Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.06.2008, 13:26:49
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

nu trebuie sa afecteze relatiile dintre tari Religia...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.06.2008, 19:16:51
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragomirna
Citat:
În prealabil postat de Askeladd
Doar ca Natiunile Unite nu sunt SUA. :P

Sper sa nu mai fie asa de puternica SUA. Nu-mi place globalizarea culturala din partea Americii. Ar trebui sa li se ia toate armele nucleare. Deja economic nu le mai merge asa de bine americanilor. Ma enerveaza in special ca americanii sunt influentati sa fie asa de patriotici fara sa gandeasca putin cu capul lor, daca statul face ceva bun sau nu.
Sunt aceleasi scopuri, doar oamenii sunt diferiti. ..Nu stie nimeni cine e in spatele tuturor, si daca sunt inca interese proprii fiecaruia, se cam urmareste unificarea lor, doar este vorba de venirea lui Antihrist, care urmareste controlul total, al intregii lumi, si nu se mai multumeste cu un suflet pe ici pe colo... ??? :dozingoff:
Dar Domnul a zis sa nu ne temem, El va fi cu noi pana la sfarsitul veacurilor ...Si eu zic ca El ar trebui sa aiba un pic mai multa credibilitate din partea noastra, si sa ne incredem in El. :D ;)
Foarte curios! Ma urprindeti! Aveti cunostinte, din cate se vede, reeritor la ce au de gand sa faca acesti Anihristi, cum si sustineti.

Insa ceea ce stim noi nu e decat o palida expresie aceea ce se petrece "dupa culise" .
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.06.2008, 19:18:25
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
USA sprijina foarte mult Romania,am o parere buna...nu cred ca trebuie sa influenteze religia legaturile dintre state....
Totul este cu un scop si acesta este ECUMENISMUL .
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.06.2008, 19:26:55
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de justiniann
nu stiu de ce va cramponati in astfel de cuvinte mari gen,nota ortdine mondiala,invazia masonilor etc.axact asta se urmareste:atragerea atentiei- de la adevarata identitate- asupra acestor factori.cine are cu adevarat credinta nu-si pune aceste inutile intrebari.mai bine sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne fereasca de asemenea lucruri.altceva,ce am putea face?sa-l lasam pe Isus sa lucreze.El stie mai bine ca noi
Daca sti ca lcrul pe care il sti, este de o deosebita importanta, fiind de actualitate si vizand crestinismul conservator si tu nu ii faci cunoscut acest fapt, atunci se poate spune foarte usor ca te afli intr-un spatiu egocentric ...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.06.2008, 19:55:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
Ce crezi de spre Natiunile Unite, au, urmaresc un scop pasnic, crestinesc ?
[link]https://secure.my-websites.org/supporter/donatenow.do?n=gbss&dfdbid=1044253[/link]

[link]https://www.kintera.org/site/apps/ka/sd/donor.asp?c=7oIJLSOsGpF&b=1320635&en=ewIVI9PQLcKQK hN5KgLQIfNYKnIbKjPTKkK2IiO0IlK1IeO3IAK[/link]


Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.06.2008, 21:47:02
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
Cu totul de acord, exceptie facand afirmatia: "...nu cred ca vointa omului poate fi controlata ...", aici TREBUIE sa fim mai prudenti. Vointa este si poate sa ne fie independenta celorlalte influiente, sau sa depinda de noi PANA LA UN MOMENT DAT !

De pilda, poti sa alegi de multe ori in viata binele sau raul, insa la un moment dat, cand se ajunge la ABUZ, atunci nu faci nimic altceva decat "sa te vinzi".

Un caz concret. semnul fiarei 666.Primind acest semn pe "frunte sau pe mana dreapta", nu inseamna decat sa iti vinzi propria vointa si astfel sa devii, fie un sclav al diavolului, in cazul de fata,(Sa fereasca Dumnezeu pe toti) fie un rob al libertatii .
Alegerea este de partea ta.
Gandeste-te bine! Sunt lucruri pe care le alegi o singura data in viata si de care depinde destinul, viitorul tau !!!
Si nu uita deviza : Libertatea este de partea ta, viata ta este in mana Lui! Alege viata ca sa traiesti .
Ai dreptate. Cand tentatiile sunt prea mari, si nu avem scut si sprijin pe Domnul, cadem foarte repede, nici nu ne dam seama, decat abia dupa ce caderea a avut loc... Dar cand e vorba de abuz, in primul rand trebuie sa constientizam ca suntem abuzati, adica aproape siliti sa cadem, si sa nu acceptam abuzul, apoi daca vom cere si ajutorul lui Dumnezeu, vom reusi sa ne pastram intregi, si vointa libera - e un pleonasm de fapt, de aceea cred ca vointa nu poate fi cu adevarat robita, decat daca ne lasam amagiti, dar si atunci exista din fericire cale de intoarcere. Cazul cu "semnul fiarei" nu cred ca e unul concret, pt ca e destul de interpretabil, si nu trebuie sa devenim habotnici sau fanatici.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.06.2008, 10:36:27
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Eu am o parere buna despre SUA. Este o tara in care poti intr-adevar sa fii ce vrei si sa traiesti cum vrei. Poti sa fii crestin ortodox practicant, poti sa fii martor al lui iehova, baptist, metodist, evreu de toate felurile si se gaseste pentru fiecare un loc si o viata. (a propos -- stiati de manastirea romaneasca de langa PIttsburgh, cea intemeiata de principesa Ileana?).

