Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.07.2009, 19:49:15
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Dogmele si canoanele sunt aceleasi de sute sau peste o mie de ani, nu se înmultesc.

Daca nu respecti ce spune Biserica, ce treaba mai ai cu ea, de ce nu-ti vezi de drum? Vrei sa reformezi Biserica potrivit propriilor idei? Crezi ca esti în masura sa faci acest lucru? Esti inspirata de Dumnezeu sa spui ce e de la el si ce e traditie omeneasca?

Domnul nu ne cheama sa fim naturali si sfinti, deci aceasta ar trebui sa ne preocupe, nu darâmarea canoanelor, daca într-adevar am iubi pe Dumnezeu.
Da chiar domnule Traditie1, haideti sa-nfiintam o comisie, o grupare de tip talibano-ortodox care sa ia la puricat credinciosii si sa vada cat de mult respecta ei dogmele si canoanele. Sa se dea femeilor 1 bici pe spinare per centimetru de picior neacoperit de fusta si respectiv barbatilor 1 bata pe spinare per uitatura la femeia altuia. Sa inventam eventual si-un aparat de citit gandurile ca sa-i incoltim pe cei care pacatuiesc cu gandul! Va asigur ca-n 2-3 ani de activitate n-ar mai ramane nici un picior de crestin pe fata pamantului, ar fi toti exterminati, inclusiv preotii (care au "treaba cu biserica", dupa cum spuneti dvs.)!
...
Dvs. nu cred ca va dati seama cat de mult smintesc cele pe care le postati.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.07.2009, 20:26:54
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Masura si discernamant, in cunostinta de cauza

Doamne-ajuta!

Ar trebui sa lamurim pentru inceput cateva aspecte:

1. In prima postare este vorba de un fragment din cartea pe care fratele Laurentiu a mentionat-o si ii apartine Parintelui Arsenie Boca.

2. Parintele Arsenie Boca a facut din intreaga sa viata o minunata pledoarie pentru modelul de viata Hristic. Citind cele scrise de acest parinte al neamului romanesc am observat ca foarte des facea apel la noi sa intelegem de unde ne vin durerile si cat de important este sa constientizam ca daca vrem ca urmasii nostri sa nu aiba parte de suferinte in plus trebuie ca noi, parintii si bunicii lor sa ne traim viata in curatenie.

3. Nici abuzul, nici refuzul in viata celor casatoriti este una din nenumaratele expresii celebre pe care Sfantul Ardealului ni le-a lasat. Nu spune nici mai mult nici mai putin decat ca trebuie sa avem in viata MASURA in tot ce facem. (vezi postarea lui Windorin). Aceasta se refera si la evitarea relatiilor intime in zilele lasate de Biserica ca de abtinere. Sunt nenumarate cazurile relatate de martori care l-au auzit pe Parintele Arsenie Boca amintindu-le celor care veneau la dansul ca trag ponoasele pentru ca intr-o anume zi ( si le spunea si cand anume) cand trebuiau sa se abtina nu au tinut cont de aceasta.

O sa revin.
Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.07.2009, 00:53:14
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Masura si discernamant, in cunostinta de cauza

(continuare)
Doamne-ajuta!

Spuneam pe un alt topic ca oricine vrea poate constata usor ca ne miscam intr-un infinit de armonie, de dragoste, de frumos, de precizie. Dar noi, cei care ar trebui sa fim apoteoza acestei Creatii, alegem zilnic dezordinea, supararea, pacatul. Facem din viata noastra un haos si ne miram cand ne simtim singuri si nelinistiti. Cum sa fii fericit cand marsaluiesti orbeste pe contrasensul Vietii? Cum sa te simti implinit cand nu rezonezi cu Minunata Lume ce ti-a fost daruita o data cu Viata?

Iubirea dintre un barbat si o femeie este, atata vreme cat vorbim de o dragoste deplin impartasita, o armonizare deplina a celor doi, ce una formeaza, cu Universul de Iubire. De cate ori nu am vazut indragostiti care mergeau fara sa atinga pamantul? Eu, daca as incerca sa cuprind infinitul imprevizibil al Dragostei i-as spune Creatie: o creatie zamislita din contopirea a doua suflete curate, descatusate de spatiu si timp si suspendate in palma ocrotitoare a Lui.

Si, pentru ca am pomenit de taina nuntii, Parintele Arsenie Boca spune ca este chip al unirii sufletului cu Dumnezeu si, de aceea, numai cand cei doi soti sunt uniti cu sufletul in Dumnezeu, dainuieste si unirea cea trupeasca si aduce roade dupa Dumnezeu: copii curati si tragatori spre EL.

