Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.11.2006, 10:04:27
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

eu cred ca voi v-ati insusit credinta din babe pt ca nu ganditi logic. Cum poti sa ceri ca cineva care e corect, respecta regulile, nu a gresit, e credincioasa sa isi iroseasca viata cu un ateu curvar nesimtit si tupeist? Adica D-zeu ar vrea sa o sacrifice pe ea si tineretea ei ca sa il salveze pe ateu? Adica D-zeu il iubeste pe el si o uraste pe ea? Hai sa fim toti atei sa nu ne urasca D-zeu atunci! -la asta duce gandirea voastra babeasca si sfidatoare de logica!
Sa se salveze singur cand o avea chef, D-zeu nu forteaza pe nimeni, face imposibilul cu cine merita si cu cine vrea si e deschis, iar ea are tot dreptul sa-l lase si sa-si refaca viata-asa spune religia nu spune degeaba! Citati niste chestii pe care incercati sa le aplicati unde nu merge sfidand logica. Eu cred ca ar trebui sa luati niste lectii de logica inainte sa invatati citate ca papagalul si sa le trantiti unde nu se pot aplica.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.11.2006, 10:11:20
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

"Consuela draga, afla ca Dumnezeu ne iarta si pana sa murim, de asta si ajungem sa traim zile multe, altfel ar trebui sa ne trazneasca pe loc pentru toate rautatile pe care le facem. "

Stiu, judecata se face dupa moarte la asta m-am referit.

"O sotie de preot, mai mult ca oricare alta femeie, trebuie sa isi puna nadejdea in Dumnezeu si nu trebuie sa incurajeze divortul, indiferent de motivele aparente care l-ar justifica."
Eu cred ca o sotie de preot trebuie sa fie suficient de inteligenta sa stie cand se aplica regulile bisericesti si cum. Iar motivele aparente de care spui pot sa-i aduce Sida, sifilis si altele care se pot lua si din mancare (daca face gafa sa-l primeasca) si atunci se va vedea cat de aparenta e si boala si spitalul!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.11.2006, 10:29:35
paulac paulac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de consuela
oare sotie de preot ar fi trebuit sa insemne sa fie legata la minte sa nu judece? Noi nu suntem sfinti suntem oameni obisnuiti, iar daca ierti un pacat tu ca om nu ca D-zeu de infinite ori asta e echivalent cu incurajarea pacatului. D-zeu ne iarta dupa ce am murit si nu mai e nimic de indreptat, noi daca iertam la infinit un pacat de moarte in timpul vietii incurajam pacatul.
Omul asta e ateu si ea are dreptul conform religiei ortodoxe sa isi refaca viata cu altul!
Consuela draga, afla ca Dumnezeu ne iarta si pana sa murim, de asta si ajungem sa traim zile multe, altfel ar trebui sa ne trazneasca pe loc pentru toate rautatile pe care le facem.

Cum bine spunea cineva aici pe forum, se pare ca dumneata ti-ai insusit credinta de la babe, si din cauza asta esti tare confuza in gandire si impulsiva in sfaturile pe care le dai.

O sotie de preot, mai mult ca oricare alta femeie, trebuie sa isi puna nadejdea in Dumnezeu si nu trebuie sa incurajeze divortul, indiferent de motivele aparente care l-ar justifica. Doamne ajuta !
draga mea nu privesc lucrurile ca o sotie de preot.le privesc ca o femeie.mie nu mi-ar conveni sa fiu facuta de rusine in halul acesta. sunt si eu om si am drept la dragoste si respect.nu as accepta niciodata sa fiu inselata si consider ca nu am gresit in nici un mesaj adresat acestui forum. bun ...sa acordam o sansa acestui om, care sa zicem ca se va intoarce la sotia lui...oare aceasta femeie nu va avea frica, ca in orice moment isi poate gasi pe alta? nadejde ca nadejde,dar omul e om. nu incurajez divortul,nu sunt adepta divortului, dar daca toate merg rau si pe deasupra va mai veni si un copil?nu-i asa ca-l "nenorocesti" si pe el???nu merita copilul sa traiasca in armonie?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.11.2006, 10:37:32
paulac paulac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
eu cred ca voi v-ati insusit credinta din babe pt ca nu ganditi logic. Cum poti sa ceri ca cineva care e corect, respecta regulile, nu a gresit, e credincioasa sa isi iroseasca viata cu un ateu curvar nesimtit si tupeist? Adica D-zeu ar vrea sa o sacrifice pe ea si tineretea ei ca sa il salveze pe ateu? Adica D-zeu il iubeste pe el si o uraste pe ea? Hai sa fim toti atei sa nu ne urasca D-zeu atunci! -la asta duce gandirea voastra babeasca si sfidatoare de logica!
Sa se salveze singur cand o avea chef, D-zeu nu forteaza pe nimeni, face imposibilul cu cine merita si cu cine vrea si e deschis, iar ea are tot dreptul sa-l lase si sa-si refaca viata-asa spune religia nu spune degeaba! Citati niste chestii pe care incercati sa le aplicati unde nu merge sfidand logica. Eu cred ca ar trebui sa luati niste lectii de logica inainte sa invatati citate ca papagalul si sa le trantiti unde nu se pot aplica.
draga mea, se pare ca avem o gandire cat de cat comuna.nu stiu de ce aceste femei nu inteleg viata. probabil nu sunt casatorite, probabil au modele in viata care au suferit, probabil nu stiu ce inseamna o relatie bazata pe respect, incredere,armonie, dragoste. a fi preoteasa, inseamna a sta ca in manastire?a nu citi o revista mondena, a nu merge la coafor sau intr-un club? dragelor sunt si eu om cu nevoi atat spirituale cat si materiale. omul este liber in limita impusa de Dumnezeu. El ne lasa sa ne facem viata cum consideram ca e bine.fiecare are perceptie diferita asupra binelui.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.11.2006, 15:09:02
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Pt. ana-maria gabriela :"Povestea vulturilor aurii"

