Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.04.2011, 22:59:10
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

PĂRINTELE ARSENIE PAPACIOC – AȚI AUZIT DE IAD, DAR NU-L CUNOAȘTEȚI


Părintele Arsenie Papacioc este considerat cel mai mare duhovnic român în viață. A făcut parte din „generația de aur” a teologilor români, a fost prigonit și închis de comuniști. A stat în pustie cu părintele Cleopa. Din anul 1976 este duhovnicul Mănăstirii „Sfânta Maria” – Techirghiol.

Oamenii spun că duhovnicul este văzător cu duhul.

Din învățăturile părintelui Arsenie

M-am uitat la voi să vă văd figurile, doar, doar, în felul ăsta aș putea să vă văd și inimile. Faptul că vă aflați aici dă de înțeles că vă preocupă problema mântuirii, dar mai rațional. Aș vrea să discutăm despre ceva care să vă pună în mișcare. Nu teorie, tipic, tipic, și la inimă, nimic. Trebuie să zbori cu amândouă aripile, vertical, fără cea mai mică abatere. Pentru ceea ce a făcut Hristos pentru noi, nu e permisă nici cea mai mică abatere. Iar dacă se întâmplă, să fie fără voia noastră, să căutăm duhovnicul și să ne dezlegăm. Pentru că nici o nenorocire nu înseamnă ceva, dacă credința rămâne în picioare. Cel mai mare câștig al Satanei este descurajarea noastră în urma unor căderi, slăbiciuni.

Dragii mei, nu se ajunge să străbați distanțe decât pas cu pas, dar sigur. Nu vă întreb dacă ați auzit de iad. Ați auzit, dar nu-l cunoașteți! Apucați-vă de acum de a cunoaște mai întâi Raiul. Vă cunoașteți după identitatea din buletin, dar nu vă cunoasteți inimile, posibilitățile.

Dumnezeu ne-a creat numai pentru El

Dragii mei, ființa omenească este cu totul superioară întregii creații. Umanitatea e superioară îngerilor. Dumnezeu a creat îngerii cu o mare misiune. Ei pot mult, pentru că sunt curați. Dumnezeu ne-a creat singur, numai pentru El. Nu pentru altceva, cu nici un chip! Ne-a creat ca să fim împreună cu El în vecii vecilor, iar pentru așa ceva ne-a creat liberi, dar ne-a asortat, ne-a dat înger păzitor, pe care l-ați uitat! Dar n-ați simțit pe dracul pe spinare ca să vedeți cât de important e îngerul păzitor impotriva lui. Se spune că este cu neputință să nu mori dacă vezi un înger în adevărata lui lumină. Îngerul ăsta are o misiune grozav de importantă. Toate gândurile și cuvintele tale spre Dumnezeire sunt duse de înger la Dumnezeu.

Nu există păcat mic

La o conferință, primeam bilete. Și-mi zice unul că el are un păcat mic. Dar eu cunosc un păcat și mai mic decât al lui. Adam n-a făcut altceva, decât a mușcat dintr-un măr. N-a fost împotriva lui Dumnezeu, nu s-a îndoit de existența puterii divine, dar n-a ascultat. Și a răsturnat cerul și pământul. Nu există păcat mic! A trebuit să vină Hristos să salveze ființa omenească. Și ne-a adus mai mult decât ne-a pierdut Adam! Ne-a dat putința de a ne îndumnezei. Noi, niște ființe în dimensiunea în care suntem, avem puteri divine! Avem o animalitate în noi și unde încetează animalitatea începe omul. Până când, vă întrebați, dăm voie animalului ăstuia din noi să lucreze?

Moartea nu vine să-i faci o cafea

În viața mea, am fost la multe capătâie de muribunzi. Țipete grozave, vedeau dracii, vedeau păcatele exact cum le-au făcut! Nu se puteau salva, că moartea nu vine să-i faci o cafea! Vine să te ia. Te duce unde-s faptele, nu discută. Și toți aceștia doreau să mai traiască o zi. Ziceți că-i puțin… dar să vedeți, când se oprește răsuflarea, ce importantă e o clipă. Justiția divină e încadrată de marea iubire divină, și ne iartă cu o suspinare. Asta m-a făcut să spun că o clipă poate să fie un timp și o suspinare poate să fie o rugăciune. Și un mare trăitor a zis că aceasta clipă e mai mult decat coșul cu lacrimi.

