Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 10.05.2010, 22:53:30
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Eu nu stiu de ce, dar am impresia ca tu ti-ai facut o socoteala...
Socoteala fiind care, ca nu inteleg.
Reply With Quote
  #362  
Vechi 11.05.2010, 03:25:29
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

in orice caz merg pe credinta ordotodoxa, ma simt mai bine de cand m-am apropiat de BUNUL DUMNEZEU, va rog sa ma credeti ca stiu ca ce sufar acum este ptr pacatele mele si mai bine acum decat in iad. Imi este greu sa recunosc dar ii multumesc lui Dzeu ca mi-a dat suferinta sa ma trezeasca la realiate si ptr ca ma iubeste desi am suferit mult recunosc ca mi-am facut-o cu mana mea. merit ce mi se intampla SI SPER CA PRIN POCAINTA BUNUL DZEU SA NU MA ARUNCE IN IAD.
SLAVIT FIE NUMELE LUI SI VA MULTUMESC TUTUTOR CA ATI PARTICIPAT LA DUREREA MEA PSIHICA SI FIZICA.
SA FITI BINECUVANTATI SI NU VA MAI CERTATI INTRE VOI PTR PREJUDECATI OCUPATI-VA TIMPUL CU IUBIREA PTR TOT CE EXISTA IN LUME IN FRUNTE CU SFANTA TREIME!!!!
Reply With Quote
  #363  
Vechi 11.05.2010, 08:15:14
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Nu folosesti termenii: religie, confesiune...de ce? Mie nu imi place ca religia mea sa fie pusa in rand cu casele de adunare, pentru ca se vede diferenta, si apoi nu mi-ar place sa vina cineva sa imi spuna ca am 1.60...daca masuratoarea corecta imi arata 1.72, cam asa imi suna povestea ta asupra religiei mele!
Dar eu nu stiu cum poti compara o religie cu o casa de adunare. Religia este o suma de concepte, casa de adunare e o cladire. Religiile sunt: crestina, budhista, musulmana, confucianista, etc. Ortodoxismul, protestantismul, catolicismul , etc, sunt denominatii in cadrul aceleiasi religii crestine.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Poti sa ne expui Istoria crestinismului folosind termenii aferenti, universali...sau aceasta e o alta interpretare neoprotestanta a trecutului renegat?
Crestinismul e vechi de 2000 de ani, de ce cel nou de cateva sute de ani, nu are nicio legatura cu cel vechi, de dinainte de Marea Schisma?
Istoria e, in mare, asa cum o stii. Nimeni nu o reneaga. Si nu exista doua crestinisme. Crestinismul este intr-adevar vechi de 2000 de ani.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Se vorbeste de temelie, de baze...de ce nu se intalneste in Protestantism temelia Crestinismului, si temelia lui incepe cu Luther, sau cu cate o persoana "daruita"?
Pana la urma conteaza temelia pentru Prostestanti, sau ei cred ca se descurca fara ea?
Crezi ca s-au descurcat fara temelie, crezi ca fondatorul tau poate fi considerat temelie?
Temelia crestinismului a fost pusa de Hristos si de apostoli. Luther a fost doar un reformator care s-a ridicat impotriva unor pacate grave practicate in cadrul Bisericii. Dar reforma [in sensul de eliminare a pacatului din Biserica] nu s-a sfarsit odata cu el. Ea continua si azi Pe masura ce satan gaseste noi metode de a murdari credinta curata, Dumnezeu ridica oameni sa ia atitudine impotriva pacatului.

