Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.10.2010, 23:43:46
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Din pacate daca nu puteti dovedi ca aveti o locuinta si venituri suficiente pentru a intretine cei doi minori nicio instanta nu va incredinteaza copii.
Daca motivul invocat de fostul sot este altul,cautati un avocat si mai bun,unul care poate cumpara si el un judecator,daca e cazul.
Ultima sansa ar fi o cerere catre CEDO,unde chiar nu poate fi nimeni cumparat.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.10.2010, 22:29:16
ralu78 ralu78 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2007
Mesaje: 5
Implicit lupta-te cu dragoste si rabdare

In primul rand sper sa vina pacea peste sufletele amandorura pentru ca ambii copii vor fi indispensabili legati de voi toata viata.Roaga-te pentru linistirea gandurilor si sa incerci sa-l ierti pentru vorbele grele spuse,dar numai la indemnul celui rau care nu suporta sa vada 2 oameni fericiti si bucurosi impreuna.Rabdare multa si sa stii dragostea de mama invinge orice obstacol!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.10.2010, 22:52:18
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de cristiana21 Vezi mesajul
mie nu mi e frica de motive ci de faptul ca va incerca sa plateasca judecatorul. iar la noi, cand e vorba de bani totul e posibil, apar acte noi in dosar, dispar acte din dosar, lucruri reale nu sunt luate in considerare si asa mai departe... va spun din ce am trait pana acum. numai Dumnezeu ma poate ajuta sa trec peste asta si doar o minune .
am trait momente cumplite, am fost tare descurajata, am crezut ca daca esti corect si daca esti impaciuitor si bland rezolvi orice ; mereu am crezut ca cu inima deschisa si curata poti invinge orice; si am fost zdrobita ca un gandac. am vrut un divort bland, fara sa l blamez sau sa l fac sa se simta prost, fara sa l atac si fara sa spun nimic din ce am suferit si din ce am trait in toti anii astia, fara sa l reduc ca barbat. insa tot ce am obtinut a fost ca el sa ma faca praf, sa ma acuze de lucruri care m au ranit profund si sa se ia de calitatea mea de mama . iar eu, am fost un copil fara mama , si pt ca mi a lipsit atat de mult acest lucru am incercat sa dau copiilor mei tot ceeea ce mi a lipsit mie si nu a contat ca eram obosita sau trista sau cu dureri , tot ce conta pt mine era ca lor sa nu le lipsesca nimic, sa fiu langa ei , sa pot sa le dau toata caldura mea si toata dragostea mea si sa i pot privi cum dorm linistiti si senini .
ei sunt viata mea, ma doare sufletul si mi i greu si tot ce mi a ramas este sa sper ca Dumnezeu ma va ajuta sa am copilasii langa mine.

tare va multumesc, toate mesajele acestea m au incurajat, m au linistit si fiecare sfat e binevenit.

Dumnezeu cu siguranta te va ajuta fiindca este inuman ca sotul tau sa incerce sa te faca sa suferi folosinduse de copilasi ,ei saracuti nu au nici o vina chiar nici una fiindca voi ati ajuns la un punct in care nu mai puteti continua. El daca este tata cu adevarat si-si iubeste copii,si anii pe care ia-ti petrecut impreuna chiar ar trebui sa insemne ceva si pentru el ,ar trebuii sa aibe suficienta intelepciune si sa-ti lase copilasi sa-i cresti si sa-i educi asa cum trebuie .El nu o sa poata sa suplineasca niciodata ceia ce face o mama si sa aibe taria sa recunoasca ,sa lase orgoliile la o parte fiindca nu este o joaca de-a vati ascunselea este vorba de doi copilasi carora nu le pate priva lipsa mamei . Iti doresc din suflet sa ai putere chiar daca simti ca te prabusesti ,din suflet te rog nu te lasa . Adunati puterile si inaltate din "cenusa ca pasatea Phoenix' ai sa fi o invingatoare fiindca Maicuta Sfinta vine in Ajutorul tuturora in special asupra copilasilor ,vaduvelor si mamelor si a tuturora celor care se roaga si-i cer sprijinul si ajutorul . Ajutorul tau de la Dumnezeu cel ce a facut Cerul si Pamintul .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.11.2010, 11:38:43
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Depinde mult de detalii pe care noi nu le stim, de cauza divortului si cine l-a intentat. Nu stim detalii despre tata.
2.Si eu ma intreb ce judecator, indiferent daca e corupt sau nu, ia copii minori de la o mama, in afara de cazuri chiar necesare. Este ciudat.
3. Atentie mare! Tot razboiul asta se rasfrange asupra copiilor. Ei sufera cel mai mult si raman traumatizati.
Ganditi-va la ei!
Si inca ceva: copiii au intotdeauna nevoie de ambii parinti. Chiar daca justitia decide intr-un fel sau altul, copiii sunt de izbeliste oricum. Un parinte tot le lipseste. Acum cum sunt parintii si care ar fi solutia...alta discutie.
Incercati sa va ocupati amandoi de copii, ei nu sunt mingi de dat/luat de la unul la altul.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mama Ivanacristescu Intrebari utilizatori 3 29.08.2012 21:55:46
Tu, mama! Rodica50 Generalitati 20 08.03.2012 23:41:14
Mama Carmen FUNIERU Calugarul 7 01.02.2011 21:01:08
O MAMA mariana_m. Generalitati 36 07.05.2010 18:32:40