Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 21.09.2010, 10:41:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Crestinii sa caute sa se vindece prin modalitatile ingaduite de Dumnezeu, adica rugaciunea si modalitatile de vindecare care nu vin in contradictie cu invatatura crestina.

Vindecarea obtinuta prin practici magice nu este recomandata unui crestin. Cu totii avem momente de ispitire pe parcursul vietii. Mai trebuie sa ne oprim din cand in cand sa analizam si cauzele pentru care patimim. Sa verificam daca nu cumva Dumnezeu a ingaduit acea boala pentru vindecarea sufletului nostru, sa alergam la spovedanie si sa facem canonul dat de duhovnic, stiut fiind ca scopul vietuirii noastre pe pamant este mantuirea si chiar dobandirea Duhului Sfant.

Daca in momentul ispitirii vom alerga la satana in loc sa ne apropiem de Dumnezeu, apoi acolo ramanem. Si s-ar putea sa ne simtim bine o vreme! Si s-ar putea sa nu ne mai cerceteze Dumnezeu prin boala, ca sa nu ne mai dea prilej de mantuire. Atatia oameni mor de moarte napraznica, neavand sansa de a se ruga ori de a se spovedi inainte de moarte. E cumplit. Multi dintre acestia au alergat la satana in vremea ispitirii, iar Dumnezeu nu le-a mai oranduit vreme de pocainta. Si se chinuiesc in iad, saracii.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 21.09.2010, 10:55:49
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Frumos spus si ai perfecta dreptate

Dar nu prea inteleg legatura cu topicul acesta!?
sau prin: Daca in momentul ispitirii vom alerga la satana in loc sa ne apropiem de Dumnezeu, apoi acolo ramanem. Si s-ar putea sa ne simtim bine o vreme! Si s-ar putea sa nu ne mai cerceteze Dumnezeu prin boala, ca sa nu ne mai dea prilej de mantuire.
vrei sa spui ca tratamentele astea bio-energie, homeopatie, acupunctura samd sint satanice si necompatibile cu un crestin?
Reply With Quote
  #283  
Vechi 22.09.2010, 09:41:36
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De ani de zile stau in lumea asta a "fermecatilor" de medicina naturista si am auzit atitea si mi-am auzit atititea incit mesajele tale...sint floare la ureche!
Eu rog administratorul sa stearga naturismul din sufletul romanilor!
Orice forum este un cimp de batalie dar in cazul naturismelor el chiar are legatura cu lupta duhovniceasca! Fiecare putem gresii si fiecare avem de ales: acceptam ca am gresit sau intoarcem spatele!
Am prieteni calugari, am preoti care ma indeamna sa folosesc cite un remediu sau altul pentru bolile mele. Nu o fac si ei ramin prietenii mei chiar daca ma indeamna la un lucru gresit! O fac din iubire!
De ce gresit?
Pentru ca un sfint cum a fost Pr. Paisie nu s-a tratat cu remedii de nici un fel ci a mers in spital si s-a supus interventiilor medicale ba mai mult "a rupt" postul ca sa-si aduca si el ajutorul in vindecare!
Lucru asta pe mine ma convinge mai mult decit orice!
Dar se pare ca numai pe putini dintre noi o face...
Reply With Quote
  #284  
Vechi 22.09.2010, 10:30:36
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Daca stiti ceva remediu pe baza de plante pentru dureri de san, va rog sa postati . Am dureri la sanul drept de vre-o 13-14 ani de zile, nu am noduli si nu ma doare permanent, insa destul de des. Am fost la doctor acum vre-o 3-4 ani si mi-a facut ecografie, mi-a spus ca nu este o problema ingrijoratoare, insa mi-a dat tratament cu progesteron pentru 3 luni de zile. Am oprit repede tratamentul fiindca observam ca ma ingras irational si mi se accentua cresterea parului pe fata ...nu stiu daca el a fost problema. Oricum, o perioada nu m-a mai durut atat de acut, ci destul de nesemnificativ, chiar daca nu am luat tratamentul.
Am cam ignorat aceasta situatie si am lasat, intr-un mod inconstient, sa treaca timpul iar durerea a ramas tot acolo. Mi s-a spus ca aceasta se manifesta pe sistem hormonal, stres si alti factori care o pot favoriza.
Nu am luat niciodata anticonceptionale .
Are legatura viata sexuala cu aceste probleme ? Am inteles ca da, dar nu pot spune in ce masura, oricum, cred ca fiecare dintre noi intampina diferite situatii in aceasta priviinta, dar nu se manifesta la fel pentru toata lumea.
Ma intereseaza informatii despre aceste probleme si remedii, daca se poate, naturale .
Cum se manifesta durerea ? Pai, la inceput a fost destul de mare, de fapt este prea putin spus la inceput, fiindca aceata a persistat ani de zile, apoi s-a mai diminuat, uneori parca a si disparut complet, mai cu precadere dupa nastere.
Apoi a revenit, uneori ma durea destul de tare si prin simplul fapt de-a merge , prin apasarea piciorului in pamant. Simt intepaturi, zvacniri dureroase la nivelul acestuia, sau doar o durere ca de vanataie, uneori nu ma doare deloc.
Si, are legatura si cu perioada de menstruatie sau cu perioada de fertilitate, dar nu intotdeauna.
Este vorba de sanul drept, in zona dintre sani, daca ar avea vre-o importanta, iar durerea nu s-a extins in toti acesti ani, ci a ramas cam la acelasi nivel.
Am inteles ca exista si alimente care contin substante ce inlocuieste medicatia chimica obisnuita , influientand cresterea hormonala necesara, cum ar fi progesteronul. Nu stiu, intreb si eu .
Va multumesc !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 22.09.2010 at 10:36:44.
Reply With Quote
  #285  
Vechi 22.09.2010, 10:33:32
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Din propria mea experienta: acum vreo saptamana am facut un control ecografic, de mai multi ani ma incerca o fibromatoza si niste noduli, chisturi, etc. Am facut tratament la indicatia dnei doctor cu extras de mladite de zmeur (de la Plantextrakt), 2 ml/zi, mult timp (doi-trei ani, doua luni picaturi, o luna pauza..); in aceasta primavara am adaugat din proprie initiativa, la acest tratament (timp de doua luni) tinctura de fructe de soc (de la Dacia Plant), 5 ml/zi (tinctura aceasta mi-a creat niste neplaceri, am dedus ca de la ea vine problema... am renuntat sa o mai iau, dar a trecut pana la urma), am facut pauza o luna, iar apoi in luna urmatoare am adaugat la zmeur tinctura de marul lupului (de la Faunus Plant), 4-5 ml/zi (o lingurita), o singura luna!
Si sa nu uit: ulei de la candela Sfantului Nectarie.
Deci: doua luni tinctura de fructe de soc (care chiar daca mi-a "rascolit" alte probleme, a actionat si acolo unde trebuia), o luna tinctura de marul lupului, pe langa extrasul de zmeur.

