Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.11.2007, 17:03:12
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Pe vremea cand Sfantul Apostol Pavel scria si predica singurele femei care purtau capul descoperit erau prostituatele. Pe acea vreme, acum 2000 de ani capul acoperit insemna cinste pentru femei si insemna ca nu sunt prostituate.

Ei, dar asta era acum 2000 de ani. Acum vremurile s-au schimbat si o femeie este perfect decenta daca iese in lume cu capul descoperit.
Eu cred ca mai curand ar trebui sa luam Sfanta Traditie ca fiind vie asa cum ar trebui sa fie. Baticul in ziua de azi e anacronic, un lucru care nu mai are acelasi sens pe care il avea acum 2000 de ani, un lucru care nu mai inseamna acelasi lucru ca si atunci cand Sfanta Maica il purta.

Idea este ca ar trebui sa fie la latitudinea femeii. Daca nu se simte bine fara, sa il poarte. Daca este de la tara si asa purtat batic de cand se stie toata ziua, sa poarte, ar fi culmea sa ii spui sa nu il poarte, daca vrea sa ia fie care cuvant ad literam, din nou, sa poarte.

Pe de alta parte, nu cred ca ar trebui sa te simti jenata daca ai parul curat, pieptanat sau tuns decent, fara zorzoane, fara frizuri sofisticate, nevopsit, adica decent si simplu. Nu vad cum un astfel de par poate sa fie ispita. Da, poate daca il ai pana la brau toata lumea o sa se uite la el ca e neobisnuit si in loc sa se gandeasca la slujba o sa se gandeasca la cat timp a luat sa-l cresti, sa-l speli, etc.

Sa nu mai spun ca multe femei poarta o esarfa subtirica acolo cat sa spuna ca au ceva, parul, fata sunt perfect vizibile, si mai arata si ridicol unele. Atunci ce rost are? In afara daca te imbrobodesti ca o maicuta -- este mai mult asa de ochii lumii si numai ca sa nu spui ca nu porti ceva pe cap.

Nu pre inteleg de ce le-ar pasa la ingeri daca au femeile capul acoperit sau nu :D Exact asta fac ingerii sa se uite si sa se supere daca vreo femeie nu are capul acoperit. :D
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.11.2007, 17:23:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

dar daca se ispitesc shi ei cum au cazut altzi ingeri vazand ca ficele oamenilor sunt frumoase? deci vezi cum indemna la a nu duce pe ingerii care itzi asculta rugaciunile in ispita? caci parul lung se pare ca are astfel de insushiri pentru ingeri, adica poate ca pentru ei este atragator... din moment ce ne spune chiar Biblia ca multzi ingeri au cazut asha pentru ca au gasit ca femeile oamenilor erau frumoase... iar daca este foarte lung chiar poate sa ajunga acoperamntul intregului corp dar atunci cred ca nu se pune peste ele baticul ci o marama cand femeia prooroceshte sau se roaga... pentru ingeri bineintzeles :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.11.2007, 17:26:45
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

...in semn de cinste/ascultare/ a capului ei care este barbatul :cool:
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.11.2007, 21:42:51
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

offofmaimai..cxe mai subiect!Mai bine sa intre femeia in Biserica neimbrobodita decat imbrobodita si cu gandul la "desbrobodire"..adica fiecare cum simte eu nu simt nevoia sa -mi acopar parul mine,nu cred ca Dumnezeu se supara daca barbatul meu ma place asa mai rebela ,eu de ex.port pe cap o esarfa care mai mult imi tine parul desi nu-l am f.lung,dar esarfa are rolul de a astampara rebeliunea din parul meu si de a imi da un aer mai cuminte asa incat sa nu se holbezela mine cine nu trebuie:D..Eu chiar ascult de sot sincer elrade de mine daca ma vede "imbrobodita"si ma deranjeaza tachinarile de genul asta..sper sa nu supar prea tare pe Dumnezeu,dar nu simt asta ca pe o lipsa de respect pentu Casa Domnului.Sorry.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.11.2007, 21:44:48
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

si apoi daca stau pitita intr-un ungher cine si cui ii pasa ce port eu?Doar mie ar trebui sa-mi pese,nu?Sper sa se intample si asta...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.11.2007, 07:27:47
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:):):) o alta povestioara :rolleyes:

Dupa ce a terminat de spovedit un credincios, parintele Ioan l-a întrebat:
- Tu, când te rogi lui Dumnezeu, Îl minti?
- Cum sa Îl mint, parinte?
- În timpul Sfintei Liturghii, de exemplu, când se cânta Heruvicul: "Noi care pe heruvimi cu taina închipuim...", mintea ta e la rugaciune sau participi la slujba doar cu gura? Îti silesti mintea sa fie atenta la rugaciune? Sau când se cânta: "Pe Tine Te laudam...", Îl lauzi în inima ta pe Dumnezeu?
- Parinte, slujba este prea lunga, nu pot fi atent la toata. Cât pot, stau atent, cât nu, îmi las mintea sa alerge. Când se cânta "Aparatoare Doamna...", cânt si eu cu ceilalti. Dar nu îi aduc Maicii Domnului multumiri pentru biruinta. Care biruinta? Care multumiri? Repet si eu, asta e tot ce pot sa fac.
- Rau faci. Trebuie sa încerci sa întelegi ceea ce cânti. Unde nu îti e clar, întreba-i pe altii. Daca nu te pot lamuri nici aceia, atunci vino la mine.
- Dar parca am citit ca important este sa rostesc rugaciunea, chiar daca nu înteleg ce spun.
- Nu, este mai important sa rostesti rugaciunea decât sa nu o rostesti. Dar este mai important sa încerci sa întelegi ce rostesti. Papagalii nu se mântuiesc, nimeni nu se mântuieste repetând în mod mecanic rugaciuni. Rugaciunea trebuie facuta cu convingere, cu credinta. Si ce credinta poti avea când nu întelegi ce spui? Omul nu e un magnetofon care repeta rugaciuni, omul este o fiinta pe care rugaciunea îl uneste cu Dumnezeu. Numai aceasta este rugaciune.
:):)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.11.2007, 07:29:12
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:):)