Biserica insa este una singura. Asa cum pe vremea apostolilor ea era formata din totalitatea celor credinciosi in Iisus Hristos, la fel e si astazi. Este o pretentie exagerata ca o denominatie din cadrul Bisericii, cum ar fi fost atunci "Asociatia celor 7 diaconi" sa-si ia numele de singura Biserica adevarata.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #364  
Vechi 11.05.2010, 13:15:00
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
In acelasi timp preotul se roaga si face cereri pentru noi si pentru toata lumea ,cereri pentru mantuire si nu numai.
Unii preoti se roaga cu durere ,altii au o voce smerita ,blanda ,altii au o convingere in glas ,cel putin asa simt eu.
Ce sa facem si unii dintre noi poate nu au simtit prea mult la inceput ,dar macar cantarile de la strana ar trebui sa impresioneze.
Adevarat, la inceput poate fi mai greu sa te concentrezi asupra a ceea ce se intampla. Disciplina noastra, a credinciosilor ortodocsi in timpul slujbelor cam lasa de dorit si forfota din jurul nostru ne distrage atentia. TOTUSI trebuie sa avem intelegere fata de slabiciunile celor de langa noi si sa ne bucuram impreuna macar de cantarile de la strana. Si Dumnezeu ne va intelege slabiciunile noastre si ne va da, incet, incet puterea de intelegerea si bucuria Sf. Liturghii.
Reply With Quote
  #365  
Vechi 11.05.2010, 13:21:45
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
in orice caz merg pe credinta ordotodoxa, ma simt mai bine de cand m-am apropiat de BUNUL DUMNEZEU, va rog sa ma credeti ca stiu ca ce sufar acum este ptr pacatele mele si mai bine acum decat in iad. Imi este greu sa recunosc dar ii multumesc lui Dzeu ca mi-a dat suferinta sa ma trezeasca la realiate si ptr ca ma iubeste desi am suferit mult recunosc ca mi-am facut-o cu mana mea. merit ce mi se intampla SI SPER CA PRIN POCAINTA BUNUL DZEU SA NU MA ARUNCE IN IAD.
SLAVIT FIE NUMELE LUI SI VA MULTUMESC TUTUTOR CA ATI PARTICIPAT LA DUREREA MEA PSIHICA SI FIZICA.
SA FITI BINECUVANTATI SI NU VA MAI CERTATI INTRE VOI PTR PREJUDECATI OCUPATI-VA TIMPUL CU IUBIREA PTR TOT CE EXISTA IN LUME IN FRUNTE CU SFANTA TREIME!!!!
Ma bucur pentru tine, annajanette, si-ti doresc bucurie de la Domnul, pace si sanatate sufleteasca.
Maica Preacurata sa te ocroteasca!
Amin
Reply With Quote
  #366  
Vechi 11.05.2010, 13:40:20
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Temelia crestinismului a fost pusa de Hristos si de apostoli. Luther a fost doar un reformator care s-a ridicat impotriva unor pacate grave practicate in cadrul Bisericii. Dar reforma [in sensul de eliminare a pacatului din Biserica] nu s-a sfarsit odata cu el. Ea continua si azi Pe masura ce satan gaseste noi metode de a murdari credinta curata, Dumnezeu ridica oameni sa ia atitudine impotriva pacatului.

Biserica insa este una singura. Asa cum pe vremea apostolilor ea era formata din totalitatea celor credinciosi in Iisus Hristos, la fel e si astazi. Este o pretentie exagerata ca o denominatie din cadrul Bisericii, cum ar fi fost atunci "Asociatia celor 7 diaconi" sa-si ia numele de singura Biserica adevarata.
Impotriva caror pacate s-a ridicat el?

De ce nu a ramas preot, si a devenit pastor?

S-a ridicat impotriva preotiei, Sfintei Traditii? Daca nu...nu ti se pare ca e ca si cum i s-au luat, si a ramas sa se descurce cu ce i-a ramas?

Voi urmasii cui sunteti, ai unui reformator care dintr-o greseala a reformat totul, sau ai Bisericii Crestine...ma rog, aia de pana la Schisma ( de care zici tu!?!)...cu care nu mai aveti nimic in comun?

Nu si-a luat nimeni numele, tie ti se pare ca si l-a luat cineva de undeva, asta e numele nostru pur si simplu dintotdeauna, insa voua va e strain...

Biserica e una, insa voi singurei va numiti adunari, comunitati...de ce nu va spuneti Biserica, ce va impiedica?Eu zic ca va spuneti asa pentru ca Istoria asta va spune, si diferentele nu fac decat sa va izoleze in adunari, prin diverse modificari si interpretari ( fac si rime)...asa vad eu lucrurile.