Se spune ca departe, exista un loc f. frumos, in care traiesc vulturii aurii. Nu toate penele lor au aceasta culoare nobila, ci numai o aripa; la masculi cea dreapta, iar la femele cea stanga. An de an,pe masura ce puii cresc, parintii pleaca in ultima lor calatorie: zboara zile indelungate pana ajung la Muntele Linistii. Acolo unde au murit si parintii lor.
Si se mai spune ca intr-un an, oprindu-se sa se odihneasca peste noapte, ultima calatorie a devenit cat se poate de trista: vulturii au fost prinsi, printr-o mestesugita cursa, de catre niste oameni care credeau ca se vor imbogati vanzand penele care straluceau ca soarele. au taiat pasarilor preafrumoasele aripi si le-au agatat la brau, ca pe niste scalpuri. "Ei, acum sa se tarasca pe jos, ca niste serpi, pana mor. De ce au vrut sa moara in Muntele Linistii?"-a intrebat unul dintre ei, care nu se gandea niciodata la moarte.
De durere si de amaraciune, vulturii mai slabi au murit imediat. Insa cei tari se incapatanau sa zboare cu o singura aripa. Falfaiau din ea, cu rabdare, avand o vointa nepamanteana; dar tot nu puteau zbura. Se gandeau cu tristete:"Ce vor zice puii nostri, care vor veni la anul sa moara langa trupurile noastre, cand vor vedea ca nu am ajuns la Muntele Linistii?".
Sprijinindu-se unul de altul, si gandindu-se la urmasii ramasi acasa, doi vulturi au simtit cum suferinta incepe sa li se aline. Si stand asa, asteptand parca sa le creasca aripi, ei au simtit ca durerea se preschimba in putere.
Da, da, chiar asa: stand lipiti unul de celalalt, durerea li se preschimba in putere. Au incercat sa zboare astfel; la inceput falfaiau din aripi incet, plini de sfiala, si apoi din ce in ce mai puternic. Pe masura ce se ridicau, de jos se vedea un singur trup, cu doua aripi. SE VEDEA O SINGURA CRUCE.
Luindu-se dupa ei, s-au ridicat si alte cruci; s-au ridicat spre Muntele Linistii...

Acest text se afla la inceputul cartii lui Danion Vasile-"Cartea nuntii". Ti-o recomand cu caldura si sa stii ca e mai tare decat orice revista mondena. Asa vad si eu viata de familie: purtarea unei singuri cruci, cu gandul la Hristos, care vine de cate ori il chemam in rugaciune, si ne ajuta ridicandu-ne crucea cand noua ni se pare prea grea si vrem s-o abandonam. Dumnezeu sa-ti ajute!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.11.2006, 17:15:03
paulac paulac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Sunt de acord cu Elena. Si ma mir un pic, Paula, de sfaturile tale mai ales ca zici ca esti sotie de preot. Doamne ajuta !
nu dau sfaturi , imi spun parerea. mare diferenta...nu?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.11.2006, 17:16:46
paulac paulac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paulac
Citat:
În prealabil postat de mirelat
Sunt de acord cu Elena. Si ma mir un pic, Paula, de sfaturile tale mai ales ca zici ca esti sotie de preot. Doamne ajuta !
nu dau sfaturi , imi spun parerea. mare diferenta...nu?
nu numai zic ca sunt sotie de preot,ci sunt cu adevarat :p???
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.11.2006, 05:46:43
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

interesant este ca anamariagabriela n-a mai dat pe-aici de cand a initiat topicul, iar noi care mai de care cu sfaturile, ca si parerile, tot sfaturi sunt pana la urma.

dragele mele consuela si paula, cred ca sunteti la o varsta frageda (gen 20 ani) si fara experienta de viata, si din cauza asta judecati mai radical si fara drept de apel. as vrea sa va aud ce sfat ati da peste vreo 20 ani....

si nu mai cautati nod in papura in cuvintele altora (vreau sa zic ca nici nu ma indoiam, paula, ca esti sotie de preot, doar asa ai spus tu pe un alt topic).

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #39  
Vechi 21.11.2006, 08:54:22
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

mirela imi pare rau ca te dezamagesc dar am 31 si sunt casatorita de 5 ani si iti spun sigur ca eu nu as tolera un afemeiat tupeist ca asta. In afara de asta nu poti obliga pe nimeni sa stea cu tine daca nu vrea, ai incalca liberul arbitru!

Chiar asa, initiatoarea topicului nu mai apare.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 21.11.2006, 08:56:20
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

si mai e o chestie...cand faci exces de zel asa continuu (in orice domeniu nu numai religia), dai in paranoia.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blasfemia satanelor adventiste: Trupul lui Hristos este un simplu trup fizic !!! doctor_faustus Secte si culte 22 28.11.2010 12:40:00
simplu....MULTUMESC! luizza Secte si culte 3 06.11.2010 21:56:35
O carte care-i desfiinteaza pe toti ! Nu-i multa filozofie ! E simplu ! ionion Secte si culte 3 27.10.2010 16:32:14
Un apel simplu si firesc laurschepsis Umanitare 23 23.05.2010 19:04:07
credinta omului simplu iustin10 Generalitati 21 31.01.2010 17:41:46