Odata, la parintele Ioan la biserica, a venit un parinte cu corul de la strana. Venisera din orasul lor sa participe la un concert de colinde.
Fara sa stie cum cânta, parintele Ioan le-a îngaduit sa tina ei strana. Dezamagirea credinciosilor a fost mare: în locul muzicii psaltice pe care se asteptau sa o auda au auzit ceva care semana mai mult a opera. Muzica era plina de mândrie, solistii fiind mai degraba interesati sa îsi arate maiestria vocala decât sa Îi cânte lui Dumnezeu.
În biserica se afla si un parinte calugar care se afla în drum spre Muntele Athos. Dumnezeu îi descoperise acestuia ca, atunci când ridicau vocea prea strident, mândrindu-se, cântaretii de la strana erau înconjurati de draci. Numai atunci când cântau fara ifose si fara parada, numai atunci dracii îi paraseau.
Calugarul i-a spus parintelui Ioan vedenia, si acesta l-a rugat sa le spuna si celor din cor ce îi descoperise Dumnezeu. Dar, din smerenie, calugarul a refuzat. Atunci parintele Ioan s-a dus si le-a spus el cântaretilor despre aceasta.
- Parinte, dar asa sunt vocile lor, altfel nu pot cânta. Ori asa, ori deloc, a spus dirijorul, încercând sa le ia apararea.
- Mai bine deloc decât asa, fratilor, ca aici nu e sala de opera. Sunt convins ca puteti cânta si altfel, numai bunavointa sa aveti. Daca veti cânta numai pentru oameni, pierdeti plata de la Dumnezeu. Daca veti cânta pentru Dumnezeu, veti câstiga si inimile oamenilor. Mândria nu tine de voce. Si nici smerenia nu tine de voce, tine de inima. Poate va gânditi ca vedenia calugarului a fost de la draci, nu de la Dumnezeu. Ca el, habotnic cum îl credeti, si obisnuit numai cu psaltichia de la manastire, nu stie sa guste muzica voastra. Muzica izvodita din inimile si din mintile sfintilor seamana prea putin cu muzica marilor compozitori religiosi de astazi. Pe sfinti i-a luminat Dumnezeu de au compus muzica bisericeasca. Iar compozitorii care au încercat sa înlocuiasca psaltichia prin creatiile lor s-au aratat potrivnici Dumnezeului care i-a luminat pe sfinti. Ortodoxia are un duh propriu: icoana bizantina îl pastreaza, icoana renascentista nu. Muzica psaltica îl pastreaza, cealalta nu. Ortodoxia nu e cum vrem noi sau cum ne place noua. Îl rog pe parintele vostru, care îmi e prieten, sa ma ierte ca va fac observatie. Daca tineti cu dintii de mândria voastra, veti putea câstiga cel mult niste premii stricacioase. Dar, daca veti încerca sa cântati asa cum trebuie, puteti dobândi cununi pe care nu le veti pierde niciodata...:rolleyes:
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.11.2007, 10:39:53
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

hai ca faza cu smintitul ingerilor m-a amuzat! nu e prima data cand o aud!:)sa ma gandesc ca atunci cand merg la baie, ingerul meu isi acopera ochii sau in alte momente intime din viata mea?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.11.2007, 11:48:04
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marta
hai ca faza cu smintitul ingerilor m-a amuzat! nu e prima data cand o aud!:)sa ma gandesc ca atunci cand merg la baie, ingerul meu isi acopera ochii sau in alte momente intime din viata mea?
nu draga Marta, ci atunci cand te rogi shi prooroceshti spune sa o faci pentru ingeri, poate ca nu neaparat ca ii ispiteshti... dar poate ca atunci se apropie shi altzi ingeri, nu numai ingerul pazitor......:satisfied:

Poi da, Maria, sora ei doar slujea iar Marta ishi alesese ce era mai bun, shi nu i se va lua... :)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.11.2007, 18:47:31
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Ei na. Pai daca ingerii sunt asa de usor de distras si de ispitit de la menirea si slujirea lor, ce sa mai spun :D Hai sa fim seriosi.
Hai sa nu exageram. Baticul e o bucata de material, si o piesa care era la moda in trecut, si care avea o seminuficatie in societate pe vreamea sfantului apostol Pavel care acum nu o mai are. Unii tin cu dintii de o traditie anacronica.
Intr-adevar daca parul e vopsit in eu stiu ce culori nenaturale, daca ai o frizura extravaganta, daca ai tot felul de zorzoane in par da, ar trebui ascuns parul asta, la fel cum hainele tipatoare si ciudate nu au ce cauta la biserica. Dar altfel....
Reply With Quote
Răspunde