Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 08.04.2008, 10:58:01
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frati crestini,

Cred ca ceea ce am citat din Sf. Ignatie Briancianinov intrun thread alaturat, citez din memorie "Nu vorbi cu oamenii molipsiti de invataturi mincinoase si nu citi cartile scrise de dascalii lor mincinosi" se potriveste din pacate si PF Daniel, cata vreme nu se dezice oficial de ecumenism si de alte lucruri dubioase imprumutate din Occidentul secularizat si in mare parte masonizat.
Pana atunci (pana ce se va dezice oficial de ecumenism si nu le va taia toate puntile de legatura ale mirenilor masoni cu Biserica Ortodoxa), cu ajutorul lui Dumnezeu, poate ca ar fi bine ca niciun ierarh cu adevarat ortodox sa nu mai tina cont nici de parerile nici de ceea ce decreteaza PF Daniel.

Doamne ajuta!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
Reply With Quote
  #252  
Vechi 08.04.2008, 12:10:31
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omulet
Citat:
În prealabil postat de ancah
Poate preotul sa pomeneasca nume de catolici in timpul Sfintei Liturghii?
Imi este clar, ca eu personal pot sa ma rog pentru cine vreau. Dar preotul la Liturghie?
Nu stiu cum e canonic. La Bisericile (ortodoxe) la care am mers eu, preotii pomeneau pe oricine era botezat in numele Sf. Treimi. Asta includea pe catolici si unii protestanti. Nu stiu insa daca acest lucru se facea numai in ceea ce priveste pomelnicele sau si la proscomidie.
Eu stiu ca la sf.Liturghie ,la proscomidie nu se pomenesc decat cei spovediti .
Mai exista posibilitatea de a pomeni la sf.Liturghie ,dar nu la proscomidie pe cei care duc o viata cat de cat crestineasca. Cei mai patimasi si cei nebotezati nu se pomenesc la sf.Liturghie ci numai la Psaltire sau la sf.Maslu .
Reply With Quote
  #253  
Vechi 08.04.2008, 12:49:51
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Cine nu este in comuniune cu PF Patriarh Daniel si cu Sf.Sinod al BOR mai poate sa se considere in BOR?
Reply With Quote
  #254  
Vechi 08.04.2008, 13:23:46
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

citand PadreCory
Citat:
Cine nu este in comuniune cu PF Patriarh Daniel si cu Sf.Sinod al BOR mai poate sa se considere in BOR?
Frate in Hristos PadreCory,

A fi in comuniune cu PF Patriarh Daniel in conditiile in care acesta nu s-a dezis in mod public de Ecumenism si Masonerie inseamna a fi de acord si cu Ecumenismul si cu Masoneria. Adica a fi de acord cu diavolul-sef Lucifer, Tatal Pierzarii si Regele Minciunii si al ingerilor cazuti care voiau sa se puna pe acelasi plan cu Dumnezeu, atunci cand inca se mai gaseau in Rai.

Iar a fi in comuniune cu Biserica Ortodoxa Romana si cu Sfantul Sinod nu inseamna neaparat sa aprobi si sa iei de bune toate ideile unui Patriarh cazut in ratacirea ecumenista. Si daca adevaratii Ierarhi Ortodocsi, cu ajutorul Domnului, nu ar mai tine cont de parerile si decretele PF Daniel, ignorandu-l pana s-ar dezice in mod public de cele doua rataciri ale lumii contemporane: Ecumenismul si Masoneria, l-ar izola de BOR, fortandu-l sa ia atitudine publica in aceste doua probleme, in consens cu invataturile Sfintilor Parinti.

Doamne ajuta!

