Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 28.09.2012, 00:15:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Dar parintele nu spune ca placerea fizica trebuie sa lipseasca din casnicia cuiva
Când spune că "casatoria trebuie sa fie in slujba unui ideal mai mare" ce mai vorbești de plăcere? Chiar nu poți face diferența?

Nimeni nu spune să nu ne bucurăm de iubirea ce binecuvântată chiar de Dumenzeu, dar să nu despărțim rostul instinctului procreerii de plăcerea ce-l însoțește, alegându-și plăcerea și refuzându-i rostul.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 28.09.2012, 00:19:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Apropo Ștefane, din nou sfidezi Predania. Scrie foarte clar acolo de "-Onania (sa nu se confunde cu malahia) este pacatul care-l fac doi soti casatoriti care intrebuinteaza mijloace de a nu face copii". Hai te rog, spune-mi, nici asta nu are valoare pentru tine? Și asta e zero?
Reply With Quote
  #283  
Vechi 28.09.2012, 00:23:50
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Să înțeleg că luăm numai ce ne convine nouă din ce a scris? Sau ar trebui să băgăm la cap și să punem în practică?
fiecare ia ce crede ca e mai bine pentru el si mai ales cat poate duce



Citat:
Până acum ai demonstrat că nu ești de acord cu nici o învățătură a Sfinților Părinți legată de subiectul dicuției noastre. Tu singur ai demonstrat că ceea ce a spus spre exemplu Sf Ioan Gură de Aur nu este valabil pentru că nu am suport biblic. Ai spus că e părerea lui. De folos ți-ar fi să iei puțin catehismul ortodox și să încerci să te familiarizezi mai bine cu el.
ba DA, cea a Sf. Vasile cel Mare care e TOTAL diferita de cea a lui Ioan Hrisostom in legatura cu acest subiect



Citat:
Asta e bună. Stabilești tu ce e sfânt și ce nu.
nu eu stabilesc ce invataturi sunt sfinte. Exista un arbitru: Biblia



Citat:
Se pare că nu știi ce presupune plăcerea, orice plăcere. Iar desfrânare există și între soți în anumite situații...nu o spun eu...și nu are rost să repet la nesfârșit vechile postări. Vrei să înțelegi e bine. Nu vrei asta e...
eu am vorbit de placerea fizica dintre 2 soti si NU despre orice placere



Citat:
Sfinții au făcut nevoințe grozave, înfricoșătoare și au ajuns la starea lui Adam înainte de cădere, când fiarele în prezența lor leapădă starea lor de fiare. Ca exemplu, apropape contemporan, avem pe Sfântul Serafim de Sarov și blândețea fiarelor din pădure. Înțelegi?
asa si? Ce legatura este intre ceea ce ai zis tu si dovada ca Adam si Eva NU au avut placeri fizice in Eden (asa cum sustii tu)
Reply With Quote
  #284  
Vechi 28.09.2012, 00:26:11
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Când spune că "casatoria trebuie sa fie in slujba unui ideal mai mare" ce mai vorbești de plăcere? Chiar nu poți face diferența?

Nimeni nu spune să nu ne bucurăm de iubirea ce binecuvântată chiar de Dumenzeu, dar să nu despărțim rostul instinctului procreerii de plăcerea ce-l însoțește, alegându-și plăcerea și refuzându-i rostul.
am spus care este idealul mai mare: Mantuirea, apoi nasterea de copii. Eu NU am afirmat ca idealul unei casatorii este sexul
Reply With Quote
  #285  
Vechi 28.09.2012, 00:28:43
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Apropo Ștefane, din nou sfidezi Predania. Scrie foarte clar acolo de "-Onania (sa nu se confunde cu malahia) este pacatul care-l fac doi soti casatoriti care intrebuinteaza mijloace de a nu face copii". Hai te rog, spune-mi, nici asta nu are valoare pentru tine? Și asta e zero?
care predanie?
Reply With Quote
  #286  
Vechi 28.09.2012, 00:34:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
........
Iată cuvinte vii care vor dăinui, cuvinte care au fost valabile atunci, acum și până în veac:

"Când este evitată concepția copilului, este nepermisă și rușinoasă chiar împreunarea cu soția legitimă” – Sf. Augustin.

Sf. Ioan Gura de Aur spune că se poate întâmpla și desfrânare între soți atunci când soții nu au ca scop împlinirea iubirii și nașterea de prunci, ci se urmează instincul carnal, adică provocarea sexuală, sau consumarea plăcerii.

Din scrierile patristice aflăm că imboldul trupesc a fost lăsat de Ziditorul spre nașterea de prunci, căci judecata dreaptă cu privire la împreunare trebuie să vadă scopul ei în nașterea de prunci. Deci cel ce urmărește plăcerea greșește în judecată, socotind ceea ce nu e bine, ca bine. Așadar, unul ca acesta face rea întrebuințare (abuzează) de femeie, împreunându-se cu ea. - Sfântul Maxim Mărturisitorul

Last edited by ovidiu b.; 28.09.2012 at 00:46:57.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 28.09.2012, 00:48:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Iată cuvinte vii care vor dăinui, cuvinte care au fost valabile atunci, acum și până în veac:

"Când este evitată concepția copilului, este nepermisă și rușinoasă chiar împreunarea cu soția legitimă” – Sf. Augustin.

Sf. Ioan Gura de Aur spune că se poate întâmpla și desfrânare între soți atunci când soții nu au ca scop împlinirea iubirii și nașterea de prunci, ci se urmează instincul carnal, adică provocarea sexuală, sau consumarea plăcerii.

