Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 07.03.2013, 09:01:40
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Mai usor cu teribilismele...nu e lumea atat de imbecila incat sa nu stie in ce sa creada, care le sunt principiile si care le e religia. Nu invaluie pe nimeni intunericul daca iese din "cusca", am explicat cu cateva posturi anterioare ca poate fi chiar folositor sa explorezi.

Mai lejer cu paranoia...

Toate cele bune!
e greu sa iesi din cusca/adica sa te lepezi de tine.poti sa traiesti si n societate cu o gandire buna la cele ceresti si sa nu te molipsesti de agresiunile premergatoare ale antihristului,dar mai greu.depinde de tine daca vrei sa te indoctrinezi cu modernismul "binefacator",sa ti compromiti educatia sau nu.
iti recomand sa citesti "ecumenismul fara masca"si "cararea imparatiei-arsenie boca",mie nu mi se parea ca mint in plus de ce ar vinde bisericile niste carti mincinoase?nu prea se potriveste cu ce spui tu.
Reply With Quote
  #262  
Vechi 07.03.2013, 12:44:07
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Când eram mic și eu am participat la o slujbă de paști greco-catolică era în duminica floriilor după-masa iar după aceea m-a dus bunica și la o comemorare la iehoviști recent în urmă cu 4 ani am participat la 2 cununii (una greco-catolică și una reformată(calvină)), în urmă cu 8 ani am fost și la o cununie iehovistă, am participat în urmă cu 3 ani și la o mormântare iehovistă la o mătușă de-a mamei mele. Nimeni n-a avut de împarțit nimic cu nimeni. Deși mi s-a spus că nu e tare bine să mergi prin alte biserici eu am făcut-o fie din pricină că n-am știut fie din pricină că am fost invitat.Nu știu ce să zic părerile sunt împărțite.
Reply With Quote
  #263  
Vechi 07.03.2013, 13:00:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Liberschimbist cu naturelul simțitor.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #264  
Vechi 07.03.2013, 13:08:49
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Sunt ortodox dar la mine în familie mai sunt și greco-catolici,penticostali sau iehoviști e drept DragosP nu toți dintr-o familie pot sta sub aceeași corabie deși e loc pentru toți pentru că ortodoxia e o corabie care îi leagă pe oameni sufletește depinde de oameni dacă vor să rămână în alte corăbii mai mici sau vor să intre în corabia unde fiecare are mângâiere, alinare, izvor de cuvinte duhovnicești și nu în ultimul rând dragoste, e alegerea fiecăruia.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 07.03.2013, 13:10:14
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Indubitabil. Alegerea și ponoasele trase sunt personale.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #266  
Vechi 06.12.2013, 13:39:22
inoX88 inoX88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2013
Mesaje: 1
Implicit

"Cine nu este cu mine este împotriva mea și cine nu adună cu mine risipește." Ca atare, nu avem ce cauta in alta parte decat in Biserica Ortodoxa. Recomand cu caldura si omiliile Sfantului Ioan Gura-de-Aur, in special cea despre evrei si sinagoga, ca sa va faceti o parere despre lejeritatea cu care tratam subiecte de genul asta. http://www.apologeticum.ro/2011/04/c...sa-de-desfrau/
Reply With Quote
  #267  
Vechi 26.12.2013, 08:53:46
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inoX88 Vezi mesajul
"Cine nu este cu mine este împotriva mea și cine nu adună cu mine risipește." Ca atare, nu avem ce cauta in alta parte decat in Biserica Ortodoxa. Recomand cu caldura si omiliile Sfantului Ioan Gura-de-Aur, in special cea despre evrei si sinagoga, ca sa va faceti o parere despre lejeritatea cu care tratam subiecte de genul asta. http://www.apologeticum.ro/2011/04/c...sa-de-desfrau/
Nu uita cateva lucruri:

Hristos este EVREU.
Hristos a INVATAT IN SINAGOGA.
Hristos a fost urmat de foarte foarte multi evrei. De fapt de tot poporul.
Hristos a fost urmat si de multi conducatori.
Nu toti cei din legea veche sunt condamnati de Dumnezeu. Unii dintre ei mai tin si legea Veche.
Nu poti sa lepezi Legea Veche atat de usor. Nu poti sa spui ca tot ce invata evreii despre Legea Veche este de lepadat. Nu poti sa arunci la gunoi un popor pentru ca ....
Da, l-au rastignit pe Hristos, dar nu uita ce zice Scriptura, ca la sfarsitul veacurilor si acestia se vor intoarce la Hristos....

