Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 23.08.2011, 14:58:59
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

Apoi o astfel de iconomie Dumnezeu nu cred ca si-a dorit-o! Iisus ne spune sa ne bucuram ca El urca la ceruri deoarece in locul Lui va veni Duhul Sfant care ne va indruma! Dar o indrumare sau o invatatura de tip protestant sau penticostal (ce sa mai zic de vreo comunitate) nu exista pana la formarea acestora! Baptisti au incercat ca si adventistii precum si altii sa cerceteze cum erau primii crestini! Si au avut de observat un crestinism ortodox! Chiar cartile din afara Nt scrise de acei crestini sunt pro ortodoxe si pro catolice. Idei ca rapirea inainte de apocalipsa sau solo scriptura etc etc nu apar la acestia....
apoi daca penticostalii s-ar rupe astazi in doua mari grupari cu idei diferite inseamna ca ei exista deabia de acum? Biserica ortodoxa nu exista din 1054 si nici cea catolica din acel an! Biserica crestina apartine de 4 sau 5 mari episcopii. Si marea episcopie de la Roma nu a mai tinut cont de egalitate! Dar daca ea si-a schimbat ideiile nu se poate spune si despre biserica care a continuat sa fie condusa de ceilalti episcopi! Adica ortodoxa! Deci biserica catolica poate fi considerata sectanta nu cea ortodoxa!Cum ar fi azi o alianta de tip Nato. In momentul cand o tara din aceasta alianta nu mai asculta de celelalte pe motiv de exemplu ca e cea mai mare ea este data afara din alianta!
Reply With Quote
  #332  
Vechi 23.08.2011, 15:01:24
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios?
Ia spune-ne noua, istoric vorbind cam in fiecare secol ce membri ai adunarii penticostale au fost si care e legatura lor cu ea.
Ai vrea tu Aline sa ne spui mai intai care este diferenta intre Hristosi?
Ai afirmat ca este un Hristos ortodox, un Hristos baptist si unul penticostal.
Probabil crezi ca este si un Hristos catolic.

Doctrinar vorbind sau din orice perspectiva doresti tu, poti sa ne spui care sunt diferentele?
Reply With Quote
  #333  
Vechi 23.08.2011, 15:01:53
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Afirmatia mea nu este un atac, este o realitate pe care si dumneata o definesti in acelasi fel ca si mine.
Atunci tu ce faci aici daca ai idei diferite de ale noastre? Nu se numeste asta prozelitism?!? Nu incerci sa aratai ca noi suntem pe alta cale decat cea normala? Vezi ca nu iti vezi barna din ochi?
Reply With Quote
  #334  
Vechi 23.08.2011, 15:08:32
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Doctrinar vorbind sau din orice perspectiva doresti tu, poti sa ne spui care sunt diferentele?
Doctrinar din punctul de vedere ortodox acesti Hristosi duc la Antihrist! Desigur tu il iubesti pe Iisus! Dar in felul tau gresit!
Dau un exemplu. Si eu pot iubi un caine. Dar nu in felul care doreste el sa fie iubit! Eu il iubesc tinundu-l in lant si intr-o cusca el vrea o iubire in care eu sa-i dau mancare si libertate!
Reply With Quote
  #335  
Vechi 23.08.2011, 18:06:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Daca eu as incerca sa atrag un ortodox traitor in biserica mea nu ar fi acesta furt de oi? Dumneata nu l-ai numi tot la fel?
Cred ca vorbim doar ca sa discutam. Vrei sa spui ca in practica un penticostal sta si il intreaba pe un ortodox daca e practicant si daca e il respinge si nu mai vrea sa vorbeasca cu el ca sa nu il converteasca? Bineinteles ca nu, toti sunt buni, practicanti, nepracticanti, atei, etc.
Un bun ortodox pentru penticostali e un ortodox credul, care dupa cateva discutii devine cu ajutorul penticostalului si confuz si apoi numai bun de convertire. Nu se uita nimeni ca ala e practicant sau nu.
Reply With Quote
  #336  
Vechi 23.08.2011, 18:16:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Dupa logica dumitale e logic.

Dar esti inconsecvent si nu vrei sa-ti urmezi logica pana la capat.
Daca ai fi corect, impartial si consecvent in logica dumitale ai afirma si despre ortodocsi urmatoarele: Cultul Ortodox apare in 1054 cand Mihail Celularie a fost excomunicat pentru urmatoarele erezii...bla, bla...

Dar cand e vorba de biserica dumitale schimbi registrul si afirmi: biserica mea a aparut in anul 33 si a fost infiintata de Iisus Hristos si...asa mai departe

Intelegi inconsecventa?

Dar, de fapt, macar ca in lumea noastra sunt multe confesiuni, BISERICA este una singura. Eu, si multi din Biserica Penticostala, facem parte din ea.
Probabil si dumneata si multi din Biserica Ortodoxa, nu stiu. Dumnezeu stie.

