Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 22.03.2015, 19:39:43
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Trebuie sa o spunem raspicat : Augustin este mantuit, fie el fericit sau sfant, cum este numit. Parintii sinodului 5 ecumenic l-au numit printre invatatorii bisericii, iar daca spunem ca este eretic savarsim hula. Teologul Ioannis Romanidis are multe exagerari. Eu il consider nationalist si filetist pe Romanidis, si excesiv de frustrat. Nu stiu ce complexe si traume are Romanidis de uraste tot ce vine din vest, inclusiv pe sfintii vestici, dar cred ca ar fi trebuit sa-si rezolve problemele la psiholog. Augustin are greseli, este adevarat, dar nu este singurul sfant care are. Mai toti au, ca toti au fost oameni. Hai sa scoatem toti sfintii din calendar si sa ramanem doar cu apostolii. Pai unde ajungem ?
Parintii sinodului 5 ecumenic sunt mai presus de Romanidis si de Yannaras si de alti greci complexati (nu toti grecii sunt asa) care au boala pe tot ce vine din vest.
  #262  
Vechi 22.03.2015, 20:13:10
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Sa te ierte bunul Dumnezeu pentru blasfemiile tale si pentru ura ta impotriva Sfintilor Lui.
Amin.
Să mă ierte pentru păcatele mele. Dar ce am spus, nu e blasfemie, e Adevărul, iar Augustin NU ESTE SFÂNT al lui Dumnezeu, e fericit și dovedit eretic. Și ce spun e Adevărul.
Contrazi-mă dogmatic. N-ai cum. Tu însuți fiind în erezie.

Să te ierte Dumnezeu și pe tine, pentru ereziile franco-latine ale apusului, în care "odihnești" și să te aducă acasă...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #263  
Vechi 22.03.2015, 20:21:00
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Slava Domnului ca esti doar unul.
Cu probleme serioase.
Dovedite.
Alin... :) ești cel puțin comic.

Ești ca un titirez, învârtit bine, agitat nevoie mare. Dacă tot așa o ții, ai să mori de tânăr, de la stres...

Nu răspund la provocări. Mai ales din-alea dovedite... de Alin...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Te dai licentiat in teologie si habar nu ai nimic de Origen.
Nici macar ca a fost tiparit in cadrul colectiei PSB.
Intrebare pentru domnul licentiat: Cati "eretici" sunt in PSB?
Daca stii ce inseamna PSB..
Câte PSB-uri ai citit?

Câte au fost traduse? Câte trebuiau traduse? Care era target-ul?
Ce este azi, 2015, PSB-ul?
Ce este codul Migne? Din ce s-a tradus mai mult, din PG sau PL ?

Dacă vrei vorbim despre ele, despre PSB... Mai ți minte ceva din cele care le-ai citit?

Că eu am toate PSB-urile, formatul vechi... și tot Migne-le...

Hai să deschidem un topic în care să dezbatem PSB-urile, eventual o scurtă istorie a lor, și vorbim ce ne-a plăcut și ce nu ne-a plăcut din PSB-uri.

Vrei?

Dar de ereziarhi în PSB, ai auzit? Știi scopul pentru care ei sunt prezenți în PSB?

Ce multe aș vrea să vorbesc cu oricine, din Sfinții Părinți, îi iubesc atât de mult...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 22.03.2015 at 20:25:31.
  #264  
Vechi 22.03.2015, 20:28:50
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Trebuie sa o spunem raspicat : Augustin este mantuit, fie el fericit sau sfant, cum este numit. Parintii sinodului 5 ecumenic l-au numit printre invatatorii bisericii, iar daca spunem ca este eretic savarsim hula. Teologul Ioannis Romanidis are multe exagerari. Eu il consider nationalist si filetist pe Romanidis, si excesiv de frustrat. Nu stiu ce complexe si traume are Romanidis de uraste tot ce vine din vest, inclusiv pe sfintii vestici, dar cred ca ar fi trebuit sa-si rezolve problemele la psiholog. Augustin are greseli, este adevarat, dar nu este singurul sfant care are. Mai toti au, ca toti au fost oameni. Hai sa scoatem toti sfintii din calendar si sa ramanem doar cu apostolii. Pai unde ajungem ?
Parintii sinodului 5 ecumenic sunt mai presus de Romanidis si de Yannaras si de alti greci complexati (nu toti grecii sunt asa) care au boala pe tot ce vine din vest.
Sigur că ce ai scris tu mai sus... sunt strict opiniile tale personale...