Oamenii sunt altfel in unele detalii. De ficare data cand vin in Romania ma uimeste ca la cat sunt de saraci unii romani nu se pot abtine sa nu arunce o gramada de bani pe haine si machiaje. Cochetaria in Romania este la mare loc de cinste. Si nu-i nimic mai amuzant decat sa vezi cucoane la iarba verde in pantofi cu toc, cand s-ar simti mult mai bine intr-o pereche de adidasi. Dar hei, cm sa renunti la tocuri?? :D In Romania o femeie nemachiata si fara tocuri nu e femeie. Ce sa mai spun ca in afara de plajele cu nudisti niciodata nu ai sa vezi la plaja femei facand plaja topless. Pe cand la noi...

Cinstea, mai ales in invatamant, este de 1000 de ori mai mare decat in Romania. De doi ani studiez acolo si inca nu am auzit de profesori care iau mita. Copiatul e aproape inexistent. Bibliotecile la universitatile bune sunt nemaipomenite, nu numa prin multimea de carti, dar si prin confortul pe care il ofera celor care invata in ele. Poti sa te plimbi printre carti si sa citesi cat vrei, poti sa stai la o cafea cu un amic, poti sa stai pe internet, in comparatie cu multe biblioteci din Romania unde bibliotecarele acre si lipsa celor mai elementare facilitati pentru studiu te fac sa nu mai vii.

Nu e raiul pe pamant nicicum, totusi. Dar e la dreptul carachios cand oameni mici si neinsemnati ca mine sau ca altii care tem de noua ordine mondiala, de masoni, etc. Vedeti-va oameni buni de viata voastra, munciti, intemeiati-va o familie, tineti la familie, lasati teama de drobul de sare. Daca nu ii asculti pe martorii lui iehova nici o sa ai probleme cu ei. Cat despre planul global -- din nou vezi-ti de ograda ta si o sa fie bine. Romania oricum nu poate sa fie o super putere.
"Romania oricum nu poate sa fie o super putere. "
Dar poate fi parte, nu ?
Si, cu putin de aici, putin de acolo se face un intreg. Incetul cu incetul.
Mai bine sa finm realisti decat optimisti cu conceptii iluzioniste.

Cat despre afirmatia "...vezi-ti de ograda ta si o sa fie bine. Romania oricum nu poate sa fie o super putere. " Ei bine, in curand nu o s-o avem nici pe aceia.
Sincer, nu imi place sa dau si nici sa fac prognoze, anticipatii aberante. n-AM TIMP DE ASA CEVA, CREDETI-MA!

Haideti sa fim totusi realisti, acceptand optimismul intr-un mod realist si sa nu ne mai "culcam pe o ureche".

De ce daca romania este asa de putin importanta, este folosita de catre armata americana, infintand aeroporturi pentru aviatia de control si spionaj?
Sau pentru ce atunci le folosesc ?

Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.07.2008, 22:39:26
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
Care este cea mai puternica forta financiara din lume ?
Cine detine monopolul financiar pe plan mondial ?
Evreiii conduc lumea din punct de vedere economic si politic.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.07.2008, 00:16:09
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
Care este cea mai puternica forta financiara din lume ?
Cine detine monopolul financiar pe plan mondial ?
Evreiii conduc lumea din punct de vedere economic si politic.
Cum asa? Da explicatii .
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.07.2008, 00:30:38
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Daca spuneam ca sunt americanii, poate ca nu mai intreba nimeni nimic.
Nu trebuie sa dau explicatii si nici nu ma obosesc, stiti si voi prea bine, dar va faceti ca nu stiti. Aveti net, informati-va, nu stau acum sa scriu despre treba asta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un parinte cere ajutor george12345 Generalitati 43 23.06.2016 12:29:33
Ce nu-ti va cere Dumnezeu niciodata . . . ! cristiboss56 Pocainta 1 24.07.2013 22:24:15
CE NUUUU ITI VA CERE DUMNEZEU cristina_roxana Reguli in Biserica 5 19.10.2010 22:20:48
Obama cere ajutor lumii!!! andreicozia Teologie si Stiinta 1 09.05.2010 20:47:32
Opinia Avocatului Cezar Axinte de la Fundatia Sfintii Martiri Brancoveni camiann Generalitati 0 06.02.2009 11:49:54