Dar un lucru este sigur: Biserica din care fac eu parte a inceput la Pentecost, la Cincizecime, acum 2000 de ani.
Desigur ca dupa logica mea e logic, pentru ca a ta nu exista in acest caz, imi spui doar o poveste ecumenista favorita pentru cultele neoprotestante fara istorie. Vedem cu ocazia asta si de ce e nevoie ecumenismul si pentru cine, pentru cei ce nu au istorie.
Eu te-am intrebat daca in 1901 acel pastor baptist nu avea acel experiment si apoi nu aduna niste credinciosi exista azi cultul penticostal? Nu, tu imi spui doar ca exisat doar o Biserica ce cuprinde toate cultele. Eu m-am uitat, uita-te si tu daca gasesti cultul penticostal in BO sau chiar in BC. Nimic, scrie doar de BO a Serbiei, a Rusiei, etc.
BO nu poate fi infiintata in 1054, cel mult sa se desprinda. La fel cum noi spunem ca BC s-a desprins de Biserica in 1054, nu ca atunci a fost infiintata, doar in mod plastic.
In schimb stim ca penticostalii au aparut in 1901, aici nu exista dubii.
Reply With Quote
  #337  
Vechi 23.08.2011, 19:42:52
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
.

Dar un lucru este sigur: Biserica din care fac eu parte a inceput la Pentecost, la Cincizecime, acum 2000 de ani.
si unde v-ati ascuns pana la 1900? ca nu v-a vazut nimeni pana atunci.
Reply With Quote
  #338  
Vechi 25.08.2011, 15:01:35
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Ai vrea tu Aline sa ne spui mai intai care este diferenta intre Hristosi?
Ai afirmat ca este un Hristos ortodox, un Hristos baptist si unul penticostal.
Probabil crezi ca este si un Hristos catolic.

Doctrinar vorbind sau din orice perspectiva doresti tu, poti sa ne spui care sunt diferentele?




Pana mai trece Alin pe aici, imi dai voie sa incerc eu o mica schita neputincioasa cu doar cateva din trasaturile mai de la vedere ale Hristosului ortodox daca tot cereai o descriere a “hristosilor”.

La ortodocsi, omul e cel care recunoaste ca e creat dupa chipul lui Dumnezeu pt. a ajunge la asemanarea cu El.
Am observat ca exista o categorie de “hristosi imaginari” creati dupa chipul si asemanarea omului.

Intai de toate Hristosul ortodox e paradoxal.
Hristosul ortodox e euharistic, e acel Hristos istoric transfigurat tainic si metaistoric, in chip de paine si vin in Sf. Potir Ortodox.

Hristosul ortodox e transcendent dar si palpabil concret. Hristosul ortodox e si vazut dar si nevazut.

E si tangibil dar si intangibil. Intangibil pt. ca nu avem acces la El doar mental (asa cum pretind altii ca au), dar tangibil pt. ca El Insusi S-a facut pe Sine “comestibil” in Sf. Euharistie, palpabil la atingerea diafana a apei sfintite impregnate de Duh, a mirului, a icoanei strabatuta de har ca de un current trans-electric, a moastelor de sfinti care L-au purtat in faptura lor.

Hristosul ortodox nu e niciodata un “simplu isus pios, de treaba de felul lui dar ii cam lipseste ceva”, ci e totdeauna in Sf. Treime, atotputernic dar smerit, atotdrept dar milostiv.

Hristosul ortodox are un chip (eikon) la vedere, nu ascuns, neidentificabil. Un chip care merita sa fie cinstit si respectat si pus peste tot.

Hristosul ortodox e in acealsi timp vazut si nevazut, identificabil si dupa chipul concret pe care si L-a aratat contemporanilor Lui, chip pe care EL INSUSI ni
l-a lasat intr-o icoana akiropita, nefacuta de mana omeneasca.

Hristosul ortodox nu seamana deloc nici la infatisarea din afara, nici la cum se dezvaluie launtric in duh, cu “hristosul ferchezuit de catawalk” din revistele iehovistilor, din benzile desenate sau din productiile de la Holywood, nu seamana nici cu alti hristosi mincinosi de care e plina lumea. Duhul lor e duhul cu iz de pucioasa al veacului acestuia.

Hristosul ortodox nu e orfan de nici un parinte, ci are si un Tata si o Mama cu care e vesnic in relatie de comuniune sfanta, iar aceasta Mama a Hristosului ortodox Il roaga fara oprire sa nu ne lase prada inselarilor subtile ale demonilor.

Unde e Hristosul Ortodox e si Sfanta Lui Maica si unde e Sfanta Lui Maica, sigur e si Hristosul autentic.

Pe ortodocsi nu-i intereseaza un “hristos” care isi sfideaza mama si prietenii (sfintii de-a lungul istoriei), pe ortodocsi nu-i intereseaza un hristos din a carui adunare sa lipseasca Maica Lui, prietenii Lui, ingerii Lui.

Pe ortodocsi nu-i intereseaza o adunare in care sa nu fie laudata Maica Lui pt. ce a facut Ea.
Ortodocsii nu pot concepe ca poti fi in relatie de iubire cu Hristos daca nu esti in relatie de comuniune si cu Maica Lui. E imposibil ca atunci cand ii “vorbesti” in rugaciune lui Hristos sa nu sesizezi tainic si prezenta Ei discreta, smerita si vesnic rugatoare.

