Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.10.2007, 00:51:49
mariana_m. mariana_m. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2007
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de panaghia
si eu sunt mama si cred ca prin sufletul tau trece o sabie in aceste momente grele ,Domnul sa te intelepteasca ce sa faci,poate te sfatuiesti si cu un preot,Maica Domnului sa te ocroteasca ,si sa-ti aline suferinta.
Il am pe Pr duhovnic care ma mai sustine si el saracul cum poate, ca cu preotii de aici, care sunt ecumenisti toti...lasa de dorit. va multumesc pt raspuns. pomeniti-ma si pe mine pacatoasa si nevrednica la rugaciunile dumneavoastra!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.10.2007, 18:45:29
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Mariana draga,

Cred ca iti este foarte greu si nadajduiesc ca Maicuta Domnului sa te intelepteasca ce sa faci. Ea nu S-a dezlipit de Fiul Sau, desi putea sa plateasca cu moartea pentru acceptarea de a-I fi dat viata. Ea stie ce este iubirea de mama. Si tot Ea stie ce inseamna sa pierzi sau sa fii la distanta de cei dragi.

Totusi in inima copiilor va fi un repros vesnic ca i-ai lasat singuri in aceste momente. Si aceasta e varsta cand se dezvolta tot felul de traumatisme din cauza lipsei apropierii tale. Poti oare sa asumi toate astea? Copilul nu e interesat de ce mananca, dar e interesat sa te joci cu el. Daca-i dai un colt de paine dupa o repriza de joaca, e cel mai fericit. Eu cred ca mai sunt si alte aspecte care te tin in strainatate. Jertfa fata e copii e un pretext. Ce cred eu. Poate ma insel. Da, Doamne!

Elena
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.10.2007, 04:55:07
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.692
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Eu cred ca mai sunt si alte aspecte care te tin in strainatate. Jertfa fata e copii e un pretext
Si Maica Domnului a trebuit sa plece in "strainatate" din motive obiective si poate nu avea chef sa se trambaleze cu magarul prin desert, dar a trebuit sa se jertfeasca pentru copilasul Iisus. Mai stii poate ca Mariana a fost inspirata tocmai de ea ca sa plece...ca sa salveze copilul de bataia de joc din tara,...ca de fapt multi altii care nu se mai intorc...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.10.2007, 16:50:25
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Eu cred ca mai sunt si alte aspecte care te tin in strainatate. Jertfa fata de copii e un pretext
Si Maica Domnului a trebuit sa plece in "strainatate" din motive obiective si poate nu avea chef sa se trambaleze cu magarul prin desert, dar a trebuit sa se jertfeasca pentru copilasul Iisus.
Maicuta Domnului in exemplul tau era langa Fiul ei. Adica chiar daca era greu, nu s-a dezlipit de EL. E o suferinta traita atat de Mariana cat si de copiii ei. Din ce carti si studii de psihologie am mai citit, efectele vor fi nocive mai ales pentru copilasi. Si mare va fi durerea cand o sa se simta ca o straina langa ei. Regretele vor fi vesnice. De aceea o intrebam pe Mariana care e contextul ei, de ce sta aici in realitate.

Am vazut barbati muncind in strainatate, dar mamele ramanand langa copilasi. Si am discutat cu ei si traiau o tragedie. Ce castigau dadeau pe telefon si cadouri pt copilasi. Erau disperati ca oameni, tristi si dornici de a face ceva pentru a fi cu familia. Majoritatea ori i-au adus pe toti aici ori s-au intors. Cel putin din ce cunosc eu. Am mai cunoscut alte cazuri cand parintii erau in strainatate si copiii erau cu bucnicii. Si mai dezastruos, parintii devenisera numai finantatori, iar adevaratii parinti erau bunicii. Va dati seama ca e dramatic pt copilasi?

Viata e scurta. Nu pierdeti bucuria de a fi cu cei dragi!

Elena
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.10.2007, 03:22:21
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariana_m.
DRAGII MEI, VA ROG SA-MI SPUNETI CE IMPRESII AVETI DESPRE O MAMA CARE-SI LASA COPII IN GRIJA ALTORA SI PLEACA IN STRAINATATE?
de judecat doar D-zeu e in stare sa judece...eu nu as putea sa imi las sufletul meu (copii) si sa plec, m-as prapadi. Dar iaca mai sunt situatii in viata cand mai faci si sacrificii. In mijlocul binelui e raul si in mijlocul raului e binele. D-zeu sa te pazeasca si pe tine si pe copii tai. Dar sa nu ii lasi prea mult singuri ca mare nevoie au de mama (mai ales la varsta frageda)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.10.2007, 13:07:27
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariana_m.
Il am pe Pr duhovnic care ma mai sustine si el saracul cum poate, ca cu preotii de aici, care sunt ecumenisti toti...lasa de dorit.
Mariana, daca nu sunt indiscret, in ce tara esti?

Am trait si eu in vestul Europei timp de cativa ani si peste tot sunt preoti buni! Numai trebuie sa-i gasesti.

Dar sa dam slava lui Dumnezeu pentru ca exista biserici ortodoxe si in vestul Europei!

Si te-as ruga sa nu ii judeci pe preoti pentru ca sunt ecumenisti. Faptul ca multe biserici ortodoxe sunt gazduite de parohii romano-catolice determina anumite relatii cordiale intre clreul ortodox si cel romano-catolic. Asa e viata! Tu ai fost nevoita sa pleci in strainatate, desi te doare inima. Asa si unii preoti ortodocsi, in tari neortodoxe, sunt pusi in diferite situatii carora trebuie sa le faca fata cu intelepciune, pentru binele credinciosilor.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 07.05.2010, 18:32:40
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Pari o femeie cuminte. Lasa-i pe maini bune, daca aceasta este tot ce poti face. La noi e din ce in ce mai trist. Mai avem un pic si ne dau afara din tara.Ocupa-te cum poti de educatia lor, dar bine. Fii cu gandul mereu la Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mama Ivanacristescu Intrebari utilizatori 3 29.08.2012 21:55:46
Tu, mama! Rodica50 Generalitati 20 08.03.2012 23:41:14
Mama Carmen FUNIERU Calugarul 7 01.02.2011 21:01:08
o mama ... cristiana21 Generalitati 23 01.11.2010 11:38:43