Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.08.2010, 15:28:54
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Apoi este destul de clar si contextul istoric in care aceasta zona a primit numele de "Romania" si iar e destul de clar ca suntem de origine daca iar nu romana daca studiezi portul popular al romanilor ca e asemanator cu al dacilor (vedeti numai itari sau portul barbilor la daci,la romani nu era moda sa se poarte barba) si nu cu al romanilor.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.08.2010, 15:29:19
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Consider ca este exagerata afirmatia ca Apostolului Andrei ii apartine crestinarea romanilor ...
Tocmai ca sa ma lamuresc caut sursa exacta.Din moment ce toata lumea se refera la aceea carte>sa vedem ce contine.PS>sunt fan Neagu Djuvara.Fie si pentru curaj.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.08.2010, 15:33:05
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Tocmai ca sa ma lamuresc caut sursa exacta.Din moment ce toata lumea se refera la aceea carte>sa vedem ce contine.PS>sunt fan Neagu Djuvara.Fie si pentru curaj.
Vezi mesajul meu anterior (pagina a treia a threadului).
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.08.2010, 15:34:37
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Traditie,iti multumesc mult pentru ajutor.Ramin dator :) Deci la nr.2 se spune>,,Andrew preached to the Scythians and Thracians, and was crucified, suspended on an olive tree, at Patrae, a town of Achaia; and there too he was buried.".Acu trebuie sa caut eu alte cateva detalii ca sa inteleg ceva.Sa nu sar de la o idee la alta.Multumesc frumos pentru ajutor.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.08.2010, 15:37:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Sa fim un pic seriosi Dacia nu mai facea parte din Imperiul Roman cand s-a dat libertate crestinismului in Imperiul Roman.
Apoi cine stie ca nu au fost Sfinti chiar dupa propovaduirea Sfantului Andrei aci?
"cine stie ca nu au" - asta nu este o dovada ca au fost ...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.08.2010, 15:45:27
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu inteleg ce propune mihailt!!

1. Sa ne separam proviinciile,sa devina fiecare o alta tara,pentru ca fiecare apoi sa nu se mai numeasca roman si moldovean sau ardelean sau muntean?

2.Nu inteleg de ce denumirea de roman,chiar daca am presupune ca ar fi rau aleasa,desi nu cred ca cineva ar dori sa se numeasca dac,deci de ce denumirea de roman ar trebui sa ne provoace rusine,iar daca m-as numi moldovean ar trebui sa fiu mandru ?!!!

3.A fi mandru ca esti roman cred ca se refera in primul rand la capacitatea acestui popor de a pastra religia ortodoxa curata timp de 2000 de ani,si pentru ca si-a pastrat granitile si ca a supravietuit ca popor.

Pentru asta trebuie sa fim mandri,si nu sa ne fie rusine!
Petre Tutea spunea ca Romania ii face o favoare pentru ca ii da posibilitatea sa moara pentru ea,sa se inscrie in randul celor care s-au jertfit pentru tara.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.08.2010, 15:51:27
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Pe urmele Apostolului Andrei

O scurta observatie:daca tin cont de cele gasite de Traditie>,,Andrew preached to the Scythians and Thracians, and was crucified, suspended on an olive tree, at Patrae, a town of Achaia; and there too he was buried"si ma uit pe acest link> http://www.crestinortodox.ro/stiri/z...esc-78092.html atunci la sectiunea ,,crestinatorul neamului romanesc"este scris ceva interesant:

,,Sfintii Apostoli ai Mantuitorului, precum si ucenicii lor, s-au imprastiat in toata lumea locuita pe atunci. Dupa traditie, lui Toma i-au cazut sortii sa mearga in Partia, lui Andrei in Scitia, lui Ioan in Asia“. Aceasta mentiune pare sa confirme cele spuse de Sf. Ap. Pavel cu doua secole inainte, in Epistola catre Coloseni, ca si scitii au auzit cuvantul lui Dumnezeu".

