Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.06.2007, 18:53:25
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
..
-Scuze Vsovi nu te-am citat deloc,a ramas paranteza,rugaciunea am luat-o din alta parte si s-a transmis cu alte caractere,este si pt.cei cazuti in pacate IMPOTRIVA FIRII de asta am pus-o aici.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.06.2007, 00:46:45
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
Citat:
În prealabil postat de odin
Nu m-ai inteles, romandragut. Iti inteleg punctul de vedere - dintr-o perspectiva complet lipsita de religiozitate. Intr-un sistem in care Dumnezeu nu exista, relativitatea notiunii de pacat aspectul schimbator etc sunt lucruri perfect normale. Insa sistemul nostru - al celor de pe acest forum (in general), dar si al Bisericii, relativitatea dispare. Poti respecta asta? Poti respecta ideea ca avem un sistem de valori diferit? Imi poti acorda libertatea de a crede in ceva? Daca da, nu veni in acest sistem, incercand sa introduci in el (desi tu nu ti-l insusesti) o valoare pe care noi o respingem. Asta nu intelegi tu.... Asta este casa mea... In casa mea, lumea vorbeste frumos sa spunem... asta este regula casei... Poti respecta lucrul asta? Daca da, esti binevenit... Daca nu, de ce ma jignesti si incerci sa ma convingi ca in casa mea se poate vorbi si urat fiindca nu e nimic anormal... Sper ca intelegi la ce ma refer...

Asta incercam sa spun: comunitatea Bisericii nu are in mod necesar aceleasi valori cu cele ale unei tari europene. Am libertatea asta, nu? Ca atare, nu veni sa imi vorbesti mie de `normalitate` si de `pacat` cand de fapt, comunitatea mea (a Bisericii) este cea care reglementeaza notiuni precum `normalitate` sau `pacat`.
ok. reformulez. di,n punct de vedere crestin de ce crezi ca sunt homosexual?
inca astept un raspuns la intrebare.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.06.2007, 23:14:27
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Aceste persoane inverse,se cam plang că le cam "dăm în cap".Păi,fratilor!!!Să nu-mi spună mie cineva că acea fundatie "accept"nu stia de urmarile violente ale acelei nefaste parade.Au facut-o intentionat.Sunt sigur că au fost si dintre homosexuali ori lesbiene care nu au participat.Cinste acelora.Dar care-i problema?De ce nu cer domniile lor un referendum în legătură cu cererile lor.?E mai sincer asa.AAAAAA!Le e teamă că vor pierde?Îi asigur că vor pierde,cu vârf si cu îndesat...Multumesc,Doamne ajută!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 28.06.2007, 23:48:12
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca nu am inteles avertismentul cu inundatia, acum ne-a dat parjol!
Ne putem astepta la si mai rau.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.06.2007, 15:21:26
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

presupun ca si foametea din 47 a fost din cauza homosexualilor. lol. este un topic despre parada homosexualilor la "homosexualitate".
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.06.2007, 21:30:45
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silviu
Umanismul este dictatura Satanei.Este sfarsitul Bisericii(sau cel putin asta vor acesti umanisti).Ba nenorocitilor "umanisti"!!! Sunteti cei mai de plans oameni de pe lumea aceasta,dupa cum bine spunea Sfantul Apostol Pavel despre oamenii care sunt cu grija numai la cele lumesti si aspira numai spre ele si nu spre mantuirea sufletului in eternitate.Veti cunoaste numai osanda vesnica daca nu va veti indrepta si in lumea asta nu veti afla linistea pentru ca , asa impatimiti cum sunteti, nu aveti cum.

Si eu sunt cel mai pacatos,poate, dintre noi,toti.
Silviu: Iata ce scria Pr. Gh. Calciu-Dumitreasa intr-un articol de-al sau:
"Apostol Iacov spune in Epistola sa soborniceasca: "Fratii mei, daca vreunul va rataci de la adevar si-l va intoarce cineva, sa stie ca cel ce a intors pe pacatos de la ratacirea caii lui isi va

Mantui sufletul din moarte si va acoperi multime de pacate." (5: 20)

De vreme ce, prin faptele mele, nu sunt in stare sa ma mantuiesc, neavand credinta destula, poate ma voi salva prin ajutorarea celor rataciti. "

Iata, deci, ce perspectiva frumoasa se deschide celui caruia ii reuseste.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.06.2007, 22:01:53
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Singura revolta carei-i foloseste omului este cea impotriva pacatului ,
spun Parintii nosti .
Sa zicem Da , lui Dumnezeu si Nu, pacatului pana la moarte .

Dar cum se face asta ?
De ce nu putem ?
De ce nu vrem ?
E atat de simplu oare , sau ma apasa pacatele si nu pot zice , Da .
Cum ajung sa spun Da ?

maria
Reply With Quote
  #38  
Vechi 29.06.2007, 22:22:54
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Maria, tu intrebi si tot tu dai raspunsul: zicand DA lui Dumnezeu, ajungi cu putere de la El sa invingi pacatul. Dar daca te tii departe de El, cine sa te ajute?
Este atat de simplu.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.06.2007, 22:36:54
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Nu-i asa anca ,
E greu sa spui Da , unii se chinuie si nu pot , altii nu vor ,ce- omai fi si "vrutul " asta ?

Uite eu spui cuiva :" zi Da " , si nu reactioneaza , asta era intrebarea .
De ce ?
Cum ajung sa spun Da , ca nu e simplu ?

maria
Reply With Quote
  #40  
Vechi 29.06.2007, 23:39:05
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Maria, verbul "a vrea" il cunoaste toata lumea,avand chiar o a doua forma, si anume cea de a voi. Si spunem ca vrem si aia, si aia si ailalta. Deci dorinta de a-ti insusi.
Cand vrei sa ii spui DA lui Dumnezeu, incepi si dai inapoi mai toate cate ai vrut pana atunci sa le ai: ti-a placut mancarea, incepi si postesti; ai agreat placerile de tot felul, renunti la ele; ai agreat minciuna, incepi prin a te spovedi si a spune adevarul; ti-a placut slava desearta, incepi sa te smeresti. Dai inapoi tot ce ti-ai insusit fara sa ti se cuvina si fara sa-ti folosesca, si primesti ceea ce ti se cuvine in acceptiunea lui Dumnezeu, si care cu siguranta iti foloseste. Pentru haina murdara de pacate, primesti haina de lumina. Oare cat de minunata trebuie sa fie aceasta? as vrea s-o vad!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatul cristiboss56 Pocainta 176 08.08.2013 21:54:08
Ce e pacatul? culianu Pocainta 34 18.12.2010 21:02:30
Pacatul patinina34 Despre Sfanta Scriptura 27 25.05.2009 16:11:34
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58
pacatul? Annamarria Generalitati 4 11.02.2008 12:53:26