Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 23.08.2010, 14:23:26
viorel_b viorel_b is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Domnule, dumneata care ești mare învățat în limba greacă și în scripturi etc, poți să ne spui dacă altcineva în afară de apostolii rânduiți de Hristos avea puterea și dreptul de a boteza pe cineva în numele Tatălui, al Fiului și al Duhului Sfânt ?
Desi intrebarea nu mi-e adresata iti voi raspunde eu. Da, pot boteza si alte persoana in afara de apostoli numai ca Duh Sfant nu poate da nimeni. Apostolii au putut, dar acest dar a fost dat numai lor si nimanui altcineva.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 23.08.2010, 14:26:12
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorel_b Vezi mesajul
Desi intrebarea nu mi-e adresata iti voi raspunde eu. Da, pot boteza si alte persoana in afara de apostoli numai ca Duh Sfant nu poate da nimeni. Apostolii au putut, dar acest dar a fost dat numai lor si nimanui altcineva.
Dar în afară de apostoli și cei pe care i-au hirotonit ei și urmașii lor, poate cineva să mai boteze ?
Reply With Quote
  #253  
Vechi 23.08.2010, 14:38:08
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Wink

Sigur ca poate.
Poate boteza si maistrul zidar si medicul si meteorologul si macelarul si liber-profesionistul.

Fie ca sunt hirotoniti, fie ca nu sunt.
Singura conditie este sa fie ei insisi botezati.
Si, in situatii de urgenta, pot boteza. Ba chiar sunt obligati moral sa o faca.
Reply With Quote
  #254  
Vechi 23.08.2010, 14:43:56
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Sigur ca poate.
Poate boteza si maistrul zidar si medicul si meteorologul si macelarul si liber-profesionistul.

Fie ca sunt hirotoniti, fie ca nu sunt.
Singura conditie este sa fie ei insisi botezati.
Si, in situatii de urgenta, pot boteza. Ba chiar sunt obligati moral sa o faca.
Asta să o crezi tu, sectarule că poate !! Că își poate face iluzia că poate este altceva decât a putea !!
Reply With Quote
  #255  
Vechi 23.08.2010, 14:44:07
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Dar în afară de apostoli și cei pe care i-au hirotonit ei și urmașii lor, poate cineva să mai boteze ?
Dreptul de a savârși Botezul îl are numai episcopul sau preotul 504 (Can. 46-50, ale Sf. Apostoli). Când nu este un preot, poate boteza și călugarul simplu sau diaconul, iar la mare nevoie, dacă pruncul este pe moarte sau în situații excepționale, poate boteza orice creștin.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #256  
Vechi 23.08.2010, 14:54:50
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Sigur ca poate.
Poate boteza si maistrul zidar si medicul si meteorologul si macelarul si liber-profesionistul.

Fie ca sunt hirotoniti, fie ca nu sunt.
Singura conditie este sa fie ei insisi botezati.
Si, in situatii de urgenta, pot boteza. Ba chiar sunt obligati moral sa o faca.
La tine se vede că ai fost botezat de un pantofar sau de un circar sau de un măscărici care se credea creștin !!
Reply With Quote
  #257  
Vechi 23.08.2010, 15:56:37
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Fiule, mai citeste si tu inainte sa debitezi obraznicii!

Pai ceea ce eu am scris nu se aplica NP ci este practica Bisericii Ortodoxe:
In cazuri de urgenta oricine poate boteza:

„... în caz de urgență (de exemplu: copilul este pe moarte), oricine, chiar și părinții (cu condiția ca cel ce săvârșește botezul să fie la rândul său botezat ortodox) poate face botezul, doar prin rostirea cuvintelor "Se botează robul lui Dumnezeu..., în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh".
Reply With Quote
  #258  
Vechi 23.08.2010, 16:10:03
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Pai ceea ce eu am scris nu se aplica NP ci este practica Bisericii Ortodoxe:
In cazuri de urgenta oricine poate boteza:

„... în caz de urgență (de exemplu: copilul este pe moarte), oricine, chiar și părinții (cu condiția ca cel ce săvârșește botezul să fie la rândul său botezat ortodox) poate face botezul, doar prin rostirea cuvintelor "Se botează robul lui Dumnezeu..., în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh".
În concluzie, botezul poate fi făcut de oricine la ortodocși, la neoprotestanți doar de persoane hirotonite (pastori sau prezbiteri). Ironică răsturnare de situație...
Reply With Quote
  #259  
Vechi 23.08.2010, 16:10:59
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Fiule, mai citeste si tu inainte sa debitezi obraznicii!

Pai ceea ce eu am scris nu se aplica NP ci este practica Bisericii Ortodoxe:
In cazuri de urgenta oricine poate boteza:

„... în caz de urgență (de exemplu: copilul este pe moarte), oricine, chiar și părinții (cu condiția ca cel ce săvârșește botezul să fie la rândul său botezat ortodox) poate face botezul, doar prin rostirea cuvintelor "Se botează robul lui Dumnezeu..., în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh".
Nu mă mai lua cu "fiule" că nu sunt fiul tău, sectar panglicar. S-ar putea să îmi poți spune "frate" dar numai în condiția frăției de credință ortodoxă; în rest fiu sunt doar al lui Dumnezeu, al Sfintei Biserici a lui Hristos adică a Bisericii Ortodoxe și a al părinților mei.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 23.08.2010, 16:20:34
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
În concluzie, botezul poate fi făcut de oricine la ortodocși, la neoprotestanți doar de persoane hirotonite (pastori sau prezbiteri). Ironică răsturnare de situație...
Ironica răsturnare de situație este că pastorii voștri nu au nici o hirotonie ci doar o "imagine" a ei, un "simbol" al ei. Adică este o "hirotonie" care este doar la vedere, pentru că harul Duhului Sfânt, pe care l-au primit sfinții apostoli și pe care l-au transmis mai departe episcopilor și preoților Bisericii, le lipsește cu desăvârșire !!! Cu alte cuvinte, așa-zisa hirotonie a pastorilor sectari este o mare mascaradă, o falsitate, o formă fără fond, o contradicție în termeni, o contrafacere abjectă, un plagiat spurcat !!! Nu există hirotonie în afara Bisericii lui Hristos; singurii clerici din afara Bisericii Ortodoxe care ar putea avea o hirotonie adevărată, deși nu sunt sigur de acest lucru, sunt cei ai "Bisericii" "Catolice". Sectarii nu au preoție, nu au capacitatea de a lucra sfintele taine, nu au harul dat sfinților apostoli de a ierta și dezlega de păcate, iar "botezul" făcut de ei este doar un plagiat penibil și spurcat al sfintei taine a botezului !!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34