Din scrierile patristice aflăm că imboldul trupesc a fost lăsat de Ziditorul spre nașterea de prunci, căci judecata dreaptă cu privire la împreunare trebuie să vadă scopul ei în nașterea de prunci. Deci cel ce urmărește plăcerea greșește în judecată, socotind ceea ce nu e bine, ca bine. Așadar, unul ca acesta face rea întrebuințare (abuzează) de femeie, împreunându-se cu ea. - Sfântul Maxim Mărturisitorul

Citeste tot...
Ideea este ca nasterea de copii si ferirea de desfranare nu sunt scopul exclusiv al casatoriei.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 28.09.2012, 00:57:08
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
fiecare ia ce crede ca e mai bine pentru el si mai ales cat poate duce
Miroase a sectarism...cu toate scuzele de rigoare.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ba DA, cea a Sf. Vasile cel Mare care e TOTAL diferita de cea a lui Ioan Hrisostom in legatura cu acest subiect
Inițial spuneai că nu ai nimic cu Sf Ioan Gură de Aur, acum dintr-o dată ți-a devenit icomod?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu eu stabilesc ce invataturi sunt sfinte. Exista un arbitru: Biblia
Păi tu tot ce am postat eu ai desființat. Mă refer la poziția unor sfinți.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
eu am vorbit de placerea fizica dintre 2 soti si NU despre orice placere
Îți recomand să te mai documentezi și când găsești să-mi aduci și mie cine susține plăcerea...mă refer la cei din gașca ortodoxă, nu din alte culte...

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asa si? Ce legatura este intre ceea ce ai zis tu si dovada ca Adam si Eva NU au avut placeri fizice in Eden (asa cum sustii tu)
Păi cei care au ajuns la nivelul omului înainte de decădere au spus ce au spus. Nu eu.

Cum s-ar inmultit neamul omenesc si ce soarta ar fi avut daca nu gresea Adam in rai ?

Sfantul Maxim Marturisitorul spune ca " scopul de mai inainte al lui Dumnezeu a fost sa nu ne nastem prin legatura nuntii, din stricaciune " . Dar calcarea poruncii a facut ca oamenii sa se inmulteasca prin nunta, intrucat Adam a nesocotit legea data de Dumnezeu. Deci, toti cei ce se nasc din Adam " se zamislesc intru faradelegi " , cazand sub osanda protoparintelui. Aceasta o spune proorocul David zicand : " in pacate m-a nascut maica mea " . Deci Eva, maica noastra, a tuturor, a nascut in pacat, adica din placere. De aceea, si noi cazand sub osanda maicii noastre Eva, zicem ca ne nastem in pacate ( Filocalia, vol. II, pag. 210 ) .

"Unii Sfinti Parinti afirma ca, daca Adam nu ar fi gresit, neamul omenesc s-ar fi inmultit prin cuvant. In aceasta privinta spune Sfantul Vasile cel Mare : " Ce zici, omule ? Este oare vreun lucru cu neputinta la Dumnezeu ? Oare Dumnezeu, Care inmulteste neamul multor feluri de pasari fara impreunare, nu putea face acest lucru si cu neamul omenesc ?... " ( Exaimeron, Cuvantul 8).

"Iar daca intrebi ce soarta ar fi avut Adam daca nu gresea in rai, la aceasta zic ca " Dumnezeu l-a facut pe om pentru ca sa se impartaseasca de bucuria de a fi in preajma lui Dumnezeu si de fericirea de a cunoaste, de a-L slavi pe Dumnezeu " . El este incununarea intregii zidiri, este o lume mica, cum spun Sfintii Parinti. Prin trupul sau, omul face legatura cu lumea vazuta, iar prin suflet el face legatura cu Dumnezeu. Omul a fost facut sa fie faptura aleasa a slavei dumnezeiesti. Rostul sau in rai era sa implineasca porunca lui Dumnezeu si sa lucreze prin harul Duhului Sfant la desavarsirea sa, ajungand prin participare sa fie dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu" ([i] Invatatura de credinta Ortodoxa, pag. 71-73 )

Last edited by ovidiu b.; 28.09.2012 at 01:02:02.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 28.09.2012, 01:07:21
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Citeste tot...
Ideea este ca nasterea de copii si ferirea de desfranare nu sunt scopul exclusiv al casatoriei.
Subiectului discuției dintre mine și Ștefan este dacă e sau nu păcat ferirea de avea copii în cadrul căsătoriei. Te rog citește istoricul ...se pare că nu ești în temă...te rog nu înclina polemica în alt sens. Înțeleg unde bați...noi discutăm strict despre desfrânarea în căsătorie, despre admiterea sau nu a contraceptivelor în cadrul familiei, nu despre scopul Tainei în sine.

Last edited by ovidiu b.; 28.09.2012 at 04:36:07.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 28.09.2012, 02:50:36
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Subiectului discuției dintre mine și Ștefan este dacă e sau nu păcat ferirea de avea copii în cadrul căsătoriei.
As dori o precizare: abstinenta este vazuta ca ferire de a avea copii? Daca nu, atunci ramane sa vedem, asa cum am intrebat la inceput: cine si cum practica abstinenta? Cine si cum reuseste sa se sfinteasca reciproc, sot si sotie, prin intermediul abstinentei?

Mai exista o intrebare adiacenta: facerea de prunci este o datorie? Daca da, ce inseamna concret: in fiecare luna trebuie sa incercam sa avem copil?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02