Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.09.2006, 13:30:40
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mda...
Iar excesul de zel vine din interpretarea gresita a rostului pe care il avem fiecare in lumea asta si,cu atat mai mult atunci cand incepi sa crezi in ceva mai presus de tine...

Am mai spus eu si cu alte ocazii ca sunt cate unii care abia au inceput sa mearga de 2 zile la Bis sau au citit si ei o carte scrisa de nu stiu ce alt habotnic,cu tot felul de reguli aberante...si au impresia ca l-au apucat pe Dzeu de picior...incep sa dea sfaturi si lectii neantrebati,sa faca ordine in viata unora fara sa fie rugati...etc..si asta in numele lui Hristos...ca...de...acum stiu si ei cate ceva.

Ma apuca jalea,va spun sincer...si ma apuca mai tare cand vad ca unii ma obliga sa-i vad si eu nu-mi propun asta.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.09.2006, 16:32:27
tigruta25 tigruta25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 13
Implicit

:angry::|:(:hmmm::satisfied::dozingoff::thumbsup:: sleep:
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.09.2006, 16:38:07
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigruta25
:angry::|:(:hmmm::satisfied::dozingoff::thumbsup:: sleep:
poti sa si traduci ce ai vrut sa exprimi in final folosind toata gama de omuleti?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.10.2006, 22:15:17
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ory
Este simplu...Am lucrat inainte sa intru in manastire,dupa ce am plecat din manastire colegii mei s-au bucurat si m-au vrut iar in colectivul lor..dar eu am plecat din tara si am stat in suedia pana acum 3 saptamani.Acum sunt din nou in Romania dar sincer nu stiu pt cat timp :p
Dar asta este alta poveste...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.10.2006, 04:52:08
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Este simplu...Am lucrat inainte sa intru in manastire,dupa ce am plecat din manastire colegii mei s-au bucurat si m-au vrut iar in colectivul lor..dar eu am plecat din tara si am stat in suedia pana acum 3 saptamani.Acum sunt din nou in Romania dar sincer nu stiu pt cat timp :p
Clausemi, te-as ruga sa-mi spui, dupa experienta din Suedia, comparand cu ce ai mai trait si vazut prin tara, unde crezi ca e mai de folos pt suflet? Eu una trebuie sa ma decid anul asta ce fac si n-am gasit inca raspunsul.

Un Preot din tara imi spunea sa ma intorc ca asta e iubirea de natie si chiar daca vin la un salariu de 10 ori mai mic, n-o sa mor de foame, ca ma pazeste Dumnezeu. Mi s-a parut f irealist. :dontgetit: Ca m-am gandit...Dumnezeu iti da si darul de a avea posiblitatea asta, sa fii in afara si sa poti sa te ajuti si pe tine si pe altii. Aici poti intr-adevar sa zici ca ai o familie si ai cati copii randuieste Dumnezeu. :) In Romania mi se pare f greu. Un alt Preot mi-a zis sa raman in strainatate, ca n-are sens sa vin in tara si sa plangem unul pe umarul celuilalt ca un om e bolnav si n-are bani de medicamente. Asa, daca raman pe aici, mai pot sa fac si ceva milostenie.

Sunt biserici ortodoxe si aici, manastiri, macar sa fie dorinta de rugaciune si comuniune cu Dumnezeu. Tu cum vezi situatia?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.10.2006, 08:04:55
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

va_iubesc
despre multe va pot vorbi in particular,am spus destul pe forum si nu cred ca este cazul sa fac subiect de discutie pers.mea
Te astept cu drag pe yahoo messenger :clausemi30...sau da-mi tu in privat o adresa de e-mail unde sa iti scriu si o fac cu placere.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.10.2006, 13:51:53
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

fratilor,spuneti-mi cum pot sterge un topic pe care l-am initiat......care de altfel nu prezinta interes(pe buna dreptate)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.10.2006, 13:19:35
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

"Doamne Iisuse Hristoase, Fiullui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii"!

Uneori cuvintele pot rani mai adanc decat un pumnal...este, oare?, chiaratat de rau faptul ca am scris cateva cuvinte rugandu-l pe Bunul Dumnezeu sa se milostiveasca de noi...poate ca da. Va rog sa ma iertati! Dar cine ma cunoaste? Numai Bunul Dumnezeu. Si daca tot se scriu atatea...de ce nu ar putea fi scrise si scurte rugaciuni, fara a fi precum fariseul? Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.11.2006, 14:07:57
sraar sraar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2005
Mesaje: 8
Implicit

nu stiu daca ati vizitat vreodata site-ul Manastirii Arad- Gai unde este duhovnic ieromonahul Cleopa, despre care ati citit in urma cu cateva luni ca a avut un accident ft. grav?! Daca nu, o puteti face la adresa http://manastireagai.xhost.ro/.
in cazul in care treceti prin zona, va invitam pe toti sa va opriti pe la manastire pentru a va inchina la noua icoana "Acoperamantul Maicii Domnului" (hramul noii biserici care este inca in constructie si care speram ca anul viitor se va finaliza, cu ajutorul Bunului Dumnezeu) realizata la Sfantul Munte din aur si argint. este de-a dreptul impresionanta prin marimea ei (Maica Domnului e in picioare, in marime naturala) dar mai ales prin linistea si bucuria pe care le simti cand stai in genunchi si te rogi Maicutei. va asteapta parintele, maicile dar mai ales Maica Domnului pe toti sa va rugati la icoana ei.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.01.2007, 16:52:59
iulica iulica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2007
Mesaje: 3
Implicit

Chiar e frumos acolo, merita sa mergeti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Limita dintre viata si moarte heaven Generalitati 21 23.02.2011 10:27:02
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 18:49:29
Exista viata dupa moarte? ichim Slujba inmormantarii 59 21.10.2009 17:41:57
Intre viata si moarte? MARIUS_DANIEL Intamplari adevarate 38 21.05.2007 19:33:43