Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.08.2007, 23:49:27
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cristiboss 56: "Veilur a atins chiar o problema care ma doare si ma framanta, a neputintei noastre fata de cei necredinciosi".

Oare noua cati ani ne-au trebuit noua pana cand Dumnezeu S-a indurat de noi si ne-a dat credinta? La fel se intampla si cu altii, care si ei la randul lor au nevoie de timp pentru a fi "copti" sa primeasca credinta.

Am intrebat odata pe cineva, de ce nu primesc unii oameni credinta la fel ca cei care o au. Si raspunsul a fost, pentru a nu deveni habotnici. Deci daca omul nepregatit suficient primeste credinta, poate deveni habotnic si ca om al extremelor poate cadea prada diavolului. Nu stiu daca e corect acest rspuns, dar pe mine m-a linistit oarecum si de atunci prefer sa raspund la intrebari din partea celui interesat, decat sa incep eu sa-i tin "prelegeri", pe care acesta sa le respinga. Tentatia de a explica tot mai exista, dar de obicei nu e incununata de nici un succes.
Inainte de a raspunde acelor intrebari, Il roga pe Bunul Dumnezeu sa ma lumineze, pentru a da cel mai potrivit raspuns.

Iar cei, car resping orice e legat de credinta, se tem a face o schimbare in viata lor, caci credinta presupune o schimbare si atunci, tinand cu dintii de cele pe care le au si de care nu vor sa se lipseasca, prefera sa spuna: "NU, nu cred", sau " Nu, nu vreau sa stiu", si asta pentru ca inca nu a sosit si pentru ei clipa stabilita de Dumnezeu, in care sa-l primeasca pe Duhul Sfant si in care sa le cada pielitele de pe ochi. Este in final chestie de rabdare.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.08.2007, 00:03:56
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Deci daca omul nepregatit suficient primeste credinta, poate deveni habotnic si ca om al extremelor poate cadea prada diavolului.
Ancah, ai dat un raspuns care ma ajutat si pe mine sa inteleg de ce unora dintre oameni Dumnezeu nu le da imboldul pentru credinta...adica vreau sa spun ca la chestia asta cu habotnicia nu m-am gandit, cred ca ti-a raspuns cineva care le stie, ce sa mai...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.08.2007, 05:19:50
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
Nu este pacat. Iar odihna nu trebuie inteleasa ca pura pasivitate.
Eu zic ca nu e pacat sa te speli in orice zi .
Dar stind la liturghie daca cel de linga tine duhneste a transpiratie ce impresie va faceti?
Haideti sa gindim ca oameni civilizati.
Cind vin prin Romania mai simt si eu pe unii ca nu sint spalati cam de citeva zile.;)
Si eu cred ca nici lui Doamne Doamne nu ii place sa mirosim urit mai ales in biserica.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.08.2007, 05:24:26
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Ba este .sau sa-ti tai unghiile de la mina dreapta in special!
Capul nu numai ca nu se spala ci trebuie sa-ti pui cenuse si sa te imbraci in sac!:rolleyes:
Duminica este ziua INVIERII e sarbatoare, bucurie, lumina. Cum sa te duci la sarbatoare in zdrente si jegos?
Nu te intleg cum adica sa-ti pui sac in cap da in ce secol sintem?
Si cu unghiile ce e mai si cu asta.
OF OF rominii si asa sint cam certati cu apa si sapunul.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.08.2007, 05:30:52
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

