Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.11.2006, 03:50:33
heruvim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cea mai puternica rugaciune ramane numele Domnului. Spuneti numele Domnului ori de cate ori aveti nevoie de ajutorul sau! Spuneti-l cu toata credinta voastra ori de cate ori aveti probleme.

Luca, cap. 10
17. Si s-au întors cei saptezeci (si doi) cu bucurie, zicand: Doamne, si demonii ni se supun in numele Tau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.11.2006, 10:42:20
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heruvim
Cea mai puternica rugaciune ramane numele Domnului. Spuneti numele Domnului ori de cate ori aveti nevoie de ajutorul sau! Spuneti-l cu toata credinta voastra ori de cate ori aveti probleme.

Luca, cap. 10
17. Si s-au întors cei saptezeci (si doi) cu bucurie, zicand: Doamne, si demonii ni se supun in numele Tau.
Ejti..."bolnav" domnule ... ???
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.04.2007, 16:40:35
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Sunt de acord ca rugaciunea inimii sau a mintii,cum i se mai zice este una dintre primele rugaciuni si printre cele mai puternice.Si eu cand am rostit" DOAMNE,IISUSE HRISTOASE,FIUL LUI DUMNEZEU CEL VIU,miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine mult preapacatoasa,"am simtit cum cel rau nu mai avea nici o putere asupra mea,nu ma mai strangea de gat si fugea,dar aveam si crucifixul asupra mea.Insa ma trezeam numai prin rugaciune,altfel,daca nu ma rugam,simteam cum vrea sa mor in somn.Nu puteam sa ma inchin,de aceea aveam si am in permanenta cruciulita la gat si noaptea crucifixul in mana.Multi nu vor sa creada si sa accepte pana nu li se intampla.Doamne fereste si apara!sa creada mai bine fara sa fie nevoie sa treaca prin asa ceva.Sunt de acord cu heruvim.Dar nu trebuie sa ne suparam pe cei care nu ne cred si ne mai considera si bolnavi sau nebuni pt.ca ei nu au trait asa ceva.Rugaciunea se mai practica si cu respiratie,dar numai cu binecuvantare de la Preotul Duhovnic.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.04.2007, 23:07:36
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Mama mea a fost la o vrajitoare care era intr-o gara si era multa lume stransa acolo..o tiganca, si i-a ghicit ce i-a ghicit ei acolo si la urma tiganca i-a cerut bani
Mama in acel moment nu avea prea multi bani si i-a spus ca nu are nici un ban la ea
dar tiganca i-a zis stiu ca ai in geanta atatia bani {nu mai tin minte ce suma i-a zis} dar pentru ca m-ai mintit ai sa ramai fara ceasul de la mana ..dar maicamea nu a luat-o in seama
S-a urcat in tren sa plece la tara dar vede ca in acelasi tren cu ea se urca si tiganca vrajitoare .
Se duce mama intr-un compartiment si tiganca dupa ea..Cand a venit si s-a pus pe un scaun alaturat tiganca se uita mai tot timpul la ea..
La un moment dat se uita la mana dreapta si vede ca ceasul ii disparuse....desi tiganca era la o anumita distanta de ea..
Cand a ajuns la destinatie s-a dat jos din tren si a observat ca nu mai putea sa vorbeasca..ce i-a dat in gand sa-si faca semnul crucii..
Si-a facut semnul crucii si exact din acel moment i s-a deschis gura si vorbea ca inainte sa se urce in tren.
Deci de aceea zic si eu mare este puterea Sfintei Cruci.
Chiar daca unii iau in ras acest lucru...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.04.2007, 11:36:08
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Si eu stiu ca foarte mare putere are Sfanta Cruce si pt.cine este slab in credinta,se va convinge cu ajutorul lui Dumnezeu.Pe cei rai ii arde numele Mantuitorului,al Maicii Domnului si ale tuturor Sfintilor cu toate puterile ceresti :heruvimi,serafimi,arhangheli,incepatorii,domnii,c apetenii,ingeri,puteri,stapaniri,tronuri etc.Puterea cuvantului este mare si chiar la pilda Bunului Samarinean,care nu este altul decat Mantuitorul nostru IIsus Hristos,cel rau striga de mama focului, ca din gura de sarpe si ca un bezmetic,ca il arde acea pilda si ameninta pe Preoti cu cate si mai cate,nu vreau sa zic ce zice,ca nu vreau sa ii fac reclama si propaganda,Doamne Fereste si pazeste!Oricum,sa ne straduim sa fim si noi ca Bunul Samarinean ca sa ne mantuim.Amin
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.04.2007, 22:47:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Chiar astazi am ascultat un cuvant duhovnicesc al Inalt Prea Sfintitului Serafim Joanta despre rugaciune si spunea ca mirenii ar trebui sa citeasca rugaciunile de dimineata, de seara,acatistul Domnului Iisus Hristos,Paraclisul Maicii Domnului si daca are timp sa zica si rugaciunea lui Iisus timp de o ora in cate patru randuri.Doamne ajuta!
Foarte importante sint rugaciunile de dimineata si cele de seara, acatistele si nu in ultimul rind paraclisul Maici Domnului. Nu trebuie uitata si ungerea cu mir inainte de culcare si aprinderea unei candele.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.04.2007, 21:16:06
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Cristiboss,rugaciunile trebuie rostite neincetat,cum zice Mantuitorul::"rugati-va neincetat unii pentru altii,prin aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenici ai mei",asa ca trebuie sa ne rugam inainte de culcare,inainte de sculare,inainte de masa si dupa masa,neincetat,mai ales cand ne putem retrage in singuratatea din noi,vreau sa spun in mintea,inima si sufletul nostru vorbind cu Dumnezeu,si acest refugiu este cel mai recomandat pt.persoanele introvertite cu oamenii dar extrovertite cu Dumnezeu,prin rugaciune.Cat despre ungerea cu Sfantul Mir este bine si inainte de culcare,la fel de bine ca si inainte de sculare sau la orice ora din ceas atata timp cat avem voie si este ingaduit de curatenia trupeasca.Iar despre Sfanta Cruce este bine sa o facem cat mai des cu putinta.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.09.2007, 04:28:04
drosida drosida is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2007
Mesaje: 28
Implicit