Last edited by AndruscaCIM; 11.05.2010 at 13:44:16.
Reply With Quote
  #367  
Vechi 11.05.2010, 14:17:39
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Minunat

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
draga annajanette , nu se poate epuiza subiectul suferintei si a rostului ei intr-o viata intreaga, darmite in cateva postari.
acuma depinde si de fiecare caz in parte dar se stie ca in principiu "Dumnezeu pe cei pe care ii iubeste ii incearca", ii supune la diferite teste sa-si vada omul adevarata credinta, sa se curete de raul din el, sa se apropie de Dumnezeu, sa treaca la alt nivel de intelegere.

si cum pe toti ne iubeste, toti avem diverse necazuri, probleme, suferinte. ele ne vin ca urmare a pacatelor, sa ne dam seama singuri ce prosti suntem cand alegem pacatul.

Daca dupa o vreme oarecare (in cazul tau zici 8 luni ) ne zicem singuri gata, de ajuns, nu mai pot, am fost la preoti, trebuie sa incerc orice numai sa scap, fie ghicitori, fie ce-o fi, nu conteaza ca e in duhul adevarului sau nu, nu facem decat sa ne dovedim ca in cele ale credintei ne-am aprins usor si ne stingem repede ca un foc de paie.

si suferinta poate avea multe subtilitati din care avem de invatat ceva neaparat.
pentru dureri fizice, iei medicamente, calmante dar nu ignora faptul ca e nevoie de tamaduire in adancul tau, in relatia ta cu Dumnezeu. de acolo trebuie extirpat raul.
si doar Hristos ne tamaduieste prin Impartasirea cu El, iar ca sa te impartasesti, te spovedesti inainte. Roaga-te sa-ti dea cainta ca numai suferinta si lacrimile "dilueaza" raul din noi.
mai e si slujba Sf. Maslu special pentru boli, "de este cineva bolnav intre voi, sa cheme preotii bisericii si sa se roage pentru el, ungandu-l cu untdelemn sfintit.."

cat despre "convorbirea in limbi" a doamnei la care ai fost, personal am mari dubii. nici macar sa nu te invoiesti cu duhul ratacirii, ca te acapareaza si-ti paraziteaza sistemul daca nu ai o credinta "anti-virus" strong.
uite ce zice sf. Pavel "Iar acum, fraților, dac'aș veni la voi grăind în limbi, de ce folos v'aș fi dacă nu vă vorbesc: fie'ntru descoperire, fie'ntru cunoștință, fie'ntru profeție, fie'ntru învățătură? 1Cor14, 6

si tot el zice ca darul limbilor va pieri.
oricat de empatic ar fi cineva fata de suferinta ta, nu poate sa extirpe sursa raului. Doar prin Sfanta Impartasanie cu Hristos iti vine tamaduirea. De fapt tamaduirea trupeasca e o consecinta a vindecarii relatiei tale cu El.
Iti dau un hint, nu-L cauta in alta parte decat acolo unde se implineste ce a zis El "cine nu va lua Trupul Meu si nu va bea Sangele Meu nu va avea viata in el", adica in Liturghie.


eu dupa ce am citit marturii ale celor care au suferit in inchisorile comuniste, chinurile si grozaviile iadului, mi-a venit sa intru in pamant de atitudinea mea in fata problemelor.
dar desigur ce s-a intamplat acolo e un caz extrem.

a fugi de suferinta echivaleaza cu a pierde virtutile pe care le-am fi putut dobandi la capatul lor, a nu dobandi cununa de la capatul suferintei - asa zic cei care n-au trecut degeaba prin incercari.
Clar si concis.Si adevarat!
Reply With Quote
  #368  
Vechi 16.05.2010, 02:42:51
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costache marilena Vezi mesajul
ma bucur pentru tine, annajanette, si-ti doresc bucurie de la domnul, pace si sanatate sufleteasca.
Maica preacurata sa te ocroteasca!
Amin
te iubesc:)
Reply With Quote
  #369  
Vechi 16.05.2010, 07:17:40
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Bravo, Anajanete!Esti pe drumul cel bun!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #370  
Vechi 16.05.2010, 13:53:45
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Bravo, Annajanete!Esti pe drumul cel bun!
Iti multumesc Rodica:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42