Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 07.09.2009, 21:15:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Uita-te, avind soarele in spate, la o fintina arteziana ce produce picaturi fine de apa. Vei vedea un curcubeu de toata frumusetea.
Tu n-ai facut fizica la scoala?
<<< Nu este nimic ascuns, care să nu se dea pe față și nimic tainic, care să nu se cunoască și să nu vină la arătare >>> ( Lc. 8. 17 )
Cum : <<< Cel care își înmulțește cunoștințele , își inmulțește și mâhnirile >>> ( Sf. Scriptură ) Precum și : <<< Unde se află Duhul lui Dumnezeu, acolo este și libertatea >>> ( Ap . Pavel ) Dar : <<< Toate să le încercați : țineți ce este bine . >>> ( Ap. Pavel )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #262  
Vechi 08.09.2009, 23:30:15
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
As vrea s-o vad si pe asta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ai vrea sa spui ca simulezi eventual..........Desi tot ma indoiesc!
E nostim ca te indoiesti de lucruri care tin de fizica elementara. E si mai nostim nu numai ca te indoiesti de ele, dar si ca razi de ele.
  #263  
Vechi 09.09.2009, 00:14:10
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit confuzie totala

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Curcubeul nu il pot atinge, insa inteleg de ce el se formeaza si pot sa il reproduc acasa la mine.
A face un model fizic pentru a intelege un fenomen, nu inseamna nici pe departe a reproduce fenomenul in sine.

Cum poti pune egalitate intre curcubeul lui Dumnezeu si ceea ce poti face la tine acasa.
Poti sa-ti faci tu fantani arteziene si in cap! Sa stropeasca colturile!

Scuze, Doamne, iarta-ne!
  #264  
Vechi 09.09.2009, 00:15:35
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit nostim iti este raspunsul

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
E nostim ca te indoiesti de lucruri care tin de fizica elementara. E si mai nostim nu numai ca te indoiesti de ele, dar si ca razi de ele.
E drept ar trebui sa plang!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  #265  
Vechi 09.09.2009, 00:18:36
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit si totusi

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Curcubeul nu il pot atinge
Acesta e singurul adevar pe care l-ai spus. Daca nu poti atinge lucrarea lui Dumnezeu, atunci de ce te crezi mai mare ca El?
  #266  
Vechi 09.09.2009, 08:13:45
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
A face un model fizic pentru a intelege un fenomen, nu inseamna nici pe departe a reproduce fenomenul in sine.
Nu e un "model", ci e chiar un curcubeu, identic cu cel de pe cer, atata doar ca mai mic. Nu e ca si cum fac un desen al unui curcubeu, si spun ca e identic cu cel de pe cer.

In aceeasi ordine de idei, si fulgerul a fost, de demult, reprodus in laborator. Si cel reprodus in laborator e identic cu cel din cer. Exact aceleasi principii sunt responsabile pentru producerea lui.

Cred ca nu stii ce inseamna "a reproduce" un fenomen. Semantic.

Citat:
Acesta e singurul adevar pe care l-ai spus. Daca nu poti atinge lucrarea lui Dumnezeu, atunci de ce te crezi mai mare ca El?
Nici curcubeul pe care il poti reproduce acasa la tine nu poae fi atins. Dar nu din cauza ca e de origine divina, ci pentru ca nu e materie solida. Deci dzeu nu are nimic de a face cu asta, cu atat mai putin nivelul unda ma aflu eu fata de el.
  #267  
Vechi 09.09.2009, 08:15:19
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teatru-copii Vezi mesajul
Acesta e singurul adevar pe care l-ai spus. Daca nu poti atinge lucrarea lui Dumnezeu, atunci de ce te crezi mai mare ca El?
Nu stiu daca stii, dar curcubeul exista numai in mintea noastra, fizic vorbind. E o iluzie. La fel de frumoasa ca iubirea.
Si nu ma cred ca sint mai mare ca el, ti-am spus ca pentru mine nu exista.

:) am postat deodata cu konijiro, cam acelasi lucru :)
  #268  
Vechi 09.09.2009, 08:31:00
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit am fost tare la fizica

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu e un "model", ci e chiar un curcubeu, identic cu cel de pe cer, atata doar ca mai mic. Nu e ca si cum fac un desen al unui curcubeu, si spun ca e identic cu cel de pe cer.

In aceeasi ordine de idei, si fulgerul a fost, de demult, reprodus in laborator. Si cel reprodus in laborator e identic cu cel din cer. Exact aceleasi principii sunt responsabile pentru producerea lui.

Cred ca nu stii ce inseamna "a reproduce" un fenomen. Semantic.



Nici curcubeul pe care il poti reproduce acasa la tine nu poae fi atins. Dar nu din cauza ca e de origine divina, ci pentru ca nu e materie solida. Deci dzeu nu are nimic de a face cu asta, cu atat mai putin nivelul unda ma aflu eu fata de el.
In facultate, te asigur, dar tot degeaba. E drept ca nu m-am folosit de ea de vreo 20 de ani. E ca si cum ai spune ca un robot este om in carne si oase. A intelege sau a imita natura nu inseamna nicidecum creatie. Pana vom ajunge sa fabricam spermatozoizi e cale lunga. Ca marfa, facem cu ei ce ne "trasneste" capul.

A reproduce nu inseamna a simula, in nici un caz. Si copii simuleaza in joaca ce fac cei mari, dar nu sunt in stare sa "reproduca".
  #269  
Vechi 09.09.2009, 08:37:31
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Contradictia se afla in mine, intr-adevar, pentru ca nu pot intelege cum cineva poate accepta cu atita seninatate niste ...
-si totusi,daca dupa aproape 1000 de mesaje pe acest forum nu ai reusit sa intelegi,nu crezi ca ceva nu este in regula in felul in care abordezi problema?Sau,poate,contradictia ta este de cu totul alta natura?
Adica,luand-o strict pe logica, nu are vreun sens ca un om sa isi piarda atata timp cu niste nonsensuri,corect?
  #270  
Vechi 09.09.2009, 08:38:43
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit asa e si mantuirea

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu stiu daca stii, dar curcubeul exista numai in mintea noastra, fizic vorbind. E o iluzie. La fel de frumoasa ca iubirea.
Si nu ma cred ca sint mai mare ca el, ti-am spus ca pentru mine nu exista.

:) am postat deodata cu konijiro, cam acelasi lucru :)
si toate lucrurile din cer si soarele sau stelele. Cu trupul, cu ochii fizici, cu ratiunea, nu le putem atinge, chiar de am facut cativa pasi. Cu credinta insa, cunoasterea si invatarea ei, atingem totul si vedem totul. Cu ochii sufletului si a mintii, cu frangerea iluziilor fizice, a trupului si a carnalitatii lui.

Te crezi mai mare cand ai pretentia sa creezi ca si El. Asa a crezut si Lucifer.

Doamne ajuta!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30