Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.10.2011, 02:14:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit continuare

Oamenii au incremenit. Mai inainte citeau numele imparatului, dar era lume, schela era luata de la biserica, nimeni nu putea sa spuna ca ar mai fi putut cineva schimba ceva.
Oamenii au inceput a citi:
- Ce scrie acolo, mai?
- Ce scrie?
- Pai uite scrie ca o vaduva a facut biserica!
- Dar mai inainte, cand a intrat imparatul, era numele lui.
- Mai daca aude imparatul!
Aceia se temeau sa-i spuna imparatului și au spus spatarului. Dar spatarul Imparatului, Petru, dupa ce a citit, a zis:
- Mai, asta-i mare minune! Lasa, ca-i zic eu Imparatului!
Imparatul il asculta, ca era urechea lui. La Imparat si Imparateasa, cununi de aur le straluceau pe cap ca razele soarelui, cu porfira, cu hlamida, cu ostași langa el. Toata suita imparateasca.
- Maria ta, hai oleaca in pridvor!
Vine imparatul. Cand se uita a ramas uimit:
- Mai, doar cand am intrat noi in biserica, era inscriptia mea!
- Cred ca a ta, imparate, a fost. Toata lumea știe. Dar uite ce scrie acolo!
- Vai mie, pacatosul! Aici este mare minune!
Nimeni n-a putut face aceasta, decit Dumnezeu! Asta-i minune mare! Am pierdut biserica pentru ca am facut-o cu mandrie! A dat-o unei vaduve! A adunat sfetnicii lui și a spus așa:
- Nu se sfintește biserica aceasta, pana nu se gasește aceasta vaduva! Si cand o gasim, o sfintim pe numele ei, ca-i mai mare ea la Dumnezeu decat mine.
A dat porunca sa trimita in toata imparatia sa-i gaseasca adresa acestei vaduve, Anastasia.
Dar Dumnezeu, cind vrea sa descopere un lucru repede, a descoperit-o printr-o alta vaduva, care era cam de-o seama cu aceasta batrana, aflata printre lume. Dar ea nu știa ca Anastasia este acolo.
- Ce se aude?
- Uite ce se aude ...
- Pe Anastasia eu o cunosc! Sta aici in marginea orașului.
- Cum matușa? Hai la imparat!
Si i-a spus imparatului locul unde o gasește pe vaduva Anastasia, iar el a trimis soli s-o caute și s-o aduca la biserica. Solii, calari pe cai, repede au plecat in marginea orașului Constantinopol, s-o caute pe matușa Anastasia și s-o aduca la imparatul. Acolo au vazut niște copii, care se jucau.
- Mai copii, nu știti unde sta matușa Anastasia?
Dar unul mai marișor a zis:
- Matușa Anastasia sta acolo in gradina. S-au dus ei pe un parleaz. Cand ajung la ușa vaduvei, ce sa vada? Ce lacate mai erau acolo! Ce zavoare! Ce incuietori mai avea! Ca cel ce n-are nimic, de nimic nu se teme. Erau doua be1ciuge la ușa, legate cu ata de canepa și un bat in ușa. Era semn ca matușa nu-i acasa. Acelea erau toate zavoarele ei. N-avea ce-i fura. Ea era dusa la sfintire la biserica.
Vin inapoi cei trimiși de imparat. "Uite, mai, nu-i acasa batrana Anastasia!"
- Mai copii, n-ati vazut pe matușa Anastasia?
- Matușa Anastasia s-a dus cu un brat de iarba acolo, la iarmaroc.
Copiii nu știau ca acolo este o sfintire de biserica. Si atunci cei trei generali, care au fost trimiși soli de imparatul, au intors caii și au venit sa-i dea raportul imparatului.
- Maria ta, am fost! Are o casuta mica in marginea Constantinopolului. Niște copii se jucau pe acolo și au zis ca matușa Anastasia este pe aici, prin lumea asta, pe undeva. '
Vaduva care a cunoscut-o pe cealalta a zis:
- Este in biserica, se roaga la Mantuitorul!
- Daca-i in biserica, spuneti-i sa nu se teama, ca ea n-a fost niciodata in fata mea, imparatul Nichifor Votaniat. Trimiteti niște femei batrane și faceti o veste ca la sfintirea bisericii, imparatul da cate o vaca la batrani. La porunca imparatului, au gasit pe batrana Anastasia și i-a zis:
- Nu te teme, Anastasie, ca te-ai invrednicit de mare dar de la Dumnezeu! Ce jertfa ai adus dimineata la sfintirea bisericii?
- N-am adus nici un dar, maria ta, ca sunt saraca!
Caci ea nu socotea bratul cel de iarba pe care l-a adus și l-a dat la boi, ca este dar.
- Totuși, adu-ti aminte, mama Anastasie, ca ai adus un dar mare, prin care mi-ai luat biseriea mea!
- N-am adus niei un dar, ca n-am bani, n-am nimic! Toata averea mea este o secera și o furca.
Iarna torc și eu lana pe la oameni, iar vara cu secera ma duc și adun spice de pe lan, in urma
seceratorilor. Si le strang și fac și eu oleaca de grau. N-am nici un fel de avere.
- Dar aceasta biserica imparateasca, in care am cheltuit atatia galbeni de aur și argint, am facut-o numai pe cheltuiala mea și iata acum serie pe inscriptia ei ca este facuta de Anastasia!
- Ce dar ai dat la aceasta biserica?
- N-am dat nimic, decat un brat de iarba la boii injugati la car.
- Nu te teme, mama Anastasie, ca a scris Dumnezeu, nu dumneata! Dumnezeu a scris. Biserica este a matale!
Si era scris așa: "Intru slava Tatalui și a Fiului și a Sfantului Duh, Unuia Dumnezeu in Treime, facut-am aceasta dumnezeiasca biserica cu toata cheltuiala mea, eu vaduva Anastasia". Ii citea, iar ea tremura, ca nu știa carte.
- Vezi, matușa, zici ca n-ai adus nici un dar, insa adu-ti aminte ca ai adus un brat de iarba!
- L-am adus, dar n-o fi pomana ca l-am taiat de pe hatul unui om.
- Iata, matușa Anastasie, bratui acela de iarba al matale, a fost mai scump decat toate vistieriile pe care le-am bagat eu! Iata, ingerii Domnului ti-au trecut biserica pe numele tau și a ta ramane in veac. Vom sfinti biserica - ca erau cei patru patriarhi - , cu aceeași sfintire, cu aceiași pompa mare, dar biserica va ramane a Anastasiei pana in veac.
- Sa știi, matușa, se sfintește biserica pe numele matale, pe care ingerul ti-a dat-o de sus și te-a scris aici.
Ea saraca a ramas uimita. Toti se mirau: "Mai, mare minune!"
Cand a murit fericita Anastasia din ConstantinopoI, imparatul i-a facut mormantul in Sfantul Altar: "Aici, in biserica pe care i-a dat-o Dumnezeu prin minune, este ingropata vaduva Anastasia".
Un brat de iarba dat in numele DomnuIui cu smerenie și cu durere de inima ca nu poti face mai mult, a facut mai mult decat cheltuiaia imparatului Nichifor. Așa cere Dumnezeu!
Sfantul Efrem Sirul zice: "Dumnezeu nu se uita la multimea darului pe care il aduci, ci la vointa cu care il aduci". Cat de mic dar ai dat, daca dai cu smerenie și cu parere de rau ca nu poti face mai mult, aceea este adevarata milostenie.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.10.2011, 05:24:23
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Sa lasam maruntisurile.