Dumnezeu vrea o inimă sinceră, și nu mii de rugăciuni. Vrea inima noastră. Nimic nu-i mai scump de la Dumnezeu decat timpul. Ni l-a dat ca să ne salvăm. Ne-a suferit, ne-a îngăduit, doar-doar ne-om ridica. Asta e mila lui Dumnezeu – ne ține o viață întreagă! Dacă am găsi cu putință să întrebăm pe cei de sus – ce v-a costat de ați ajuns la atâta fericire, răspunsul ar fi: timp, puțin timp, petrecut bine. Dumnezeu ne-a creat liberi ca să luptăm, că harul Lui nu vine la un milog, vine la un erou.

Dacă nu poți să-ți iubești vrăjmașii, măcar să nu-i urăști

A iubi vrăjmașii e o poruncă, nu un sfat! Eu, care stau de vorbă cu multă lume, am simțit că-mi spun – părinte, până aici! Fac orice, 1.000 de metanii pe zi, dar să nu-mi spui să-mi iubesc dușmanii. Vedeți ghearele drăcești care stăpânesc pe fiecare? Dacă nu poți să-ți iubești vrăjmații, măcar să nu-i urăsti, și nu mai ești în baltă, ci pe treaptă. Să facem puțină cântăreală negustorească... Focul iadului e o realitate, nu o sperietoare adusă de duhovnici sau părinți în educația religioasă. Iadul e o mare realitate! Și daca nu ierți, mergi în focul de veci. Focul de acolo e de mii de ori mai tare decât focul de aici, și-i fără lumină. Nu te vezi cu cineva! Și nu stai acolo un timp, ci o veșnicie! Dați-vă seama, îngrozitor! Pentru că nu numai suferința fizică te macină, ci și faptul ca ești rupt de iubirea lui Dumnezeu pe veșnicie. Te îngrozeste veșnicia asta, măi fraților! Te plictisesc de multe ori chiar niște bunătăți, că te saturi de ele.

40 de ani erau un timp și nu o vesnicie

Unui oarecare ins i s-au descoperit suferințele din iad. Până la glezne era unul în foc și țipa groaznic. Și l-a întrebat ăsta – de ce țipi așa? Pentru că veșnic sunt în focul ăsta! Și a mers de a dat de altul care era în foc până la gât; dar ăsta se bucura din când în când. Și a spus: cu mult mai mult sunt în foc decât alții, dar mă bucur când se mai face câte unul din neamul meu preot, și peste 40 de ani mă scoate de aici. Vedeți, psihologic, 40 de ani erau un timp și nu o veșnicie. Era fericit pentru că avea o nădejde.

Fratilor, la judecată vom fi întrebați: de ce n-ai iubit? Pentru că am dușmănit, pentru că am vorbit de rău, pentru că am ucis! Luptați, de ce nu vreți să cereți harul lui Dumnezeu? Cand vin ispite de tot felul, strigați la Hristos: Doamne Iisuse, Doamne Iisuse! Nu stați în virtutea inerției, trăiți fiecare moment. E greu, dar Dumnezeu va înțelege, vrea să vă ajute. Ne urmărește pentru că ne iubește. Hai să ne iubim!”

Nu fă cruce cântând ca la mandolină!

Atunci când facem crucea ne plecăm Sfintei Treimi. Când ridici mâna la frunte, toata înălțimea, Tatăl, apoi, toată adâncimea, Fiul și duci la umeri, toată lățimea, Sfântul Duh. De aceea fuge dracul de cruce! Dar dacă o faci așa, ca și cum ai cânta la mandolină, atunci nu știu care draci vor mai fugi, mai mult îi încurajezi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.05.2011, 14:06:34
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

Ii rog pe cei care cunosc starea actuala a Parintelui sa ne spuna. Ultima veste este de aici:
http://observator.ro/parintele-arsen...nou-81539.html
Pentru mine este modelul de viata crestina pe care-l traiesc zi de zi. Ii doresc sanatate si sa ne fie in continuare de ajutor in rugaciune.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.06.2011, 00:13:14
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Doamne, mantuieste-l pe parintele Arsenie Papacioc! Mult bine mi-au mai facut mie pacatoasei cuvintele lui! Voia Domnului cu noi pacatosii!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.07.2011, 14:50:51
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit De Sfintii Apostoli Petru si Pavel

