Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.04.2012, 02:06:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Doamne ajută!Nu, categoric nu!
Abstinența catolică este aidoma cu cea ortodoxă. Abstinență=înfrânare. Așa o concep eu.
Cred ca am subliniat mai sus diferentele..

Citat:
Am urmărit destul de atent(cred) dialogul dvs cu Andrei și am savurat până și toate virgulele pe care le-ați folosit.
Apreciez. :)
Dar nu vad cum se impaca afirmatia asta cu cea cu care ati deschis postarea.

Citat:
P.S. Eu sunt greco-catolic, dar pentru că n-am găsit în profil acest status, am preferat să nu mă prezint la ”altele...”
Sunt oarecum curios cat din ceea ce este catolic este litera de lege si pentru un greco-catolic.

Si in bisericile greco-catolice se predau lectii de evaluare a perioadelor de fertilitate feminina pentru a fi fentate beneficiind totusi de bucuriile sexului conjugal?

Citat:
Argumentele pe care le-ați prezentat, de fapt s-au infiltrat insidios în subconștientul dvs chiar dacă le-ați preluat din surse de încredere.
Ma asteptam daca ati citit cu atata atentie sa afirmati asta mai degraba despre colegul dvs. catolic deoarece sunt efectiv rupte din instructajul primit si in mod evident zic eu prea putin trecute prin filtrul ratiunii si moralei crestine.

Iar daca dvs. ati fi vrut sa demonstrati ca va situati pe un alt nivel decat el, ar fi trebuit sa va argumentati afirmatia de mai sus, ori nu faceti decat sa impingenti in contul meu ceea ce eu am demonstrat argumentat ca pica in sarcina dumnealui.

Solidaritate, inteleg dar e nevoie de ceva mai mult pentru a demonstra ca aveti dreptate.

Iar ceea ce am scris eu mai sus si pe topicul recomandat sunt rezultatul discutiilor avute aici si nicidecum idei insusite din alta parte.


Citat:
De ce le-ați adoptat? Pentru că sunt permisive cu înfrânarea; asta considerând că nu v-ați contrazis din ”duh de ceartă”.
Nu inteleg ce inseamna "permisive cu infranarea",

Citat:
Cuvintele ”de specialitate” pe care le folosiți sunt cât se poate de perfide deoarece sinonimele lor sunt la fel de imorale ca și scopul urmărit; dacă într-adevăr scopul ar fi programarea, conceperea sarcinii(și nu evitarea ei), atunci actul de ”conjugare” s-ar desfășura numai în perioada fertilă.
Iarasi nu inteleg..ma citati sau..?

Citat:
”Reglarea naturală a concepției” este reglată natural din vecii vecilor și nu trebuie studiată; de ce ar trebui să studiez băgarea găleții în fântână, dar să nu cumva să scot apă?????

Pai de ce...pentru ca e mult mai placut sa scoti galeata goala, cu apa e mai grea, transpiri..

Da, stiu logica spune ca te re-hidratezi cand iese galeata la suprafata dar multi nu vad lucrurile asa de departe si prefera sa transpire mai putin facand sportul galetii goale chit ca in final s-ar putea sa moara de sete.

Last edited by AlinB; 08.04.2012 at 02:08:52.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.04.2012, 02:55:44
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.027
Implicit

Doamne ajută!
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cred ca am subliniat mai sus diferentele..

Apreciez. :)
Dar nu vad cum se impaca afirmatia asta cu cea cu care ati deschis postarea.

Sunt oarecum curios cat din ceea ce este catolic este litera de lege si pentru un greco-catolic.

Si in bisericile greco-catolice se predau lectii de evaluare a perioadelor de fertilitate feminina pentru a fi fentate beneficiind totusi de bucuriile sexului conjugal?
Afirmația cu care am deschis postarea este o clarificare a unei afirmații de-a dvs, pentru că simt că nu e o convingere.

În principiu este sugerat ca literă de lege tot ce e catolic, însă tradiția ritului gre-cat este ortodoxă.