Nu am luat absolut nici un medicament in toti acesti ani, pentru fibrom sau noduli.
La controlul ecografic doamna doctor mi-a spus: parca n-ati fi avut nimic ! S-au dus nodulii, s-a dus si fibromatoza.
Cu ajutorul lui Dumnezeu si a celor lasate de Dumnezeu pe langa noi, dar nestiute si nepretuite la adevarata lor valoare, sanatatea noastra are de castigat!

Completez la postarea de mai sus: nu va faceti griji pentru usturoi, nu veti mirosi daca il mancati astfel, frecat pe paine, mai ales daca faceti o plimbare, mergeti pe jos pana la servici
Eu te incurajez cu naturismul ,altadata nu existau atatea chimicale si medicamente si oamenii traiau.
Acum vor sa interzica plafarele ca sa creasca vanzarile in farmacii.
Eu eram in pragul cancerului si m-am vindecat naturist consumand si multe cereale ,cineva din familie a scapat de cancer de piele (trebuia sa mearga la biopsie) cu comprese de tinctura de arnica ,alimentandu-se conform regimului Oshava si citind acatistul Sf.Nectarie.
Medicul dermatolog nu a mai stiut ce sa creada cand s-a dus vindecat ,unde inainte avea o pata grena ,urata pe piele.
Dumnezeu a lasat plantele sa ne vindecam ,desi la tinctura de marul lupului am si eu rezerve ,e tare otravitoare chiar si extern se foloseste cu prudenta.
Cei care nu cred in naturism au ales aceasta cale desi nu intotdeauna e binevenita.
Dar asta este ,fiecare face ce vrea cu viata lui.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 22.09.2010, 10:38:53
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Daca stiti ceva remediu pe baza de plante pentru dureri de san, va rog sa postati . Am dureri la sanul drept de vre-o 13-14 ani de zile, nu am noduli si nu ma doare permanent, insa destul de des. Am fost la doctor acum vre-o 3-4 ani si mi-a facut ecografie, mi-a spus ca nu este o problema ingrijoratoare, insa mi-a dat tratament cu progesteron pentru 3 luni de zile. Am oprit repede tratamentul fiindca observam ca ma ingras irational si mi se accentua cresterea parului pe fata ...nu stiu daca el a fost problema. Oricum, o perioada nu m-a mai durut atat de acut, ci destul de nesemnificativ, chiar daca nu am luat tratamentul.
Am cam ignorat aceasta situatie si am lasat, intr-un mod inconstient, sa treaca timpul iar durerea a ramas tot acolo. Mi s-a spus ca aceasta se manifesta pe sistem hormonal, stres si alti factori care o pot favoriza.
Nu am luat niciodata anticonceptionale .
Are legatura viata sexuala cu aceste probleme ? Am inteles ca da, dar nu pot spune in ce masura, oricum, cred ca fiecare dintre noi intampina diferite situatii in aceasta priviinta, dar nu se manifesta la fel pentru toata lumea.
Ma intereseaza informatii despre aceste probleme si remedii, daca se poate, naturale .
Cum se manifesta durerea ? Pai, la inceput a fost destul de mare, de fapt este prea putin spus la inceput, fiindca acestea au persistat ani de zile, apoi s-a mai diminuat, uneori parca a si disparut complet, mai cu precadere dupa nastere.
Apoi a revenit, uneori ma durea destul de tare si prin simplul fapt de-a merge , prin apasarea piciorului in pamant. Simt intepaturi, zvacniri dureroase la nivelul acestuia, sau doar o durere ca de vanataie.
Si, are legatura si cu perioada de menstruatie !
Este vorba de sanul drept, in zona dintre sani, daca ar avea vre-o importanta, iar durerea nu s-a extins in toti acesti ani, ci a ramas cam la acelasi nivel.
Am inteles ca exista si alimente care contin substante ce inlocuieste medicatia chimica obisnuita , influientand cresterea hormonala necesara, cum ar fi progesteronul. Nu stiu, intreb si eu .
Va multumesc !
Draga Ory ,
Am primit acum ceva timp pe internet studiul unui medic german in legatura cu diferite boli ,el spunea de exemplu ca anumite boli apar din cauza unor atitudini gresite ale noastre ,suparari pe cei apropiati sau socuri puternice ,etc.
