Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.04.2008, 01:08:20
SSB SSB is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.04.2008
Mesaje: 51
Implicit

In invatatura bisericeasca BARBA este un aspect al asemanarii OMULUI cu DUMNEZEU. Este foarte grav ca unii oameni, chiar si preoti, isi rad barba si merg asa la Biserica, facand publicitate negativa. Eu am intalnit preoti barbieriti total, si cam toti erau paraleli cu duhovnicitatea si cu trairea.
Pana la anul 1900 preotii care se barbiereau erau caterisiti (deposedati de puterea de folosi harul preotiei). Acum s-au slabit si Canoanele si Credinta, dar a crescut faradelegea si au aparut multi prooroci si pästori mincinosi, chiar si in Ortodoxie. Acestia sunt cei ce nu se tin de randuiala, fie cu barba, fie cu altele.
Ce splendid arata un preot cu o barba frumoasa. Numai privindu-l te mangai duhovniceste.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.04.2008, 05:17:27
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SSB
Ce splendid arata un preot cu o barba frumoasa. Numai privindu-l te mangai duhovniceste.
asa e, frate. eu de exemplu nici nu mi-l pot inchipui pe parintele nostru fara barba, cred ca mi s-ar parea cam neterminat!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.04.2008, 09:29:32
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Eh, dupa cum haina nu face pe om, nici barba nu face pe preot.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.04.2008, 10:39:22
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
CAti dintre barbatii/baietii care posteaza la acest topic PRO intr-adevar au barba?...:)
Si apoi cati nu au barba si de ce?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.04.2008, 20:15:35
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Eh, dupa cum haina nu face pe om, nici barba nu face pe preot.
sa stii ca mai face si haina pe om cateodata
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.04.2008, 16:55:08
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.679
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Eh, dupa cum haina nu face pe om, nici barba nu face pe preot.
Barba, conform recomandarilor bisericii Ortodoxe, il cam face pe preot.

Recomandarile includ purtarea barbii si a parului lung, in vederea luptei cu simturile si care duc, prin aceste mici/mari detalii, la cel mai important lucru: curatirea simturilor, si capatarea Duhului Sfint si a darurilor Sale
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.04.2008, 16:22:58
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Levitivul 21
1. Zis-a Domnul către Moise: "Graieste preotilor, fiilor lui Aaron si le spune:
(...)
5. Să nu-si radă capul, [COLOR=#000000]să nu-si tunda marginea bărbii[/COLOR] si să nu-si facă tăieturi pe trupurile lor pentru morti.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.04.2009, 11:13:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Parere personala: mustata, barba conturata in anumite modele, ciocul si alte asemenea oratanii le vad a fi o batjocura adusa fapturii lui Dumnezeu. Decat acestea, mai bine deloc. Dumnezeu a lasat barbatului barba (El stie de ce, iar noi am putea afla, daca tinem neaparat).

Nu vad nici cel mai mic rost in a te chinui (caci necesita timp, minutiozitate si grija) sa iti pastrezi doar mustate sau doar anumite parti din barba.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.04.2009, 13:57:29
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am aceeasi parere despre perciunii grosi , care coboara pana la maxilar.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 25.04.2009, 00:39:50
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu cred ca are vreo importanta barba.Pot sa am barba de un metru daca nu am sufletul curat si credinta.Pot sa nu am barba si pot sa fiu si patriarh,conteaza sufletul,asta e motto-ul meu.EU unul nu suport barba ,imi place omul cu fata descoperita si cred ca fiecare preot decide daca vrea sa isi lase barba sau nu.Barba nu reprezinta nimic daca nu ai sufletul cum trebuie,eu il consider accesoriu,unii isi lasa barba doar pentru ca vad la Sfintii Parinti dar uita ca Sfintii Parinti au avut bogatii duhovnicesti,spirituale si asta i-au facut Sfinti.Hristos a inviat!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotii nu trebuie sa-si tunda barba costel Preotul 61 20.10.2015 09:20:28