hehe, bmd a scris cu talc, dar Hartford nu si-a dat seama si a crezut ca bmd a fost serios. Hartford, bmd a dat de inteles ca nu trebuie sa fim extremisti in societate, iar tu l-ai luat in serios!!! :D :D :D
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.08.2007, 13:23:30
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
hehe, bmd a scris cu talc, dar Hartford nu si-a dat seama si a crezut ca bmd a fost serios. Hartford, bmd a dat de inteles ca nu trebuie sa fim extremisti in societate, iar tu l-ai luat in serios!!! :D :D :D
Acu citiva ani am fost intr-o biserica ortodoxa armeneasca si acolo am vazut un barbat cu sac in cap ,facut asa cosciug lasat pe spate si tare m-am mirat. Si mesajul tau cu sacu l-am luat in serios.:D
Scuze daca ai glumit.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.08.2007, 16:25:02
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilma
Este chiar foarte interesant cum noi,crestinii,inventam o sumedenie de legi care ne-ar putea determina mantuirea.Ne facem probleme daca ne spalam pe cap in zi de sarbatoare sau daca mancam din greseala un ou in zi de post. Hristos a simplificat totul la o porunca:"Iubeste pe Dumnezeu din tot sufletul tau si pe aproapele tau ca pe tine insuti." Cati dintre putem indeplini aceasta?Dupa cum a scris si Cristian,uitam de adevaratele pacate.
Mai era si porunca sa respectam ziua de odihna a Domnului (chiar de evreii au dus-o la extrem ...acum depinde)). Daca il iubesti pe Domnul ii respecti si ziua de odihna. Stii proverbul cred..."buturuga mica rastoarna carul mare". Chiar si faptele mici sunt insemnate in fata Domunului.
Pai ce post e ala sa mananci din "greseala" si sa te speli pe cap in zi de sarbatoare. Ziua de odihna e data sa iti odihnesti trupul dar sa iti tii mintea treaza in rugaciune. Asta e modul de a respecta ziua Domnului. De spalat pe cap o poti face si sambata .Si cum te speli Duminica inainte de slujba daca slujba incepe dimineata...acu ma intreb la ce ora unii se duc la slujba...poate pe la sfarsitul slujbei sa primeasca cica macar o binecuvantare:)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.08.2007, 16:37:28
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marilena12
Nimic din ceea ce faci spre slava lui Dumnezeu nu este pacat!
Daca stii ca ai nevoie sa mai faci un dus dimineata ca sa fii curat la Sfanta Liturghie, atunci, fa dus!
Daca ti se intampla sa se rupa unicul pantalon, este obligatoriu sa-l cosi, doar n-o sa mergi dezgolit in vazul oamenilor!
Insa, tot ce poate fi facut inainte sau dupa ziua de sarbatoare, este bine sa fie facut din timp, sau amanat.
Adica cada te speli Duminica (cand trebuie sa respecti ziua de odihna a Domnului) o faci spre slava cui? Tot a Domnului?:))))De spalat o poti face si sambata. Si sa ti se rupa "unicul pantalon" (cat de sarac ai fi tot ai avea ceva de schimb daca intradevar vrei sa mergi la slujba si nu doar sa vizitezi biserica)...hai ca m-ai convins. Si cand mai ajungi la slujba daca mai faci un dus (trebuie sa te usuci etc, si ce te faci iarna)?
Ce am observat...intotdeauna satana iti da ceva de facut inainte sa mergi la biserica, sau ceva de facut in ziua cand e destinata Domnului sau cand postesti iti da vreo ispita (la care inchizi ochii si zici...eh o bucata de ciocolata...lasa ca o sa continui postul dupa...ce gust ciocolata sau mai stiu eu ce).
deci cel bun bun sfat e ultimul care la-i dat. Caci Domnului e ingaduitor dar pana cand?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.08.2007, 19:38:45
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fratilor scuzati-ma ca am glumit si se pare ca umorul meu ardelenesc nu-i prea inteles.
Eu ma spal in fiecare duminica inainte de slujba. Si nu intirzii dillema!:)
De ce o fac? Pentru ca nu stiu altii cum sint da eu transpir noaptea. Si cam iasa prin pori ce am mincat. Si eu cam maninc usturoi si ceapa (deh neam prost de taran).
Acum nu stiu daca-i pacat sau nu.....pentru mine nu-i si nici nu cred ca ma convinge cineva ca ar fii. Cind te duci la o onomastica te speli te imbraci cu ce ai mai bun. Eu unul cred ca Liturghia este mai mult decit o onomastica.In fata lui Dumnezeu nu te duci de mintuiala ca au mai mers unii fara haina de nunta si i-a dat afara! (nu sariti ca inseamna altceva:rolleyes:)Daca eu ma spal in semn de respect pentru Dumnezeu nu-i pacat. Daca tu nu te speli in semn de respect pentru ce a spus Dumnezeu iara nu-i pacat. Depinde de fiecare cum simte. Dar daca tu nespalat ma smitesti pe mine ca putzi in biserica, e pacat....mai rar smintesti pe cineva ca nu putzi!
Ne inchistam la noi uitind pe cei care lucreaza pentru noi duminica...din cauza noastra!
Daca tot sintem extremi si nu facem nimic duminica atunci nu ne suim in autobuz pina la biserica, nu mincam o inghetata, nu bem o cafea pe o terasa, nu dam drumul la televizor, computer samd pentru ca in spatele acestor actiuni ale noastre stau oameni obligati sa lucreze din cauza obiceiurilor noastre.
Toti mincati mincare rece duminica? Ca spune Dumnezeu sa nu faci foc duminica!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.08.2007, 14:33:31
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Si eu cam maninc usturoi si ceapa (deh neam prost de taran).
Acum nu stiu daca-i pacat sau nu.....pentru mine nu-i si nici nu cred ca ma convinge cineva ca ar fii. Cind te duci la o onomastica te speli te imbraci cu ce ai mai bun. Eu unul cred ca Liturghia este mai mult decit o onomastica.In fata lui Dumnezeu nu te duci de mintuiala ca au mai mers unii fara haina de nunta si i-a dat afara! (nu sariti ca inseamna altceva:rolleyes:)Daca eu ma spal in semn de respect pentru Dumnezeu nu-i pacat. Daca tu nu te speli in semn de respect pentru ce a spus Dumnezeu iara nu-i pacat. Depinde de fiecare cum simte. Dar daca tu nespalat ma smitesti pe mine ca putzi in biserica, e pacat....mai rar smintesti pe cineva ca nu putzi!
Ne inchistam la noi uitind pe cei care lucreaza pentru noi duminica...din cauza noastra!
Daca tot sintem extremi si nu facem nimic duminica atunci nu ne suim in autobuz pina la biserica, nu mincam o inghetata, nu bem o cafea pe o terasa, nu dam drumul la televizor, computer samd pentru ca in spatele acestor actiuni ale noastre stau oameni obligati sa lucreze din cauza obiceiurilor noastre.
Toti mincati mincare rece duminica? Ca spune Dumnezeu sa nu faci foc duminica!
Nu stiu ce ai inteles din mesajul meu, dar nu sunt o extremista. Ce poti face azi nu lasa pe maine zice proverbul. Si despalat o poti face si sambata seara ca dupa o noapte nu ai mirosi ca un nespalat de o saptamana. Iar de lucrat Duminica o faci de nevoie cand nu este la alegerea ta. Dar daca poti evita fiind liber acasa e si mai bine. Chiar si in problema asta e bine de discutat cu duhovnicul ca nu facem noi asa dupa ureche chiar orice. Si cred ca subiectul a fost deschis de o persoana care se spala dupa slujba :))) si nu inainte. sa nu faci focul e scrisa in legea evreilor iar noi nu suntem evrei. Dar e bine sa eviti...parerea mea.