Si eu am avut o durere si intr-adevar era legata de suparari la servici ,enervari am incercat sa ignor situatiile neplacute si mi-am revenit.
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #287  
Vechi 22.09.2010, 10:45:55
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Pentru prevenirea cancerului de orice fel e buna ganoderma ,se gaseste in pastile si cel mai ieftin e la medicer ploiesti ,trimite si prin posta ,un flacon e 12 lei si ajunge cel putin o luna.
Mareste imunitatea si ajuta in multe afectiuni.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 22.09.2010, 10:46:14
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
Vina iarna. Incepe frigul. Gripa, tuse, raceala, febra... Lucruri neplacute cu care ne intalnim aproape an de an...
Medicamentele sunt scumpe, dau dependenta si, cel mai adesea, au reactii adverse. Pe plan mondial se inregistreaza o intoarcere a omenirii spre medicina naturista. Pentru ca produsele naturiste: plante, cereale, uleiuri, fructe, legume, radacini, frunze etc. sunt mai ieftine, nu dau reactii adverse ori dependenta si pot fi consumate ca atare sau preparate, dar tot in casa.
Sa ne impartasim din experienta propie, sa ne facem cunoscute leacurile care ne-au ajutat intr-o anumita situatie, sa ne ajutam cu sfaturi unii pe altii.
Nimic nu este mai de pret decit ce ne-a lasat Tatal Ceresc in Mama Natura Sanatate ,viata ,credinta ,liniste ,pace .

..
Reply With Quote
  #289  
Vechi 22.09.2010, 10:49:07
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Draga Ory ,
Am primit acum ceva timp pe internet studiul unui medic german in legatura cu diferite boli ,el spunea de exemplu ca anumite boli apar din cauza unor atitudini gresite ale noastre ,suparari pe cei apropiati sau socuri puternice ,etc.
Si eu am avut o durere si intr-adevar era legata de suparari la servici ,enervari am incercat sa ignor situatiile neplacute si mi-am revenit.
Doamne ajuta
Este posibil sa fie asa, nu contest acest lucru, mai ales ca, initial, durerea a aparut in urma unei deceptii ( in dragoste ) + ca mai toata viata mi-a fost asa, putin zbuciumata in ceea ce priveste relatiile cu cei din jur, dar nu neaparat din cauza mea, ci datorita incompatibilitatii si a prostiei ( asa numesc eu invidia si rautatea gratuita ). Insa am o casnicie echilibrata, linistita si, chiar frumoasa. Nu pot spune ca nu am avut si eu tulburari pe fond nervos, deprimari si stari pesimiste, dar am incercat sa le constientizez si sa le situez pe o axa inferioara a existentei .
Dar cred ca aceasta problema are legatura intr-un mod concret si cu viata sexuala, cu stresul, cu activitatea fizica vs sedentarismul, cu alimentatia...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #290  
Vechi 22.09.2010, 10:50:44
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

De mult am invatat sa ignor lucrurile neplacute, cel putin lucrurile neplacute care nu merita atentie, fiindca , in realitate ceea ce este dincolo de casa noastra, sunt fleacuri, adevaratele lucruri neplacute tin doar de sanatatea noastra si a celor dragi si, nicidecum barfe si rautati atat de inferioare.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 22.09.2010 at 10:55:04.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O sectiune de medicina naturista bmd Generalitati 27 08.08.2012 14:10:56
Medicina si Religie alexioana92 Morala Crestina 44 23.05.2012 00:04:11
Medicina holistica - interesant Fetita cu Codite Generalitati 19 05.02.2010 15:48:02
medicina si farmacia pacifistul Generalitati 22 26.07.2009 23:31:21
Medicina Perplexa Laurentiu Generalitati 0 04.04.2007 12:14:29