Nu am auzit de astfel de evaluări decât pe net, iar eu oricum le-am combătut.

Mai departe v-ați băgat peste andreicosmovici, dar totuși răspund la ”permisiv cu înfrânarea” și spun același lucru: ”concesiv cu înfrânarea”.


Lăudat fie Isus!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.04.2012, 03:01:49
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.027
Implicit

Lăudat fie Isus!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.04.2012, 01:24:24
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Dupa discutiile avute pana in acest moment, mă apropii de următoarea concluzie:

1. La nivel de intenție, prin practicarea abstinenței (complete sau periodice, după caz), ortodoxul și/sau catolicul știe prea
bine că, în acest fel, nu va mai avea copil. Chiar și abstinența completă a ortodoxului poate deveni periodică, în sensul reluării
ei, atunci când revine motivul pentru care a fost practicată inițial.

2. La nivel strict fizic, abstinența ortodoxă sau catolică se manifestă în același fel: se întrerupe complet legătura conjugală.

Este important să distingem cele două realități de mai sus, fiindcă ele arată că există conștiința unei cauzalități care să
permită unei familii ortodoxe sau catolice să pună problema amânării unei (noi) sarcini. Dacă nu ar fi așa, atunci nici BOR nu ar
mai fi permis nici un fel de motiv de amânare a unei sarcini, nici măcar prin abstinența totală, și nici BC nu s-ar fi pronunțat
asupra metodelor naturale, ambele obligând, în conștiință, la facerea nelimitată și necondiționată de prunci. Ori, acest lucru
nefiind valabil în acest moment, suntem îndemnați să reflectăm asupra responsabilității (de care vorbea AlinB mai devreme) pe care
Dumnezeu a pus-o între mâinile noastre, inclusiv la acest nivel.
Întrebarea care decurge firesc din acest punct este următoarea: cum putem ajunge, dacă este cazul, la distingerea între un caz
corect și justificat de amânare a unei sarcini, și un caz fals? Aici intră în joc formarea personală, gradul de înduhovnicire
șamd.

Dacă la nivel de intenție (fiindcă urmăresc evitarea unei sarcini), și la nivel de manifestare (fiindcă presupun lipsa completă a
întâlnirii conjugale), abstinența ortodoxă și catolică pot fi considerat identice, rămâne să reflectăm asupra motivelor pentru
care BC a considerat justificată, în caz de motive serioase, folosirea legăturii conjugale în perioada de infertilitate lunară a
femeii, în timp ce BOR a considerat justificată practicarea abstinenței absolute, pentru aceleasi motive. În această optică,
presupunând un motiv grav pentru care amânarea unei noi sarcini ar necesita trecerea unui an de zile, o familie ortodoxă va
trebui să se abțină complet, timp de un an de zile, de la relații conjugale, în timp ce o familie catolică nu va putea avea
relații conjugale decât în perioadele de infertilitate din cadrul unui ciclu. Când au statuat acest lucru, probabil că BC a avut
în vedere importanța inclusivă a actului conjugal pentru menținerea unității vieții de familie, și probabil că BOR a considerat că
menținerea unității vieții de familie se poate realiza și exclusiv într-un mod spiritual (abstinență + rugăciune), minimizând
importanța relațiilor conjugale în atingerea și menținerea acestei unități.

Last edited by andreicosmovici; 09.04.2012 at 01:27:15.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.04.2012, 10:19:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Doamne ajută!Afirmația cu care am deschis postarea este o clarificare a unei afirmații de-a dvs, pentru că simt că nu e o convingere.

În principiu este sugerat ca literă de lege tot ce e catolic, însă tradiția ritului gre-cat este ortodoxă.

Nu am auzit de astfel de evaluări decât pe net, iar eu oricum le-am combătut.

Mai departe v-ați băgat peste andreicosmovici, dar totuși răspund la ”permisiv cu înfrânarea” și spun același lucru: ”concesiv cu înfrânarea”.