Fratilor o iau razna .Voi tot ii dati cu rugaciunea inimii si pe topicul "ajutor" mai mai sa se calugareasca si de la ea i se trage.in BIblie scrie sa cerem in numele LUI si a lasat pe Tatal Nostru,si apropo de pacatos(a)la un schit un parinte ff batrin cind o femeie si-a spus pacatoasa mai ca nu i-a dat cu crucea-n cap urlind(si nu exagerez cu nimic):"cine esti tu sa spui ca esti pacatoasa?numai Dumnezeu hotareste asta.cine esti tu sa judeci?"toti am amutit si dupa citva timp(mie mi s-au parut...)mama aspus cu glas tremurind(ca erea f aproape de el)"dar stiti in rugaciuni se spune acest cuvint"a raspuns cu acelasi urlet:"ce-ai zis?"rasp:nimic."esti surda?"nu.si a inceput sa citeze din biblie cu un glas blind si cald de parca nimic nu s-ar fi intimplat.:|deci:cine suntem noi sa ne judecam ,puterea cuvintului...Oricum din cartile mele de rugaciuni a disparut acest cuv.a aparut fiica ta(fiul)sau sora ta.Oricumde atunci m-am molipsit si pun aceeasi intrebare,dar,calm si "fara cruce":D
asta de vreo 4 ani si sa stiti ca merg super in "varianta"noastra
Doamne ajuta-ne,pe noi copiii Tai!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.09.2007, 18:22:13
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Drosida,ai zis bine,asa si Parintele Teofil Paraianu povestea la o conferinta o intamplare de la o anumita manastire de maici.A intrebat pe fiecare monahie cate ceva,punea o oarecare intrebare pt.fiecare,si ele raspundeau cu:"iertati-ma si blagosloviti-ma pe mine,pacatoasa(multpreapacatoasa,preapacatoasa)",s i pe aceste maici mai apoi intrebandu-le pe rand cum se numesc ele,acestea raspundeau cutarica/cutaritza(numele X,Y,Z)pacatoasa(multpreapacatoasa,preapacatoasa)la care maici,Parintele Teofil avand simtul umorului,le-a raspuns in spirit de gluma ca atunci Sfintia Sa probabil ca se afla la Sfanta Manastire Pacatoasa.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.09.2007, 19:49:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Ptr. petrurar ,
pai cum sa nu plingem ,frate draga , Numele Lui dezghiata ghetarii inimilor noastre ,
sa dea Dumnezeu ca tot mai multi sa se convinga de acest Adevar , parca se blochiaza toate judecatile in capul nostru ,nu mai vrem nimic ....numai pe El , pe El ,pe El !
Amin !
Exact, pe EL il vrem. Ce am fi far de EL ? Pustiu, gunoi in vant , desertaciune. De multe zic "Doamne Tu esti totul pentru mine, cu toate ca in fata ta gresesc mereu. Tu esti singurul care ma-ntelegi, ma cunosti cel mai bine. Tu esti cel mai bun prieten al meu. Ce m-as face Doamne fara Tine ? " Vorbesc foarte mult cu El, altfel m-as pierde in faradelegile mele. Nu avem timp de rugaciune ? minciuna si acoperirea neputintei noastre ! santem lasi cu noi insine , ne falsificam propria imagine, ne cufundam in cele trecatoare. Far de EL santem o pierdere de timp, o fata morgana .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele copilului casiana Botezul 184 23.11.2013 02:04:06
Numele de botez anisoara Generalitati 18 03.08.2012 11:04:28
Numele Domnului Mikhael Biserica Ortodoxa Romana 31 25.06.2010 14:08:02
In numele evreilor, Evreulcelales Iudaismul 72 05.01.2010 20:55:59
Crestini cu numele bmd Generalitati 9 22.07.2009 13:18:58