Iar cu nespalatul...ce te faci cand mergi la manastire cu calugarii care nu prea au timp datorita ascultarilor duhovnicesti si nu se spala asa des precum vrem noi (si nu stiu de e legenda ori nu dar inainte calugarii se spalau imbracati sa evite ispitele).
Si ar fi culmea sa ma fugareasca preotul din Biserica doar ca miros a usturoi (pe care il mananci de cu seara si nu dimineata, iar peste noapte plus periuta de dinti inlatura mirosul de usturoi si fara sa faci baie). E adevarat ca vii la Biserica imbait si cu haine curate (dar astea le poti pregati chiar si sambata seara). Si e mai sanatos sa te speli sambata seara. Duminica dimineata de ex daca te speli poti capata o raceala de nu te vezi mai ales in regiunile sau anotimpurile mai reci.
Acu imi cer scuze ca tot am insistat cu spalatul dar a fost doar un exemplu, se poate foarte bine inlocui spalatul cu orice altceva. Iar Duminica sa fie un repaos fizic cu gandul la D-zeu
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
adevar sau superstitie?! ovidiu.mihai05 Generalitati 4 07.10.2011 07:48:54
Superstitie sau?... silverstar Generalitati 31 20.07.2011 20:35:58
Spalatul in zilele de vineri si in cele in care se fac pomeni chujo30 Generalitati 5 12.06.2011 19:37:01
datina sau doar superstitie Mani Generalitati 0 30.04.2007 23:22:33