Daca te identifici cu raiul te identifici cu botezul.
Daca te identifici cu viata vesnica te identifici cu sfanta Impartasanie Ioan 6:53-54 care probabil ca nu exista in protestantism deci te identifici cu Ortodoxia.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.10.2011, 08:11:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
Si cu cei care doneaza bani la biserici pentru aceste lucruri cum ramane?Si vara cand botez copilul?Nu am nevoie nici de curent nici de apa calda!Dar tot exista taxa!In bisericile din ziua de astazi sunt multe interese!Asta este adevarul!Omul sarac ce face daca nu are bani sa se cunune?Traieste in curvie???Sau daca cineva nu are bani pentru inmormantare nu mai isi inmormanteaza ruda?
Ideile acestea nu-ti apartin,le-ai luat de la altii din jur,de regula necredinciosi insa profund materialisti,egoisti,pragmatici.
Imi amintesc cand aveam 16 ani si unchiul meu m-a facut sa-mi doresc sa fiu atee;punea in discutie aceleasi idei iar mintea mea necoapta de 16 ani nu i-a putut face fata!
In momentul in care mi-am propus sa nu mai cred in Dumnezeu,am avut un semn infricosator,dar nu voi discuta despre asta acum.

In alta ordine de idei,am auzit ca unii sunt cununati sau botezati pe cheltuiala unor sponsori daca ei insisi nu au bani pt taxe.Le aranjaza Cel de Sus pe toate,numai sa vrei sa te casatoresti...din pacate,nu mai vrea asta aproape nimeni...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.10.2011, 13:04:05
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://blog.patermihail.ro/arhive/1807
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.10.2011, 17:39:34
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ideile acestea nu-ti apartin,le-ai luat de la altii din jur,de regula necredinciosi insa profund materialisti,egoisti,pragmatici.
Imi amintesc cand aveam 16 ani si unchiul meu m-a facut sa-mi doresc sa fiu atee;punea in discutie aceleasi idei iar mintea mea necoapta de 16 ani nu i-a putut face fata!
In momentul in care mi-am propus sa nu mai cred in Dumnezeu,am avut un semn infricosator,dar nu voi discuta despre asta acum.

In alta ordine de idei,am auzit ca unii sunt cununati sau botezati pe cheltuiala unor sponsori daca ei insisi nu au bani pt taxe.Le aranjaza Cel de Sus pe toate,numai sa vrei sa te casatoresti...din pacate,nu mai vrea asta aproape nimeni...
bine spus yasmina..... Dumnezeu are grija de toate....... trebuie doar sa credem si cel mai important sa nu deznadajduim.......
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.10.2011, 21:24:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dintr-o postare a mea mai veche de pe acest forum:


Aveam o problema si l-am rugat pe parintele care miruia sa imi citeasca niste rugaciuni. Bun, la finalul slujbei, inaintea mea, i-a citit unei lauze dezlegarile, aceasta nu i-a dat nimic; apoi a venit o handicapata, sa ii citeasca de sanatate, nici aceasta nu i-a dat nimic, apoi o batrana, nimic... apoi o mama cu trei copii, nimic, apoi eu. Am pus mana pe geanta si am vrut sa scot bani; citise foarte atent, cum trebuie si mai mult decat ma asteptasem, si am avut si reusita, datorita rugaciunilor lui; ei, nu m-a lasat sa ii dau bani! La sfarsit, a mai venit o femeie, care a insistat sa ii dea bani. Ei bine, banii aceleia faceau cat ar fi trebuit sa dea toti cei de dinainte. Si toti preotii din acea biserica sunt exact la fel.
Numai ca... daca treci pe acolo, nu tu biserica impunatoare, nu tu slujbe lungi si somptuoase, nu tu cor, lumea canta la gramada, nu tu predici docte, imbulzeala de nedescris, o gramada de babute atotstiutoare si cam certarete. Nu prea s-ar gandi cineva sa caute diamante acolo. Ca in povestile cu calul hodorogit si rapciugos care mananca apoi jaratic.

Asa ca mai sunt si preoti cumsecade, care nu cer bani, ba chiar nici nu doresc sa primeasca. Eu una, multumesc lui Dumnezeu, aproape numai dintre acestia mi-a scos in cale.