Citat:
În prealabil postat de romanbun Vezi mesajul
Ii rog pe cei care cunosc starea actuala a Parintelui sa ne spuna. Ultima veste este de aici:
http://observator.ro/parintele-arsen...nou-81539.html
Pentru mine este modelul de viata crestina pe care-l traiesc zi de zi. Ii doresc sanatate si sa ne fie in continuare de ajutor in rugaciune.
Aflandu-ma la Techirghiol, la praznicul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel am mers la manastire. Totdeauna, de cum intru in curtea manastirii ma uit direct la usa casei unde locuieste Parintele Arsenie. Era lume adunata, vreo 10 oameni. Am mers si eu. Parintele era asezat pe un scaun, in usa si binecuvanta lumea care venea la dansul. Copiii primeau si o ciocolatica.
Eu am primit o "mare, mare ciocolata" pe nemeritate. Incerc sa spun ceva, ma simt coplesita, mica si neinsemnata, si nu stiu cum sa-mi caut cuvintele: mare dar pentru mine nevrednica sa ajung in preajma parintelui Arsenie.........
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.07.2011, 14:58:33
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Aflandu-ma la Techirghiol, la praznicul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel am mers la manastire. Totdeauna, de cum intru in curtea manastirii ma uit direct la usa casei unde locuieste Parintele Arsenie. Era lume adunata, vreo 10 oameni. Am mers si eu. Parintele era asezat pe un scaun, in usa si binecuvanta lumea care venea la dansul. Copiii primeau si o ciocolatica.
Eu am primit o "mare, mare ciocolata" pe nemeritate. Incerc sa spun ceva, ma simt coplesita, mica si neinsemnata, si nu stiu cum sa-mi caut cuvintele: mare dar pentru mine nevrednica sa ajung in preajma parintelui Arsenie.........
Ce frumos! :-) Ma bucur pentru tine !
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.07.2011, 11:33:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Aflandu-ma la Techirghiol, la praznicul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel am mers la manastire. Totdeauna, de cum intru in curtea manastirii ma uit direct la usa casei unde locuieste Parintele Arsenie. Era lume adunata, vreo 10 oameni. Am mers si eu. Parintele era asezat pe un scaun, in usa si binecuvanta lumea care venea la dansul. Copiii primeau si o ciocolatica.
Eu am primit o "mare, mare ciocolata" pe nemeritate. Incerc sa spun ceva, ma simt coplesita, mica si neinsemnata, si nu stiu cum sa-mi caut cuvintele: mare dar pentru mine nevrednica sa ajung in preajma parintelui Arsenie.........
Ma bucur , Adriana , ca ai avut aceasta ocazie minunata ! Anul acesta n-o sa pot iesi din Bucuresti , dar sper ca la anu sa ma bucur si eu de acest dar minunat de care ai avut tu parte . Sanatate sa avem si cu ajutorul Bunului Dumnezeu le vom rezolva pe toate ! Doamne ajuta !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.07.2011, 22:27:46
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Impart cu viu toti!

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ma bucur , Adriana , ca ai avut aceasta ocazie minunata ! Anul acesta n-o sa pot iesi din Bucuresti , dar sper ca la anu sa ma bucur si eu de acest dar minunat de care ai avut tu parte . Sanatate sa avem si cu ajutorul Bunului Dumnezeu le vom rezolva pe toate ! Doamne ajuta !+
Impart cu voi toti binecuvantarea primita de la Parintele Arsenie!
Maine nadajduiesc sa-l vad din nou, daca Dumnezeu vrea.
Azi am fost la Constanta si mi-a ajutat Tatal Ceresc sa ajung la moastele Sfantului Pantelimon, la Catedrala Episcopala. M-a rugat sora mea sa fac cumva sa-l duc pe nepotul meu, fiul ei, acolo. Si asa am ajuns si eu. Habauca cum sunt, binentelers ca nu am retinut ale cui sunt toate moastele pe care le-am gasit in catedrala. Sunt foarte multe, multe multe. Am fost mirata ca toate erau lasate afara din altar, spre inchinare. Este si icoana Maicii Domnului, facatoare de minuni, am citit dupa ce m-am intors de acolo, pictata dupa Prodromita. Nu stiu cum de mi-a venit in minte, acolo, era un tanar care se ruga in fata mea, ca trebuie sa fie o icoana a Maicii Domnului facatoare de minuni. Minunata.