Dar cum sa ai sufletul unit cu Dumnezeu cand incerci sa ocolesti randuielile Bisericii. Nu ne convine sa postim miercurea si vinerea, iar Duminica sa o inchinam Lui, daca asta presupune si abtinere. Daca mai pui la socoteala si cele 4 posturi din an, si inca niste sarbatori, atunci chiar ca ni se pare exagerat.

Dar Calea spre Adevar si Viata nu este una usoara. Nimeni nu a fost obligat de Dumnezeu sa o urmeze. Este inconsecventa si viclenie sa spui ca ti posturile dar nu te poti abtine. Daca nici macar nu-ti propui, macar nu incerca sa smintesti si pe altii. Sigur ca nu se poate sa intelegem dragostea ca pe un program batut in cuie, dar putem sa incercam sa fim sinceri cu noi insine si sa nu facem pacate cu stiinta.

Oricum, e doar parerea mea, a unui pacatos care as vrea sa pot rosti Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe Tine, nascatoare de Dumnezeu, Cea pururea fericita si prea nevinovata... fara sa-mi apara in fata icoanele Maicii Domnului plangand.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.07.2009, 01:48:36
daniel_009 daniel_009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2009
Mesaje: 18
Implicit

Viatza e cam asa: e bine sa crezi in Dumnezeu! ..mai.. scurt! :

Eu am luat bataie de multe ori pe interventie! De la diferite grupuri. De oameni. Am si batut ..pe multi. Eu merg in fatza .. ca sa va spun! cei din fata nu sunt jandarmii!! jandarmii asigura perimetrul, sunt pe caile de asigurare.. in fata suntem noi. trupele speciale. Si in fata lor suntem noi cei care-i invatam meseria. Suntem maestrii nimpo, suntem maestrii ai ki do, suntem cei care-i invatam Pai cum sa ma prezint eu in fata elevilor mei de pe interventie daca eu nu sunt primul in lupta? Sa le desenez? ca atunci cand vine o maceta sau o sabie de samurai.. facuta la o forja romaneasca.. ei ar trebui sa ..fandeze ?.. glumesc. Evident ca eu sunt in mijlocul evenimentelor! TREBUIE sa fiu! Pentru ca in mine si in DUMNEZEU.. pe interventie multi isi pun speranta. Eu ma rog totdeauna DUMNEZEULUI.. ca sa ma ierte si sa ma ajute! Plec la lupta cu baietii mei.. si am grija de ei, bat de rup, impusc de rup, imi scot oamenii din situatii grele. Ma lupt pentru ei! Sunt oamenii mei! Si ma bat pentru ei.. totdeauna! Pentru ca am incredere in ei! Ma bat intotdeauna pentru o cauza dreapta si intotdeauna imi pun speranta in DUMNEZEU! ..Chiar daca sunt maestru nimpo.. am invatat oamenii mei sa cultive Credinta in Dunmezeu!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.07.2009, 04:57:38
razvan4 razvan4 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Ar trebui sa lamurim pentru inceput cateva aspecte:

1. In prima postare este vorba de un fragment din cartea pe care fratele Laurentiu a mentionat-o si ii apartine Parintelui Arsenie Boca.

2. Parintele Arsenie Boca a facut din intreaga sa viata o minunata pledoarie pentru modelul de viata Hristic. Citind cele scrise de acest parinte al neamului romanesc am observat ca foarte des facea apel la noi sa intelegem de unde ne vin durerile si cat de important este sa constientizam ca daca vrem ca urmasii nostri sa nu aiba parte de suferinte in plus trebuie ca noi, parintii si bunicii lor sa ne traim viata in curatenie.

3. Nici abuzul, nici refuzul in viata celor casatoriti este una din nenumaratele expresii celebre pe care Sfantul Ardealului ni le-a lasat. Nu spune nici mai mult nici mai putin decat ca trebuie sa avem in viata MASURA in tot ce facem. (vezi postarea lui Windorin). Aceasta se refera si la evitarea relatiilor intime in zilele lasate de Biserica ca de abtinere. Sunt nenumarate cazurile relatate de martori care l-au auzit pe Parintele Arsenie Boca amintindu-le celor care veneau la dansul ca trag ponoasele pentru ca intr-o anume zi ( si le spunea si cand anume) cand trebuiau sa se abtina nu au tinut cont de aceasta.