Draga Iulii, tu te raportezi mult prea mult la oameni. E adevarat ca pe oameni trebuie sa ii iubim asa cum sunt, dar modelul nostru de viata trebuie sa fie Hristos, trebuie sa ne asemanam sfintilor lui. Noi nu trebuie sa urmam lumii, dimpotriva. Intra intr-o biserica ortodoxa, mergi la o slujba, fii atenta la rugaciuni, lacea ce se canta. nub la oamenii din jur...
in ortodoxie, Biblia si Sfanta Traditie au aceeasi importanta, ba chiar Sfanta Traditie e mai importanta. Biblia nu relateaza decat evenimentele principale din istoria poporului ales si din cea a Mantuitorului Hristos, adica un interval foarte scurt, or, SfantaTraditie cuprinde tot ce s-a petrecut inainte si dupa redactarea Bibliei. Oricum, insasi Biblia face parte din Sfanta Traditie - iata cum: intamplarile acelea descrise acolo, incepand cu primele cinci carti, care sunt considerate a fi fost scrise pe vremea lui Moise, sunt un rezumat al Traditiei, care a circulat prin viu grai de la Adam incoace. De unde crezi tu ca stia Moise ce s-a intamplat cu mii de ani inaintea lui, cu Adam si Eva, cum a fost cu potopul lui Noe, cum au scapat toate animalele, ca doar nu se comsenase nicaieri? Din Sfanta Traditie stia. Sau evanghelistul Luca, de unde stia el cum a venit ingerul la Bunavestire si i-a vestit Fecioarei ca va naste un fiu? De unde a stiut Matei sa scrie la inceputul Evangheliei lui toate neamurile pana la Iisus? Pentru ca asemenea lucruri se stiau si se transmiteau oral, din generatie in generatie, prin Sfanta Traditie. Si zice la Ioan: Sunt încă și alte multe, care, dacă s-ar fi scris una câte una, nici în lumea asta nu încăpeau cărțile. S-a scris numai un rezumat al Sfintei Tradiții, care formează Biblia sau Sfânta Scriptură. Nu putea fi consemnata toata in Biblie. Restul Sfintei Traditii o gasesti insa in slujbele ortodoxe.

Legile dupa care Dumnezeu va judeca lumea (par. Cleopa):