Nu înseamnă că spui Adevărul...

nu ai de unde știi dacă cineva e mântuit sau nu. Sincer, eu spun că Augustin nu e mântuit, pentru nebuniile pe care scris.

Iar restul, ce spui, despre greci "frustrați" denigrarea persoanei unui preot al lui Hristos, și nu orice preot, ci Ioannis Romanides... no comment.

Și culmea, acei greci, au arătat ceea ce se vroia acoperit și îngropat.

În fine, te va judeca Hristos, nu eu; eu doar te contrazic, cu un scop. Să apăr turma lui Hristos.

Dar știi ce e mai grav? Faptul că deși eu am dovedit biblic, dogmatic și patristic, că Augustin este eretic, tu nu poți dovedi, în nici un fel posibil și existent, că vreun Sfânt al lui Hristos are erezii. Dar acuzi Sfinții lui Dumnezeu de erezii.

Aste de-a dreptul mă înspăimântă.

Ai grijă de tine.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 22.03.2015 at 20:32:25.
  #265  
Vechi 22.03.2015, 20:32:09
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Dar despre denigrarea persoanei unui sfant si episcop al lui Hristos, cinstit, aproape fara exceptie, de lumea crestina, ce ai de zis ?
  #266  
Vechi 22.03.2015, 20:36:30
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Dar despre denigrarea persoanei unui sfant si episcop al lui Hristos, cinstit, aproape fara exceptie, de lumea crestina, ce ai de zis ?
Ți-am spus, Augustin NU ESTE SFÂNT. Să fim clari înțeleși. Ți-o repet de câte ori e nevoie.

Și "episcopi" ai lui Hristos, au tot fost, chiar și eretici. Și Patriarhul de Constantinopol, a fost eretic. Patriarhul, reprezentant al lui Hristos, da? Nestorie e un exemplu, și mai sunt.

Chiar și azi, Patriarhul Romei, e eretic, apostat, schismatic, anatematizat, blasfemiator, hulitor și dăruit Satanei. (I Timotei 1, 20)

Și toți Patriarhii Romei, de după 1054, și chiar mulți dintre ei și înainte de 1054, au mers în iad, pentru ereziile lor.
Ai să-i vezi în iad, când îți va suna ceasul. Dar atunci când ai să-i vezi, va fi prea târziu... mult prea târziu să mai poți face ceva...
La fel ca Augustin, "fericitul" eretic.

Domnul să aibe milă de ei, de toți ereticii, în marea Lui iubire.
Dar atâta vreme, cât ereziile lor, fac în urma lor, dezbinare și pierd turma lui Hristos, nu știu cât de mare milă vor avea.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 22.03.2015 at 20:42:50.
  #267  
Vechi 22.03.2015, 20:43:03
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Emiliane, tu poti sa repeti de o mie de ori ca Luna se invarte in jurul lui Saturn, asta n-o sa aiba ca rezultat decat faptul ca lumea va rade de tine sau te va compatimi. Si, de fapt, nu e nevoie sa o repeti de o mie de ori. Rezultatul s-a produs deja.

Last edited by GMihai; 22.03.2015 at 20:45:39.
  #268  
Vechi 22.03.2015, 22:13:47
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Emiliane, tu poti sa repeti de o mie de ori ca Luna se invarte in jurul lui Saturn, asta n-o sa aiba ca rezultat decat faptul ca lumea va rade de tine sau te va compatimi. Si, de fapt, nu e nevoie sa o repeti de o mie de ori. Rezultatul s-a produs deja.
Mihai, prefer să-mi spui Igor, mulțumesc pentru bunul simț exagerat :)

Trecând peste abureli avocățești ieftine, hai să revenim la subiect, amic de forum drag...

Da, așa este, precum spui: rezultatul s-a produs deja, demult: Augustin este cu adevărat eretic.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #269  
Vechi 22.03.2015, 22:22:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pentru tine doar si cativa greci "radicali" se pare ..

Ceea ce nu e asa rau.
Au fost in Biserica lucruri mai rele de atat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #270  
Vechi 22.03.2015, 22:46:52
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Eee... vezi că nu-i chiar așa greu? Ai văzut că se poate?
Mulțumim Domnului...
Cuvintele astea a tale, Aline, de mai sus, sunt parcă un picuț mai drese cu iubire.
Slavă Domnului.
Să fi așa mai blând mereu, să-ți ajute Dumnezeu.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Subiect închis