Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.08.2008, 21:24:50
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Uite ca ne invrednicim sa vedem si cateva fotografii de la Prislop. Fascinante!

Hartford, dar pe tine te-ai uitat sa te asezi in poza sa te vedem si noi?
Ori esti cumva una din doamnele cu palarii:rolleyes: ???

Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.08.2008, 21:39:07
oana29 oana29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2008
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
Da am fost in Romania pentru 3 saptamini si cu toata oboseala m-am simtit minunat. Bunul Dumnezeu m-a ajutat sa vizitez mormintul Pr Arsenie Bocca o dorinta a mea mai veche.Pot sa spun ca acolo este un colt de rai.Padurea, apa,crucile de lemn, florile proaspete de pe mormint,capitele cu fin iti da o liniste sufleteasca pe care nu pot spune in cuvinte. Maicutele de acolo au fost foarte primitoare mi-am cumparat multe lucrusoare cruciulite si alte. La intrare doua maicute aveau grija ca nici o femeie s a nu intre cu pantaloni asta mi-a placut cam asa ar trebui sa stea si la biserici.Am baut apa din izvorul tamaduitor.
Impresii despre Rom: multe constructii, oamenii tot asa cum ii stiam, blinzi si primitori, tacuti si fiecare cu problemele lor,magazine ca si in USA ca:Home Depot or Wall Mart pline cu de toate. Eu zic ca Rom merge spre bine, daca ar fi sa ma intorc m-as obisnui fara probleme.Cu circulatia e mai greu nu stiu daca as putea coduce masina in Rom. strazile sint prea mici pentru numarul de masini din Rom.Am fost si la o nunta in Bucuresti si am ramas frumos impresionata de cum se distreaza tineretul roman.Am participat la maslu si diminica la liturghie la diferite biserici. Vreau sa spun ca este ingrijorator cum preotii accepta sa se cinte acele pricesne( cintece) in bisericile ortodoxe parca nu isi au rostul lor in biserica noastra ar fi mai bine daca s-ar citi psalmi zic eu.In rest de fiecare data cind ma intorc in Rom ma simt acasa.
Doamne ajuta.



[image=http://www.crestinortodox.ro/admin/_files/newsannounce/FH000022.jpg]

[image=http://www.crestinortodox.ro/admin/_files/newsannounce/FH000003.jpg]

[image=http://www.crestinortodox.ro/admin/_files/newsannounce/FH010006.jpg]

[image=http://www.crestinortodox.ro/admin/_files/newsannounce/FH020029.jpg]
frumoase poze eu nu am vazut inca manastirie din tara
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.08.2008, 05:06:20
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Uite ca ne invrednicim sa vedem si cateva fotografii de la Prislop. Fascinante!