Lăudat fie Isus!
Cel mai bine sa folositi functia "quote" sau daca citati si folositi doar ghilimelele sa mentionati si cui apartine afirmatia in cauza, astfel lucrurile devin confuze.

Sa inteleg ca sunteti totusi in dezacord cu acele practici contraceptionale ale planificarii familiale predate de biserica romano-catolica?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.04.2012, 13:18:21
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul

Intotdeauna am apreciat persoanele cu autocontrol si disciplina care isi pot abtine chemarile instinctuale in diverse situatii.Omul cu vointa este unul superior,pe cand o persoana care se lasa condusa de instincte abia trece de nivelul unui animal.In mai toate situatiile,cand lasam instinctele sa ne domine ne bagam intr-o zona tulbure,care isca multe probleme.

La fel si cu mancatul...
Oops! Comparatia cu mancatul mi se pare un pic cam jenanta. Teoretic poti sa nu mananci nimic si 40 de zile, sau mai mult, dar la un moment dat tot trebuie sa te alimentezi cumva. Noi nu vorbim de mancatul inainte sau dupa 9.30 pm, cum nu vorbim nici despre relatia dintre soti inainte sau dupa masa, ci "daca" se face, "cand" se face si "cum" se face pentru a nu cadea in ceea ce traditia considera pacat. Atat timp cat inca mai avem deschisa calea spre procreere, cum ar trebui procedat dupa ce postul a trecut, dar parca n-am mai vrea si alti copii? In ciuda unei doctrine destul de severe si stricte, eu am observat o oarecare "relaxare" din partea unor duhovnici. Ei nu privesc relatia conjugala ca pe un viciu cum ar fi fumatul sau betia, ci ca pe o necesitate sau chiar un "liant" in bunul mers al casniciei. "Refuzul" din anumite motive, poate aduce tensiune, iar cand nu este pace, parca nici la Dumnezeu nu ne putem gandi prea bine. Acesti duhovnici par a fi in mod tacit de acord cu anumite forme de contraceptie, considerand ca sunt pacate mai usor de iertat decat avortul.
Oricum ar fi, sa presupunem ca ne incadram exact in sfanta traditie ortodoxa in ce priveste acest aspect, ce ne indreptateste sa credem ca am rezolvat problema mantuirii? Ca si mirean, cand esti expus complet oricaror provocari, atat timp cat esti sanatos, mie mi se pare imposibil sa poti spune: "Iata, Doamne, desi vad tot, aud tot si toate simturile imi sunt invadate de tentatii, eu trec smerit pe langa ele, pentru ca Tu imi dai putere sa mi le infranez pe toate." Teoretic asa ar trebui, dar practic asta se intampla mai mult pe la unele vaduve... Cand cei doi soti sunt bine-sanatosi, dar nici prea tineri sa mai aiba copii, nici prea batrani ca sa nu mai fie apti pentru asta, ce sa faca, avand in vedere ca ideea calendarului este pentru cei ce nu s-au "fript" inca?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.04.2012, 13:50:41
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Acesti duhovnici par a fi in mod tacit de acord cu anumite forme de contraceptie, considerand ca sunt pacate mai usor de iertat decat avortul.
Problema distinctiei dintre pacate usor / greu de iertat mă depășește, îmi declin competența. Contracepția însă, după părerea mea, nu poate fi niciodată bună, deoarece provoacă dezordine în interiorul cuplului și în societate, și dizolvă simțul de responsabilitate față de valoarea fidelității, a angajamentului dat, a noii vieți care este posibil să apară printr-o relație sexuală. Demonstrația acestei idei se poate face, însă este mai complexă, mai nuanțată. Există chiar un sondaj deosebit de important, care a descoperit, prin intermediul instrumentelor sociologice, faptul că există o relație directă (la fete) între acceptarea contracepției (chiar dacă nu o practică), și pierderea sensului vieții. Cine este interesat, poate să studieze acest link.
În plus, contracepția chimică este devastatoare pentru corpul femeii. Dr. Ellen Grant explică aceste lucruri, vezi cărțile sale "Sexual chemistry" și "The Bitter Pill".