CELE PATRU LEGI DUPA CARE VA JUDECA HRISTOS LUMEA

Am zis cateva cuvinte despre moarte. Acum voi zice cateva cuvinte si despre constiinta, ca cine isi pazeste constiinta sa curata, negresit moartea il gaseste fericit si pregatit. Constiinta este judecatorul cel drept pe care l-a pus Dumnezeu inlauntrul nostru.
Constiinta nu poate fi reflexia materiei in veacul veacului. Ea este glasul lui Dumnezeu in om si ea pururea il mustra, cand greseste : " Omule, de ce ai facut asta ?"
Aceasta lege a firii o au si chinezii, o au si crestinii, o au si budistii si brahmanii si mahomedanii. Este legea cea dintai pe care a pus-o Dumnezeu in inima omului de la creatie, dupa care s-a condus lumea pana la Legea cea scrisa. M-a intrebat un avocat necredincios :
- Parinte, eu nu ma impac cu judecata de apoi !
- Dar de ce nu te impaci, frate ? Cum asa ?
- Cum, parinte, o sa ma judece Hristos, daca eu as fi chinez sau de alt neam, care n-am auzit niciodata de Hristos ? Ei de acolo nu au auzit de Hristos. Oare Dumnezeu pedepseste cu nedreptate ? El este drept. Cum o sa ma judece si o sa ma pedepseasca, daca eu nici nu am auzit de Evanghelia lui Hristos ?
- Stai oleaca ! Dumneata stii sa invartesti actele acolo, sa faci procese verbale sau ce faci dumneata. Scriptura insa nu o cunosti. Esti un rationalist, desfaci firul in 40 si te prapadesti cu totul, umbland dupa capul tau.
Patru legi sunt dupa care Dumnezeu va judeca tot pamantul. Nu una, ci patru. Si nimeni nu poate scapa de urgia si dreptatea lui Dumnezeu, fie chinez, fie brahman, fie budist, fie crestin, fie mahomedan, fie evreu, pentru ca Dumnezeu este drept, cum zice Apostolul : Dumnezeu este drept si tot omul mincinos.
Dumnezeu, deoarece este drept, a pus legile acestea, ca pe toti sa-i judece dupa dreptate. Auzi ? Patru legi.
Legea cea dintai este legea firii sau legea constiintei. Prin aceasta lege a mustrat Dumnezeu pe Cain, cand a omorat pe fratele sau Abel. Ca auzi ce spune Scriptura : " Atat era mustrat de constiinta ca a cazut in deznadejde si a strigat asa : Mai mare este greseala mea, decat a mi se ierta mie ".
A cazut in deznadejde, ca a ucis pe fratele sau Abel, pastorul; ca Dumnezeu i-a primit aceluia jertfa si el l-a zavistuit si, iesind la camp, l-a omorat.
Legea constiintei ii spunea : " Ce-ai facut ? Ai omorat pe fratele tau !" Aude pe Dumnezeu :
- Cain, unde-i fratele tau ?
Dar el, in loc sa zica : " Doamne, am gresit ", a zis :
- Dar ce, eu am a pazi pe fratele meu ?
Si i-a zis Dumnezeu :
- Glasul sangelui fratelui tau striga catre Mine din pamant. Pentru ca ai facut aceasta cu toate pedepsele te voi pedepsi pe tine si cine te va omori pe tine de saptezeci de ori cate sapte se va pedepsi ...
Si a trait Cain peste o mie de ani, cum scrie in Hronograful lui Chedrin, si nimeni nu-l omora, ca se temea de pedeapsa care era pusa de Dumnezeu asupra lui. Care au fost cele sapte pedepse ale lui cain, pentru ca a ucis pe fratele sau, Abel ?
Mai intai a fost deznadejdea, apoi tremurarea, apoi plansul, ca plangea gemand pe pamant, apoi frica, caci fugea dintr-un loc in altul, de teama ca-l vede Dumnezeu; apoi blestemarea pamantului sa nus-i dea roadele sale si celelalte, cum scrie in Sfanta Scriptura la Facere, capitolul IV.