O sa revin.
Doamne-ajuta!
Parintele Arsenie Boca a fost un ignorant.


Citat:
" Daca sporeste mancarea de carne, sporeste si otrava, cu care trebuie topita carnea. Si atata sporeste otrava, incat nu mai incape in besica ficatului, si atunci simti dureri la capatul pieptului, caci sta besica sa crape de plina. Fierea cata nu incape, umbla prin sange de sus in jos fara rost si, otrava cum e, ataca nervii, ii slabeste, si de aici vine mania. Din fierea care ataca nervii. Aici e cheia, de ce se supara unii asa de usor, din nimicuri, din fleacuri; sa moara de suparare ca le e plin sangele de fiere si li se rup telefoanele ? ca asa le zic eu la nervi ? si cea mai usoara vorba ii aprinde si-i chinuie grozav; si ei la randul lor ii chinuie pe altii.

[...]

Vedeti dar, ca fierea este petrolul, nervii sunt fitilul si mania para diavolului. El a aprins fitilul, caci el vrea sa darame cu orice pret si pe orice cai acest locas al Duhului Sfant, care este propriul nostru trup.

[Din invataturile Parintelui Arsenie Boca - Tinerii, familia si copiii nascuti in lanturi, Editura "Credinta stramoseasca", 2009]"

Deci explicatiile lui frizeaza ridicolul, poti intreba orice medic. Arsenie Boca nu avea nici un fel de studiu in domeniu, dar credea ca stie mai mult decat toata lumea.
Alt exemplu, din aceeasi carte:

Citat:
"S-o luam fugitiv cu putina biochimie endocrina. Sexele ? barbat si femeie ? se cauta la maturizare unul pe celelalt, trecand peste orice bariere ale oricui. Totusi e buna, chiar foarte buna, si putina minte si cat de cat o cunostinta pozitiva a faptului acesta al continuitatii vietii.

Constitutional natura barbatului are o glanda in plus fata de femeie ? prostata. Aceasta glanda spune foarte multe si importante lucruri in iconomia vietii si in interpretarea corecta a foarte multe necazuri ivite in familie. Tot pentru clarificare, trebuie (spuse) si numele produsilor de biosinteza ale glandei: hormonii. Acestia sunt substante de biosinteza produse de glande si varsate in circuitul intern al sangelui, cu ajutorul caruia circula prin tot organismul, cu rol in activitatea si activarea sistemului nervos, deci a tuturor organelor, in scopul de a mentine organismul intreg si in bune conditii de viata interna si externa.

Iata din tainele prostatei: aceasta sintetizeaza saruri ale acidului glutamic, care sunt substante absolut necesare sistemului nervos, atat al barbatului, cat si al femeii, dar nu le prepara decat barbatul.

Aici e explicatia fundamental biologica, in temeiul careia femeia este atarnatoare de barbat. Fara substantele lui endocrine ea nu regenereaza nervos, mintal etc. Aici incepe sa se inteleaga de ce au urmari nefaste si abuzul si refuzul. "
Prostata NU este o glanda endocrina si NU produce hormoni. Hormonii NU au nici un rol in "activarea sistemului nervos". Acidul glutamic NU este un hormon. Nu exista regenerare nervoasa, NEURONII NU SE REGENEREAZA.
Si exista femei care nu sunt "atarnatoare" de barbati, pot trai bine merci pana la varste inaintate fara a avea de-a face cu prostata vreunui barbat. Si primul exemplu care imi vine in minte sunt calugaritele ortodoxe.
Arsenie Boca nu stia despre ce vorbeste.

QED. Arsenie Boca a fost un biet ignorant. O fi avut o viata virtuoasa, nu stiu, dar asta nu l-a facut mai intelept. Tineti-va copiii departe de orice scriere a acestui individ.
Si FFS, incercati sa va folositi creierul si spiritul critic inainte de a accepta orice ca fiind adevarat !!!!

Last edited by razvan4; 31.07.2009 at 05:01:43.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ea ortodoxa - el nebotezat in nici un fel tinutza Nunta 13 26.09.2011 23:19:57
nu este bine si nici util... victortiti89 Generalitati 2 10.06.2011 14:49:36
Cine nici nu știe, nici nu poate... NECTARIE Generalitati 0 26.01.2011 13:39:16
Cand nu te regasesti in nici un topic... ClaudiuT Intamplari adevarate 35 10.03.2010 22:52:20
Nici casatorie,nici monahism florinna01 Generalitati 13 31.07.2009 14:56:42