Ortodocsii nu pot concepe ca in adunarea in care se strang pt. ruga sa nu o fericeasca pe Maica Domnului : “iata de acum ma vor ferici toate neamurile, ca mi-a facut mie marire Cel puternic”.

Toate neamurile! Toate! O vor ferici! O vor lauda in cantari si slujbe! Cu exceptia celor care isi permit sa sfideze aceste cuvinte. Te incadrezi cumva printre exceptii sau te afli printre toate neamurile care O cinstesc pe mama Hristosului autentic?

Am inteles ca nu-i cereti Maicii Domnului sa va fie impreuna rugatoare catre Hristos, dar efectiv nu pot intelege de ce sfidati lauda ingerului si
n-o laudati si voi: “bucura-te ceea ce esti plina de har, Domnul este cu tine. Binecuvantata esti tu intre femei”. Cum o binecuvantati voi penticostalii si np. pe Maica Hristosului Adevarat? Ii dedicati vreodata macar un imn de lauda si Ei?

Nu, nu-i asa? Si atunci te mai intrebi cum de Hristosul ortodox e cu totul altul decat hristosul orfan al neoprotestantilor?

Vrei sa spui ca hristosul tau penticostal e identic cu hristosul din mintea adventistilor, cel care a fost inconstient in timpul mortii?

Vrei sa spui ca hristosul tau penticostal e identic cu hristosul din mintea iehovistilor, care nici macar nu are fire divina, ci e doar un supra-om, super credincios, super jertfelnic, super, etc. etc.?

Hristosul ortodox nu are aceleasi trasaturi cu hristosul imaginat de adventisti sau cu hristosul imaginat de iehovisti, sau baptisti sau penticostali.
Tu cu ce crezi ca se ocupa diavolul? Vrei sa-ti amintesc eu ce scrie la el in fisa postului?

Ca un inselator ce e, plagiaza, imita, copiaza. Poate plagia unele trasaturi , ca sa para identic cu Hristosul adevarat. Scopul? Nu-i evident?

Vrei sa spui ca tu Il poti recunoaste pe hristosul tau penticostal intr-o icoana ortodoxa tinut in brate de Maica Lui?
Daca intri intr-o biserica ortodoxa cu icoane orotodoxe si o vezi de ex. pe Maica Domnului cu pruncul in brate, icoana pictata de evanghelistul Luca, vrei sa spui ca la nivel duhovnicesc, il recunosti pe hristosul tau penticostal?

Ii acorzi respect, cinste Hristosului ortodox dintr-o icoana ortodoxa sau Il respingi pe motiv ca ar fi un idol?

Pt. un penticostal, e Hristosul din Sf. Potir ortodox, Hristosul real sau e doar ceea ce se vede cu ochii trupului: paine obisnuita si vin obisnuit?

E Hristosul autentic Cel ce si-a facut salas in faptura sfintilor, incat ziceau si ei "nu mai traiesc eu, ci Hristos traieste in mine"? Sunt ramasitele acestor sfinti, vasele in care s-a varsat Duhul lui Hristos?

Pastreaza un vas mireasma mirului chiar si dupa ce mirul a fost scos din el?
Pastreaza moastele sfintilor mireasma de har a Duhului lui Hristos, cel care
si-a facut acolo salas?

Atingeti voi cu evlavie, cu frica si cutremur vasele care inca mai pastreaza mireasma de Duh Sfant de dincolo de lume? Simtiti prezenta de taina a Hristosului autentic in moastele purtatoare de har ale sfintilor Lui ?

Si ar mai fi si alte diferente intre hristosi ca doar omul l-a creat pe dumnezeu dupa chipul si asemanarea omului, nu? La om neputincios, "hristos" neputincios. Da' il las si pe Alin sa-ti mai dea detalii ca sigur are ceva interesant de zis.

Si mai sunt si alti hristosi, care de care mai falsi si mai cameleonici, incercand sa-L imite pe Cel adevarat ca sa fraiereasca pe cat mai multi.

Last edited by delia31; 25.08.2011 at 15:11:01.
Reply With Quote
  #339  
Vechi 25.08.2011, 15:29:45
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Superb răspuns, Delia. Din nou.
Reply With Quote
  #340  
Vechi 25.08.2011, 15:33:33
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

Cred ca daca as fi penticostal si as citi postarea dinainte mi-as pune probleme serioase in privinta credintei mele. Excelenta postare! Doamne ajuta!
p.s Cate lucruri de folos avem de invatat din aceasta postare.Uimitor!

Last edited by Neaguu; 25.08.2011 at 15:36:52.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calatoria spre Ortodoxie si dinspre Ortodoxie ioanna Morala Crestina 76 14.06.2015 08:40:05
Mic predicator penticostal!! Templier Knight Secte si culte 35 20.12.2011 20:26:24
Sfatui-ti-ma, va rog! smal27 Generalitati 46 24.10.2011 21:33:30
Ce îi determină pe unii ortodocși să treacă la culte neoprotestante? elom Secte si culte 353 26.08.2011 13:18:45