Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.10.2012, 10:56:38
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IoanaStefania Vezi mesajul
Poate te ajuta acest site http://www.stopsmokingcoach.eu/home....egistertab-tab. Eu l-am utilizat in lupta cu fumatul dar bineinteles rugaciunea m-a ajutat cel mai mult.Acum sunt 7 luni de cand nu am mai fumat deloc.
O sa fie destul de greu dar vei reusi!
Doamne ajuta!

Mi-am facut acum cont - imi spune ca sunt in faza 2 si sa ma apuc sa tin jurnalul
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.10.2012, 11:03:48
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Multumesc tuturor care au contribuit si m-au mai certat asa nitel ! Imi cer iertare daca am suparat pe cineva.

Acum am inceput pro gramul ICoach, recomandat de IoanaStefania, reiau cartea Allen Carr - recomandata de Maica Siluana si re-adusa in atentia mea de Marcel Ionut, renuntarea la autocompatimire cum spune Demetrius si evident, iesirea din pacat spre folos duhovnicesc cum spune Dragos si Antiecumenism.

Va multumesc mult pentru ajutor si Doamne- AJuta !
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.10.2012, 11:04:23
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tina, nu te mai gândi la fumat; gândește-te la post. Hotărăște-te să le ții pe toate și, evident, fără țigări. Până la postul Crăciunului, doar miercurea și vinerea. Apoi, cere ajutor rugându-te ca să-l poți duce 40 de zile. Puterea de a ține posturile vine de la Dumnezeu, noi n-avem destulă voință. Însă odată ce-l începi s-ar putea să nu mai vrei să-l lași.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.10.2012, 11:10:55
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stiu ca nu e usor sa te lasi de fumat dar incearca asa

AZI NU FUMEZ! nu te gandesti ce o sa faci maine etc, te gandesti doar la azi

AZI NU FUMEZ!
Si zici asa in fiecare zi.

Tigarile electronice nu sunt bune, mi-a spus cineva care a lucrat la o fabrica de tigari.

Bucurie multa!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.10.2012, 11:13:35
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

ce bine ar fi daca domnul doctor Dragomir ar citi si ce se scrie pe aici....
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.10.2012, 11:25:44
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Tina, nu te mai gândi la fumat; gândește-te la post. Hotărăște-te să le ții pe toate și, evident, fără țigări. Până la postul Crăciunului, doar miercurea și vinerea. Apoi, cere ajutor rugându-te ca să-l poți duce 40 de zile. Puterea de a ține posturile vine de la Dumnezeu, noi n-avem destulă voință. Însă odată ce-l începi s-ar putea să nu mai vrei să-l lași.
Foarte buna idee! Multumesc foarte mult si Doamne Ajuta !
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.10.2012, 11:26:23
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
Multumesc tuturor care au contribuit si m-au mai certat asa nitel ! Imi cer iertare daca am suparat pe cineva.

Acum am inceput pro gramul ICoach, recomandat de IoanaStefania, reiau cartea Allen Carr - recomandata de Maica Siluana si re-adusa in atentia mea de Marcel Ionut, renuntarea la autocompatimire cum spune Demetrius si evident, iesirea din pacat spre folos duhovnicesc cum spune Dragos si Antiecumenism.

Va multumesc mult pentru ajutor si Doamne- AJuta !
subscriu si eu la recomandarea facuta de Maica Siluana....am fost fumator aproape 6 ani dintre care 2 ani am fumat doar tigari pall mall rosu, uneori ajungeam si la 2 pachete pe zi. Dimineata nu era dimineata daca nu erau 2 tigari iar cafeaua sau berea nu era cea care trebuie daca nu erau minim 4-5 tigari... cartea Allen Car mi sa parut o prostie dar acuma observ ca am deja 2 ani si ceva de cand nu mai fumez si datorita ei si prietenii mei s-au lasat..
Doamne ajuta in lupta ta cu dependenta de tigari!
PS. cafeaua are gust mai bun acuma de cand nu mai fumez...
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.10.2012, 11:28:43
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Stiu ca nu e usor sa te lasi de fumat dar incearca asa

AZI NU FUMEZ! nu te gandesti ce o sa faci maine etc, te gandesti doar la azi

AZI NU FUMEZ!
Si zici asa in fiecare zi.

Tigarile electronice nu sunt bune, mi-a spus cineva care a lucrat la o fabrica de tigari.

Bucurie multa!

Da, stiu ca nu sunt bune. In primul rand, nu inlatura dependenta de nicotina, ci o perpetua . In al doilea rand, iti intareste obiceiul si faptul ca sunt legale in spatii inchise, iti "aprinzi" electronica la restaurant, la servici, si tot asa.
Am mai citit ca cele electronice contin nu stiu ce substante care sunt fff daunatoare.

Zi de zi - suna bine, parca nu mai este asa inspaimantator!
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.10.2012, 11:30:40
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
subscriu si eu la recomandarea facuta de Maica Siluana....am fost fumator aproape 6 ani dintre care 2 ani am fumat doar tigari pall mall rosu, uneori ajungeam si la 2 pachete pe zi. Dimineata nu era dimineata daca nu erau 2 tigari iar cafeaua sau berea nu era cea care trebuie daca nu erau minim 4-5 tigari... cartea Allen Car mi sa parut o prostie dar acuma observ ca am deja 2 ani si ceva de cand nu mai fumez si datorita ei si prietenii mei s-au lasat..
Doamne ajuta in lupta ta cu dependenta de tigari!
PS. cafeaua are gust mai bun acuma de cand nu mai fumez...
Slava Domnului pentru libertatea de tigari care ai obtinut-o ! Da, la inceput ti se pare o prostie - eu cand am citit din ea, am ajuns la 2 tigari si apoi am intrat in panica ca nebuna am zis ca "valeu, cum adica sa nu mai fumez NICIODATA? Si am fumat ca turcu, una dupa alta. O reiau acum + sfaturile care le-am primit pe parcurs, si Doamne- Ajuta
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.10.2012, 11:37:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
Slava Domnului pentru libertatea de tigari care ai obtinut-o ! Da, la inceput ti se pare o prostie - eu cand am citit din ea, am ajuns la 2 tigari si apoi am intrat in panica ca nebuna am zis ca "valeu, cum adica sa nu mai fumez NICIODATA? Si am fumat ca turcu, una dupa alta. O reiau acum + sfaturile care le-am primit pe parcurs, si Doamne- Ajuta
E greu sa scape cineva de un viciu, pentru ca devine un mod de viata. Parerea mea e ca trebuie intarita vointa, iar postul asta face. Poate e bine sa incercam sa renuntam la ceva mai mic inainte, nu sa trecem direct la viciul cel mare. Cum zicea si preotul la biserica, daca se uita cineva la doua telenovele sa renunte numai la una. Sau un obicei marunt, de care ne putem lasa mai usor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca sunt fosti fumatori pe forum... cred_cu_adevarat Generalitati 36 25.04.2012 16:35:00
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09