Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.12.2010, 15:45:07
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Tinere surescitat, numără până la 10, bea un pahar de apă și apoi gândește logic: cine s-a "lepădat de Satana"? Neoprotestantul care s-a pocăit și s-a botezat în cunoștință de cauză, ori bebelușul ortodox inconștient de băița din cristelniță? Tare mi-e teamă că doar nașul tău s-a lepădat de Satana...
Cum ți s-ar părea dacă o mamă după ce naște un copil îl abandonează, ca apoi când va crește mare să aleagă dacă vrea cu mama lui sau cu o altă mamă? Mama poate se mai gândește și că dacă își va crește copilul poate va avea parte de certuri și nu va cunoaște bucuria de a-și regăsi mama. Dar până va deveni copilul conștient, se va alege praful de el, ba poate chiar își va urî mama pentru că l-a abandonat.

Așa și cu botezul, de mic copil ai nevoie să te dezvolți și sufletește, însă fiindcă nu s-a născut nimeni învățat, are nevoie de Dumnezeu să-i călăuzească pașii, iar ca să se nască în El trebuie să se boteze. Altfel va deveni orfan de Dumnezeu. Până se botează, va fi o țintă mai ușoară a dracilor și nu știi când pun mâna pe el și-L va abandona pe Dumnezeu. Dacă ajunge să se boteze, va putea trăi această bucurie, dar ca și bucuria de a-ți regăsi mama, mai bine era dacă era cu Dumnezeu de la început. Până la botez are timp și păcatul să prindă rădăcini și cu cât mai târziu, cu atât mai greu de scos, un pomișor îl mai scoți, dar pentru un copac foarte greu.

Sau mai e și posibilitatea ca, Doamne ferește, copilul să moară devreme și să rămână nebotezat, fapt pentru care nu va intra în rai.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.12.2010, 15:52:12
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,camy_d

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul

Sau mai e și posibilitatea ca, Doamne ferește, copilul să moară devreme și să rămână nebotezat, fapt pentru care nu va intra în rai.
parerea noastra,dar pot io sa stiu ezact decizia lui dumnezeu?este nascut de 2 ore si moare,sunt io foarte sigur ca nu merge-n rai?nu cred.ce decizie ia dumnezeu,cred ca este singura adevarata
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.12.2010, 15:57:40
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Tinere surescitat, numără până la 10, bea un pahar de apă și apoi gândește logic: cine s-a "lepădat de Satana"? Neoprotestantul care s-a pocăit și s-a botezat în cunoștință de cauză, ori bebelușul ortodox inconștient de băița din cristelniță? Tare mi-e teamă că doar nașul tău s-a lepădat de Satana...
Nu am zis nimic de la mine. Ceea ce faceți voi este păcat împotriva Duhului Sfânt! Nu am zis eu așa ceva! Au zis-o Părinții și sfinții! Nu am de gând să intru în polemici cu tine. Dacă nu te pot convinge voi face cum a zis părintele meu duhovnic: vă voi ignora, mă voi feri de voi ca de diavol.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.12.2010, 15:58:11
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Vladut, ar fi mai bine pentru toti daca te-ai stapani putin. macar un pic. multumesc!
Bine, Mitică!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.12.2010, 16:00:29
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Vladut, ar fi mai bine pentru toti daca te-ai stapani putin. macar un pic. multumesc!
Oricum eram calm așa că stai liniștit.
Păcat că ți-ai pierdut credința...sincer...chiar îmi pare rău...cred că ai putea fi un om foarte bun. Fie ca Domnul să-ți lumineze mintea și să te întoarcă la credință. Încearcă să te rogi din nou dar cu credință și nu cu îndoială. Un an nou fericit!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.12.2010, 16:06:42
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
parerea noastra,dar pot io sa stiu ezact decizia lui dumnezeu?este nascut de 2 ore si moare,sunt io foarte sigur ca nu merge-n rai?nu cred.ce decizie ia dumnezeu,cred ca este singura adevarata
Ioan 3:5 Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.12.2010, 16:11:07
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
.cred că ai putea fi un om foarte bun.
Sigur ESTE un om foarte bun!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.12.2010, 16:12:00
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
si ce anume se rezolva dandu-se ban?sunt oameni de aceeasi etnie,traiesc alaturi de ceilalti,dar au idei si pareri diferite.este cumva interzis sa ai alte pareri,sa-ti faci viata de pe acest pamant cum crezi de cuviinta?
orice persoana ce crede in iisus hristos este crestin,ca este in credinta lui dumnezeu cu adevarat este o alta problema,si sincer,il priveste numai pe el.socoata o dam individual in fata creatorului,ptr.faptele noastre.
Da, dar de eretici trebuie să ne ferim. E mare diferență între creștin și cel abătut. Biserica ne învață că cei ce abandonează Ortodoxia fac păcat împotriva Duhului Sfânt și nu se pot mântui dacă nu se întorc la Ortodoxism!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.12.2010, 16:13:32
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Sigur ESTE un om foarte bun!!!!!!!!!!
Poate că ar fi desăvârșit dacă s-ar întoarce la credință! Fără credință nu prea ai cum să fii bun...Chiar dacă ai dragoste...Dragostea nu valorează nimic fără cedință. Nu se poate una fără cealaltă.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.12.2010, 16:30:10
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
Poate că ar fi desăvârșit dacă s-ar întoarce la credință! Fără credință nu prea ai cum să fii bun...Chiar dacă ai dragoste...Dragostea nu valorează nimic fără cedință. Nu se poate una fără cealaltă.
Desavarsit este doar EL! Noi tindem spre perfectiune dar n-o vom atinge niciodata!
Dar cu metodele astea "stilul smuls",niciodata nu vei reusi sa faci un ateu sa priveasca spre EL!
Nu stiu daca Dumitru73 este ateu sau nu, dar am vazut ca este OM! Si e un om bun,mult mai bun ca multi care cred ca daca citesc cele sfinte,daca merg la biserica si daca sunt ortodocsi, E SUFICIENT .Nu e suficient deloc! In primul rand, trebuie sa fii bun cu gandul, cu vorba si cu fapta! Si hai sa fim seriosi, poti sa faci asta si daca nu crezi in Dumnezeu! Pentru ca la un moment dat,vei intelege ca aceasta iubire curge de la EL prin tine! Tu o manifesti doar! Dumnezeu este in fiecare din noi,chiar daca stim sau nu asta,chiar daca recunoastem sau nu asta,chiar daca renegam sau nu asta!In toti este scanteia divina!Pentru ca TOTI suntem copii Lui.Si stii doar ca OITELE RATACITE(apropos de sectanti) sunt mai placute Domnului atunci cand se intorc acasa, decat cineva care niciodata NU a parasit Casa!
Incurcate sunt caile Domnului !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imaculata conceptie si Adormirea Maicii Domnului petrut-angel Biserica Romano-Catolica 378 22.07.2013 13:47:04
despre conceptie mar_alexandra Generalitati 2 01.12.2009 17:59:09