S-ar lega cu cele scris de Hipolit Romanul pe aspect ,,scitic".Daca ma uit in Epistola catre Coloseni>,,Unde nu mai este elin și iudeu, tăiere împrejur și netăiere împrejur, barbar, scit, rob ori liber, ci toate și întru toți Hristos"(Coloseni 3:11)>apar iarasi scitii mentionati raportat la ,,Și v-ați îmbrăcat cu cel nou, care se înnoiește, spre deplină cunoștință, după chipul Celui ce l-a zidit"(Coloseni 3:10)

In KJV apare>,,Where there is neither Greek nor Jew, circumcision nor uncircumcision, Barbarian, Scythian, bond nor free: but Christ is all, and in all.">iarasi ,,Scythian".Este clar despre cine vorbim.Conf Wiki(nu ma dau in vant dupa wiki da am ales-o pt ca este des folosita)>,,Veniți din spre (Caspica-Oxus), sciții, a ocupat în secolul IX î.Hr. regiunea Moldovei de azi, întinzându-se pe câmpia Dunării și în Dobrogea, luând locul cimerienilor așezați aici din timpuri preistorice".Un indiciu>Dobrogea.

Tot conf.linkului postat de Traditie(caruia ii multumesc din nou) http://www.synaxis.org/cf/volume05/E...VE_APOSTLE.htm
Apostolul Andrei este singurul caruia i-a cazut drept sarcina ,,Scitia".Apostolul Pavel confirma ca s-a predicat efectiv Cuvantul Domnului scitilor si atunci ramine o interesanta intrebare:cine putea sa fie daca nu nu a fost Andrei?Sursele si indiciile cam spre el ne duc.

Exista o problema:distinctia dintre Schytia Minor( http://en.wikipedia.org/wiki/File:Scythia_Minor_map.jpg ) si Scitia(http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%9...hia_100_BC.png Aici cred ca trebuie verificate sursele/datele,in masura in care exista.Partia se exclude pt ca acolo a mers Toma.Daca nu avem surse certe atunci suntem in pericol sa deschidem ,,Cutia Pandorei" daca nu analizam cu atentie.Trebuie sa mai ma informez si eu si o sa cer opinia unor oameni instruiti in acest sens.In plus voi verifica in bibliografia(imi va lua ceva timp) articolului pe care il gasiti(scuze pt repostare) in acest link: http://www.revistateologica.ro/blog.php?id=143

Last edited by Scotianul; 26.08.2010 at 16:32:09.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.08.2010, 16:00:59
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu a zis nimeni nimic de o separare a provinciilor ci doar am vrut sa arat originea noastra daco-crestina.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.08.2010, 16:10:04
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Nu a zis nimeni nimic de o separare a provinciilor ci doar am vrut sa arat originea noastra daco-crestina.
Pai si atunci ce solutie doresti? Sa ne schimbam numele in daci,ca sa fii tu mandru?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.08.2010, 16:18:24
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Geniul Eminescu folosea fara probleme cuvantul roman

Iată ce dorește României, Eminescu:

Ce-ți doresc eu ție, dulce Românie,
Tara mea de glorii, țara mea de dor?
Brațele nervoase, arma de tarie,
La trecutu-ți mare, mare viitor!
Fiarba vinu-n cupe, spumege pocalul,
Daca fiii-ți mindri aste le nutresc;
Căci ramine stinca, desi moare valul,
Dulce Romanie, asta ti-o doresc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau sa ma spovedesc dar imi e rusine patricia2006 Generalitati 125 20.07.2012 14:17:07
Sa nu ne fie rusine cu nimeni! Laura19 Generalitati 47 13.04.2012 01:23:50
Preotul roman omnipod Preotul 21 09.03.2012 19:52:15
Rusine! Legionarul Generalitati 57 13.01.2011 17:24:40