Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.09.2010, 04:25:12
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Eu am momente in care ii vad urati pe oameni, chiar la Liturghie fiind.
Ma intristez de cum apar imbracati sau cum se comporta unii oameni in biserica, in loc sa ma bucur de prezenta lor in Biserica.

Cu toate acestea, este numai o ispita si o lipsa de dragoste.
Se cuvine a spune: "Bine este noua a fi aici." (Marcu 9, 5)

Ma bucur pe cat pot de faptul ca Domnul ma tine in Biserica, in pofida comportamentului si a gandurilor mele.
Da asa ma intristez si eu cind ii vad intrind pe usa imbracati in blugi si femeile cu pantaloni chiar si mai in virsta am vazut duminica trecuta o doamna cam la 60 de ani cu pantaloni pescaresti............dar eu ii iubesc pe toti asa cum vin si imi creste inima cind vad intrind pe usa.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.09.2010, 04:34:37
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Eu vin de la biserica ragusita dar in timpul saptamanii imi revin si Duminica urmatoare o iau de la capat. Multumesc Domnului ca mi-a dat aceasta misiune sa fiu acolo prima in fiecare Duminica sa deschid usa, stau in picioare dar ma simt bine, de foame nu ma pling nu sint o mancacioasa si apoi la noi se aduce mancare in fiecare duminca nu e problema. Noi avem scaune si eu cred ca e bine sa stea omul si jos, unii lesina cind stau mult in picioare si de mirosul de la lumanari, predica lunga si poate de aia unii vin obositi dupa slujba. Eu dupa fiecare Litughie simt ca zbor si abia astept sa vina Duminca.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.09.2010, 11:10:28
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Dupa Sfanta Liturghie? Cam asa:
Attached Images
File Type: jpg In repaus.jpg (84,3 KB, 17 views)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 28.09.2010, 23:50:48
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Da asa ma intristez si eu cind ii vad intrind pe usa imbracati in blugi si femeile cu pantaloni chiar si mai in virsta am vazut duminica trecuta o doamna cam la 60 de ani cu pantaloni pescaresti............dar eu ii iubesc pe toti asa cum vin si imi creste inima cind vad intrind pe usa.
Cred ca nu e treaba noastra sa ne preocupam sau sa remarcam cum vin altii imbracati ca nu cumva sa judecam. Cine stie ce il opreste pe cel care vine in blugi la Biserica, sa poarte costum.

"inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi."

Iertare!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.09.2010, 01:36:32
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Cred ca nu e treaba noastra sa ne preocupam sau sa remarcam cum vin altii imbracati ca nu cumva sa judecam. Cine stie ce il opreste pe cel care vine in blugi la Biserica, sa poarte costum.

"inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi."

Iertare!
Florinel nu i-am judecat ma uit la ei asa si stiu ca au haine ca ii vad la petreceri foarte aranjati dar asa e romanul ....las ca la biserica merge oricum. Si unde mai pui ca sintem intr-o biserica greceasca unde credinciosii de acolo intra in biserica imbracati decenti asa cum ii sta bine la un credincios..
Stai linistit ca nu ii judec.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 05.10.2010, 13:44:26
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit Sfanta Taina a Impartasanie

Parintele Constantin Galeriu:
" Zice atat de frumos Sfantul Isaac Sirul:
“Cel ce a aflat dragostea mananca pe Hristos (se hraneste cu Hristos) in fiecare zi si ceas. Si se face prin aceasta nemuritor. Ca «cel ce manaca din painea pe care i-o voi da Eu lui nu va vedea moartea in veac»”. Deci cine mananca din Cuvantul lui Dumnezeu, din lumina si iubirea Lui, din dumnezeiasca Impartasanie, nu va vedea moartea in veac. Fericit este cel ce mananca din Painea dragostei, care este Iisus. Caci cel ce se hraneste din dragoste se hraneste din Hristos, Dumnezeul Cel peste toate; El o marturiseste si Ioan intareste: “Dumnezeu este Iubire”. Prin urmare cel ce vietuieste in dragoste rodeste viata din Dumnezeu si gusta invierea inca din viata de aici.

O, Doamne, fa-ne partasi sa gustam din taina invierii de aici; adica din taina iubirii. Tu, pururea fiind si acelasi fiind, fa-ne si pe noi sa fim aceiasi; fiecare suflet sa ramana acelasi in iubire, in ofranda sfanta…

Fii ai luminii si ai iubirii, fii ai invierii sa fim! Amin."

M-au impresionat foarte mult aceste cuvinte si le simt in suflet si le simt vii si le simt ale mele.
Cum as putea exprima bucuria si recunostinta pentru marea mila si dragoste a Domnului pentru mine ,pacatoasa si eretica, de a-mi descoperii aceasta mare Sfanta Taina, cea mai mare posibila, a prefacerii, in timpul Sfantei Liturghii.
"_Luati, mancati, Acesta este Trupul Meu..!"

-O, Doamne ! E trupul Tau ce Sfant, lovit si biciuit, rastignit pe cruce , strapun de piroane si sulita in locul meu, pentru pacatele mele cele odioase.
-Iarta-ma, Doamne Iisuse Hristoase,iarta-ma, eu trebuia sa fiu acolo pentru multa mea vina!

"-Acesta este sangele Meu..."

-Doamne, fie-ti mila si spala vina mea cea mare in sfant sangele Tau !
Eu sunt cea care te-a rastignit si eu sunt cea vinovata de toate suferintele Tale sfinte.Eu sunt cea care te rastignesc mereu si mereu prin toate pacatele mele.
Duhul Adevarului, care pretutindenea esti si toate le implinesti, Cel ce ai puterea sa transformi aceasta paine si acest vin in Trupul si Sangele Domnului,Datatorule de viata, vino si te salasluieste si in inima mea ticaloasa si preacurvara, care te tradeaza in fiece clipa si transforma si nenorocita mea fiinta pentru a putea fi un templu sfant in care sa te poti odihni si care sa te poata primi in toata maretia de necuprins.

Este cea mai mare minune si cu neputinta de exprimat !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 16:22:22
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 21:41:47
Cate slujbe speciale se pot face dupa Sf.Liturghie? sophia Sfanta Liturghie 6 16.10.2011 23:49:19
Liturghia de dupa liturghie Marius22 Sfanta Liturghie 23 07.06.2011 09:23:18