Pentru aceste motive, aș avea mari rezerve față de orice formă de contracepție. Din păcate, metodele naturale de reglare a concepției sunt asimilate cu metode contraceptive, deși nu se intervine cu absolut nimic în actul fizic al legăturii conjugale, iar permisivitatea folosirii perioadelor infertile pentru relații conjugale, existentă în învățătura BC, este dată numai dacă se are în vedere porunca lui Dumnezeu, și numai dacă este vorba de o situație gravă și temporară.


Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
(...) avand in vedere ca ideea calendarului este pentru cei ce nu s-au "fript" inca?
Ce inseamna ca "nu s-au fript inca"? La ce te referi?

Aș mai face o precizare: metoda calendarului reprezintă precursorul metodelor naturale de reglare a concepției. A fost dezvoltată prin anii 1930, dar între timp au apărut studii noi, foarte bine puse la punct. Metoda naturală cu procentul de siguranță cel mai ridicat este metoda simpto-termică a Dr. Joseph Rotzer. În România există monitori și familii care practică această metodă naturală, cine este interesat/ă, putem lua legătura.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.04.2012, 17:56:18
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Problema distinctiei dintre pacate usor / greu de iertat mă depășește, îmi declin competența.
Povara unui avort atarna extrem de greu pe crucea conjugala. Ce sa mai spunem cand e vorba de mai multe? Cu alte cuvinte, e ca in Codul Penal: poti primi un avertisment sau o amenda usoara, sau poti face ani grei de inchisoare. Gravitatea faptei determina fermitatea pedepsei.

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Ce inseamna ca "nu s-au fript inca"? La ce te referi?
Dumnezeu ne-a dat copii frumosi si sanatosi pentru ca asa a vrut El, nu fiindca ne-am propus sau programat noi. Dupa mintea noastra de atunci, eram incredintati ca ne incadram intr-o perioada non-fertila. Probabil pentru o siguranta de cel putin 80%, femeia trebuie sa aiba ciclurile foarte regulate, ca a unui ceas elvetian. Din motive binecuvantate de Dumnezeu, la noi nu s-a intamplat asa, fie ca era vorba de stari emotionale, fie de schimbare de clima, fie din "exceptia care confirma regula". Sau poate nici noi n-am luat foarte in serios niciodata limita extrema a calendarului in tineretile noastre. Exact nu mai tin minte ca a trecut mult timp de-atunci... Dar asa cum vad eu lucrurile, chiar daca exista "studii foarte bine puse la punct", intotdeauna va fi un "ceva" prin care Dumnezeu sa ne ajute sa nu facem prostii prea mari in naivitatea noastra.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.04.2012, 20:51:40
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Dumnezeu ne-a dat copii frumosi si sanatosi pentru ca asa a vrut El, nu fiindca ne-am propus sau programat noi.
Fără discuție, dar colaborarea dintre Dumnezeu și om presupune răspunsul liber și responsabil al omului. Nu spun că acest fapt reprezintă un merit al omului.


Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Dupa mintea noastra de atunci, eram incredintati ca ne incadram intr-o perioada non-fertila. Probabil pentru o siguranta de cel putin 80%, femeia trebuie sa aiba ciclurile foarte regulate, ca a unui ceas elvetian.
Metoda calendarului reprezenta un simplu algoritm, care nu ținea cont de diverse particularități (oboseală, boală, stress etc). Metoda simpto-termică ține cont de aceste particularități, și stabilește granițele perioadelor (fertilă și infertilă) exclusiv pe baza acestor semne ale corpului femeii: mucusul + temperatura + diverse caracteristici ale colului uterin. În funcție de modificările și particularitățile acestor trei "martori", și în conformitate cu niște reguli foarte clare, se ajunge la un procent de siguranță de 99,8, chiar 99,9 în primele zile ale ciclului (menstruatie), și 100% în perioada post-ovulatorie.
Trebuie înțeles (și studiat, pentru cine dorește) faptul că metoda calendarului a fost practic înlocuită de metodele naturale de reglare a conceptiei, care sunt cele corecte, in sensul in care tin cont de semnele amintite mai sus (temperatura, mucus, col), în acest fel fiind capabile să integreze orice modificare: boală, stress, ciclu mai lung etc. Ca o concluzie, NU este necesar ca femeia să aibă cicluri regulate, pentru a putea practica metoda simpto-termică a Dr. Joseph Rotzer.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Dar asa cum vad eu lucrurile, chiar daca exista "studii foarte bine puse la punct", intotdeauna va fi un "ceva" prin care Dumnezeu sa ne ajute sa nu facem prostii prea mari in naivitatea noastra.
Aici ai scos în evidență o chestiune de nuanță. Cred că orice creștin trebuie să aibe această optică: mă străduiesc atât cât pot într-o direcție, dar îl rog în același timp pe Dumnezeu să-mi guverneze și inspire faptele și gândurile. În consecință, sunt deschis și la întorsăturile de situații care pot surveni raportat la planul meu uman inițial, încredințat fiind că întorsăturile respective sunt semnul intervenției lui Dumnezeu în viața mea.

Una din "binecuvântatele întorsături" este survenirea unei sarcini, peste planul meu uman. Eu cred că, indiferent de gradul de siguranță al unei metode sau al alteia, rămâne valabilă problema responsabilității personale față de porunca "creșteți și vă înmulțiți".

Așa cum am spus și mai devreme, abstinența ortodoxă, totală, se hrănește din aceleași intenții de amânare a sarcinii din care se hrănește și abstinența periodică catolică. Diferența este următoarea: BC consideră că unirea conjugală este permisă și importantă pentru unitatea vieții de familie, atunci când acea familie este într-o situație în care, din punct de vedre uman, este necesară amânarea unei sarcini. BOR consideră nepermisă utilizarea căsătoriei în perioadele de infertilitate ale femeii, deși actul conjugal din acea perioadă ar fi tot complet, și deși intenția soților nu ar fi de a se sustrage poruncii lui Dumnezeu, ci doar de a amâna venirea unei noi vieți, pentru motive întemeiate.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.04.2012, 22:39:55
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.027
Implicit planificarea

Lăudat fie Isus!
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
...Sa inteleg ca sunteti totusi in dezacord cu acele practici contraceptionale ale planificarii familiale predate de biserica romano-catolica?
Nu sunt de acord cu planificarea familială ”lunară”; adică după ”planificarea” din ianuarie, urmează ”planificarea” pe februarie, apoi la a 3-a planificare(martie) samd. Într-un an sunt 12 ”planificări”?

Nu e predată de BRC.
Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
...Din păcate, metodele naturale de reglare a concepției sunt asimilate cu metode contraceptive, deși nu se intervine cu absolut nimic în actul fizic al legăturii conjugale, iar permisivitatea folosirii perioadelor infertile pentru relații conjugale, existentă în învățătura BC, este dată numai dacă se are în vedere porunca lui Dumnezeu, și numai dacă este vorba de o situație gravă și temporară.
1-Se intervine în actul fizic al legăturii conjugale prin conștiința detaliului de risc 0 al concepției care intervine fizic prin faptul că dacă n-ar fi atunci actul sexual nu s-ar desfășura.
2- Acest detaliu contrazice porunca lui Dumnezeu.
3- Este permisă numai dacă situația e gravă și temporară? Interesant că este permisă dacă situația este temporară, lucru perfect aplicabil și abstinenței. Dacă situația ar fi definitivă atunci ”metoda” n-ar fi permisă?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
metode contraceptive, metode naturale, reglarea nasterilor, reglarea naturala, scopul casatoriei



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pledoarie pentru nasterea naturala Florin-Ionut Umanitare 126 03.10.2013 22:11:24
nastere naturala/cezariana nicoletajuravle Generalitati 29 30.05.2013 18:02:29
UE si alimentatia naturala nicoletajuravle Generalitati 9 21.04.2007 11:42:44