Orice om de pe pamant, cand face rau, este mustrat de constiinta sa, care ii spune : " De ce ai facut rau ?" Aceasta este legea cea dintai data de Dumnezeu omului, numita si legea constiintei sau legea firii.
A doua lege care sta in fata noastra vesnic, cum arata Sfantul Grigorie de Nissa si care, ca o trambita din inaltul cerului rasuna pururea si ne arata pe Dumnezeu, este legea zidirii.
Cine a facut cerul, pamantul si toate cate sunt ? Luna, ierburile, florile, pestii, marile, raurile, pietrele, copacii, muntii, toate vietuitoarele de pe uscat, din apa si din aer. Cine le-a facut, fratilor ? Cine a facut ceasul u niversului care merge cu atata precizie si uimire, incat nimeni nu-l poate imita ? Nimeni altul decat Bunul Dumnezeu ! Centrul de indrumare al acestei lumi este Ziditorul ei, Dumnezeu, Care a pus randuiala in toate.
Aceasta lege a zidirilor este ceea ce spune proorocul David : Cerurile spun slava lui Dumnezeu si facerea mainilor Lui o vesteste taria. Cum ? Prin asezarea lor sferica si prin imensa lor departare; prin spatiul interstelar, care are miliarde de ani calatoria luminii, prin miscarea astrilor ceresti, a sistemului solar si a planetelor cu atata masura si precizie, incat uimeste mintea celor mai mari astronomi din lume.
Ce-a zis Isac Newton, marele fizician englez, care treizeci de ani a fost ateu si la urma cand a descoperit " Legea atractiei universale " si a vazut ca fiecare planeta o atrage pe cea mai mica si nu o lasa sa se departeze, nici sa se sfarame sau sa mearga in neregula in lumea astrelor ceresti. A pus aparatele pe masa si a zis :
Mare esti, Doamne, si minunate sunt lucrurile Tale si nici un cuvant nu este de ajuns spre lauda minunilor Tale !
Vezi ? El, afland stiinta din afara, a venit la frica de Dumnezeu, cunoscand minunile ce;e mari din lumea astrelor. Ce-a zis Kepler, Isac Newton si ceilalti, de care nu imi ajunge vremea sa-i amintesc, cand s-au convertit, vazand ei zidirea lui Dumnezeu ca nu-i singura, ca are un centru de indrumare si o precizie, care uimeste toata mintea ?
Din secretele naturii inca nu s-a scos nici unu la miliard. Ca intelepciunea lui Dumnezeu n-are margini si nici nu va avea in veacul veacului, pentru ca nemarginita este intelepciunea Creatorului.
Deci, a doua lege care ne sta tuturor in fata este Legea zidirilor sau a creatiei. Ca prin contemplatia naturala in duh, noi ne suim de la ratiunile lucrurilor, la Ziditorul lor.
Daca vezi corabia, trebuie sa te gandesti ca a fost un mester care a facut-o; daca vezi o haina buna pe un om, trebuie sa stii ca bun a fost si croitorul. Daca vezi un palat, o cladire arhitectonica frumoasa, sa stii ca a fost un arhitect destept. Daca vezi un ceas, negresit este un ceasornicar priceput care l-a facut.
Deci, toate acestea ne arata ca este un Facator si, daca este, trebuie sa ne temem si sa ascultam de El, ca sa nu ne pedepseasca dupa dreptate.
A treia lege este Legea scrisa, data de Dumnezeu lui Moise pe Muntele Sinai, adica cele zece porunci si tot Vechiul Testament, dupa care va fi judecat poporul ales, adica evreii.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.10.2011, 21:24:50
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Continuare