Hartford, dar pe tine te-ai uitat sa te asezi in poza sa te vedem si noi?
Ori esti cumva una din doamnele cu palarii:rolleyes: ???
Nu port palarie aici in chilie era umbra,racoare si multa liniste.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.08.2008, 05:19:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) :)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.08.2008, 13:45:35
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mda!Patriotisme ieftine si foarte mult subiectivism.Chiar asa,cum spune Noesis,care de altfel a fost mai obiectiv,de ce nu veniti sa traiti in Romania?,daca o iubiti,admirati si respectati atat de mult?Pentru ca toate acestea se manifesta la nivelul teoriilor,pentru ca aceasta tara a voastra nu va respecta si nu va iubeste.Ea v-a izgonit in departari!
Sensul Romaniei nu este dat de sensul nevoilor si a existentei decente a poporului,ci este dat de cel al coruptiei si hotiei fara limite,al prostiei si bataii de joc din partea celor care detin puterea...putere data de minciuna si egoism.
Nu sunt un om patriot fiindca pentru a fi astfel trebuie sa ai o patrie care sa stii ca-ti apartine,care sa te defineasca,dar noi nu mai avem de mult o patrie a noastra.Supravietuim buimaci de lipsa nadejdii,aflati mereu in calea bataii de joc a "institutiilor statului" si a conducerii defectuoase a acestei tari rivala cu ea insasi.Personal,nu mai am nici o speranta spre mai bine si efectiv,nu-mi vine sa cred ca nu poate exista nimeni,dar absolut NIMENI care sa faca o deratizare concreta in randul parvenitilor si ipocritilor din parlament si din toate domeniile corupte si avare,cineva care sa si indeplineasca tot rahatul pe care-l mananca in campania electorala.
Tocmai m-am intors de la mare...multa mizerie,dezorganizare,haos si hotie,hotie cat cuprinde,pe fata.Pe langa faptul ca numai la noi se umfla preturile cu pompa in sezonul de varf al turismului si sarbatorilor,nu le ajunge preturile exorbitante pentru lucruri de o calitate inferioara,trebuie sa te mai jetmaneasca si pe fata.Am fost inselata aproape permanent in domeniul gastronomic,al alimentatiei de zi cu zi.La o masa de 350 de mii,am fost inselata cu 250 de mii...PE FATA!!!INCREDIBIL DAR ADEVARAT!!!Deci,profiturile nelegale le depasesc cu mult pe cele legale,fiindca,credeti-ma,am constatat cu stupoare ca 80 la suta dintre oameni erau inselati astfel.Asta-i romanul,educat,crescut si "intretinut" de minciuna si lipsa de respect,de nesatul hotiei.
Il ador pe Mircea Badea cu emisiunea lui,el exprima cel mai bine situatia din "scumpa noastra tara",si-mi regasesc aproape in totalitate conceptiile in atitudinea acestuia,atitudine realista si fara imbalsamari politice si patriotice fara capatai.
Cat despre manastiri,nu mai comentez...nu am avut bucuria sa le vizitez pe cele pe care mi le-am dorit,si asta fiindca;"avem destula credinta cat sa uram,dar nu avem destula credinta cat sa iubim!!!".
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.08.2008, 14:25:54
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Cat despre manastiri,nu mai comentez...nu am avut bucuria sa le vizitez pe cele pe care mi le-am dorit,si asta fiindca;"avem destula credinta cat sa uram,dar nu avem destula credinta cat sa iubim!!!".
Oare cuvintele astea te definesc pe tine? Eu nu cred!

In loc sa mergi la Mare, mai bine mergeai la acesta manastire si n-ai fi cheltuit nici jumate din banii de la Mare! Si nici nervi! Ci cu siguranta te-ai fi intors cu oarece liniste sufleteasca si optimism!

In mare parte, sunt adevarate criticile tale, dar nu sunt de accord ca SPERANTA s-a stins. Poate ca la tine! Sau la cei fara de Dumnezeu??? Cand si ultima lumanare -speranta, s-a stins atunci sa stii ca-i bai! Ca nu mai ai de unde le aprinde pe cele mai inainte stinse: credinta, dragostea etc:(

Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.08.2008, 14:39:50
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Mda!Patriotisme ieftine si foarte mult subiectivism.Chiar asa,cum spune Noesis,care de altfel a fost mai obiectiv,de ce nu veniti sa traiti in Romania?,daca o iubiti,admirati si respectati atat de mult?Pentru ca toate acestea se manifesta la nivelul teoriilor,pentru ca aceasta tara a voastra nu va respecta si nu va iubeste.Ea v-a izgonit in departari!
Sensul Romaniei nu este dat de sensul nevoilor si a existentei decente a poporului,ci este dat de cel al coruptiei si hotiei fara limite,al prostiei si bataii de joc din partea celor care detin puterea...putere data de minciuna si egoism.
Nu sunt un om patriot fiindca pentru a fi astfel trebuie sa ai o patrie care sa stii ca-ti apartine,care sa te defineasca,dar noi nu mai avem de mult o patrie a noastra.Supravietuim buimaci de lipsa nadejdii,aflati mereu in calea bataii de joc a "institutiilor statului" si a conducerii defectuoase a acestei tari rivala cu ea insasi.Personal,nu mai am nici o speranta spre mai bine si efectiv,nu-mi vine sa cred ca nu poate exista nimeni,dar absolut NIMENI care sa faca o deratizare concreta in randul parvenitilor si ipocritilor din parlament si din toate domeniile corupte si avare,cineva care sa si indeplineasca tot rahatul pe care-l mananca in campania electorala.
Tocmai m-am intors de la mare...multa mizerie,dezorganizare,haos si hotie,hotie cat cuprinde,pe fata.Pe langa faptul ca numai la noi se umfla preturile cu pompa in sezonul de varf al turismului si sarbatorilor,nu le ajunge preturile exorbitante pentru lucruri de o calitate inferioara,trebuie sa te mai jetmaneasca si pe fata.Am fost inselata aproape permanent in domeniul gastronomic,al alimentatiei de zi cu zi.La o masa de 350 de mii,am fost inselata cu 250 de mii...PE FATA!!!INCREDIBIL DAR ADEVARAT!!!Deci,profiturile nelegale le depasesc cu mult pe cele legale,fiindca,credeti-ma,am constatat cu stupoare ca 80 la suta dintre oameni erau inselati astfel.Asta-i romanul,educat,crescut si "intretinut" de minciuna si lipsa de respect,de nesatul hotiei.
Il ador pe Mircea Badea cu emisiunea lui,el exprima cel mai bine situatia din "scumpa noastra tara",si-mi regasesc aproape in totalitate conceptiile in atitudinea acestuia,atitudine realista si fara imbalsamari politice si patriotice fara capatai.
Cat despre manastiri,nu mai comentez...nu am avut bucuria sa le vizitez pe cele pe care mi le-am dorit,si asta fiindca;"avem destula credinta cat sa uram,dar nu avem destula credinta cat sa iubim!!!".
Usor de vorbit, ORY"de ce nu veniti sa traiti in Romania?," decit mergeai la mare mai bine mergeai la o minastire pentru meditatie si poate te intorceai cu alta atitudine fata de viata si de tara.Sau eu zic sa mai faci niste iesiri peste granita ca poate nu stii cum e viata si prin alte tari poate de asta judeci asa usor.Pentru informatia ta nu m-a izgonit nimeni, fiecare avem un motiv diferit pentru ca am plecat din tara. Hotie draga a fost de cind e lumea nu numai in Romania.(cine poate oase roade)mai mult no comment ca sintem in post si hai sa ne mai stapinim putin.

Iti doresc liniste sufleteasca.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.08.2008, 14:50:48
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ce repede ati sarit cu;"in loc sa mergi la mare..."!!!Eu am 34 de ani si am mers la mare de 3 ori in toti acesti ani,iar la manastiri de mii de ori,poate zeci de mii,asa ca nu mai fiti crestini grabiti spre judecata.Eu n-am sa-mi revizuiesc atitudinea asupra postarii anterioare fiindca este cat se poate de obiectiva,simtita pe pielea multora dintre noi,a majoritatii.
Cat despre linistea sufleteasca....STIU PREA BINE CU CE SE MANANCA!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.08.2008, 14:53:00
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Si,sa stii Hardford ca nu am crescut doar in ograda la mama,stiu prea bine ce-nseamna viata in occident,si mai stiu ce-nseamna si subiectivismul celor dotati cu TEORII.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.08.2008, 15:08:57
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Si,sa stii Hardford ca nu am crescut doar in ograda la mama,stiu prea bine ce-nseamna viata in occident,si mai stiu ce-nseamna si subiectivismul celor dotati cu TEORII.
Ory uite imi pare rau te-am suparat te rog sa ma ierti si poate era bine daca nu atasam pozele astea.
O zi buna.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tara Sfanta Lyllyana Pelerinaje la locuri Sfinte 24 04.09.2015 05:42:19
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 05:24:16
vacanta la tara lore86 Generalitati 2 26.01.2011 15:24:43
preotii de oras si cei de la tara rentea Preotul 19 27.10.2009 00:08:14