Sa ne rugam Domnului toti credinciosii ortodocsi pentru ca PF Patriarh Daniel sa revina pe calea Ortodoxiei Adevarate si sa abandoneze cele doua mari erezii contemporane.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mantuieste, Doamne, poporul Tau si binecuvinteaza mostenirea Ta.
Biruinta binecredinciosilor crestini asupra celui potrivnic daruieste!
Reply With Quote
  #255  
Vechi 08.04.2008, 13:29:04
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Crestinismul nu are ni mic in comun cu masoneria deci nu vad ce legaturi ar putea avea un Ierarh cu aceasta.Ecumenismul BOR nu este legat doar de figura actualului Patriarh ci si de cea a celor doi predecesori ai sai:PF Iustin Moisescu si PF Teoctist Arapasu.
Reply With Quote
  #256  
Vechi 08.04.2008, 13:55:06
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate in Hristos PadreCory,
Adevarat, crestinismul nu are a face cu masoneria, dar de ce tipa ca din gura de sarpe asta vara imediat dupa moartea fostului Patriarh Teoctist masonul facand parte din Partidul Democrat Sorin Frunzaverde care era pe atunci in Consiliul National al BOR (deci cu drept de vot la alegerea noului Patriarh al BOR, ca Daniel Ciobotea va fi noul Patriarh al BOR? Plus ca PF Daniel i-a amenintat pe Ierarhii Ortodocsi care fac parte din curentul traditionalist al Ortodoxiei Romane cum ca va taia si spanzura intr-insii daca vreunul sufla vreun cuvintel si despre celelalte taieturi care se aflau pe cadavrul fostului Patriarh Teoctist, in afara de cea care se cunaste, in conditiile in care PF Teoctist trebuia operat prin laparoscopie (adica folosind laserul) si nu tehnicile chirurgicale traditionale? Si ca medicul care l-a operat este si el mason si dupa moartea PF Teoctist s-a facut nevazut? Oare toate acestea sa insemne ca PF Patriarh Daniel nu are de-a face in niciun mod cu masoneria ???

Te rog din inima iarta-mi tonul nepotrivit cu care m-am adresat, frate PadreCory si Dumnezeu sa te ierte!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mantuieste, Doamne, poporul Tau si binecuvinteaza mostenirea Ta.
Biruinta binecredinciosilor crestini asupra celui potrivnic daruieste!

Reply With Quote
  #257  
Vechi 08.04.2008, 14:02:18
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Un crestin practicant nu poate intra in Masonerie stiind ce inseamna aceasta.Nu pot sa cred ca ar face asa ceva un preot sau un Ierarh.
Reply With Quote
  #258  
Vechi 08.04.2008, 14:59:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PadreCory
Crestinismul nu are ni mic in comun cu asoneria deci nu vad ce legaturi ar putea avea un Ierarh cu aceasta.Ecumenismul BOR nu este legat doar de figura actualului Patriarh ci si de cea a celor doi predecesori ai sai:PF Iustin Moisescu si PF Teoctist Arapasu.
Insfarshit un cuvant corect din partea ta, dar mai trebuie adaugat ca prin Testamentul sau shi prin tot ce a facut PF Teoctist a inclinat spre traditzionalism ortodox shi nu spre ecumenism sau masonerie sau catolicism ci doar filoxenie shi eupraxie ortodocsa unde trebui shtiut ca Hristos care a dat pilda cu samarineanul milostiv a zis shi ca in orashele samarinenilor sa nu intratzi, sa nu va ducetzi... ci la oile cazute ale casei lui Israel sa mergetzi mai intai... deci aproapele nu este doar cel apropiat de noi prin distantza fizica ci fratele nostru este mai ales cel care face voile lui Dumnezeu intru Hristos... iar daca e cazut, atunci Hristos lasa toate oile in staul shi merge chiar in zi de Duminica shi il scoate din groapa shi-l tamaduieshte... iar bucuria in cer este mare....:)
Reply With Quote
  #259  
Vechi 08.04.2008, 15:23:46
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Nu vad dc credeti ca moartea PF Patriarh Teoctist a adus ortodoxia romaneasca mai aproape de Masonerie.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 08.04.2008, 16:10:24
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate intru Hristos PadreCory,

Daca vrei sa gasesti materiale privind orientarea pro-ecumenista a PF Patriarh Daniel, exista suficiente pe net, poate si in literatura ortodoxa tiparita, pe care o poti gasi la magazinele Sfintelor Manastiri Ortodoxe din Romania, cat si in magazinele bisericesti existente in apropape fiecare oras.

Doamne ajuta.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mantuieste, Doamne, poporul Tau si binecuvinteaza mostenirea Ta.
Biruinta binecredinciosilor crestini asupra celui potrivnic daruieste!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patriarhul Daniel implineste 23 de ani de calugarie costel Stiri, actualitati, anunturi 1 08.08.2010 23:48:39
Patriarhul Daniel accidentat lucia_anghelina Stiri, actualitati, anunturi 4 12.04.2008 01:29:05