A patra si ultima lege este Legea Darului, Legea Desavarsirii, Legea dragostei lui Iisus Hristos, adica Sfanta Evanghelie. Dupa aceasta lege dumnezeiasca vor fi judecati toti crestinii, botezati in numele Preasfintei Treimi.
Cea dintai a fost legea firii, care ramane generala pentru toate popoarele pana la sfarsitul lumii. Cea de-a doua, legea zidirilor, este la fel cu cea dintai. Dupa cea dintai si a doua lege se vor judeca toate popoarele lumii, afara de crestini si de evrei. Dupa Legea scrisa, adica dupa Vechiul Testament se vor judeca evreii. Iar dupa Legea Darului si dupa Evanghelie vom fi judecati noi crestinii, fiindca legea noastra este mai desavarsita decat toate celelalte legi. Iar daca o calcam, mai mare pacat avem si mai mare munca vom avea decat ei, care n-au cunoscut Evanghelia.
Asadar, ne-a pus Dumnezeu asemenea avocat. Sa nu ne inselam, fratilor, si sa zicem ca Dumnezeu nu stie ce face fiecare. Nici nu vei putea sa spui ca nu ai pacat, pentru ca n-ai stiut, ca ai fost chinez sau turc sau ateu.
Pagan daca ai fost, dar constiinta ai avut si dupa acea lege te va judeca. Zidirea ai vazut-o. Nu ti-ai pus niciodata intrebarea cine a facut cerul, soarele, pamantul si toate, ca dupa aceea sa te gandesti si sa te temi de Dumnezeu, care a facut toate ? Amin.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.10.2011, 21:34:37
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Aici ai un filmulet de la o dezbatere dintre ortodocsi si protestanti in legatura cu Sfanta Traditie.
Pr Petru explica foarte bine de ce argumentele protestantilor sunt nefondate.

http://www.youtube.com/watch?v=fbHOZ8y0Pnc
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.10.2011, 04:58:20
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Preotii se inchina lui Dumnezeu nu lui Iuliii. Si daca Dumnezeu ii lasa sa ia bani, ce are Iuliii? Se crede Iuliii Patriarh, inger sau ce se crede?

Multe religii iau bani, zeciuiala si nu dau nici pe o infinitime din cat da ortodoxia. Ba dau ceva, greseli, minciuna si multe inchid calea spre rai.

Io nu dau nici mancare pentru viata vesnica ca un preot nici nu fac oamenii ca sa intre in rai prin botez ca un preot si cer bani pe munca mea. Deci dau infinit de mai putin societatii si cer mult mai mult ca un preot.

Last edited by spre_rasarit; 31.10.2011 at 05:01:00.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.10.2011, 07:31:25
bluesite33 bluesite33 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2010
Mesaje: 20
Implicit

www.fakta.norskline.no

http://northortodox.tripod.com/id12.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
Maimuța: "N-am nicio legătură cu omul!" laurastifter Generalitati 13 15.07.2011 11:16:30
Comunicat de presa - PF Daniel nu a facut si nu face parte din nicio loja masonica Marius247 Intrebari utilizatori 1 17.05.2010 18:51:11
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27