Mai usor cu infierarea evreilor, ca lor le-a dat legea Dumnezeu, nu degeaba. Au si ei ceva bun.
Reply With Quote
  #268  
Vechi 26.12.2013, 11:08:49
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu uita cateva lucruri:

Hristos este EVREU.
Hristos a INVATAT IN SINAGOGA.
Hristos a fost urmat de foarte foarte multi evrei. De fapt de tot poporul.
Hristos a fost urmat si de multi conducatori.
Nu toti cei din legea veche sunt condamnati de Dumnezeu. Unii dintre ei mai tin si legea Veche.
Nu poti sa lepezi Legea Veche atat de usor. Nu poti sa spui ca tot ce invata evreii despre Legea Veche este de lepadat. Nu poti sa arunci la gunoi un popor pentru ca ....
Da, l-au rastignit pe Hristos, dar nu uita ce zice Scriptura, ca la sfarsitul veacurilor si acestia se vor intoarce la Hristos....

Mai usor cu infierarea evreilor, ca lor le-a dat legea Dumnezeu, nu degeaba. Au si ei ceva bun.
Craciun fericit!
Exact, admirabil exprimat, domnule gpalama. Chiar daca, din ratiuni de propaganda si subiectivism ecleziolatru, se predica ideea ca, chipurile, Dumnezeu i-ar fi parasit, adevarul istoric si practic e altul. Cei care spun asa ceva, indeosebi legionaroizi si nostalgici ai unei teocratii de tip papistas-fascist, uita ca la Dumnezeu NU este razgindire sau minciuna. Deci, legamintul Sau cu Poporul Ales va tine pina la finele planetei acesteia.

Last edited by Barsaumas; 26.12.2013 at 11:43:19.
Reply With Quote
  #269  
Vechi 26.12.2013, 13:27:02
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Craciun fericit!
Exact, admirabil exprimat, domnule gpalama. Chiar daca, din ratiuni de propaganda si subiectivism ecleziolatru, se predica ideea ca, chipurile, Dumnezeu i-ar fi parasit, adevarul istoric si practic e altul. Cei care spun asa ceva, indeosebi legionaroizi si nostalgici ai unei teocratii de tip papistas-fascist, uita ca la Dumnezeu NU este razgindire sau minciuna. Deci, legamintul Sau cu Poporul Ales va tine pina la finele planetei acesteia.
Eu zic asta mai mult din alte ratiuni: Dumnezeu este iubire.
Si am vazut ca Dumnezeu are grija de toate fapturile sale.
Si mai ales de evrei, fata de care chiar El zice: "am vrut sa adun pe fiii lui Israel precum aduna gaina pe puii ei"... Dumnezeu iubeste pe Israel.

Desi Legea Veche nu este tot Adevarul despre Dumnezeu, Legea Veche il arata pe Dumnezeu. Este o lege pe care acel popor poate sa poarte si are menirea sa o poarte.

Asa cum noi nu ne purtam Ortodoxia, nici ei nu isi poarta Legea lor.

Ca sa inchid ideea: Judecatile lui Dumnezeu nu sunt ca judecatile noastre si Dumnezeu este mila si iubire.
Reply With Quote
  #270  
Vechi 26.12.2013, 15:37:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu uita cateva lucruri:

Hristos este EVREU.
Hristos a INVATAT IN SINAGOGA.
Hristos a fost urmat de foarte foarte multi evrei. De fapt de tot poporul.
Hristos a fost urmat si de multi conducatori.
Nu toti cei din legea veche sunt condamnati de Dumnezeu. Unii dintre ei mai tin si legea Veche.
Nu poti sa lepezi Legea Veche atat de usor. Nu poti sa spui ca tot ce invata evreii despre Legea Veche este de lepadat. Nu poti sa arunci la gunoi un popor pentru ca ....
Da, l-au rastignit pe Hristos, dar nu uita ce zice Scriptura, ca la sfarsitul veacurilor si acestia se vor intoarce la Hristos....

Mai usor cu infierarea evreilor, ca lor le-a dat legea Dumnezeu, nu degeaba. Au si ei ceva bun.
Hristos este evreu doar dupa firea omeneasca. Este adevarat ca evreii au cerut rastignirea lui Iisus, insa pacatul este si el o forma de a-L rastigni si noi pe Iisus din inimile noastre. Pacatul ne desparte de Hristos.

Asadar, nu e corect sa judecam sluga altuia, ci e corect sa ne plangem mortul nostru, adica sufletul nostru care are nevoie de pocainta, dupa cum ne invata unii sfinti parinti. Exista evrei care s-au convertit la ortodoxie, exista apostoli evrei.

Fiecare om raspunde pentru faptele sale. Nu sunt de acord nici cu exagerarile crestinilor, nici cu cele ale evreilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa despre alte biserici catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 26 26.08.2011 20:17:11
De ce femeile, in acel period a lunei, nu pot intra in Biserica? Bast-et Generalitati 9 12.07.2010 20:18:54
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48