
adriana76
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adam si Eva au fost creati goi. Dupa ce au pacatuit, Dumnezeu le-a facut la amandoi niste haine de piele. Cat din corp acopereau acele haine si cum erau ele, dat fiind ca acelea au fost facute de Insusi Dumnezeu?
Cu cat ochiul omului este mai rau, cu atat imbracamintea devine mai indecenta daca nu acopera cat mai mult posibil, ca sa il fereasca pe purtator de rautatea ochiului uman care il priveste. Si cu cat ochiul omului este mai bun, cu atat goliciunea lui Adam si Eva este una buna si neispitoare.
Reply With Quote
  #247  
Vechi 29.04.2010, 10:56:41
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Smile

eu cred ca mult mai importanta este haina interioara,sufletul,ci nu rochia sau basmaua de pe cap,caci daca esti plin de rautate ,invidie si otrava pe interior,poti purta sac pe tine ,insa in fata lui Dumnezeu esti uraciune,ar fi bine sa le avem pe ambele bune ,si tinuta si sufletul,insa sunt convinsa caci atunci cand esti plin de Dumnezeu,iti alegi si haina potrivita.
Reply With Quote
  #248  
Vechi 29.04.2010, 13:45:59
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
=)).
este o musulmanca siita din Iran
sau sunita din Arabia Sudita.

mai degraba merg pe varianta siita.(sunt curioasa din ce tara e)
Au haine normale sub acel cearceaf..daca e din Iran..are fusta scurta(
e mult de spus.e alta lume..

Last edited by o_tzaranca; 29.04.2010 at 18:05:25.
Reply With Quote
  #249  
Vechi 15.08.2010, 23:15:03
sfantatreime sfantatreime is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 39
Implicit sfat

Daca aveti un duhovnic,mergeti si intrebati-l despre problema dumneavoastra.El cu siguranta va va lamuri in aceasta problema...fireste,din punctul de vedere al Bisericii,nu lumeste,cum vedeti dvs problema...oricum,nici o femeie nu se va mantui in fundul gol...asta e sigur...ca sa intelegeti adevaratul rol,rost si port al femeii crestine,ca de ea vorbim,trebuie sa faceti multa pocainta si sa luati exemplul Maicii Domnului si a salbei de mucenite,exemple de femei si mame care s-au mantuit tocmai prin viata sfanta pe care a dus-o...Hristos Domnul sa va indrepteze mintea spre rugaciune,post si fapte bune,tocmai pentru a gasi raspunsul la nedumerirea si framantarea dvs.Sa fiti iubita...Doamne-ajuta
Reply With Quote
  #250  
Vechi 19.08.2010, 12:02:15
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit De luat aminte

Femeia atit in biserica cit si in socetate, ar fi cazul sa fie imbracata decent, spre a nu stirnii interesele celor slabi in virtute.acest lucru confirma insu-si Sf.Scriptura,ea ne spune cum sa ne imbracam cum sa mincam si cum sa ne comportam.pentru cei ce vor sa se despatimeasca de duhul dragostei carnii, cind vedem o femeie frumoasa, sa spunem:esti frumoasa dar mai frumoasa decit tine, este Maica Domnului eu pe ea o iubesc tu esti o muritoare de rind ca, si mine,atuncia duhul patimilor fuge de la noi.referitor la mincarea de post,este slab calorica si nu stirneste poftele carnale ale trupului.o vorba spune 'infrineaza-te frate', noi,ca-si crestini biruim poftele trupului numa-i cu ajutorul lui Dumnezeu prin infrinare,de aceia trebuie cerut ajutorul divin in lupta de despatimire si intarirea virtutilor,pina ce ajungem la masura cea buna si placuta lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 10:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 22:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 17:40:59