Eu socotesc ca toate icoanele Maicii Domnului sunt facatoare de minuni, caci mare cinstire are Maica Domnului, si mare trecere in fata Tatalui Ceresc si a Domnului Iisus, si prin Ea ne este trimis ajutor celor mai nevrednici, care nu suntem in stare de mai mult.

Titlul a vrut sa fie:impart cu voi toti, dar a iesit altfel... nu se poate reedita.

Last edited by Adriana Cluj; 02.07.2011 at 23:25:53.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.07.2011, 14:59:04
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit De dimineata

De dimineata am fost la slujba la Manastire. Parintele insa nu a iesit, a zis o doamna-am dedus ca fiind mai apropiata, pentru ca lua pomelinicele si de dadea maicutei care il ingrijeste pe Parintele Arsenie- ca era in pat, probabil se simtea mai slabit.
Dar sa nadajduim ca totul trece cu bine si Dumnezeu il va mai tine printre noi, ca tare mare nevoie avem de dansul si tare bine ne face sa-l stim acolo in casuta din curtea manastirii, chiar de nu ajungem sa-l vedem ori sa ne puna mana pe crestet, desi Parintele si-ar dori altfel, dupa cum am citit odata in cuvantul sau (vorbind dupa trecerea la cele vesnice a Mitropolitului Bartolomeu) "Iarta-l, Doamne, si ma ia si pe mine langa el!’.
Dar noi suntem egoisti, neputinciosi si nevrednici si il vrem intre noi caci avem nevoie de el ca de un far.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.07.2011, 15:49:00
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Faca-se voia Ta, nu-l parasi Doamne,in momentele de neputinta pe slujitorul Sfantului Tau Altar,Parintele Arsenie Papacioc, mantuieste sufletul lui!
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.07.2011, 17:12:44
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Impart cu voi toti binecuvantarea primita de la Parintele Arsenie!
Dumnezeu sa te rasplateasca pentru gandul tau cel bun!

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Este si icoana Maicii Domnului, facatoare de minuni, am citit dupa ce m-am intors de acolo, pictata dupa Prodromita. Nu stiu cum de mi-a venit in minte, acolo, era un tanar care se ruga in fata mea, ca trebuie sa fie o icoana a Maicii Domnului facatoare de minuni. Minunata.
Adriana, cred ca ai fost tare, tare cumintica de ai ajuns acolo :-)
...si aceasta cumintenie a ta mi-a fost si mie de mare folos cu ajutorul pe care mi l-ai dat trecandu-ma si pe mine si fiul meu pe pomelnic.
Nici nu am cuvinte de ajuns ca sa-ti spun cat de mult iti multumesc!

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Eu socotesc ca toate icoanele Maicii Domnului sunt facatoare de minuni, caci mare cinstire are Maica Domnului, si mare trecere in fata Tatalui Ceresc si a Domnului Iisus, si prin Ea ne este trimis ajutor celor mai nevrednici, care nu suntem in stare de mai mult.
Ceea ce cred eu personal este ca si acesta intamplare de a vorbi cu tine exact cand erai acolo si exact dupa o perioada destul de crunta prin care am trecut - mai bine spus dupa un tur de forta ,,duhovnicesc" in care numai citirea Acoperamantului Maici Domnului (recomandat de catre cineva tocmai in ziua cand s-au acutizat toate problemele) m-a tinut ,,nevatamata" mental si sufletesc, este tot o minune!

Si un citat din acatistul de mulțumire “Slavă lui Dumnezeu pentru toate":
Slavă Ție, pentru minunatele potriviri de întâmplări pe care le-a rânduit pronia Ta!
Slavă Ție, Dumnezeule, în veci!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Papacioc claudelina Mari Duhovnici si predicile lor 19 11.02.2013 15:13:07
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Bogdan N Generalitati 1 20.07.2011 14:39:25
Parintele Arsenie Papacioc s-a mutat in Cer laurschepsis Generalitati 3 19.07.2011 15:34:16
Sa ii pomenim in rugaciunile noastre... Sandra27 Umanitare 5 11.02.2011 16:40:38
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26